Veľký sen ,,mora".



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod geminika » 12 Nov 2010 10:21 am

Beriem späť môj príspevok. Nedočítala som celý príspevok. Je to lepšie ako to bolo, aj keď rybiek by mohlo byť trošku viac a výraznejších, napr. červené : platy, mečune.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 21 Nov 2010 22:14 pm

Stále ma trápia riasy. Najskôr som si myslela, že to bude len taký sezónny úkaz (v lete je v akváriu dosť teplo a tak), ale už to trvá 4. mesiac. Skúšala som hnojiť stále rovnako, viac aj vôbec, no nič nepomohlo. Nerobila som absolútne žiadny zásah, ale napriek tomu je mi jasné, že niekde bude chyba - nikdy som nemala slimáky a zrazu sa im celkom dobre darí (prekrmovaním to asi nebude - veď predtým som kŕmila rovnako), microsoriá začali černieť a nové listy nerastú a nerastú (hoci predtým rástli na moje podmienky perfektne). Kvalita vody bude zrejme celkom obstojná, pretože sa mi v akváriu pár dní potulovala už asi 0,5 centimetrová titeya (tie dospelé potvory ju už asi zlikvidovali, lebo začala byť celkom odvážna - čo ma veľmi mrzí).
Ako som už dávnejšie písala, rastú mi riasy ,,všeho druhu" :( :x - štetina, zelené rasy (dlhé asi 1cm), vláknité riasy a prisadnuté riasy (alebo ako sa im nadáva) - tie sú na skle aj na starších listoch. Som už z toho dosť zúfalá.
Údržba akvária - každý týždeň odkalenie a výmena 10l vody. Za každú radu budem veľmi vďačná.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Aquanaut » 21 Nov 2010 22:26 pm

nebude to dnom? hĺbkovo ho prečistiť, pozrieť sa na kobylku aj filtru..skúsiť iné náplne a pod. zmeniť charakter a postup kŕmenia a celkovo skladbu krmiva, urobiť obyvateľom hladný deň..niekde sa to úkaže :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 21 Nov 2010 22:36 pm

Dnom to asi nebude - v júni som akvárium zakladala nanovo a keďže sa mi spodná vrstva dna premiešala s vrchnou, celé dno som dávala nové. Neviem, či by za tak krátky čas mohlo byť až tak znečistené. Filter som čistila v septembri a pred týždňom (kvôli školskému akváriu) tiež. Filtračné náplne veľmi meniť nechcem - je tam len molitan a filt. vata - neviem, čo z toho by som vyhodila (ale molitan by to nebol :o ). Pôstny deň mám zavedený (utorok), aj obedňajšiu pauzu v svietení. Skúsim sa pohrať s tým krmivom (a kŕmením).
Každopádne ďakujem za radu. :)
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod budulinecek » 21 Nov 2010 22:48 pm

No jestli ti slimáci co píšeš jsou kotulky, tak je to určitě nadbytek potravy. Ale pozor potrava není jen to co do akva dáváš při krmení, ale také rostliny jsou potrava a v nich spousta dalších organismů, které ani nevidíme. Navíc ryby rostou, stárnou a nepřijímají stále stejné množství potravy. I tak bych omezil trochu ještě krmení, případě udělal osádce jednou za týden hladový den, jak už tu píše Aquanaut.
To že vyměňuješ pravidelně vodu by mělo bez problémů odstranit případné nadbytky některé živiny a hnojení by mělo ty kterých je málo zase doplnit.
Nevím jestli měříš nějakými testy parametry vody, ale zajímalo by mě PH. Živin totiž může nýt sice dostatek, ale kvůli vyššímu nebo naopak nižšímu PH nemusí být pro rostliny ve stavu vhodném k použití nebo to dá rostlinám více práce je přijmout a tak dostávají slovo řasy.
Dnu většinou nepřikládám takový význam, ale pokud tam nemáš třeba Piskořku (Věžovka) tak by mohlo dno zahnívat, protože je příliš slehlé.
Určitě se podívat na filtr jestli už to třeba není moc dlouho co jsi ho čistila.
A hlavně pokud uděláš nějakou změnu tak jí dát dost času, aby se mohla projevit. Než se pustíš do další změny tak je dobré mít jistotu že ta předchozí nepomohla. Ověření může trvat týdny, takže to chce vééélkou trpělivost.
(Příklad z mého akva: cca po měsíci od založení nového mě napadla sinice, zkoušel jsem zatemnění což byl pokus na cca 14 dní, nyní testuji přidávání KNO3 a častější výměna vody, protože mám dusičnany na nule, ale bohužel nesehnal jsem test na fosfor kterého přepokládám nadbytek - to už testuji 14 dní a zatím jsem zaznamenal jen větší bujení sinic, ale nevzdávám to, protože jestli chyběl N a přebýval P a já N začal přidávat tak dokud se nespotřebuje P tak se asi sinice rozjedou ještě více a o to rychleji společně s výměnou vody ten P spotřebují - já tomu dávám tak 1-1,5 měsíce než se sinice začne ztrácet. Takže stejnou trpělivost i tobě :-))
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod budulinecek » 22 Nov 2010 09:59 am

