Akva 360L



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Akva 360L

Odoslaťod -yogi- » 01 Dec 2010 11:55 am

Zdravim vas...
mam v umysle zalozit nove a vacsie akvarium (v minulosti som mal 63L) moj plan je nasledovny:

1. Akva rozmer 120x60x40 az 50 cm (dxšxv) (neviem sa rozhodnut pre vysku)
2. filter externy eheim profesional 3 (neviem, ktory zvolit ci 350 alebo 600)
3. ohrievac jäger 200
4. neviem nakolko je potrebny vzduchovaci motorcek
5. zatial nemam predstavu o osvetleni a rastlinach
6. chcel by som chovat hufovite rybky (tetry, panciernicky,...) neviem ci volit strk, alebo daky piesok
7. casom by som si tiez chcel kupit CO2

so zalozenim akva sa neponahlam (nehori :)...myslim, ze vsetko ma svoj cas...
poradte ak som na nieco zabudol ....(viem, ze treba take veci ako teplomer a ine blbosti, skor nieco technicke ak mi vypadlo (bo doba isla dopredu odvtedy co som mal akva) popripade poradit ci som spravne vybral alebo ci by bolo dobre nieco zmenit)

za vsetky pripomienky (pozitivne aj negativne) dakujem...
-yogi-
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 22 Nov 2010 13:09 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Akva 360L

Odoslaťod amy01 » 01 Dec 2010 12:04 pm

výšku určite 50, mám 40 a je to málo.
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Akva 360L

Odoslaťod ostriezik » 01 Dec 2010 12:24 pm

1 výška 50cm (lepšie viac ako menej, keby si sa rohodol chovat napr tercovce)
2 Eheim 350 uplne staci
3 ohrevac je dobra, ale ja sa skoraj priklanam vzdy k vyhrevnemu kablu, je to plus pre rast rastlin
4 vzduchovanie staci neskor, ale je treba, lebo ked sa ti nejake rybicky vytru bude problem..:D
5 svetla by som dal 4x54W
6 do akva by som ti poradil piesok 1-3 mm ked sa rozhodnes napr. chovat cichlidy
7 a CO2 je dobre rozhodnutie, :D

Toto su len moje nazory,.:D chcel som ti len trocha poradit ako by som ho zaradil ja .:D
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Akva 360L

Odoslaťod lenin.sk » 01 Dec 2010 12:40 pm

S rastlinami maš čas moc sa snimi neponahlaj.Nechaj vodu poriadne vyzrieť nech sa rozmnozia potrebne bakerie a hlavne aby sa ti ustalilo PH tak na 6.5 až 7.Bolo by pre teba dobre zakupiť reverznu osmozu stu si mozeš miešať vodu aku potrebuješ.
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Akva 360L

Odoslaťod hongi » 01 Dec 2010 14:06 pm

osmou? neprehanas trochu? ja ju napr. doteraz nemam a to chovam ryby cely svoj kratky zivot, a este k tomu mam disky.. nie zeby to nebola uzitocna vec ale myslim ze pre yogiho je to zatial zbytocne.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Akva 360L

Odoslaťod ostriezik » 01 Dec 2010 14:09 pm

Pre zaciatocnika je osmoza zatial zbytocna. stoji privela penazi a kazdy si ju dovolit nemoze. napriklad ani ja ju nemam, je prilis draha a az tak ju teda nepotrebujem
ostriezik
 
Príspevky: 105
Obrázky: 11
Založený: 26 Sep 2010 18:06 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Akva 360L

Odoslaťod maxxx01 » 01 Dec 2010 14:12 pm

ak som tomu dobre rozumel, yogi sa chystá zakladať klasické spoločenské akvárko, to mu bude RO naozaj zbytočná, nie? Neplánuje chovňu na rozmnožovanie tetier, len ich chce mať v spoločenskom akvárku....
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva 360L

Odoslaťod -yogi- » 01 Dec 2010 16:58 pm

pre maxxx01: neviem co sa predstavuje pod pojmom spolocenske akvarium (ja si pod tymto nazvom predstavujem "misung" ryb)...chcel by som tam totiz chovat ryby z jednej oblasti (samozrejme ze v akvariu sa to neda splnit), maximalne 2-3 druhy (hufovite aby to v akva pekne vyniklo), neviem mozno casom to budem rozsirovat....

