vallisneria spiralis..nema farbu preco?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

vallisneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 25 Nov 2010 13:29 pm

240l akva 2x 30wat alobalom podlepeny kryt..25C rybiek 20neoniek,4skalare,6tetier krvavych,2molinezie,2ancistrus,2prisavky thajske,3gzpky rastlina sa mi rozrasta skoro vsade ale nema zelenu farbu..:( co jej chyba? nehnojim detritu mam dost odkalujem a menim vodu kazdy tyzden..
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Reklama

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 25 Nov 2010 13:41 pm

Vallisneria spiralis preferuje zasaditejsiu hydrogenuhlicitanovu vodu. Asi by jej prospelo trochu jedlej sody bikarbony, ale musis byt s davkovanim hodne opatrny! Nahle zmeny pH alebo kH by mohli uskodit zivocichom alebo inym rastlinam v akva...

U mna sa po nasadeni v cerstvej vode tiez celkom rozrastla, hlavne dne do sirky, ale potom sa rast zastavil. Farbu si zatial drzi celkom zdravu a konceky listov jej neodhnivaju, tak to zatial neriesim... casom uvidim. :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 25 Nov 2010 13:56 pm

ake akva ake osvetlenie mas?
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 25 Nov 2010 14:05 pm

ja 2 x 18 W s alobalom, na 100l. Vallisneria je zasadena rovno pod neonkou, v svetle by som teda problem nehladal. Sagittaria s podobnymi svetelnymi narokmi (stredne narocna), zasadena hned vedla Vallisnerie, mi rastie ako burina... podla mna to bude jednoznacne vo vode. Vallisneria (alebo s nou aj ine rastliny) si proste casom z vody vycerpa (hydrogenuhlicitanove) soli, ktore k rastu potrebuje...

Este jedna vec ma napada: Sagittaria, ked ma prilis vela svetla, netaha sa k hladine, ale rozrasta sa skor do sirky. Nebude to podobne aj s Vallisneriou?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 25 Nov 2010 14:27 pm

Vlado21 napísal:Este jedna vec ma napada: Sagittaria, ked ma prilis vela svetla, netaha sa k hladine, ale rozrasta sa skor do sirky. Nebude to podobne aj s Vallisneriou?

mne rastie aj 20cm po hladine..ale farba je taka bledoruzova ci aka ..neni zelena.. hnojis ? lebo ja nie..
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 25 Nov 2010 15:03 pm

len do dna, ku korenom som na zaciatku dal par guiliciek od JBL. Vodu prihnojim Dennerle setom a v zaciatkoch trocha Floreny. Ako som uz pisal vyssie, u mna su listy zelene, ale asi tak max. 15-20 cm od dna. Vies aj povedat parametre vody (pH a kH) a info o svetle?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod jose » 25 Nov 2010 15:25 pm

Betta prečo zakladáš novú tému? Téma o valisneriách tu je a nie jedna. A názov témy dáš vasillneria, to je čo?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 25 Nov 2010 16:18 pm

jose napísal:Betta prečo zakladáš novú tému? Téma o valisneriách tu je a nie jedna. A názov témy dáš vasillneria, to je čo?

to je to ze som sa pomylil..a ja mam konkretny problem..nemam fabu na rastlinaqch..
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 25 Nov 2010 17:16 pm

Vlado21 napísal:len do dna, ku korenom som na zaciatku dal par guiliciek od JBL. Vodu prihnojim Dennerle setom a v zaciatkoch trocha Floreny. Ako som uz pisal vyssie, u mna su listy zelene, ale asi tak max. 15-20 cm od dna. Vies aj povedat parametre vody (pH a kH) a info o svetle?

parametre vody neviem..svetlo som pisal 2x 30w ziarivky + alobal..
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 25 Nov 2010 18:37 pm

Jj... srry, potom to skor tipujem na vodu s nizkym kH. Mozno by si mohol este skusit niecim beznym trochu prihnojit (Florena, Ferropol, Planta Min,....), ale neviem ci to pomoze, uskodit by aspon nemalo, ked ides podla navodu (bacha hlavne na riasy!). Prip. rozbehni COckovanie, ani tym by si nemal nic pokazit, len tu si davaj pozor na experimentovanie s pomermi surovin (pri DIY burcaku)... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 25 Nov 2010 23:41 pm

Akurat som zistil, ze ja mam Vallisneriu asiaticu, nie spiralis. :oops: :angel: To by mohlo vysvetlovat tu rozdielnu velkost (asiatica vraj dorasta v priemere do polovicnej dlzky spiralis). Nevadi jej ani maksia a kyslejsia voda (zdrava zelena farba, ale na druhej strane min. rast, pritom u mna GH KH 4, PH 7.3, co su hranicne hodnoty). Spiralis pritom znasa lepsie tvrdsiu (kH>8) a zasaditejsiu vodu (pH 7-9), u mna by sa jej asi velmi nepacilo. Tam by som asi hladal dovody tej farby spiralis. Ostatne hore napisane plati...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Betta » 27 Nov 2010 01:22 am

