Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 18 Nov 2010 21:43 pm

potrebujeme

dutinky 2,5mm, 0,09€/pár, bezne zakupitelne v elektrotechnickom obchode
Obrázok Obrázok

natrubok 16mm, bezne zakupitelny v sanite, ja som ho kupil v hornbachu 0,16€
Obrázok Obrázok

taviacu pistol a pajku (nemam nafotenu)
Obrázok

konektory a plochu pod konektormi nastriekame niecim mastnym, aby sme zabranili zlepeniu taviacej tycinky so ziarivkou (vhodne WD-čko, silikonovy olej, krem na plet, kuchynsky olej..co mate po ruke)
Obrázok

nasadime dutinky a natrubok
Obrázok Obrázok Obrázok

zalejeme lepidlom, pozor, nechajte dobre rozohriat pistol, aby bolo lepidlo co najviac tekute
Obrázok

ak je nutne mozeme este mokrymi prstami zatlacit lepidlo co naviac dnu do natruku, aby sme mali istotu, ze lepidlo vyplnilo cely priestor natrubku. Nechame dobre vyschnut a stvrdnut. (2-3min) Natrubok jemne stiahneme z trubice.
Obrázok

Ocistime okolie kontaktov, nozom, pilnickom, hrotom pajky, podla toho ako velmi sme nakydali lepidlo na miesto, kde budeme pajkovat privodne kable. Kable napajkujeme, podla vlastneho uvazenia odizolujeme, kazdy ako uzna za vhodne. V mojom pripade pojde na cely natrubok a cast trubice este zmrstovacia buzirka 20mm, na ktoru cakam, zatial je objednana. Ak niekto citi potrebu, nieje problem cely natrubok aj s kontaktmi zaliat lepidlom, cim uplne zaizolujeme pajkovane spoje a tym vyrobime vodeodolne krytie. (ja to tak nemam)
Obrázok

Skuska znasanlivosti teplot u mne presla. svetilo to hodinu, lepidlo drzalo a netopilo sa. ak by bolo nutne, tycinkove lepidlo sa da nahradit inym, teplotne odolnejsim, ciom sa zlahka navysi vyrobna cena.

Toto nie je uplne sofistikovany navod, ale mozno niekomu pomoze. Podstata napadu bolo vyrobit zapojitelne a odpojitelne patice malych rozmerov za par korun.
ja som bol donuteny vymyslat vlastne patice, pretoze original su strasne velke, pomerne drahe, a hlavne musia byt na pevno prichytene ku krytu, co mi nevyhovuje. Moj kryt ma 80cm a potrebujem, aby som mohol s trubicami 55cm (24W T5) hybat lubovolne po kryte "hore dole". Toto mi umozni aj samotne uchytenie trubic v kryte U-čkovymi svorkami, do ktorych sa patice zacvakavaju. Este ich nemam vyrobene. Napriklad taketo :
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/product.php?id_product=2280



edit salik
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 18 Nov 2010 21:46 pm

vidim, ze mi to nehodilo obrazky, co ma teda riadne nasralo...ale co uz..asi to neviem. Nebudem to robit cele znova, foto najdete tu :

http://picasaweb.google.com/dadkobo/Objimky#
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Ajven » 18 Nov 2010 22:07 pm

Tieto veci môžu na konci príbehu vyjsť viac ako by sa mohlo očakávať. Odporúčam dokúpiť aj práškový hasiaci prístroj.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Caiman » 18 Nov 2010 22:08 pm

pekne si sa s tym pohral ale pri cene 0,30€ za original patice asi zbytocna praca
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 18 Nov 2010 22:30 pm

caiman..mozes tu dat link na original päticu za 0,30€? Nech sa na to pozriem..ja som nic tak nenasiel. A vodotesna patica urcite nestoji 0,30€. Neviem, aku mas na mysli paticu za 0,30€, caiman, ale ak bude splnat to , ze sa iba navlecie na trubicu, bez toho aby, ju bolo nutne niekde prichytavat, tak potom je moja praca naozaj zbytocna. poprosim link, dik

