Sivý povlak na očiach



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Dedo » 23 Nov 2010 22:21 pm

Včera som si všimol sivý povlak na očiach jednej rybky Puntius Denisonii. Dnes to už majú ďalšie dve. Naďalej plávajú veselo a nevidieť nejakú zníženú aktivitu ani pri kŕmení. Ostatné druhy rybičiek sú bez problémov. Je to iba u druhu Puntius Denisonii.
Vie niekto poradiť, čo s tým?
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Mariok » 23 Nov 2010 23:53 pm

Skús výmenu vody a pridať nejaké humínové látky - vývar .jelšové šišky, orechy, Aquahum, Torumin, alebo niečo podobné - opatrne s dávkovaním, predsalen to nie sú skaláre - tam to funguje + jemne zvýšiť teplotu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod palo9167 » 23 Nov 2010 23:57 pm

ah jaj nezavidim ti
Ja na tvojom mieste ich hned odlovim.Velmi tomu neverim ze sa to skonci u denisoniek
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Raviolka » 24 Nov 2010 12:29 pm

Já bych v první řadě nepanikařila a ryby neodlovovala. Jseš si jistý, že jsi nepolevil v údržbě? Měníš dost často vodu? Měříš dusičnany? Právě dusíkaté látky bývají nejčastější příčinou problémů, které vedou k zákalu očí (i kdyby to byla baktérka). Vyměň polovinu vody hned a prováděj částečné výměny v dalších dnech.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod hofi » 24 Nov 2010 13:19 pm

Dedo,niečo som doma pozrel a dospel som k takému názoru.
Ak je oko bielo zakalené,tak to môže byť tzv.Diplostomum(metacerkarie)
Ak je rohovka biela.často je následná slepota.
Poškodenie rohovky je možne aj 2-mocným železom ak Ph vody klesne pod 7.
-Začinajúca pleseň
-Bakteriálna infekcia
Metarcerkárie,sa pprejavuju zo začiatku tak,že su najprv šedé čiarky,postupne vzniká očný zákal,oko sa zväčší,príp.praskne a v rane sa usadí plieseň.
Záchrana rýb s vývojovým štádiom Motolice v oku nie je možná.Oslepnutie je nezvratné.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Dedo » 24 Nov 2010 18:14 pm

Denisonky sú naďalej čulé, tie tri majú sivý povlak na očiach, na ďalších to nepokračuje.
Údržbu som nezanedbal, pravidelne týždenne, resp. 10 dní odkaľujem a mením 30 - 40 % vody. Na čistotu akvária si potrpím, kryštáľová voda a zdravé rastlinky je u mňa zásada už 35 rokov. Dusičnany zmerané, v norme, skôr na dolnej hranici. Hnojivo pridávam SERA Florena, najnovšie som prešiel na TROPICA Plant Nutrition (obsahuje P a N). Mohol by to byť dôvod?
Zatiaľ som iba zvýšil teplotu na 28 st.C, budem to sledovať a dúfať, že to prejde.
Ďakujem všetkým, čo napísali svoje rady.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod trinitysk » 24 Nov 2010 20:38 pm

Plne suhlasim s Rav., zatial ziadna panika, castejsia vymena vody a sledovanie rybiek, do vody by som pridal Atvitol + Nutrafin trop. extrakty (je naozaj ucinny)...Dovodom (ak zatial pominiem choroby) ako spomenula Rav. bude zrejme nahly vykyv N latok, prechodne znizenie teploty vody, nahly pokles pH, pripadne avitaminoza pri jednostrannom krmeni...
Z chorob by som vylucil Motolice, tie sa prejavuju inak a hlavne s pomalsim priebehom hlavne u mladych a nedospelych rybiek, bud rad ak to naozaj nebudu.
Naopak najcastejsie takto zacina bakterka, menej casto chilodonella (prip.trich. ci costia) -> sleduj si supiny a povrch u rybiek v najblizsie dni a nakoniec plesne (tie su ale najcastejsie sekundarnym priznakom bakterioz, hlavne u kaprovitych rybiek.)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Dedo » 24 Nov 2010 22:49 pm

Z toho, čo udáva Raviolka a trinitysk, mohlo dôjsť iba k náhlemu výkyvu N látok a snáď krátkodobému poklesu teploty. Stravu majú pestrú (biela a čierna larva komára, patentka, kryl, SAK). Znova som zmeral NO2 - žiadnu hodnotu test nezaznamenal. Skúsim zatiaľ výmenu vody a zvýšenú teplotu, s chémiou zatiaľ počkám.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod klarino » 02 Dec 2010 15:34 pm

ja som mal tento isty problem.. aj s tymito rybami a aj so sumcekmi zralocimi.. skusal som vsetko a nic.. potom som skusil

kuchynsku sol a zvysenie teploty o dva stupne.. o dva dni nebolo po zakale ani stopy.. dal som jednu kavovu lyzicku na 10l

vody.. rozpustil v pohari v teplej vode vylial do akva.. skus mozno pomoze, ale neublizi urcite.. :wink:
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: Sivý povlak na očiach

Odoslaťod Dedo » 02 Dec 2010 23:55 pm

Chcem s radosťou oznámiť, že denisonkám sa stav riadne zlepšil. Ešte malý naznak na očkách, ale myslím, že to už dotiahnu do dobrého konca. Zvýšil som teplotu a vymenil polovicu vody - takže predpokladám, že to pomohlo.
Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa snažili poradiť.
Vďačný Dedo.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.