Znizenie NO2 a NO3



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 15 Feb 2007 11:11 am

Kubo, jen jmenuj :-) Tohle téma je o snižování NO2- a NO3- v akváriu a shodneme se na tom, že rostliny tak moc náročné na dusík by každý rád znal. Věřím tomu, že si to nenecháš pro sebe :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Kubo » 15 Feb 2007 11:21 am

Napr.Microsorium toto je strasne narocne na dusik a u mna skoro vobec nerastie pretoze dusik mam stale na 10 a naopak napr.echinodory neznasaju vela dusiku spomaluju rast a zacnu na nich rast riasy. Ale tu skor ide v teme o znizovanie dusiku vo vode a nie o doplnanie pre narocnejsie rastliny.Dusik znizite velmi rychle rastlinkou Cabomba aquatica z mojich skusenosti ta rastie ako pliaga je pekna ale neskor zistite ze sa jej chcete zbavit , pistie su tiez fajn tie ked maju vela dusika pokryju plochu akvaria do 2tyzdnov a vsimol som si ze ked zacinaju mat nedostatok dusika tak sa im zvacsuju korene a zacinaju zltnut. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Peter123 » 21 Dec 2007 11:07 am

Ako by som zvýšil NO3 v akva?? Keď som dlhšie nečistil tak mi NO3 stuplo ale stuplo mi aj NO2. Čo som teda nechcel. NO2 mám ináč nemerateľné. Mám štetinkovú riasu a všetky hodnoty v akva v norme. teda napadlo ma že rastlinam bude chýbať NO3 ktorý potrebuju a tým by mohla padnúť aj štetina.
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 21 Dec 2007 13:52 pm

Peter, měřil jsi obsah NO3-? Jestli ne, tak ho nezvyšuj, je to dost nebezpečné :? Pokud máš problémy s řasou - a se štětinkovou obzvlášť, nehledej jednu příčinu, bývá za tím celá kombinace faktorů. Třeba často vysoké NO3-, Fe, PO4-, huminové látky, světlo, proudění..... o řasách jsou tu ale jiná témata :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod xDodox » 21 Dec 2007 14:05 pm

Raviolka napísal:Peter, měřil jsi obsah NO3-? Jestli ne, tak ho nezvyšuj, je to dost nebezpečné :? Pokud máš problémy s řasou - a se štětinkovou obzvlášť, nehledej jednu příčinu, bývá za tím celá kombinace faktorů. Třeba často vysoké NO3-, Fe, PO4-, huminové látky, světlo, proudění..... o řasách jsou tu ale jiná témata :wink:

Presne tak: stetinkova riasa, 'Štetinková riasa'.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Peter123 » 21 Dec 2007 15:49 pm

to som uz cital všetko o riasach. No ale ja mam nemerateľné NO2 ako aj NO3 ktorý potrebuju rastliny aby mohli rasť. Keď som často menil vodu tak rastliny rastli slabo az stagnovali. Proste im chybal NO3.Ostatných faktorov ma´ju dostatok
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 21 Dec 2007 21:33 pm

Jestli máš neměřitelné NO3- a test určitě není vadný :wink:, použij KNO3. Ale ubezpeč se, že máš dost světla (jinak budou rostliny stagnovat i nadále), že je fosforu méně než 0,3 mg/l a železa ještě míň.
Pro jistotu bych si ale ověřila, že stagnace rostlin je způsobená nedostatkem dusíku - má podobné projevy jako nedostatek fosforu, ale hodně odlišné od nedostatku mikroprvků, světla, CO2 atd.
Doufám, že nepůsobím moc nedůvěřivě - ale přidávání KNO3 má prostě svoje rizika a platí staré známé dvakrát měř...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Ceco » 22 Dec 2007 11:58 am

Sice este nie je prvy april, ale len tak ma napadlo, ci by sa nedal nahradit klasicky zdroj dusika NO3- nejakym "menej skodnym" zdrojom dusika bez negativnych ucinkov na ryby.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod tojdy » 08 Jan 2008 21:00 pm

ja zaciatocnik.vcera som meral a NO3 bolo v norme 10-20mg/l a NO2 vysoko nad 0,25mg/l.dnes som kupil od SERY TOXIVEC dal som to do akva odmeral som to a NO3 stale dobre ale hlavne NO2 je krasnych 0,1.dufam ze to vydrzi bo zajtra idem na tyzdnovku.
Obrázok používateľa
tojdy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 35
Založený: 03 Jan 2008 23:44 pm
Bydlisko: prievidza

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 08 Jan 2008 21:07 pm

No tak já bych optimista vůbec nebyla a odjížděla jen velmi nerada. Krásná je nula, cokoliv měřitelného způsobuje rybám vážné zdravotní problémy a Toxivec to nezachrání vzhledem k procesům, které v akváriu probíhají.

