rotala wallichii-co jej chyba?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 13 Nov 2010 18:24 pm

nemá niekto skúsenosti s emerzným pestovaním tejto rastliny ? Chcel by som to skúsiť, len neviem ako na to :D
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 18:01 pm

tak mám problém s tou rastlinku (na tej rastlinke)
Po jej strihaní, mi tie časti pod odstrihnutím začali černať, stračne škaredo to vyzerá ... síce vedľa rezu rastú pekné farebné, ale tie čo sú dole sú škaredé, čierne, a celé napadnuté čiernou štetinkovou riasou (prikladám fotky)
Ja neviem čo s tým. Tá riasa sa objavila už aj na zopár lístkoch HC, ale tam to zatiaľ nie je nič strašné, len čo s tou rotalou ...
Neviete čím to je že tie spodky tak sčerneli, stratili farbu a potom ich celé obrástla čierna štetinka ? Neviete či sa proti tomu dá nejako bojovať ? Alebo budem musieť celú rotalu vyhodiť a skúsiť novu ?
Hnojenie som dočasne stopol, vodu budem meniť každý druhý deň ... len neviem čo s tým ďalej ...
Prílohy
rast1.jpg
sčerneté
r3.jpg
riasa
r2.jpg
vyznačené sčerneté a zariasené miesta
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Nov 2010 18:02 pm

Aké to am máš parametre vody?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 18:03 pm

jediné čo viem je pH, cca 7,2-7,5
nič viac neviem ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Nov 2010 18:10 pm

aha. Ale v Poprade sa vám robí kameň vo varnej kanvici?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 18:12 pm

Richard Tokušev napísal:aha. Ale v Poprade sa vám robí kameň vo varnej kanvici?


no, robí ... to s tým nejako súvisí ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Nov 2010 18:23 pm

ale jasne.
Ak sa vo väčšej miere robí vodný kameň, znamená to, že voda je možno dosť tvrdá a určite by jej pomohlo riedenie s vodou osmotickou, dažďovou alebo destilovanou zo skleneného prístroja. Alebo si zisti v akvaristike Živa, kde máte na okolí prameň s mäkšou vodou. Test na tvrdosť až tolko zase nestojí...cca 3.30 až 9,-€ podla značky. Najlepší čo sa týka ceny a spoľahlivosti je asi Aquar CM test.
walicha potrebuje vodu o maximálnej tvrdosti 13°N. A toto je hranica. Najlepšie by bolo 6-8°N, pH 5-7 (7 je maximum).
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 18:27 pm

len prečo sa to robí len pod rezmi, taktiež len riasa sa chytá tam ? Horné miesta sú pekné, farebné, bez rias viď. foto (http://rybicky.net/obr/rostliny/max/1917.jpg)
skúsim ten test zajtra pozrieť, len, kúpiť test na uličitanovú tvrdosť, či celkovú tvrdosť ?
A bude to určite v tej tvrdosti vody ? A čo tá riasa ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Nov 2010 18:37 pm

ja používam test na celkovú tvrdosť. Uhličitanová je vždy menšia. Rozhodne je to v tvrdosti . Ved bude vidieť, keď budeš vymieňať vodu za mäkkú, aký to bude rozdiel.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 18:41 pm

Richard Tokušev napísal:ja používam test na celkovú tvrdosť. Uhličitanová je vždy menšia. Rozhodne je to v tvrdosti . Ved bude vidieť, keď budeš vymieňať vodu za mäkkú, aký to bude rozdiel.


len skade tú mäkkú vodu ... taká ako máme my doma bude asi v celom PP, neviem kde zoženiem inú ... reverznú osmózu si kvôli 16L akváriu kupovať nebudem a inak neviem odkiaľ ...
no skúsim zajtra kúpiť ten test na tú tvrdosť a potom sa ozvem že koľko mám, čo ďalej ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Nov 2010 18:41 pm

a ešte jedna poznámka, ktorú som aj pred chvíľu dával na rybicky. V celej histórii československej akvaristiky sa akvarisi snažili aby sa do akvária nedostalo žiadne vápno. tzn. žiadny vápenatý štrk, kameň apod. Tvrdosť vody je tvorená aj vápnom. Vápnik blokuje za určitých okolností živiny.
Skontrolovať štrk (miska, ocot) ak šumí tak je nevhodný. Kameň - ten istý postup. Vápenatý kameň si môžu dovoliť akvaristi, čo sú na lokalite vodovodu s mäkkou vodou.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 25 Nov 2010 19:16 pm

vápnik určite nemajú ani kamene ani štrk ... štrk je kupovaní čierny, bez vápnika a kamene tiež neobsahujú ani len maličkú bodku bieleho, tak predpokladám že vápnik obsahovať nebudú ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod smik » 26 Nov 2010 12:14 pm

Richard Tokušev napísal:a ešte jedna poznámka, ktorú som aj pred chvíľu dával na rybicky. V celej histórii československej akvaristiky sa akvarisi snažili aby sa do akvária nedostalo žiadne vápno. tzn. žiadny vápenatý štrk, kameň apod. Tvrdosť vody je tvorená aj vápnom. Vápnik blokuje za určitých okolností živiny.
Skontrolovať štrk (miska, ocot) ak šumí tak je nevhodný. Kameň - ten istý postup. Vápenatý kameň si môžu dovoliť akvaristi, čo sú na lokalite vodovodu s mäkkou vodou.


