chora gurama



Akvarijné ryby - choroby, liečba

chora gurama

Odoslaťod mary » 12 Nov 2010 20:44 pm

Mam dve guramy, jednu mrenku ruzovu, dvoch prisavnikov, sedem neoniek a dvoch panciernikov v 60l akvarku. Samcek guramy stmavol na zadnej polovici tela, ma aj odreninu na boku (najlepsie na druhej fotke). Rozmyslam co sa stalo, ci ho napadla druha gurama alebo mrenka alebo ma parazita a snazi sa otierat, a ako ho liecit? Zmeny v akvarku som nerobila. Skuste sa pozriet na fotky a poradit.
Dakujem
Prílohy
Fotografie-0029.jpg
Fotografie-0028.jpg
Fotografie-0027.jpg
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Reklama

Re: chora gurama

Odoslaťod Aquanaut » 12 Nov 2010 21:47 pm

Tmavnutie u gurám spôsobuje stres a vzrušenie pri párení a pod, časté ľakanie a rýchle výpady, pri prudkom pohybe sa zľaknú a reaguju tak, že dokážu "brebúravať" sklo a zariadenie akvária..obrazne, oči majú byť čisté, nie začervenalé, aké su staré? nerobila si nejaké úpravy, prestavbu, zmenu? jedia normálne? zvýšil by som pre začiatok teplotu a vymenil cca 30% vody v nádrži, vynechaj častejšie kŕmenie, vedia veľa našpiniť a skús deň dva vynechať ako sa budú správať. Informuj ma :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod LeonX » 12 Nov 2010 22:01 pm

Vymen 50 % vody daj tam 1,5 ml FMC a aspon 2 polievkove lyzice soli. Ta gurama je uz dost zdeformovana ale mozno prezije... :)
LeonX
 
Príspevky: 11
Obrázky: 8
Založený: 27 Nov 2008 23:49 pm

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 12 Nov 2010 22:56 pm

To nie je tmavnutie zo stresu ani parenia, tmavnutie je vyrazne na zadnej polovici. Pri pohľade zhora je nesumerna, trocha jej stača chvost. Aj pri plavani vidno zmenu. Mam obavy, ci prezije. Oci ma vporiadku, mam ju rok, trocha narastla. Noc ukaze, nemam ziadne lieky, nebolo treba. A co je FMC? Idem ju izolovat, aby ju v noci dakto nenapadol. Aj vodu trochu vymenim a osolim. Dakujem, rano sa ozvem.
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod Aquanaut » 12 Nov 2010 23:40 pm

vodu určite vymeň
FMC je liečivo .. http://www..akvaobchod.sk/dezinfekcne-pr ... y-c-4.html

ale aj keď poliečiš, treba nájsť príčinu inak sa to zopakuje.
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 13 Nov 2010 09:42 am

gurama este zije a stmavla este viac, idem do nasej novootvorenej predajne a uvidime. :}
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod maxxx01 » 13 Nov 2010 13:12 pm

toto je u guramy príznak chorobného stavu, stáva sa to pri guramách a rajovcoch....obávam sa že ryba si dlho nepožije
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 13 Nov 2010 20:55 pm

Kúpila som PREVENTIN, vymenila polovicu vody, nakvapkala 50 kvapiek, pridala 2 PL soli, zvýšila teplotu na 27°C a izolovala veľkú mrenku ružovú. aby do nej nešťuchala. Teraz vyzerá takto.
Ďakujem maxxx, nevieš čím to môže byť, je to nakazlivé? Ako predisť ďalším škodám? Ozaj ako prirodzene zomierajú guramy?
Prílohy
Fotografie-0038.jpg
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 14 Nov 2010 12:13 pm

K tej slanej vode sa chcem informovať, kedy ju zriediť? O tri týždne pri obmene vody, o tri dni, keď budem mať pripravenú odstatú vodu? Ináč gurama sa drží, správa sa akoby nebola napolovicu čierna.
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 17 Jan 2011 14:50 pm

doslov
asi po mesiaci guramka - samec odišla. Polovina jej stmavla od miesta, kde mala odreninu. Tu odreninu jej spôsobila gurama - samica, alebo sa chcela pariť a samec nie, alebo je priliž teritoriálna, lebo keď som jej dokúpila guramiu spoločnosť, do týždňa mala odreninku na podobnom mieste a furt ju nahaňala.
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod Aquanaut » 18 Jan 2011 12:16 pm

je potrebné mať v akva dosť úkrytov a priestoru aby sa mohli schovať a uniknúť
v nádrži mám jedného alfa samca, samičku a samca ktorý sa veľmi nečiní ale aspoň trochu vyprovokuje alfu, alfa samček každý týždeň stráži hniezdo a opakovane mi dokáže zahnať každú rybku, ktorá sa priblíži, skúšal to aj na mňa keď som mu s plastovou lyžičkou odlovoval mladé alebo novú znášku, nečakal som, že bude mať takú silu :mrgreen: skúšal odohnať aj hadičku pri výmene vody, radosť pozerať ako sa čertí a vyfarbuje :)
ps: mladé sú, rastú, papajú a vedia neskutočne našpiniť, dnes ich ponúknem na nete aj tu.
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: chora gurama

Odoslaťod Mariok » 18 Jan 2011 14:37 pm

mary napísal:doslov
asi po mesiaci guramka - samec odišla. Polovina jej stmavla od miesta, kde mala odreninu. Tu odreninu jej spôsobila gurama - samica, alebo sa chcela pariť a samec nie, alebo je priliž teritoriálna, lebo keď som jej dokúpila guramiu spoločnosť, do týždňa mala odreninku na podobnom mieste a furt ju nahaňala.


http://www.aquar.cz/radce/ - bod 36 - Typoval by som to skôr na fyziologickú príčinu - stresovanie a pomalá otrava indisponovaného jedinca dusíkatými látkami v nestabilnom akvárku. Môžem sa mýliť, ako je však napísané - bez odborného parazitologického vyšetrenia jednoznačne stanoviť nejde...
Ak dobre vidím, tak sú tam umelé rastliny, takže udržať kvalitnú vodu vyžaduje minimálne dobré znalosti dusíkového cyklu.
č.4 - Dusík v akváriu: http://klub.akva.sk/akvarium.php
.... ale častejšie meniť vodu našťastie ide vždy.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: chora gurama

Odoslaťod mary » 18 Jan 2011 20:10 pm

Mariok ďakujem, vodu začnem meniť častejšie.
mary
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Nov 2010 20:32 pm
Bydlisko: Humenné


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.