Jak je akvárium dlouho založené? Filtrace běží nonstop?

Vyměnila bych polovinu vody, potom dala ten Toxivec, dneska večer se nesnaž ryby nakrmit a pokud ti někdo na akvárium dohlíží, tak ať nekrmí taky, vůbec.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod tojdy » 08 Jan 2008 21:35 pm

akva jeasi 3 tyzdne zalozene.rybky bojovnica pestra tetry.medene,ozdobne,cierne a black molly.filtracia non stop.vzduchovanie len cez den.voda vymenena ale len 1/4 to nemam tyzden krmit?to asi nevydrzia.si myslim.
Obrázok používateľa
tojdy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 35
Založený: 03 Jan 2008 23:44 pm
Bydlisko: prievidza

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 08 Jan 2008 22:27 pm

Nekrm, vydrží to i tři týdny, když bude třeba :wink: Takže někdo bude u akvária? V tom případě bych ho poprosila, pokud je to někdo blízký a ochotný-schopný, ať na ryby dohlídne a kdyby se něco dělo (ryby malátné, u hladiny, schovávají se víc než jindy, otírají se o předměty, v krajním případé úhyn), ať hned vymění polovinu vody (pozor na teplotu, ať je stejná jako v akváriu). No a jestli je to moc hodný člověk, řekla bych mu, aby tak jako tak vyměnil po 3 dnech třetinu vody, pro jistotu :-)

Nechci tě strašit, ale tvoje akvárium teď prochází tou nejhorší fází, kdy se nezdvihají dusičnany, ale dusitany. Mělo by se to radikálně zlepšit během 1-3 týdnů, záleží ale na podmínkách akvária (jak je velké, resp. přerybněné, jak je silná filtrace, kolik je tam rostlin, jaký substrát, čím krmíš... ). Je to úplně normální proces v každém novém akváriu, akorát pokud někdo nedá do začátku hodně ryb, ale jde na to opatrné, žádné problémy nezaznamená.

O zabíhání akvária si můžeš něco přečíst v 4. čísle časopisu Akvárium, ke stažení tady: http://klub.akva.sk/akvarium.php a nebo dej googlit/vyhledávat tady na Akvě :idea:

Jak je to akvárum velké?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod janko » 16 Jan 2008 10:28 am

viete ktosi poradiť , čo je náplňou denitrifikačnej kolóny??
za radu budem povďačný.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Hargi » 15 Jan 2009 16:51 pm

Denitrifikácia je opakom nitrifikácie a znamená redukciu dusicnanov
a dusitanov na N2 alebo N2O....mozno najdes odpoved tu : http://www.fsv.cvut.cz/svoc/2006/prisp/02/saksun.pdf

Ja mam tiez problem trosku z NO3... chcel by som sa opytat neskusal niekto z vas skusit znizovat obsah tak ze doma pestuje hydroponicky niaku rastlinu a par korenov ,ci dokonca cele korene rastliny dat do akva dokym neklesne obsah NO3? :)

ja to asi idem vyskusat s fikusom benjaminom,ale neviem ci tie korene nezacnu do tej vody vylucovat nieco co by mohlo uskodit rybam ci rastlinkam v akva :? .. co vy nato? :roll:
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dr.pepa » 17 Nov 2010 17:42 pm

No tak aj ja sa pridavam k tym co potrebuju znizit NO3.Dnes som zakupil test od AQUAR -u dam sa do merania a co mi to neukaze...skoro ma slak trafil 160mg v akva,no ale co je horsie tak ze aj vstupnu vodu som nameral tak isto 160 mg.Akva mam zalozene od maja 2010.Ryby su v pohode rastliny rastu minimum rias.Tak teraz neviem ci to mam brat vazne alebo co.