"Kdo si hraje, nezlobi."
Naposledy upravil hooopy dňa 18 Nov 2010 22:43 pm, celkovo upravené 1 krát.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Caiman » 18 Nov 2010 22:43 pm

napriklad takato "samonosna" (mal som ju doma) http://www-1.bjb.com/index.php?productid=182470
a tu je orientacna cena http://www.230voltu.cz/detail.asp?volba=kat&cm=50750879 6Kč = 0,25€
:wink:
nehovorim o vodotesnej patici,neviem ci to tvoje je vodotesne.Ale ako pisal Ajven,elektrika nie je sranda...aby to neskoncilo skratom a vies co moze nasledovat :wink:
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 18 Nov 2010 22:48 pm

dik. takuto paticu som nikdy nikde navidel, nikto o nej nevie v mojom okoli.
A ta moja po upravach, ktore este budu nasledovat urcite vodeodolna bude. Pre pouzitie do krytu urcite. ja sa elektriky nebojim, ak nieco spravim , spravim to tak aby som mohol kludne spavat.
najde sa aj nejaky odkaz slovenskeho predajcu? darmo ze stoji nejaka patica 6Kč, ked postovne je dalsich 100Kč. Potom nema vyzam tu hovorit o nejakych vzdusnych zamkoch.. ze nieco niekde existuje a stoji to len tolko a tolko.
realny pohlad na vec...dik
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Caiman » 18 Nov 2010 23:04 pm

kupoval som v bratislave, www.bchservis.sk
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod marlo » 18 Nov 2010 23:10 pm

tie fotky si hodil aj zle linky...ale ako som pozeral tak su aj strasne velke.
Skus to bud dat na iny server a zmenisit...alebo zmensit a dat ich ako prilohu priamo do prispevku.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Ajven » 18 Nov 2010 23:32 pm

Jedna vec, ktorú ti neberiem je, že si za svojou prácou stojíš a veríš jej a druhá vec je zverejniť návod a zobrať na seba to riziko(aj keď iba psychologické, nemôžeš ručiť za to čo skúšajú doma iní). Celá tá objímka stojí na slabých základoch. Čo ak niekto použije lepidlo, ktoré má nižší bod tavenia, je menej skúsený a zručný v týchto majstrovinách ? Preto pokladám za potrebné upozorniť prípadných inšpirovaných akvaristov, že s týmto nie sú žarty.

Na obrázku v picasa albume pravou myšou kliknúť na vlastnosti, skopírovať text Adresa (URL), napr.:
Kód: Vybrať všetko
http://lh5.ggpht.com/__l-6bT5L_bk/TOV3jZRSljI/AAAAAAAAJBg/0xmkr93QSrM/s800/IMG_2065.JPG


Upraviť text s800 na s700. Určuje šírku obrázku. 800 je už veľa.

Vložiť sem v tvare:

Kód: Vybrať všetko
[img]http://lh5.ggpht.com/__l-6bT5L_bk/TOV3jZRSljI/AAAAAAAAJBg/0xmkr93QSrM/s700/IMG_2065.JPG[/img]


Výsledok:
Obrázok
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Culkap » 18 Nov 2010 23:54 pm

hooopy, co sa tyka napadu a prevedenia, zaujimava praca a urcite dviham prst

chce to vsak zrucnu ruku a osobu, ktora vie co robi. Urcite suhlasim s ajvenom, ze tohto by sa mohli chytit aj amateri, ktori o elektrike vedia iba to, ze ked stlacia vypinac, svetlo sa zapne. Pajkovacku by som im do ruk radsej nedaval nieto este ich pustat do elektroinstalacie nad vodou

ku kupe patice.
Ja som ich kupil v hornbachu za myslin 0,45€
mam ich v praci tek ked tam pridem tak ich odfotim

o tom ze by mali izolacne vlastnosti sa hovorit neda
staci vsak vytiahnut kryt z elektriky pred zasahom do akvarka

aj napriek vsetkym nedostatkom a pochybnostiam smekam klobouk pred napadom a prevedenim
Obrázok používateľa
Culkap
 
Príspevky: 188
Obrázky: 3
Založený: 28 Máj 2010 23:44 pm

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 19 Nov 2010 01:00 am

ok. nabuduce zmensim foto..teraz mi to uz asi neponukne moznost vstupit spätne a editovat prispevok... skoda.
zajtra som v hornbachu..opytam sa na tie pätice.dik
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod tomas120 » 19 Nov 2010 10:31 am

Mne sa toto veľmi pozdáva, tiež mám niečo podobné doma a kludne pri tom spávam... Osobne nevidím nič komplikovaného a nebezpečného na tom, nie som elektrikár, ale toto sa dá bez problémov doma spraviť. Ja to mám dokonca , bez vodotesnej petici a nikdy s tým nebol problém.
Niektoré tie činské svetlá sú nebezpečnejšie než , ktorékoľvek podomácky vyrobené osvetlenie..
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 19 Nov 2010 20:21 pm

tak dnes som si kupil držiaciky trubic, v baumaxe. cca 1skk/ks.... respektive za 12ks som zaplatil 0,30€.

