Vyberanie a žranie



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Vyberanie a žranie

Odoslaťod madam » 13 Nov 2010 18:18 pm

mam 1 rybku bojovnicu samceka cca 2 tyzdne ale mam problem ked mu chcem vymenit vodu neda sa mi chytit stale uteka a myslim si ze je to prenho asi dost stresujuce , dlho mi to trva kym ho vyberem plastovim malim poharikom a tam aj je tu dobu pokym nevymenim vodu. Ja neviem cim ho mam vyberat aby to bolo jednoduchsie nejakou sietkou? ale to by nebol chvilu vo vode. Poradte mi. A mam este 1 problem davala som mu zrat 2x za den rano a vecer v pohode skoro vsetko zozral a teraz uz len raz za den aj to ked mu dam tak to nezozere zobere si asi tak 3 tie zrniecka ci co to je a potom to celi cas plava nad hladinou a ja to potom vyberam sitkom a nasypem nove ale ako som uz vravela robim to raz sa den .Staci to tej rybe alebo myslite ze ma nejaky problem?
madam
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Nov 2010 19:12 pm

Reklama

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod noiseless » 13 Nov 2010 18:21 pm

načo vyberať keď meníš vodu ???
Veď odčerpaj polovicu vody a dolej ...
a myslíš že by mu uškodilo keby bol 20s nie vo vode ? Ty tiež vydržíš minútu vo vode bez dýchania ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Barbora =) » 13 Nov 2010 22:55 pm

Mohla by si opísať akvárium (koľko má litrov, čo v ňom je, ...)? Vyberať rybičku pri údržbe nemá zmysel. Zrejme mám pravdu, ak predpokladám, že pod čistením akvária rozumieš všetko vybrať, poriadne vydrhnúť, dať naspäť a pustiť rybku. To je naozaj stresujúce a aj keď to robíš s dobrým úmyslom, aby bojovnica žila v čistom prostredí, míňa sa to účinkom. Nebudem to tu rozoberať (hlavne, keď ešte nemáme info o akváriu), ale dúfam, že ťa bude zaujímať, prečo nie je vhodné čistiť akvárium tak, ako to robíš teraz a prečítaš si niečo o zakladaní akvária. :wink: Potom ti to hneď bude jasnejšie... :idea:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod madam » 14 Nov 2010 10:20 am

no ja mam male akvarko 6-7 litrove mam v nom umelu rastlinu a strk takze si myslim ze sa mi neoplati odcerpat vodu . Asi je lepsie ju vyliat a naliat novu ale ako som uz spominala neviem tu rybku chytit , a hrozne malo zere.
madam
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Nov 2010 19:12 pm

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Aquanaut » 14 Nov 2010 11:03 am

Ak Ti môžem odporučiť za 8 - 12 eur nie je to tak veľa, kúp nádržku čo má 20 - 30L a v tom sa ti tá rybka bude cítiť lepšie, budeš mať príjemnejšie a jednoduchšie čistenie a bude to vyzerať krajšie, rybka pri tak malom objeme a častom čistení zažíva neustály stres, hlavne keď ju chytáš. Alebo porozmýšlaj nad nejakým setom, ktoré už tiež veľa nestoja cca 30 - 45 eur. napr. http://www..akvaobchod.sk/aquael-shrimp- ... Path=52_80 v akcii sú podstatne lacnejšie, len dohľadať. :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod mystka » 14 Nov 2010 13:50 pm

Urcite vodu nevylievaj a rybku nelov. Proste odpusti cca. 1/3 alebo aj polovicu vody, odkal dno a potom dopln odstatou vodou na izbovu teplotu. A je to, ziaden stres ani pre teba, ani pre rybku. Voda sa nemeni cela a strk sa nepremyva, iba odkaluje preto, lebo v akvariu sa casom vytvoria prospesne bakterie, ktore napomahaju spracovavt odpadne latky a ak chces, aby ti to tam fungovalo este lepsie a aby bola rybka este spokojnejsia, nasad jej tam zive rastlinky. V takom malom objeme men vodu minimalne raz za tyzden. Preco malo zerie, neviem, ale moze byt stresovana, asi sa neciti v poriadku.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod martin_s » 14 Nov 2010 19:31 pm

madam napísal:no ja mam male akvarko 6-7 litrove mam v nom umelu rastlinu a strk takze si myslim ze sa mi neoplati odcerpat vodu . Asi je lepsie ju vyliat a naliat novu ale ako som uz spominala neviem tu rybku chytit , a hrozne malo zere.