Akva : RIO 180
Filter :Biofolow3
Co2 : burciak nonstop
NO2 :0
NO3 :160...
PH :6.5
tep. 26

Rastlin mam dost a mam to mierne prerybnene.Takze znizit to mozem rastlinamy,alebo zeolitom teda?Vychadzam z tejto temy.Filter neodburava NO3?Len NO2 na NO3?.Osmozu mam kupenu len ju treba nahodit ale aj tak neviem co z toho vytecie ked je tak vysoky obsah uz vo vstupe.A je to studnova voda teda dodavam.

Dakujem za rady nejake.
dr.pepa
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Mar 2010 20:54 pm
Bydlisko: Závod

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod pha » 28 Nov 2010 11:37 am

Ahoj dr.pepa
:shock: tak to je inak vysoka NO3. Ano RO ti pomoze namiesat co potrebujes. Nevies nahodou kolko mas P?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Raviolka » 28 Nov 2010 12:10 pm

dr.pepa napísal:A je to studnova voda teda dodavam.
No to se dalo čekat - hygienický limit pro pitnou vodu je 50 mg/l, pro kojence dokonce jen 15 mg/l. Vy to i pijete? Nemáš možnost použít vodovodní vodu?
Osobně bych nasadila plovoucí rostliny co nejvíc... a snažila se přejít na jinou vstupní vodu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod m.matqo » 28 Nov 2010 23:49 pm

My máme doma tiež len vodu zo studne. Máme ale aj RO. Keď bol svetový deň vody, či ako sa to volá, tak som niesol vzorky z oboch na úrad verejného zdravotníctva na stanvoenie NO3, NO2.
Výsledok: voda zo studne NO3 125,7 mg/l; dusitany už ani nemerali :lol:
voda po RO: NO3 48,7 mg/l, NO2 <0,04 mg/l
Teda účinnosť RO nebola taká ako by som čakal, ale používal som len čistú RO a pri hnojení PMDD (samozrejme bez NO3 a P) nebol problém, všetko rástlo super. Až kým som to nezačal flákať s hnojením, prišli riasy. Tak som sa to pokúšal vyriešiť zmenou vstupnej vody, s NO3 cca 10 mg/l ale odvety to už nešlo vôbec :( Odvtedy mi nejako nerastie takmer nič, okrem Limnophila sessil.
Predtým som musel každý týždeň musel vyhadzovať pistiu, limnobium a teraz mi nerastie ani lemna :x
Obrázok používateľa
m.matqo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 13
Založený: 11 Aug 2009 08:40 am
Bydlisko: Košice

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dr.pepa » 29 Nov 2010 00:13 am

Tak to je teda strasna voda raviolka mas pravdu.RO mam a tak isto ucinost na NO3 je slaba 100-120mg/l co je aj tak straasne vela.Uz som dal ziadost o mestsky vodovod tam je 10mg.Ale kupil som toto http://www..akvaobchod.sk/nitrat-filter- ... Path=19_20 a asi to nefunguje lebo som honil cerpadlom 5 litrov vody z obecneho vodovodu tj. 10mg/l skoro dva dni a po tomto stale ten isty vysledok.Samozrejme som to zregeneroval.Takze si myslim ked to neviaze na seba dusicnany tak ze asi bude ta napln nejaka vadna.A uz mam z toho hlavu ako melon.Kolko penazi uz som investoval do filtracie vstupnej vody tak to som mohol mat na rok dopredu zaplatene obecny vodovod kde je dost slusna voda. NO2-0 NO3- 10 vodivost 350.
dr.pepa
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Mar 2010 20:54 pm
Bydlisko: Závod

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 29 Nov 2010 00:42 am

Zeolit za 1,40€. Ja tiež používam a je to fajn. (www.akvapozadia.sk)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod pha » 02 Dec 2010 13:42 pm

Ahoj prasan.
Kolko zeolitu ti upravuje na aku hodnotu NO3? A aku mas vstupnu vodu?
Dik.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dr.pepa » 02 Dec 2010 15:39 pm

dr.pepa napísal:Tak to je teda strasna voda raviolka mas pravdu.RO mam a tak isto ucinost na NO3 je slaba 100-120mg/l co je aj tak straasne vela.Uz som dal ziadost o mestsky vodovod tam je 10mg.Ale kupil som toto http://www..akvaobchod.sk/nitrat-filter- ... Path=19_20 a asi to nefunguje lebo som honil cerpadlom 5 litrov vody z obecneho vodovodu tj. 10mg/l skoro dva dni a po tomto stale ten isty vysledok.Samozrejme som to zregeneroval.Takze si myslim ked to neviaze na seba dusicnany tak ze asi bude ta napln nejaka vadna.A uz mam z toho hlavu ako melon.Kolko penazi uz som investoval do filtracie vstupnej vody tak to som mohol mat na rok dopredu zaplatene obecny vodovod kde je dost slusna voda. NO2-0 NO3- 10 vodivost 350.





