Akatosh - moje prve akvarko 54l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 20 Nov 2010 23:23 pm

Zdravím,

tak , začal som sa okrem chovu mravcov venovať trochu aj akvaristike , vyzerá to byť skutočne zaujímavé hobby no keď všímam tie profi akváriá , bude trvať asi zopár rokov kým dospejem k takým vedomostiam. Prepáčte potom za kixy v mojom podaní :)

Použil som akvárium Juwel Rekord 60 (získal som ho dávnejšie ako pozornosť..) , ktoré som už mal dlhší čas doma , no vzhľadom na to že neslúžilo na akvaristiku , tak som odstránil v rohu box kde pôvodne bol filtračný systém a ohrievač.
Dva roky som ho používal na sucho , z jednej strany (kde mám našťastie roh miestnosti) mi ostala čmuha po silikóne a je tam zopár malých škriabancov.

Dôvod založenia akvária? Krevetky !!!
Hrozne ma fascinovali tie malé potvory.
Tak som si začal čítať trochu o nich , vyprázdnil som akvárium , vyčistil... a za pomoci miestnej akvaristiky "zariadil".
Chcel som jednoduché akvárium , s nenáročnými rastlinami , s minimum štrku a hlavne bez bežnej chémie.
Vybral som si teda tri malé kusy koreňov , kúpil bežný čierny štrk (2 litre = + - 1cm vrstva) o hrúbke asi 3mm , filter som si zohnal veľmi lacno Aquaclear Powerhead 301, kde som nasadil košík s filtračnou vatou + do stredu som dal kus aktívneho uhlia.
Lampička je vzhľadom na výrobný kryt 45cm dlhá 15W SunGlo (rozmýšľam však nad zmenou). Ohrievanie nie je.

Prvý deň som doobeda teda nasypal štrk na dno , napustil vodu , dal korene (dva som dal na dno a jeden zavesil silonom na stenu). S tým koreňom som chcel docieliť svojský efekt = dúfam že nadobudne moje predstavy ak to zarastú rastliny.
V ten istý deň som večer vložil do akvária prvé rastlinky. Na korene som pripevnil jávsky mach a spoza koreňa som dal mladú Bolbitis rastlinku pripevnenú na lávovom kameni.
Pridal som usušené dubové lístie 5ks , ale menši variant ako na veľkých stromoch ... našiel som v lese taký zakrpatený dub a mal možno 1/2 veľkosť listov ako jeho susedný veľký dub = ak niekto pozná dubové listy , bude to pre neho opticky väčšie akvárium , nie? :P
Povedal som si , že na začiatok by to mohlo stačiť s tým , že tieto rastlinky pomaly upravia vodu na príchod ďalších rastliniek. Aby som neklamal , dal som tam možno tretinu kávovej lyžičky Sera mineral salt , pričom by som postupne dosypával po štipkách až keď budú krevety dnu (otázka , je to dobrý postup? ).

A teraz otázky aj na vás (aj na mňa :D )
Prezrite si fotku - je to fotené hneď večer po založení - bublinky na skle , PS: sklo som už umyl a listy klesli na dno.

Za ľavým drevom si predstavujem rastlinku ktorá by bola výškou tak do polovice akvária (čiže max 15-20cm vysoká). Rozmýšľal som nad Microsorum pteropus var. Windelov na lavových kameňoch.

Za pravým drevom chcem vhodne umiestniť sériu lávových kameňov s rastlinkami Bolbitis (mám ich od kamaráta, ktorý ich má plné akvárko) , aby zakryli filter , nemusí ich byť veľa.

V strede pod to drevo by som chcel taktiež nasypať drobné kusy lávového kameňa (2-3cm) a osadiť tam zatiaľ neurčený mach , alebo nízku rastlinu ktorá sa dokáže uchytiť o tento kameň a zároveň by jej vyhovovalo toto jednoduché akvárium.

Vpredu by som chcel zatiaľ nechať čistý štrk = budú tam tie popadané listy.

Ešte jeden volný slot je napravo medzi filtrom a predným sklom , použil by som asi podobný druh ako ten čo bude v strede pod drevom - čiže nadrvené kamene s nejakým machom, hm?

Nejaké typy ? ... chcem tým povedať , že neplánujem zavedenie CO2 do akvária a že aj prísun hnojív pre rastliny bude obmedzený skrz krevety (použijem asi to od Sera a budem ho tam dávať doslova po kvapkách) , ďalej , žiadne rastliny ktoré chcú štrk. Treba počitať aj so slabším svetlom. Vcelku sa mi pozdávajú produkty akva-decor od Tropica.