http://picasaweb.google.com/dadkobo/Objimky#5541327141451940210

http://picasaweb.google.com/dadkobo/Objimky#5541327136688933234

je to trosku rozdiel tá cena:
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/product.php?id_product=2280
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod ro.bo » 19 Nov 2010 20:36 pm

Kúpil si to naozaj lacno ale porovnávaš neporovnateľné držiaky z akvaobchodu na ktoré si dal odkaz sú z nerezovej ocele vrátane skrutiek a matiek a to je sakramentský rozdiel.
Obrázok používateľa
ro.bo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 27 Aug 2009 18:22 pm

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 19 Nov 2010 21:59 pm

ok..tak si kup styri kusky nerezoveho zeliezka vratane skrutiek za 150SKK a uzivaj si ho a modli k nemu.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Gogi » 20 Nov 2010 09:20 am

hoopy, skvely napad, uz v zivote nebudem riesit svetlo nad akvario :mrgreen:
este raz dakujem za zverejnenie napadu

ps: tych anti elektrikarov ber s rezervou, hlavne sa nimi nenechaj pokazit naladu(su tu extremisti co vypinaju vsetko elektro ked davaju ruky do akva)
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod ro.bo » 20 Nov 2010 09:39 am

Pravdepodobne si dnes nemal najlepší deň keď takto reaguješ ale čo už.
Modliť sa k ničomu nebudem a nakoniec je to každého vec čo si namontuje do svojho akva ale rešpektuj aj iný názor ako ten tvoj lebo o tom je diskusia či nie?
Mne sa na tom nepáči iba jediná skutočnosť a to tá že kúpiš niečo v obchode napr. tie držiaky určené na niečo úplne iné potom rýchlo nájdeš na nete v akva obchode niečo podobné a porovnávaš cenu preto som napísal že porovnávaš neporovnateľné.
Niekto má filter za 20 Eur a je spokojný a niekto má za 200 Eur a je tiež spokojný.
Nemusíš hneď prskať na toto fórum chodím denne a nemám záujem sa tu hádať ani nikoho urážať.
Obrázok používateľa
ro.bo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 27 Aug 2009 18:22 pm

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Milan666 » 20 Nov 2010 11:07 am

hooopy, nedaj sa odradiť, považujem to za dobrý nápad. Je to pomoc pre tých, čo dávajú za poštovné viac ako za tovar.
Kritici boli aj budú, ale vo väčšine sú to rukoľaví teoretici
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod Gogi » 20 Nov 2010 12:04 pm

ro.bo napísal:...
ak jedna vec sluzi na drzanie trubice a druha tiez sluzi na drzanie trubice, preco by sa nemohli porovnavat?
preco by sa nemohol porovnavat filter za 200E s doma urobenym filtrom?
moj osobny sukromny tip preco by sa nemohlo porovnavat je preto, lebo nie je tvojej vyvolenej znacky, a je lacnejsi len si musis obhajit svoju oblubenu znacku

dost tohto OT, ak chces diskutovat o porovnavani zaloz si na to temu alebo to pretriasaj cez SS

ps: ak admin zmaze tento moj "prispevok" nebudem sa hnevat
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 20 Nov 2010 12:50 pm

casto krat sa stava, ze clovek ma nejaky napad. vymysli si nieco, ma konkretnu predstavu ako si to urobit. Jediny problem je, a to hlavne u nas , panelakovych typoch, ktori nemame ani dielnu, ani zverak, ze si musime vela veci zohnat inym sposobom. Niekedy pomozu sikevne ruky kamaratov, niekedy nahoda, niekedy svojpomoc a divne pohlady clenov rodiny.

Moja predstava o uchyteni trubic bola na zaciatku jasna: trubice sa budu zacvakavat do U-čiek, a na ich volne konce bude nacvaknuty konektor (ten som mal vymysleny uz skor). Dovod som vyvetllil vyssie. Chcel som, aby bolo mozne s trubicami hybat v smere ich pozdlznej osi a aby mohli takymto sposobom "putovat" nad hladinou (80cm kryt vs. 55cm trubice). ked som zacal premyslat na spominanymi U-čkami, hovorim si, ze nieco take musi existovat, nakolko sa uchytavaju rozne veci k stene ako vedenie kablov, alebo trubiek, su predsa rozne sposoby organizacie vedení, atd atd. Hovorim, ze zbytocne budem vymyslat teplu vodu. Vedel som o drahom akvaristickom uchyteni , no ktory je odkaz vyssie. a prave v tom, je cela podstata veci.