Koukám že jak jsem se včera večer rozepsal tak jsi doplnila info dřív než jsem dopsal :-)
Jen k tomu osvětlení - polední pauzu jsem testoval cca půl roku a neshledal jsem žádnou změnu v růstu rostlin. Navíc jsem na jednom webu četl, že dokonce rostlinám vyloženě škodí. Odkaz už bohužel nemám, ale vím že jsem ho kdysi dával někde tady na fóru. Možná to bylo u akvária uživatele Rybka .....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 26 Nov 2010 15:31 pm

Slimáky sú kotúľky, ale za posledný týždeň ich počet poklesol (aspoň mám ten pocit). Ph je 7,5 - merané Sera ph Testom. Riasy rastú odušu - ešte rýchlejšie, ako doteraz. Tiež sa mi na hladine urobil silný povlak (robil sa vždy, ale takto nie - predtým bol úplne tenký). Poludňajšiu pauzu asi zruším - nejak sa k tomu neviem dokopať.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod D.D. » 26 Nov 2010 20:59 pm

Nevie či ti to pomôže ale pred pár rokmi tu niekto dával na riasy slamu(z jačmeňa)a pomohlo mu to.Ja som to našťastie nepotreboval takže nemám vlastné skúsenosti.Skús pohľadať.
Obrázok používateľa
D.D.
 
Príspevky: 295
Obrázky: 9
Založený: 31 Mar 2009 14:52 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 26 Nov 2010 23:15 pm

Slamu beriem ako poslednú možnosť. Radšej by som prišla na príčinu rastu rias - doteraz som nemala žiadne (teda odkedy rastlinky poriadne rastú), až som sa bála o Neritiny - a odstránila ju. V každom prípade ďakujem za tip.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod budulinecek » 30 Nov 2010 11:54 am

Není to PH trochu vysoké? Aspoň na 7 bych se ho snažil dostat - nejlépe asi opatrným dávkováním CO2.
EDIT: Ale je také otázka kdy bylo změřeno - během dne kolísá. Kdyby to bylo po celém dni svícení tak to nemusí být strašné, ale kdyby to bylo někdy těsně po rozsvícení nebo po krátké době od rozsvícení tak je to horší ....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 01 Dec 2010 18:24 pm

Merala som to tesne predtým, ako som to tu napísala, takže okolo 14:30. S CO2 som sa už raz hrala, ale nevyšlo to. Možno to znova skúsim...
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod budulinecek » 01 Dec 2010 22:10 pm

Zkus TIBI krystaly ... je tu o tom na fóru téma. A do začátku, aby jsi akva nepředávkovala, nedávej vývod s CO2 až na dno, ale třeba jen do čtrtiny hloubky a pokud to bude málo tak postupně hlouběji. Je to o zkoušení ....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 13 Jan 2011 20:47 pm

TIBI je už doma - momentálne ale nie v akváriu.
Microsorium stále odchádza - pteropus je už v háji, windelov vyzerá úplne biedne. Keď si to porovnám so stavom spred pol roka, nechápem. Keďže som v akváriu absolútne nič nemenila, neviem si to vysvetliť. Už som sa hrala aj s hnojením aj so svetlom, ale bez výsledku. Viem, že to chce čas, kým sa zmena prejaví, ale potom už bude po Microsoriu.
Saggitaria tiež stagnuje - rastú síce nové listy (dokonca je tam aj nový poplaz), ale staré sa rozpadávajú.
Riasy sú na ústupe, hoci štetina sa stále objavuje na starších listoch - páči sa jej hlavne na Anubiase.

Chcela by som vyskúšať novú rastlinku (Marsilea hirsuta), ale neviem, či to má momentálne zmysel. Predsa len nie je najlacnejšia.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod chnuro » 25 Jan 2011 13:39 pm

Barbora =) napísal:S CO2 som sa už raz hrala, ale nevyšlo to. Možno to znova skúsim...


Cital som Tvoju temu celu a vsimol som si, ze si mala niekde na zaciatku problem s tesnostou vlastného "CO2 setu" :-):

Barbora =) napísal:...CO2 som skúšala z burčiaku, ale bublalo to len krátko a potom CO2 začalo unikať niekde mimo. Fľašu som utesňovala, ale bez výsledku...