Skus si precitat nieco o biologickych procesoch v akvariu a zistis ze si myslis zle...
Navyse je to male akva na chov akychkolvek ryb...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod madam » 14 Nov 2010 21:31 pm

mystka napísal:Urcite vodu nevylievaj a rybku nelov. Proste odpusti cca. 1/3 alebo aj polovicu vody, odkal dno a potom dopln odstatou vodou na izbovu teplotu. A je to, ziaden stres ani pre teba, ani pre rybku. Voda sa nemeni cela a strk sa nepremyva, iba odkaluje preto, lebo v akvariu sa casom vytvoria prospesne bakterie, ktore napomahaju spracovavt odpadne latky a ak chces, aby ti to tam fungovalo este lepsie a aby bola rybka este spokojnejsia, nasad jej tam zive rastlinky. V takom malom objeme men vodu minimalne raz za tyzden. Preco malo zerie, neviem, ale moze byt stresovana, asi sa neciti v poriadku.



no ja do toho akvarka kazdy tyzden davam 5 kvapiek takeho bieleho roztoku no zevraj su to nejake zive bakterie a ta voda ma byt chvilu biela no moja voda neni no neviem preco ci tam davam malo kvapiek alebo co. No s tym vylievanim vody , ja mam vzdy v tom strku zbytky toho zradla co ryba nezozere a ono to po case spadne dole , a pocula som ze ked to tam je dlho tak to tam moze zhnit a ta voda zacne smrdet a rybka sa udusi. No ked som prisla do toho chovproduktu tak bojovnice samcov, asi 5 mali oddelene od vsetkych rybiek kazdeho zvlast v cca 1 . decovich plastovych poharikov bolo to hrozne malo ani vystret sa tam nemohli no neviem ako dlho tam tak boli , ta predavacka mi povedala ze to akvarko mu staci ponukala mi aj mensie , aj som si myslela ze hej ked bol v takom malo pohariku ale zda sa mi ze ta ryba moc toho nenaplava ked sa na nu pozrem tak bud stoji a raz za cas si preplava z miesta na miesto a mimochodom je to pravda ze bojovnice sa tak pred zrkadlom nacuchria? Lebo ja som to skusala a nic takze neviem.
madam
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Nov 2010 19:12 pm

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Vlado21 » 14 Nov 2010 22:54 pm

madam napísal:no ja do toho akvarka kazdy tyzden davam 5 kvapiek takeho bieleho roztoku no zevraj su to nejake zive bakterie a ta voda ma byt chvilu biela no moja voda neni no neviem preco ci tam davam malo kvapiek alebo co. No s tym vylievanim vody ,

To su prospesne bakterie (napr. Sera Nitrivec), ktore sa odporucaju na urychlenie startu akvaria. Ja ich davam do vody, ktoru nechavam 24h odstat pred jej doplnenim do akva, po odkalovani dna.

madam napísal:ja mam vzdy v tom strku zbytky toho zradla co ryba nezozere a ono to po case spadne dole , a pocula som ze ked to tam je dlho tak to tam moze zhnit a ta voda zacne smrdet a rybka sa udusi. No ked som prisla do toho chovproduktu tak bojovnice samcov, asi 5 mali oddelene od vsetkych rybiek kazdeho zvlast v cca 1 . decovich plastovych poharikov bolo to hrozne malo ani vystret sa tam nemohli no neviem ako dlho tam tak boli , ta predavacka mi povedala ze to akvarko mu staci ponukala mi aj mensie , aj som si myslela ze hej ked bol v takom malo pohariku ale zda sa mi ze ta ryba moc toho nenaplava ked sa na nu pozrem tak bud stoji a raz za cas si preplava z miesta na miesto a mimochodom je to pravda ze bojovnice sa tak pred zrkadlom nacuchria? Lebo ja som to skusala a nic takze neviem.

