Komplikovany priebeh zalozenia 120l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod holenda » 01 Dec 2010 17:19 pm

Zdravim

Niesom uplny zaciatocnik, akvaristike sa venujem uz cca 20 rokov, 10 rokov tak aktivnejsie. Zakladal som uz cca 10 akvarii, ale az teraz sa potykam s problemami, pri ktorych sa potrebujem s vami poradit. Popisem tu cely priebeh od zalozenia az po terajsie komplikacie.
Zakladam akvarium 40x40x120. Planovane je spolocenske s malymi tetrami a panciernikmi. Ako pozadie som don na zadnu stenu vlepil ciernym silikonom sivu bridlicu a nechal 5 dni vytvrdnut lepidlo. Nasledne siel na dno premyty okruhly strk o zrnitosti 3-5mm. Ako dekoraciu som don umiestnil vacsi koren, ktory bol uz predtym cca 5 rokov v mojom starom akvariu. Napustil som akvarium studenou vodou z vodovodu, ktora sa vdaka ohrievacu v priebehu dna ustalila na teplote 25 stupnov. Pouzity filter je EHEIM 2213, ktory bol uz pred tym pouzity, ale kedze bol mesiac mimo prevadzky, tak filtracne media (biomolitan a EHEIM porovity filtracny substrat-strk) som dokladne vyplachol v cistej vode. Filter bezi nonstop. Svietim 3 neonovymi trubicami (3x18W - teplota svetla 830, 840, 865) 12 hodin denne. Pri zalozeni som do vody nalial podla navodu 50ml pripravku SERA nitrivec. Rastliny boli zasadene 2x Cabomba caroliniana, 2x Cryptocoryne aponogetifolia, 2x Cryptocoryne pontederiifolia a mensi Anubias barteri var. nana. Po 5 dnoch sa pozadie pokrylo tenkou vrstvou hnedej riasy. Pridal som dalsich 40ml nitrivca a na podporu uchytenia rastlin trochu hnojiva BRUTUS - co bola asi zasadna chyba. Za 24 hodin sa rozpadla asi tretina listov Cryptocoryne aponogetifolia aj Cryptocoryne pontederiifolia. Zvysok sa zcasti pokryl hnedou riasou. Na dne sa pri objavil biely sliz, ktory sa rozsiroval. Vymenil som asi 30% vody za cistu. Rozpad listov prestal, ale spominane rastliny zatial nejavia znamky rastu, iba stagnacie. Jedina rastie Cabomba caroliniana cca 5cm. Biely sliz na dne spomalil sirenie, ale nezmizol. O 4 dni sa v tom bielom slize, ktory pokryva vacsiu cast korena uvolnuju bublinky vzduchu. Zasadil som asi 6 rastliniek Vallisneria spiralis. O 24 hodin sa v akvariu na koreni zacina tvorit riasa "zabi vlas". O 3 dni je zabi vlas rozrasteny okolo korena v strede akvaria (kde ma najviac svetla) a uz aj na listoch niektorych rastlin. Prave som doniesol este par rastlin Cabomby a aj Microsorium pteropus. Tiez 5litrov vody z filtra zo zabehnuteho akvaria. Planujem odstranit odstranitelne riasy, zasadit tieto rastliny, vymenit 30% vody a doliat tu z filtra.
Viete niekto poradit, ako by sa to dalo zachranit, a ako postupovat? Mozno by som vedel zohnat UV lampu. Uz zacinam zvazovat aj znovuzalozenie s novymi rastlinami a prevarenym strkom...
Za kazdu radu skusenejsich budem velmi vdacny.
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Reklama

Re: Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod jose » 01 Dec 2010 17:31 pm

Svieť menej, osem hodín stačí, nepoužívaj hnojivo. Kryptokoryny nemajú radi zmenu ale nevyhadzuj ich, mali by sa spamätať a daj tam niečo ako egeria, ceratopteris a pod.- rýchlorastúce stonkovky.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod Vlado21 » 01 Dec 2010 18:58 pm

Ano, Egeria a Sagittaria aj Vallisneria (napr. mensia Asiatica), prip. este Echinodorus (napr. robustny Subalatus) su vyborne na rozbeh akvarka a vytvorenie bio-rovnovahy v nom. Niekto ich nazyva buriny, ja si ich neviem vynachvalit. Kryptokoryny by som sadil az ked su parametre vody +/- stabilizovane. O inych - narocnejsich rastlinach nehovoriac...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod holenda » 02 Dec 2010 08:05 am

Tak vymena vody za zabehnutu, ocistenie korena od rias aj dosadenie novych rastlin mam uspesne za sebou. Osvetlenie som tiez stiahol na 8 hod.
Ano, viem ze napr. Egeria by bola idealna, ale bohuzial ju nema nikto z akvaristov koho poznam... a ked si predstavim ze pred par rokmi som ju z velkeho akva vyhadzoval nie na vedra, ale na vane...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod Giftzahn » 02 Dec 2010 08:46 am

@holenda: no Brutus hend po zalozeni akva nebola najlepsia volba ... ak spravne vidim pouzil si pomaly rastuce rastlinky anubias, cryptocoryne cize svietil si urcite dlho , mohol si zacat napr. 6hod prvy tyzden potom kazdy tyzden +1 hodinu, zastavit sa na 8hod. a ked sa rastlinky "chytia" a zacnu rast pokracovat po tyzdny +1hod. .... to ze cabomba rastie rychlo tiez nie je novinka :wink:

@zabi vlas ... tomu rozhodne prospela dlzka svietenia a ten Brutus ... teraz treba pravidelne menit vodu, zabaka mechanicky odstranovat pripadne nasadit nejakych tych slimakov ...

@hnedy povlak .... hnedy povlak na skle je normalny prve tyzdne treba ho akurat tak odstanovat ... "biely sliz" - plesen na koreni nie tiez nic nezvycajne ... ono treba len trpezlivost sam zmizne ....resp. slimaci, krevetky a prisavnici sa o postaraju plus samozrejme prvy tyzden kazde 2 dni vymena aspon 30% vody .... :wink:

@znovu zalozenie ... njn, to je taka zufalka ...urcite by som to nerobil ...skor tu teraz treba trpezlivost, pravidelnu vymenu vody kazde dva dni cca.30%... zmenu dlzky osvetlenia isel by som na 6 hod. a po mesiqaci pridat "riasozravych" pomocnikov ...krevetky, slimaky, otikov atd. ... treba len vydrzat :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Komplikovany priebeh zalozenia 120l

Odoslaťod Holubar » 04 Dec 2010 15:41 pm

No z mojho mala skusenosti z nedavneho zakladania 300ky mozem napisat, ze na hnedu riasu bol zasadny krok dokupenie rastlin - asi 15 kosikov (Egeria, ceratopteris, bacopa, hygrophila), zabiak som riesil este pred tyzdnom, zhasol som jednu rampu uplne, teraz na to svietim 8hod 100 W, zvysil som pocet SAE zo 4 na 8, priniesol som red cherry. Zvieratka tomu mozno dopomohli, ale zasadne bolo to svetlo. Po tyzdni sa uz zabiak nerozsiruje, najviac napadnute rastlinky sli von (nebolo ich vela) a na korenoch uz sam redne a zvieratka ho v pohode decimuju
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.