Ucelne som to hladal na nete, nasiel.... a ZABEHALO MI. Prave som jedol. Ak si niekto mysli, ze 5,50€ za styri kusky pliesku su adekvatna cena, nech si ich kupi. Ja aku taku predstavu o cene kovov mam a nebudem krmit nenazratych slovenskych podnikatelov, kotrý cerpaju z ludskej hluposti, pretoze zdy sa najde nekto, kto uprednostni "specalne pliesky, specialnu vodu, specialne drievka"...... hlavne nech to ma na krabcike vyrazenu obchodnu znacku.

Uvediem iny priklad. Ako vsetci vieme z tohoto fora, v NZ je firma DNAcap, ktora sa venuje prave osvetlovacej technike. objednal som si u nich aj predradnik 2x24W T5 znacky Helvar. Ich cena je 15€ s DPH. (mam vam prefotit fakturu? )
ten isty predradnik predava aj :

Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/elektornicky-predradnik-bez-regulacie-pre-t5-ziarivku-2x24w-p-3286.html


rozdiel v cene je značny.

A kto chce, nech si ho kupi na shopakva.sk, urcite je specialny a specialne upraveny prave pre to jeho akva.

Odkaz o vyrobe vlastnych pätic je tu pre kutilov, ktory hladaju inu cestu ako ist do obchodu a kupit hotovy vyrobok. Dovody na to mozu byt rozne: usetrene peniazky, radost z vlastnej prace, kutilstvo alebo absencia konkretnej predstavy vyrobku v pohuke trhu.

S nikym sa nehadam, ze najjednoduchsie a zaroven najprijemnejsia cesta by bola najst hotovy vyrobok presne podla nasej predstavy a kupit si ho, a hlavne mat na to peniaze. . Ja ich nemam a tak hladam alternativy. S rizikom s tym spojenym.
A kedze som clovek "fórový" , a aj na tomto fore som sa dozvedel vela dobrych veci, nedalo mi nevratit tuto ochotu pomoct a podelit sa s ostatnymi. S akvaristikou zacinam, Mam rozbehnute 84litrove akva na zaciatok ,aby som zistil ci to pojde a ci ma to bude bavit. Ak ano, pojdem do vacsieho, ktory bude sucast obyvackoveho nabytku. Predstavy mam.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 20 Nov 2010 13:41 pm

ro.bo, este ragujem na : "Kúpil si to naozaj lacno ale porovnávaš neporovnateľné držiaky z akvaobchodu na ktoré si dal odkaz, sú znerezovej ocele vrátane skrutiek a matiek a to je sakramentský rozdiel."

Tak sa rozhodni co ti vadi:
- to, ze tie "origo" su akoze z nerezu a tie moje akoze nie su? (to ich mas doma na porovnanie?)
- alebo to, ze som nieco kupil v ochode a podla teba potom rychlo hladal nieco podobne v akvashopoch, aby som mohol niekomu nieco dokazat?


Mas tu dva prispevky a kazdy hovori nieco ine. Co si mam o tom mysliet? Nevidim v nich spolocnu myslienku. skor v nich vidim vecnu chut niekam prispievat a namietat, aj ked bez znacnej hodnoty prispevku samotneho.
Nazory inych respetujem, ak maju hlavu a pätu, svoje opodstanenie, navyse, ak si vie majitel nazoru tento aj zdovodnit. Trepnut blbu poznamku sme vedeli uz v skolke.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod horský vlk » 20 Nov 2010 13:55 pm

moc tomu nerozumiem..idete tie trubice máčať vo vode,keď tam dávate vodotesné pätice?Keď sa špáram v akva,kryt dám dole..alebo vytiahnem šnúru zo zástrčky..čo sa týka riadkov hore,súhlasím hlavne s tým že netreba kŕmiť nenásytných "tiežpodnikateľov"..a takisto kúpim radšej u Jana ak má taký istý tovar aj o polovicu lacnejší ako Jožo..Systém je nenažraný,zoberme si cenu štrkov v stavebninách a toho istého štrku nasáčkovaného v akvaristikách..a nech mi nikto nevypráva,že to musí niekto nasáčkovať a preto to je niekoľkonásobne drahšie..atď,atď.končím lebo toto je téma ako si vyrobiť vlastné pätice...
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako si vyrobiť vlastné pätice T5 (T8)

Odoslaťod hooopy » 20 Nov 2010 14:17 pm

ts.jethro...no, ja len z vlastnej skusenosti. nema krycie sklo na akva, a ked davam dole kryt, vzdy je v nom kopa vyzrazanej vody, ktora normalne kvapka spat na hladinu. a to uz by som pre tachniku v kryte chrakterizoval ako styk s vodou, nie len vlhkost:-). treba len uvazit do akej miery je vhodne alebo uz zbytocne hrat sa s utesnenim.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.