Vlado21 napísal:Akurat som zistil, ze ja mam Vallisneriu asiaticu, nie spiralis. :oops: :angel: To by mohlo vysvetlovat tu rozdielnu velkost (asiatica vraj dorasta v priemere do polovicnej dlzky spiralis). Nevadi jej ani maksia a kyslejsia voda (zdrava zelena farba, ale na druhej strane min. rast, pritom u mna GH KH 4, PH 7.3, co su hranicne hodnoty). Spiralis pritom znasa lepsie tvrdsiu (kH>8) a zasaditejsiu vodu (pH 7-9), u mna by sa jej asi velmi nepacilo. Tam by som asi hladal dovody tej farby spiralis. Ostatne hore napisane plati...

dakujem..aj tak si myslim ze mam slabe osvetlenie a CO2 by bolo bez riadneho svetla zbytocne..detritu je v akva pozehnane a aj riasy tam uz vycinali..uz som az obmedzil svietenie a ostrihal rastliny (aj na nich boli riasy ) a pomohlo to..
mam dokupit a zabudovat dalsiu trubicu..?
Obrázok používateľa
Betta
 
Príspevky: 81
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2010 20:36 pm

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 27 Nov 2010 10:34 am

Betta, len detrit na vyzivu rastlin nemusi stacit. Ze by mala Vallisneria (stredne narocna na svetlo) pri hladine malo svetla (2 x 30W?), to by ma prekvapilo, ale kazdopadne mozes to vyskusat. Ja som zacal pomaly zvysovat kH. Po nejakom case Ti mozem dat vediet, ci pozorujem nejake zmeny u mojej asiatiky...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 17 Dec 2010 19:24 pm

Myslim, ze to kH+ pomohlo. Asiatika u mna zacala opat rast a niektore listy su uz tesne pod hladinou. Farba je stale zdrava zelena.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Ferlo » 13 Jan 2011 00:18 am

Mne sa deje s nou to iste. Rozrastla sa po celej sirke, idu nove rastlinky. Na starych vsak postupne zacinaju stracat farbu listy, ktore potom ohnednu a odpadnu od rastliny. Takto skonci potom cela rastlina. Ja mam trochu tvrdsiu vodu (KH 11, GH 14), skusam to teraz postupne znizovat. Uvidime, ci jej to pomoze.
Ferlo
 
Príspevky: 46
Založený: 11 Okt 2010 09:00 am

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 13 Jan 2011 11:28 am

Ferlo, vedel by si mi pls prezradit ako znizujes tu tvrdost?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Ferlo » 13 Jan 2011 21:44 pm

Pridavam vodu s nizsou tvrdostou. Nechcem to skokom rovno znizit, tak pri kazdej vymene dam o nieco viacej. Zatial som to ale nemeral.
Ferlo
 
Príspevky: 46
Založený: 11 Okt 2010 09:00 am

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod konikPD » 11 Mar 2011 23:47 pm

Nechcem zakladat novu temu tak sa spýtam tu, kupil som 3 ks Vallisnerie - možno portugalsku, alebo Corksew, to je fuk, nie tu giganticku .. na koncoch listov niektorých je ako keby vodný kamen, drsný povlak vápnika alebo také dačo ...

a hneď sa aj opýtam , v rohu chcem nechat zarást tak cca 10x20 cm do výšky cca 30 cm niečím hustým nenaročným, svetl atam nebude príliš, lebo je to kút AQ, niečo ako:
Echinodorus latifolius
Vallisneria americana var. biwaensis
Cryptocoryne undulata
Sagittaria subulata

čo poradíte?
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Vlado21 » 12 Mar 2011 22:22 pm

suverejne najrychlejsie rastuca s najmensimi narokmi je podla mna Sagittaria... Vallisnerie maju svoje vrtochy, Cryptocoryna undulata by mozno tiez nebola zla volba, je o nieco atraktivnejsia, vraj nezmar, ale rastie pomalsie. Echinodorus latifolius je taka miniaturna verzia Sagittarie, hodi sa skor do popredia, do vysky sa ti velmi nepotiahne.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vasillneria spiralis..nema farbu preco?

Odoslaťod Glitter » 31 Mar 2011 19:41 pm

Trošku to oživím.. Nechcem šíriť farebnosť Vallisnerie Asiaticy v téme "biely zákal". Pôvodne som si myslel, že to tým sajrajtom z burčiaku, no ako mi poradil kolega astro, asi to bude niečím iným, dozvedám sa z čítania, že asi vodou. pH sa mi blíži tesne k 8, podľa testu od JBL 5in1, ostatné je v norme si myslím, aspoň približne. Môžem zmerať znova ak bude potrebné a napísať hodnoty. Substrát bol JBL ProFlora Statr, na začiatok som dal dávku Ferropolu a Denitrolu, inak nehnojím, ako mi bolo zatiaľ odporučené.
Čo sa jej deje?
Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.