1. Rybickam nasyp len tolko krmiva, kolko stihnu sfutrovat do 2 min., nie viac! Ak by stale cakali pri hladine na duplu, mozes im este trocha prihodit, ale opat len tolko, aby nezostalo nic nepovsimnute plavat na hladine alebo napadane na dne!

2. Podmienky, ake maju predavane zivocichy v predajniach, ber s velkou rezervou. Nikdy ich nepovazuj ako smerodajne pre chov doma! To co si dany druh skutocne vyzaduje si pred kupou nastuduj na nete. Dobre stranky pre zaciatocnika su toto forum alebo napr. http://rybicky.net/ O bojovnici sa tam dozvies, ze pre 1 kus potrebujes nadrz o objeme min. 10-20 l, pre par aspon 30 l.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod mystka » 15 Nov 2010 00:05 am

Krm len tolko, kolko rybka do par minut zozerie..na odstranovanie detritu z dna pouzi odkalovac. Nemen celu vodu, ale len jej cast. Do zabehnuteho akvaria nemusis pridavat ziadne vodicky.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod veterinarpeto » 16 Nov 2010 17:43 pm

No caw, rybku nevyberaj plastovým pohárom ale kúp si v akvaristike taký malý podberák. A skús rybke nedať veľa jedla, alebo mu nedaj jeden deň krmivo a nasledujúci deň jej daj, ale nie veľa. Aby sa neprežrala. Po jednom dni nejedenia.
veterinarpeto
 

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod madam » 16 Nov 2010 18:02 pm

no ok dakujem vam za odpovede budem jej davat teda menej krmiva aj ked jej dam ona hrozne malo zere sa mi zda ze menej nez nazaciatku . No o to avarku , dost som rozmyslala a preco predavaju take male dokonca tam mali este 2 mensie velkosti :x ale mne sa zda ze ta rybka moc toho priestoru nevyuzije no ale to si len ja myslim ked ju pozorujem . a Pojdem si kupit do toho obchodu ten naberak na tie rybky . Ako ste tu spominali ze vodu nechavate odstat 24 hodin ja som ju nechavala taku hodinu viac nie tak aj ja ju necham 24 hodin a naco je to dobre nechat ju odstat? a kolko mavate stupnovu tu vodu? lebo ja miesam horucu zo studenou aby bola vlazna.
madam
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Nov 2010 19:12 pm

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod veterinarpeto » 16 Nov 2010 18:39 pm

No podla toho aku rybku mas?
veterinarpeto
 

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Vlado21 » 16 Nov 2010 18:58 pm

madam, nikdy nemiesaj horucu vodu so studenou z vodovodu! Voda (len studena) sa ma nechat odstat niekolko hod. aby sa ohriala na izbovu teplotu (ktora je obvykle blizka teplote v akvarku) a vyplavil sa z nej chlor, ktory moze male zivocichy v akvarku zabijat. To su hlavne dovody. Ja si vodu pripravim do 2 10l vedier den pred vymenou. A ako som uz vyssie spominal, cvrknem tam par kvapiek Sera Aquatanu a po hodine aj Nitrivca. Ked som to takto nerobil, a lial som vodu rovno z vodovodu, odisli mi postupne v priebehu par dni po vymene 3 Ramirezky a 2 Endlerky (co moze a nemusi byt nasledok vymeny vody) :( , ktore sa pred tym zdali byt v dobrej kondicii. Ked som to uz robil tak ako sa to ma robit, ziadne straty neboli (klop-klop)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod martin_s » 16 Nov 2010 21:57 pm

Vlado21 vo vode sa uz davno nepouziva take velke mnozstvo chloru ako v minulosti. Ja do akva lejem vzdy pri vymene vodu priamo z vodovodu (resp. vodovod - vedro - akva) a aj miesam studenu s teplou a nikdy som s tym nemal ziadny problem... A nelejem do nej ani ziadne "zazracne" vodicky ako Aquatan, Nitrivec a pod... Je to zbytocne a predsalen je to chemia..
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Vlado21 » 16 Nov 2010 23:15 pm