Príjimam kritiku , návrhy .... som fakt lajk. Rád by som si kúpil krevety 4-5 decembra na bratislavskej burze.
Akvárium "funguje" od stredy 17. novembra.
Prílohy
SAM_1034.JPG
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 21 Nov 2010 19:46 pm

Takže , rozhodol som sa pre následovné rozloženie (viď. príloha) , trochu inšpirácie som čerpal z 22´Akvárium , kde tvorili pekné krajinky za pomoci riasy Aegagropila.
Akokoľvek mám voľnejší týždeň , môžem sa do toho pustiť. Zoberiem teda hromadu malých lávových kameňov a rozsejem ich po akváriu spoza driev , vzadu a po bokoch (z vrchu budú naberať teda tvar U). Umiestnim Microsorum pteropus medzi drevo a filter a spoza drevo naľavo + ešte pridám jednu malú Bolbitis (podobnú aká tam už je) , aby to trochu spestrila. Vytipujem si zopár kameňov a pokúsim sa o ne priviazať silonom Aegagropilu v nádeji , že do roka sa vytvorí koberec podobne ako v časopise.
Dám potom info a fotku ako to dopadlo. V prílohe je obrázok na predstavenie si vzhľad krevetárka.

Inak , prezrel som si vzorku vody pod mikroskopom a videl som tam rôzne čiastočky a aj zopár baktérii , značí to asi že ak tam neprežijú rastliny ani ryby , bude z toho fajn bakterárium :mrgreen:
Prílohy
SAM_1047.JPG
voda sa trochu zakalila asi vdaka drevu a listom , idem vymenit stvrtinu vody.
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 22 Nov 2010 21:10 pm

tak dneska som si zohnal Microsorum pteropus var. Windelov , jedna taka stredne velka a potom dve uplne malilinkate. Dve som pripevnil o lavovy kamen a jednu (tu najmensiu) o drevo. Okrem toho dalsiu malu Bolbitis (tak ako som pisal) ..... ale hlavne 2x Aegagropila.

Asi 5x som to cele vybral a daval naspat , ani za svet som nevedel dojst na to , ako by to akvarium malo v podani tychto veci vyzerat. Nakonec som predsalen spojil vsetky tri dreva nejako dokopy (ano zvesil som hento na skle) a dal to do rohu , pricom som "pokracoval" v linii kamenmi. Nejako som tam umiestnil vsetky rastliny a vsetko , uvidime ako sa mi to bude pozdavat. Zistil som vsak , ze este musim zohnat drt lavovych kamenov (take male kusky 3-4 cm) aby som mal medzi co a na co prichytit kobercek z Aegogropily.

OTAZKA: Ked davate do miniakva listy , aj ich tam nejako prichytavate? ... lebo nadavam jak pohan , nechcu zostat tam kde chcem aby boli. Stale sa pomalinky pohybuju spolu s vodou a casom sa vsetky dostanu do jedneho kuta :(
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Typhoon » 22 Nov 2010 21:13 pm

Len tak dalej, vidim nadsenie ti nechyba.
Ja listy neprichytavam, max ich niekde zakliesnim medzi 2 kamene :)
Ale vklude ich necham plavat....
Typhoon
 

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 22 Nov 2010 21:56 pm

No , mam nejake fotky , voda je este mutna jak som to cele prehrabaval.. Necham to isty cas takto. Ten zvysok kde ostal strk by som chcel este pohoadzat tymi mensimi kuskami kamienkov , aby to zrobilo nejaky kontrast. To , ci tam rozsekam aj ostrovceky aegagropily este neviem.

Tu vysoku rastlinu si nejako nevsimajte , kamarat mi ju dal do akvaria s tym ze ak do dvoch tyzdnov bez problemov prezije , tak tam mozeme dat krevety :o
Prílohy
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 27 Nov 2010 19:32 pm

Takze , podobnym stylom som dneska dokoncil druhu cast akvaria , nemam vsak fotku celeho akvarka akokolvek to s tym fotakom vobec nejde ... , no podarilo sa mi aspon take dve momentky spravit , kde uz o tyzden budu poskakovat krevetky :D

Na tretom obrazku je ukazka vetvicky dubovych listov , na ktore som obzvlast hrdy - su take fajn mini :)
Prílohy
listostonka.JPG
listy.JPG
trava.JPG
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 30 Nov 2010 17:51 pm

takze som prave pomeral hodnotu vody v mojom akvariu nejake 2 tyzdne po zalozeni. Zistil som , ze nic moc ... digitalny PH meter ukazoval hodnotu v rozmezi 7,95 az 8,10 ... konduktometer hodil cislo az okolo 540 .... cize pravdepodobne mam co robit.
Cim to asi tak moze byt? - rozklad listov , nasadenie troch kuskov dreva , slabsie vyzivu prijimajuce rastliny?