Takze uz to funguje.Zregeneroval som to este raz a napojil som to za osmozu a div sa svete z tych povodnych hodnot 160mg/l to robi 0-10mg/l.Urobim stym tak cca 30 l pouzitelnej vody.Potom to musim zase v slanom roztoku regenerovat a idem dalej takze je to super vecicka.

Takze je to plne funkcne nech nedavam zle info ak by to niekto chcel a teraz si precita ze to nefunguje,FUNGUJE TO.
dr.pepa
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Mar 2010 20:54 pm
Bydlisko: Závod

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 15 Jún 2011 14:00 pm

Zdravim,
chcem poprosit o radu, mam male akva 10l kde su male mecune asi 40ks... (4 tyzdnove, velkost cca 0,8-1,5 cm)
v tomto akva bojujem 4tyzdne s vysokymi hodnotami NO2 a NO3,
1. tyzden, vymena vody kazdy druhy den 5l, filter maly noname s molitanom 5x3x1,5cm, so vzduchovanim, svetlo studene katody zo scaneru-wataz neznama, akva bez strku bez ratlinstva...
voda strasne zapachala...
2. tyzden, vymena filtra za shark2, s 2x molitanovy valec, filter som musel rozobrat aby neboli male rybky nasate dnu a yostal bez spodneho krytu len molitan (2x valce cca priemer 5cm, vyska 7cm, stlacene tak aby bol vytok z filtra pod hladinou)
vymena vody zostala, testy rataj NO3, NO2, NO3 strasne fialove mimo prilozenej stupnice (>50mk/l to iste NO2)
3.tyzden pridanie strku, zasadenie asi 6korenov rastliniek, 1x valisneria, 2xmokranka, 3xlimnofila (to co mam vo velkom akva), niekde som cital ze nitrifikacne bakterie sa drzia aj v dne v substrate..., pri vymene vody pridavam sera nitrivec...
snazim sa odsat aj dno ale so strkom je to tazsie kedze rybky su male je to obtiazne odkalovat...
4. tyzden, hodnoty NO3 NO2 stale vysoke, prestal som vymienat vodu za odstatu ale denne prelievam 5l z maleho akva do kybla, potom doplnim do maleho akva vodu z velkeho akva (kde su NO3 a NO2 takmer nemeratelne, NO3 este dodavam s pmdd), a potom vodu z kybla nalejem do velkeho akva... hodnoty po vymene klesnu NO3 cca 20-30, NO2 0,25, znovu som dal filter do povedneho stavu, ci to takto obnazene nemoze nejak vadit osadeniu bakteriam, nasavacie mriezky som obalil silonkou aby sa dnu nedostala rybka, zvysil som vzduchovanie takze z vytoku filtra ktory je uz nad hladinou voda len slabo vyteka....

cital som si tuto temu su tu zaujimave veci hlavne ten zeolit ma zaujal... malo by to zmysel v takomto akva? pripadne ako to riesit?

vopred dakujem
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 15 Jún 2011 14:17 pm

hned pri prvej vete: "chcem poprosit o radu, mam male akva 10l kde su male mecune asi 40ks" :shock: :dead:
moj nazor: idealny stav: zaloz urychlene vacsiu nadrz (aspon 50l) alebo vsetky mecune niekomu daruj/predaj,
krizovy manazment - urychlene si zozen rychlo rastuce (napr. plavajuce) rastlinky (napr. Pistia alebo Limnobium, mozem poskytnut, v pripade zaujmu cez SS), i ked mam obavy, ze do 10 l sa toho uz vela nevojde.
nakladne riesenie - vodu zacat filtrovat silnym externym filtrom,
fatalne riesenie - menit vodu kazdy den a sledovat ako postupne odchadzaju jeden mecun za druhym...

so zeolitom skusenost nemam, ale zazraky od neho (pri popisanej situacii) necakaj...
Naposledy upravil Vlado21 dňa 15 Jún 2011 14:20 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.