s nicim ja neponahlam, len si zistujem nejake info ohladom zalozenia, aby som na nic nezabudol,...nie som ten typ hrrr brrr

este by som sa chcel spytat, ci stojan pod akva moze byt z drevotriesky (ci to unesie), mam moznost si ho vyrobit sam (samozrejme ze by to nebola klasicka 18mm, ale nieco hrubsie, popripade zdvojeny material na 36 mm), alebo by bolo lepsie mat kovovu konstrukciu?
-yogi-
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 22 Nov 2010 13:09 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akva 360L

Odoslaťod kenny » 01 Dec 2010 17:38 pm

spolocenske znamena ze sa nebude pouzivat cisto na mnozenie ryb ale bude tam viac ako jeden druh ryb, cize spolocenske.
RO ti bude naozaj zbytocna. na bezne chovanie tetier a podobne ti staci vodovodna voda.
a co sa tyka stojanu, ja som si teraz robil na 450ku kovovy. ale videl som aj drevotrieskove.... ale ako sa hovori "zichr je zichr" ;) tak som dal radsej na istotu a kovovy oblozim drevom :)
este ku svetlu: dal by som 3x54W a nechal si miesto na dalsiu. tazko povedat ake rastliny sa ti zapacia, mozno tam budes mat len menej narocne a nebudes musiet na ne svietit ako v solarku ;) a ak nahodou budes chciet nejake narocnejsie tak len pridas jednu dve 54ky.
nech sa ti dari
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Akva 360L

Odoslaťod Holubar » 05 Dec 2010 01:27 am

Si v situacii, ako som ja bol v septembri, tiez som vtedy prisiel s rovnakymi otazkami, aj ked povodna myslienka bola 54 L...onedlho z toho bolo 330 :) Ja som to cele zamyslal ako rastlinne akvarium, rybky tak isto ako ty nejake male hufove.

Eheim som kupil 600ku (2075), robil mi trochu problemy so silnym vytlakom, predlzena vytokova rampa to poriesila. Svetlo mam 4x54W, ale ide to teraz len na polovicu, inak sa mi rozbiehaju riasy, casom ked to osadim este hustejsie, budem postupne pridavat.

Strk som kupil Hagen 1-2 mm, mozem len pochvalit, ma velmi dobre vlastnosti, aj ked pozorujem v akva zvysenie UT z 3 na 7, mam tam este dake kamene a netestoval som ich octom, moze to byt aj v tom.

Ohrievac mam tiez Jager 200 W, ten fachci bez problemov a teplotu mi drzi presne, no a stojan kovovy, ale je kratsi ako akva a nadrz trci na kazdej strane po cca 10 cm.

Cele to teda hlavne zavisi, ako chces aby to vyzeralo. Ak chces mat husto osadene rastlinne akvarium, je dobre vediet aku mas vodu. Spomenuta RO je v tomto pripade dobra, ked mas tvrdu vstupnu vodu, v takej by ti rastlinky velmi nesli. No a CO2 je urcite fajn, ja som tiez zacal hned aj s bombou, tam vsak este casom chcem doplnit pH sondu, ktora by spustala elmag ventil, aby som sa nemusel riesit spravne nastavenie bublania a pod.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Akva 360L

