Žlta voda v akvariu / rašelina v substrate



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Žlta voda v akvariu / rašelina v substrate

Odoslaťod Jarec9201 » 05 Dec 2010 12:21 pm

Serus,
Mam taky problem. Založil som si nové akvarium 45-50l. Teraz ho mam v zabehu asi treti tyzden, mam v nom 4 rastliny. Substrat mam zloženy: Hrubši biely piesok 5-8mm to je na spodku taky 1cm cca.
-1cm vrstvu rašeliny
-Jemny pesok 2-4mm vrchna čast hrubka je od 2 do 4-5cm.
Svietim žiarivkov... neviem čim to mohlo byt spôsobene ta zožltnuta voda (koreň tam nemam),:( :( teraz neviem či môžem nakupit rybky do akvaria. Na fotkach zltu vodu velmi nevidno ale ten nadych tam je.
Za vaše rady som vopred vdačny.
P051210_11.06.JPG

P051210_11.05.JPG
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Reklama

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Mariok » 05 Dec 2010 12:34 pm

A čo myslíš, že urobí rašelina???
Tak na 80% oľutuješ, že si ju tam dal v takej hrubej vrstve. Neviem, čo si od toho sľubuješ.
Farbe vody pomôže len častejšia výmena vody. Záleží od kvality rašeliny (ak nie je hrubovláknitá), či ti nezačne hniť. Pri odkaľovaní sa ti postupne bude dostávať na povrch a počítam, že do roka akvárko budeš zakladať znova.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Jarec9201 » 05 Dec 2010 12:44 pm

takže som mal dat tenšiu vrstvu?? ty si daval do svojho akvaria?
ešte jedna otazka môžem ryby dat do akvaria??
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod dodofix » 05 Dec 2010 13:18 pm

no pokial si dal na dno raselinu, tak z nejakeho dovodu ... podla mna nebude robit dobrotu v takom malom akva, ale ked mas na to dovod ...

ryby - ja by som este pockal

co sa tyka samotneho zafarbenia vody, pokial splna podmienky rybam a rastlinam, ja by som zafarbenie neriesil ... v jednom akva mam ciru vodu, vyzera jak z vodovodu a pride mi to take neprirodzene :) v druhom akva ma voda nadych do hneda a to sa mi paci omnoho viac
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Jarec9201 » 05 Dec 2010 13:27 pm

raselinu mi poradil chlapik co ma akvaristiku, ze je to dobre pre rastliny lebo maju dostatok vyzivy od raseliny, tak neviem. A kolko este mam počkat s rybami, tyzden, mesiac?? kolko by bolo vhodne?
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod dodofix » 05 Dec 2010 13:34 pm

osobne by som tu raselinu dal prec ... okrem ineho napr. ovlyvnuje pH vody, ako pise Mariok hore moze hnit ... substraty su tu jedna velka tema, prejdi si ...

rybky ries potom co poriesit raselinu
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Aquanaut » 05 Dec 2010 13:40 pm

tak nikto? ok poviem to ja, ten hrad tam čo robí? :? ( nepúšťa nič? ) nie je lepší kokos, drevo alebo pekný kameň?
pridať rastlinky aj 3x viac!

rašeliny je veľa ale po častej výmene vody 2 - 3x týždenne, to myslím nebude vadiť..a ani farba ( Amazon + - )

rybičky najskôr po troch týždňoch ak nepoužiješ chémiu k zábehu, filter non stop
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod tomas120 » 05 Dec 2010 13:45 pm

Ja som svojho času tiež experimentoval s rašelinou a určite by som to už do akva nedal. Máš tam málo rastlín a budeš mať veľa živín z tej rašeliny , môžeš čakať brutálnu expanziu rias. Tie rastlinky čo tam máš, by ti rástli aj tak, niesú náročné. Určite pridaj rastliny, tú stonkovku , asi dáka Hygrophylaje to, daj do zadu. Dokúp si do prednej časti dáke rastliny nižšieho vzrastu. Aké ryby tam chceš dať? A ten zámok daj preč.
Nechcem byť protivný, ale ja by som akvarko založil ešte raz odznova...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Jarec9201 » 05 Dec 2010 13:50 pm

takže mam vymeniť vodu ako hovoriš Aquanaut... 2-3krat tyzdene. No a to každy tyzden mam vymienat vodu 2-3krat?
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod jiri sajar » 05 Dec 2010 14:04 pm