Ja som mal rovnaky problem s tesnostou - hadicky vo vrchnaku som tesnil akvaristickym silikonom. Niekde som sa dočítal (možno aj niekde tu na fóre), že hadičku je najlepšie prilepiť sekundovým lepidlom. Naozaj výborný nápad, skús to, mám to odslúšané.

PS:
V žiadnom prípade si nechcem nápad so sekundovým lepidlom privlastniť, len ho reprodukujem.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 30 Máj 2011 11:41 am

Po dĺĺĺhom čase som tu zas.
Akvárium prešlo minulý týždeň kompletným prebagrovaním - tento rok som naň nemala čas a vznikla tam poriadna džungľa.
Riasy zmizli, rybky sa rozmnožili - pribudli 3 titteyky.
Neskôr prihodím aj foto. :)
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 03 Jún 2011 21:48 pm

Prikladám aj foto. Rastlinky (najmä v pravej časti) sú zasadené redšie, aby z toho za mesiac zase nebol prales.
Prílohy
000_0001.JPG
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 23 Sep 2011 15:54 pm

Milí kolegovia,
potrebovala by som Vašu pomoc. Čistila som filter ( http://www..akvariumonline.sk/1367-filtr ... lo-20.html ) a pri zatváraní sa mi zlomil ,,štuplík" (neviem to pomenovať inteligentnejšie :pivo: ) viď priložené foto. Prehľadala som všetky internetové obchody a obehala akvaristiky, ale nikde som nič také nenašla. Ak by ste vedeli, kde by sa to dalo zohnať alebo či by sa to nejak nedalo opraviť, budem za každú Vašu radu vďačná.
Barbora
Prílohy
Filter (2).jpg
Filter (2).jpg (21.18 KiB) Zobrazená 13680 krát
Filter.jpg
Filter.jpg (20.24 KiB) Zobrazená 13680 krát
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod playman22 » 23 Sep 2011 20:49 pm

1) co ti odpovedali ty od ktorych si to kupovala?
2) je este v zaruke?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 24 Sep 2011 15:43 pm

Filter už v záruke nie je. Odpoveď od predajcu ešte nemám, asi najskôr v pondelok. Nedávam tomu veľké šance, keď to nevedia zohnať predajcovia v kamenných obchodoch.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod playman22 » 24 Sep 2011 19:48 pm

ked je este v predaji, tak tam je pravdepodobne, ze k nemu budu mat aj nahradne suciastky... v kamennych obchodoch maju len co potrebuju aby im nestali peniaze v niecom, co mozno nikdy nepredaju... skor ti to mozno budu vediet objednat pri najblizsej objednavke tovaru... treba pockat do pondelka, pripadne skusit napr korkovu zatku...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 26 Aug 2012 12:09 pm

Tak po dlhej odmlke zas zopár riadkov...
Akvárium si už zopár mesiacov žije svojím životom. Rastlinky rastú podľa vlastných pravidiel. Echináč, na ktorý som sa kedysi sťažovala teraz zaberá pol akvária. Titey sa už pár krát rozmnožili, čím mi zabránili v mojej snahe o akvárium s rybami z južnej Ameriky. Je to moja blbosť, nemala som ich kupovať. :P
V septembri sa chystám celé akvárium prekopať. Ešte o tom nemám jasnú predstavu, ale Echináč sa bude musieť presťahovať k niekomu, kto má na jeho rastové ambície dosť veľké akvárium. O nejakú akvakrajinku sa pokúšať síce nebudem, ale dúfam, že výsledok bude na oko pozorovateľa pôsobiť príjemným dojmom. S výsledkom perestrojky sa podelím. Ak by niekto mal nejaký tip, ako by to mohlo vyzerať, sem s ním. :)
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod spider30 » 26 Aug 2012 12:38 pm

Chcelo by to aj aktualnejsiu fotku. I ked na tej starej to nevyzera zle. Keby si nemala komu dat ten "echinac",kludne ho zoberiem :D
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 27 Aug 2012 11:04 am

Keď som uvidela tú fotku, môj pocit z nej sa dal charakterizovať len jedným slovom - zúfalstvo. Je to jeden veľký echinodorus, nie akvárium. Ach jaj. Môžem len dúfať, že tá fotka je horšia, ako skutočnosť...
Prílohy
akvarko.jpg
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod triscene » 27 Aug 2012 11:24 am

najvyssi cas na prerabku, popozeraj si tu v sekcii Vase akvaria inspiraciu a sup do niecoh noveho :) s rastlinkami akurat do rozmeru aky mas :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.