Odoslaťod -yogi- » 06 Dec 2010 00:00 am

Zdravim,
momentalne si lamem hlavu nad vyrobou stolika pod akva. Cele by to bolo z drevotriesky (36mm), iba policky na koliky by boli z 18mm. (tie som tu ani nekreslil). Vyska by bola 70cm (+ este nieco zdvihnu nozicky). V lavej casti by bol umiestneny filter a v pravej casti mozno casom CO2 (neviem kolko miesta taka flasa zaberie, rozmyslal som do buducna na 2kg). Akva by malo rozmer 120x60x50cm. Cize horna doska by precnievala 5cm dopredu od akva a takisto po 5cm z lavej aj pravej strany. Dierky na policky by boli vyvrtane a pripravene v kazdej casti, keby nieco... Uvital by som nejake rady z praxe, nerad by som sa totiz pustil do vyroby a zistil, ze som to mohol riesit inak, popripade ze by som na nieco zabudol. Samozrejme otvory na privod elektriny a hadice by boli vyvrtane... Dvierka by boli iba na lavej a pravej strane. Stredna cast by bola otvorena. Vsetko co je na obrazku by bolo napevno (nedalo by sa s tym hybat, samozrejme okrem akva :)) V piatok som si dal zistit u viacerych, predbeznu cenu akva tak som zvedavy, ako to dopadne. Popripade ak mate daky kontakt na niekoho, kto robi kvalitne akva a za rozumnu cenu tak by ste ho mohli poskytnut. Dufam, ze som na nic nezabudol. Vyjadrite sa prosim k stoliku. Vsetky pripomienky su vitane :wink: Zatial dik. :pivo:
Prílohy
stol.png
-yogi-
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 22 Nov 2010 13:09 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akva 360L

Odoslaťod dodofix » 06 Dec 2010 22:59 pm

stolik vyzera ok, 36mm drevotrieska je podla mna zbytocna - ak ju mas lacno, alebo ti na cene nezalezi, daj, ale inak v pohode aj tensia (juwel robi 121 x 51 x 66 cm akva z 18mm)
nejako hladam zmysel na tie precnievajuce stany od akva vrchnej dosky - funkcne to moc neposkytuje, dizajn je na tebe ... mozno rezerva na vacsie akva :)

drzim palce :)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva 360L

Odoslaťod Holubar » 06 Dec 2010 23:29 pm

V skrinke hlavne pripravit miesto a diery. Meral som flasu aj filter - 2kg flasa s ventilom ma u mna 53 cm a vyska hadic pri Eheim 2075 je niekde okolo 50 cm, v takej vyske teda vyrezat otvor. Sirku akva potichu zavidim, ja by som tiez bral aspon 60 cm druhy krat :)
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Akva 360L

Odoslaťod -yogi- » 09 Mar 2012 17:41 pm

Tak zdravím opäť, zhruba po roku, snáď teraz to už vyjde. Cenová ponuka na akvárium urobená u p. Pavlicu (keďže chcel by som prednú a bočné steny s CV skla a na neho som dostal najlepšie odporúčania). Najskôr ale musím dokončiť stolík pod akva. Pôvodne som zamýšľal stolík čisto z drevotriesky, ale nakoniec som sa rozhodol pre kovovú konštrukciu, ktorú obložím drevotrieskou vo farbe svetlého zebrana dubu antracit. Po dokončení stolíka hodím nejaké foto. Snáď do mesiaca do zrealizujem, myslím stolík a akva, ostatné časom, keďže som typ 10x meraj a raz strihaj :D
-yogi-
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 22 Nov 2010 13:09 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akva 360L

Odoslaťod Milan666 » 09 Mar 2012 18:53 pm

Fúha, tak tebe to naozaj neponáhľa. Zase o rok, či dva?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva 360L

Odoslaťod larix » 09 Mar 2012 19:23 pm

Trpezlivosť je v akvaristike dobrá vlastnosť :D
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akva 360L

Odoslaťod -yogi- » 09 Mar 2012 21:10 pm

Milan666 napísal:Fúha, tak tebe to naozaj neponáhľa. Zase o rok, či dva?

no ja pevne verím, že tento rok to bude :) nechcem nic slubovat, ale tak do mesiaca by mohol byt stolik a do 2 akva...(snáď) zatiaľ študujem substráty, láka ma amazonia kvoli farbe, ale co som cital na fore, tak vraj v kombinacii s corydorasmi nie moc stastne riesenie....druha moznost je hagen, len co na to rastlinky...
-yogi-
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 22 Nov 2010 13:09 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akva 360L

Odoslaťod Walcott » 10 Apr 2012 09:53 am

Ja už som čakal že napíšeš, 300l akvarku sa darí a chystám sa kupovať väčšie, lebo po 1-2 rokoch príde každý na to že aj 300l je len také väčšie miníčko :o Ale držím palce nech sa darí
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.