začiatočník a technika



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

začiatočník a technika

Odoslaťod ivo29 » 24 Nov 2010 13:46 pm

Čaute akvaristi,
V najbližšej dobe budem zriadovat svoje 1 akva (90*40*40 /144l). Mám však na vás pár otázok ohladom techniky. ako osvetlenie by som použil hagen glo t5 ho 2*39 pre mna to vychadza na 0,54w/l čo by malo postačovat.Ak s touto rampou ma niekto skusenosti tak všetky postrehy rad privítam.No moja hlavná dilema sa týka filtrácie.Povodne som tam chcel dat vnutorný eheim 2212 ale ako tak študujem forum tak skusenejší akvaristi vnutorne filtre moc nemusia.Preto som začal rozmýšlat aj nad volbou externého.Ako začiatočník sa toho trochu aj obávam ale hádam to nebude až také zlé.Celkom sa mi pozdáva eheim ecopro 200 teda až na vykon čerpadla. Síce píšu že sa to dá regulovat ale aj tak je ten prietok dost silný.Bol by tento filter vhodný na moje akva alebo by ste mi poradili nejaky iný?Všetky rady privítam.Kamaráta akvaristu som sa pýtal a on povedal že by do takeho akvaria vonkajší nedával tak som teraz na pochybách čo tam vlastne dat.A ešte dotaz ohladom trubíc:pozná niekto obchod v PD a okolí kde by som zohnal klasické t5?(osram philips)Pobehal som dost akvaristík a takmer všade maju len tie špeciály aqua glo a pod. a tie nechcem. Za všetky rady vopred dakujem.
ivo29
 
Príspevky: 12
Založený: 01 Máj 2009 11:24 am
Bydlisko: Kanianka

Reklama

Re: začiatočník a technika

Odoslaťod Richard Tokušev » 24 Nov 2010 14:25 pm

Ale jasné.
Technické poareametre sú uvedené na každej krabici filtrov rôznych značiek. Ak Ecco pro 200 urobí 600l/h, myslí sa tým jeho prietok pri nulovej dopravnej výške. tzn. ak bude filter v skrinke pod akvárkom t.j. napr. 70 cm pod, tak v reále ten filter pri jeho dopravnej výške, ktorá je 1,4m urobí cca polovicu. Takže obava zo silného prúdenia nie je na mieste. Ďalej - je to filter a nie iba čerpadlo. Filter sa časom aj zanáša a prúdenie bude opätovne iba klesať a nie stúpať. Na tvoju 140 ani lepšiu alternatívu ako je Eheim ecco pro nepoznám, A to hľadím najmä na dobrý pomer veľkosti nádoby znásobenej použitím náplne substrat pro (450m2/l plochy) k prietoku,a dopravnej výške. Nezabúdam ani na bezkonkurenčnú spotrebu 5W, záruka zohnania náhradných dielov po dobu 10 rokov po prípadnom ukončení výroby, záruku 3 rokov, ako aj na momentálne dosť dobrú cenu, pričom na Akvazime sa možno nájde aj lepšia.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: začiatočník a technika

Odoslaťod Giftzahn » 24 Nov 2010 14:57 pm

@ivo29: jj, pravdu mas vnutorny filter nie je bohvieco ... "urcite lepsie ako hrdzavym dratom do oka" a na rozhybanie hladiny urcite kazdy vnutorny filtrik postaci :mrgreen: pokial vsak chces nejaku tu biologicku filtraciu ... potrebujes mat aj nejaky ten "objem" filtracnych medii, variabilitu ... co si vyzaduje priestor kam filtracne media mozes dat ... nejake tie dva, tri a viacej kosov, cize urcite lepsou volbou je externy filter .... samozrejme nejaka ta zabehnuta spolahliva znacka EHEIM, FLUVAL atd. rozhodne nie je zlou volbou ... :wink: pripadne ono je vzdy moznost "zbastlit" si svoj vlastny filter

samozrejme je na tebe aky filter - vnutorny, externy, zavesny, bublifuk, HMF, podny, vlastna vyroba atd. atd. adt. .... a ci si vobec nejaky zvolis ... ono tvoje akvarko moze fungovat celkom dobre aj bez filtra :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začiatočník a technika

Odoslaťod ivo29 » 26 Nov 2010 21:33 pm

dakujem za rady ohladom filtra. A s tými trubicami mi nevie niekto poradit? Dnes som bol pozret v baumaxe u nás a samozrejme mali len t8 aj to len studenu a teplu bielu a s t5 akurat tak nejake male max. tie 550 mm. Pozeral som aj zarivky.cz ale tam je zase min. odber 10 kusov z každeho typu a neviem čo by som robil s ostatnými. Ak niekto viete kde by sa dali zohnat t5 850mm 39w v okoli Prievidze alebo aj inde cez nejaky shop dajte prosim vediet.
ivo29
 
Príspevky: 12
Založený: 01 Máj 2009 11:24 am
Bydlisko: Kanianka

Re: začiatočník a technika

Odoslaťod aughostino » 27 Nov 2010 00:38 am

ja mam tiez T5 39W bral som ich z OD Xanto, mali ich iba na objednavku (cca tyzden) a mnozstvo nie je limitovane, maju pobocky v LV, ZV a KA, skus im napisat mail, ci by ich vedeli poslat do PE
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.