Kazdopadne , idem vymenit cast vody a dostal som raselinu do filtra od fluval. Pravdepodobne zabalim do pancuchy kusok a pripevnim do rohu akvaria.
Dnes je utorok ... cize o 48h niekedy vo stvrtok to zmeram zas , o dalsich 48h na to znovu (sobota). Zatial to teda pre krevety asi moc vhodne nie je :(
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 05 Dec 2010 15:07 pm

No , vcera som si kupil 13 krevetiek N. "sakura" , ... este predtym som vymenil asi 15l vody za v akvaristike upravenu "destilkU" (alebo nieco na ten sposob) , skusim zajtra odmerat aspon PH. Rano pozeram do akvaria , moc kreviet som nevidel :( ... okrem toho , nasiel som 1 mrtvu -> pravdepodobne jedna ktoru som uz vcera pozeral ze je ina spravanim ako ostatne.
Pridal som ich do vody tak , ze som do sacka svodou v ktorom som ich kupil na AkvaZime infuziou nakvapkaval vodu z mojho akvaria , co po cca 4 hodinach znamenalo zdvojnasobenie objemu vody - potom som ich jednoducho vylial.

Postupom casu som vsak nachadzal krevet viac , vacsinou sa aspon 1-2 krmia na niecom v akvariu , ostatne su poschovavane vo velmi clenitom terene. Maximalne som ich vsak napocital 7 , ostatne su asi pod kamenmi ci niekde medzi rastlinami a kamenmi tak ze by som ich videl iba pri pohlade zo zadu akvarka. Taku moznost ale nemam , cize treba dufat ze su tam niekde v poriadku :)
Ako naznak istoty som spajdlu jemne stuchol do jednej z jaskyniek a vysla z tade kreveta :)
Keby vsak nepoviem ze v tom akvarku su krevety , tak si to asi nikto nevsimne. Asi ich casom dokupim viac - ked sa uistim ze sa im podmienky pozdavaju.

Rastliny v akvariu su po troch tyzdnoch OK , nevsimol som si nejaky rast , mozno javsky mach trochu podrastol. Bude treba "povysavat" rasogulovy kobercek , kedze guca raseliny narobila svoje.
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Aquanaut » 05 Dec 2010 22:06 pm

krevetky sa ľahšie prispôsobia, keď su mladšie a voda dobre odstatá.. :roll:
moje dospelé Tigre žijú aj po dvoch týždňoch všetky a to som sa o ne dosť bál, rád sa schovávajú pod skalu a ostrovček..
vodu si zásadne mením len odstatú.. ja ponechávam viac ako 48 hodín..najlepšie týždeň..pre malé nádrže je to vo fľaškách, mám ich 20ks po 2L a pár bandasiek po 5L..neviem si predstaviť keby som mal 400stovku :mrgreen: to už je iné kafe..vedierkový svet ako spomenul kolega Trinitisk :roll:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 06 Dec 2010 16:59 pm

rozmyslal som aj nad touto variantou , ale nejako sa k tomu neviem dokopat :) , niekto mi totiz spominal tiez ze to podobne robi a este tam aj daval tie jelsove sisky luhovat (ale len par kusov v neviem akom pomere vody/siska). Dnes vsimam ze krevetky uz viac vychadzaju do akvaria , asi spoznali teren a citia sa tam bezpecne tak vychadzaju z ukrytov. Dnes rano som ich napocital 8 (z 12) , cize mozno casom uvidim aj vsetky :)
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod jose » 06 Dec 2010 17:10 pm

Teoreticky uvidíš všetky len pri kŕmení, aj to nie vždy.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Vlado21 » 06 Dec 2010 18:11 pm

vacsina krevetiekt vychadza zo svojich ukrytov az po zhasnuti svetla.... su aktivne hlavne v noci, teda aspon v mojom spolocenskom plne zarybnenom akva... v krevetariu to samozrejme moze byt inak...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akatosh - moje prve akvarko 54l

Odoslaťod Skippy » 16 Dec 2010 00:19 am

tak , prebehol mesiac po zalozeni akvaria :) ...

Co sa zmenilo?
- voda je kristalovo cista , rastlinky su v poriadku , plavajuca rastlina sa rozmnozuje poplazmi
- riasovy kobercek je posiaty hovienkami od krevetiek
- vypalila sa mi ziarovka ... , pred vianocami v case € krizy v mojej penazenke , cize dva dni provizorne svietim exoterra lampou ... kym nekupim novu

NAJVACSIA NOVINA:
- dnes som zazrel 3 asi 3-5mm velke mlade krevetky sakury ... , cize sa okotili v akvarku a vyzerali zdravo. Vybehli von asi z ukrytu tie najodvaznejsie (dufam ze nie vsetky "len tri") a krmili sa ciastockami granule ktoru rozsekavali do vody ich starsi susedia
Obrázok používateľa
Skippy
 
Príspevky: 19
Založený: 20 Nov 2010 22:22 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.