Moje poznámka je, že v současné světové rostlinné akvaristice se najdou i tací kteří vápník přidávají. Tím chci jenom naznačit že voda bez Ca je taky špatná.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 26 Nov 2010 14:44 pm

tak dnes som kúpil ten test na celkovú tvrdosť vody ...
(od rataja) ... za 2,9€ tak to nebolo ani nič strašné, iného výrobcu nemali ...
Podľa toho testu mi vyšla celková tvrdosť okolo 11°dGH, čo v tej tabuľke, ktorá bola ku testu považujú za polotvrdú vodu ...
Viem si pomocou tejto tvrdosti zistiť uhličitanovú tvrdosť, alebo nie ?

A teraz k tej rotale, bude to kvôli tvrdej vode to je stagnovanie ? Lebo nakoniec to nie je tak strašné ako som čakal ...
Myslíte si že sa z toho pozbiera, alebo ju mám vymeniť ???
PS.: Tá riasa je nie len na tej rotale, ale aj na zopár lístkoch HC ... :(
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Vlado21 » 26 Nov 2010 15:11 pm

ta celkova tvrdost je asi na hornej hranici. Mal by si este zmerat kH (z celkovej tvrdosti to nevycitas) a pH. Pre tuto Rotalu sa odporuca kH v rozmedzi 2 - 7 a kyslejsia voda s pH 5 - 7 (k tomu pomoze COckovanie).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Giftzahn » 26 Nov 2010 16:18 pm

@noiseless: urcite sa niekto v tvojom okoli najde kto ma RO ... cize osmoticku vodu by si mohol zohnat .. napr. v akvaristike v tvojom okoli ..sa mi nechce verit ze v Poprade a okoli nikto nema RO a za nejaku tu "uplatu" sa kusku pripadne dvoch nevzda v tvoj prospech :mrgreen: zozenies si napr. 25L bandasku cena tak max. do 5 - 6,- EUR za novu tu si nechas naplnit po okraj a mas aspon na mesiac pokoj pri tvojom 16L minicku :wink:

inak tie listky s tou riasou mozes kludne odstranit ... pripadne kvapnut priamo na riasu kvapku EasyCabo, Seachem Execel a do 24h je prec ked ta tak strasne trapi a neda spat :roll: u mna som ju mal akurat na jednom koreni v 20L minicku .... a na velmi starych listoch microsoria .... na koren som aplikoval kvapku EasyCarbo a na druhy den bolo po nej.... stare listy microsoria som odstranil a bolo ... jj, a odvtedy uz sa "nevratila" :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 01 Dec 2010 17:15 pm

tak idem skúsiť jenu vec na zmekčenie vody, i keď neviem či je až tak tvrdá ...
dal soms i vodu do hrnca, prevaril ju (asi 15 minút) a potom som do nej pridal asi liter snehu (na skúšku, či to niš nespraví s osadenstvom, snehu možno ešte pridám, je to čerstvo napadaný prachový sneh, myslíte si, že je to bezpečné?
Tym varením by mala voda zmäknúť a aj sneh by mal mať menšiu tvrdosť ...
Len dúfam, že sneh neublíži ...
Uvidím čo to spraví ...
Myslíte, že je to dobré riešenie ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Vlado21 » 01 Dec 2010 19:09 pm

Obavam sa, ze varenim ako takym ti voda nezmakne. Skor naopak. Makka voda sa vypari a tvrda zostane v hrnci. Voda zo snehu by vsak mala byt makka sama o sebe, ak ju kratko prevaris, mala by byt pouzitelna. Staci uz len odmerat zakladne parametre vychladnutej vody. Ten sneh mas cerstvy a na prvy pohlad uplne biely?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod noiseless » 01 Dec 2010 19:20 pm

tak som do tej prevarenej vody pridal sneh, zmeral GH a pH
GH=4,5
pH asi 7-7,5 (neviem to na tých pH papierikoch presne určiť)
sneh bol úplne čerstvý z parapety (momentálne v PP sneží jak nikdy :D)
počkám kým vychladne a ráno pridám, uvidím čo to s tým spraví ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Giftzahn » 02 Dec 2010 06:40 am

njn, s tym snehom je to tak ci tak risk ...ono jeden nikdy nevie co za "bordel" je v tom snehu .... ale drzim palce ... snad to bude ok :wink: 7-7,5 ph njn, bohvieako "makky" ten sneh nie je ....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod smik » 02 Dec 2010 12:50 pm

Převařením vody se vysrážejí nějaké uhličitany, takže se dá snížit tímto způsobem pouze uhličitanová tvrdost.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Jožo » 02 Dec 2010 13:20 pm

S tymto sa da jednoznacne suhlasit. Varenim je mozne odstranit do urcitej miery uhlicitanovu tvrdost. To je aj dovod, preco niekto ked pozrie do rychlovarnej konvice, spiralu alebo dno vlastne ani nevidi....ako je cele zanesene "vodnym kamenom".
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod Raurus » 05 Dec 2010 21:09 pm

ked mam 1x15 a 1x13 (60L) na plochu 60x30 bude sa cervenat ?
Obrázok používateľa
Raurus
 
Príspevky: 78
Obrázky: 2
Založený: 28 Nov 2010 21:36 pm
Bydlisko: Žilina

Re: rotala wallichii-co jej chyba?

Odoslaťod fantuomas » 05 Dec 2010 23:11 pm

ja ju mám z jedného kvetináča už celkom rozrastenú v akve s tvrdou vodou, bez codva a hnojenia a rastie pekne..ako ked som jju kupil od rataja len lístky sú menej červené..-ružové bo mám slabšie svetlo...a rotundifolia iba jemene do ružova ide pod tym svetlom...v miničku mi občas stagnovala ale v medium akva je okay..:) skoro rok už...
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.