prerob akvarium - dokiaľ nie je zabehnuté - tu rašelinu daj preč (nechápem prečo si ju do dna dával - ak nechceš chovať kaprozúbky) výrazne znižuje pH vody a v dne ti začne hniť.....
ten hrad je hrôza ... v nádrži nemá čo robiť - je to samé ako trpazlík v záhrade alebo obraz jeleňa v ruji....
nenapísal si aké ryby do akva chceš.... každopádne po prerobení akva, zasadení rastlín - treba určite väčší počet rastlín - po 10-14 dňoch po zasadení rastlín, do nádrže môžeš dať PRIMERANÝ počet rýb ... ak píšem PRIMERANÝ - mám na mysli aj to aby to boli ryby. ktoré sa do takejto nádrže - 50 l. objemu - aj hodia - najlepšie tetry ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Mariok » 05 Dec 2010 14:13 pm

Ešte raz: Ako už bolo napísané, nie je problém farba vody, problém môže nastať, ak tam máš rašelinu, ktorá je skôr zemitej konzistencie - môže začať hniť, čo sa prejaví vznikom velmi veľkého počtu bubliniek vo vrstve rašeliny - to zbadáš aj pri pohľade od bočných stien akva. Ak bola rašelina skôr vláknitá, tak problém nemusí nastať vôbec - občasná bublinka plynu sa objaví v každom substráte. Výmenu vody po zábehu (cca mesiac) stačí robiť normálne - 20-25% objemu 1x2týždne, za predpokladu, že ho neprerybníš!!! Doplniť rastliny by určite na závadu nebolo...

Ja som mal cca 0,5cm vrstvu priamo na dne (rašelina s biohumusom pri zakladaní) a po 1,5roku som takmer všetku musel odkaľovačom odsať - dostala sa pri údržbe akva až k povrchu cca 5-6cm vrstvy kremičitého štrku zrnitosti 2-4mm a robila v akvárku !bordel a zanášala rýchlo filtračný materiál vnútorného filtra.

P.S. Ak používaš tvrdú vodovodnú vodu, tak problém s prílišným poklesom pH mať nebudeš a pre rastlinky je pôsobenie rašeliny vo väčšine prípadov prospešné. Preštuduj si napr.: Raviolkinu stránku - http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod Jarec9201 » 05 Dec 2010 14:33 pm

no ano chovať chcem tetry neonove, citronove a pod. dalej gupky nejakych prisavnikov, panciernikov možno aj mečune
Mariok: diky za rady aj ostatnym dakujem ;) :D
Jarec9201
 
Príspevky: 53
Založený: 05 Dec 2010 11:48 am

Re: Žlta voda v akvariu / rašelina v substrate

Odoslaťod tomas120 » 05 Dec 2010 15:31 pm

Na 50lit akva tam chceš podľa mňa toho dosť. Zvlášť keď väčšina tých rýb , čo tam chceš dať sú húfové... Akú máš predstavu o počte rýb / 50lit akva? Ako začiatočník , by si mohol na začiatok začať iba so živorodkami..
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Žlta voda v akvariu / rašelina v substrate

Odoslaťod Raurus » 05 Dec 2010 17:24 pm

Podla mna by si to mal urobit vsetko od znova. Vsetko vyber raselinu s toho strku ten strk zamiesaj. Hrad vyhod radsej si tam daj koren alebo nejaky kamen. Kup viac rastlin. Potom mozes rozmyslat nad rybami. A uplne tam stacia tetry neonove alebo citronove , Pancernicky a mozno aj gupky . S mecunmi nevymyslaj
Obrázok používateľa
Raurus
 
Príspevky: 78
Obrázky: 2
Založený: 28 Nov 2010 21:36 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Žlta voda v akvariu

Odoslaťod horský vlk » 05 Dec 2010 18:14 pm

Jarec9201 napísal:raselinu mi poradil chlapik co ma akvaristiku, ze je to dobre pre rastliny lebo maju dostatok vyzivy od raseliny, tak neviem. A kolko este mam počkat s rybami, tyzden, mesiac?? kolko by bolo vhodne?

Rašelina neobsahuje takmer žiadnu výživu!ak budeš dostatočne meniť vodu,nič sa nestane,môže to byť
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.