OK, Martin, nebudem to uz nikomu vyhovarat, ale ja sam to uz riskovat radsej nebudem... Neviem ci u mna Ramirezky "prechladli" z prilis studenej vody alebo to bolo nieco ine, ale po vymene cca 20% vody vybledli a zacali trhavo plavat, ako keby kychali, az ich to zlozilo (1 zije dodnes)... ine ryby vyzerali ok. Par dni po nasledujucej vymene vody odisli 2 Endlerky. Mohlo to a nemuselo s vymenou suvisiet, ale aspon pre pokoj duse im radsej uz budem dolievat iba odstatu vodu s par kvapkami Aquatanu a Nitrivca... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod aughostino » 17 Nov 2010 00:09 am

Vlado, ja by som to trhanie u ramireziek tipoval na tvrdu vodu, mne toto robili apistogramy ked som si ich niesol z burzy v tvrdej vode domov. po preloveni do akva uz boli v pohode.
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod madam » 17 Nov 2010 21:12 pm

no ja si myslim ze je to ine ked mate teplu vodu v panelaku ako v dome sak v dome je tepla voda pitna a v panelaku je uzitkova . Takze podla mna to nevadi ked zmiesam studenu s horucou /byvam v dome/ a necham cca 8 hodin odstat a to odstatie je len koli tomu aby ta voda mala izbovu teplotu? A este nieco kolko kvapiek mam davat tych zivych bakteri no neviem jako sa to vola to biele ,do 7 litroveho akvarka? a ked to tam kvapnem mozem tam hned vlozit rybku?
madam
 
Príspevky: 14
Založený: 03 Nov 2010 19:12 pm

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod dodofix » 17 Nov 2010 21:20 pm

odstatie je aby dostatocne vyprchal chlor (v malej miere) a aby voda dosiahla izbovu teplotu (hlavne preto ... ja davam cisto studenu, za 24h je v pohode, niekto leje priamo z kohutika)
co sa tyka zivych bakterii - davkovanie mas v navode, co vyrobca to iny sposob ...
rybku mozes vlozit hned, ale nejlepsie ked ju ani nevyberas, ale to ti uz radili viaceri vyssie
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod Ajven » 17 Nov 2010 21:21 pm

Mne to už nedalo tiež sem niečo nenapísať. Hlavne tú rybku už netráp a nevyberaj ju. Aj keď bývaš v dome stále nemáš istotu, že tá krabica čo zohrieva vodu nevylúči do vody látky čo ryby nemusia práve dobre znášať. Daj si do dvoch 1.5 litrových fliaš studenú vodu a na druhý deň vytiahni hadičkou polovicu vody a doplň tou odstátou. Hadičkou sa snaž odsať z dna čo najviac neporiadku.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod miroga » 17 Nov 2010 21:22 pm

nemyslím si, že v paneláku je úžitková a v dome je pitná, všade na Slovensku sa aj splachuje pitnou vodou(len možno na niektorých mistach, aj keď neviem ktorých, je vo vodovode úžitková), len málokto má rozdelené vodovody na úžitkovú a pitnú(musia mať obidva prívody)
miroga
 
Príspevky: 79
Obrázky: 2
Založený: 01 Sep 2008 12:03 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod dodofix » 17 Nov 2010 21:37 pm

studena voda v panelaku je pitna, tepla je podla mna len uzitkova ... co mas napr. na fakture, resp. mesacnom rozpise ? TUV - tepla uzitkova voda a tato nie je urcena na pitie - takto s tym zijem :)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod miroga » 17 Nov 2010 22:17 pm

ja bývam v dome, takže netuším ako to je v paneláku s vodou
miroga
 
Príspevky: 79
Obrázky: 2
Založený: 01 Sep 2008 12:03 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vyberanie a žranie

Odoslaťod dodofix » 17 Nov 2010 22:52 pm

pointa asi bude v tom, ze v teplej vode sa lepsie dari rozmnozovaniu kadecoho ...na pitnu vodu je tusim aj nejaky predpis č. 354/2006 Z. z.
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.