300l u krta



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 07 Dec 2010 20:21 pm

Je to naozaj tak cca 1b/s, uplne v pohode sa dostanem aj tesne pod 6 s pH, ja mam 2,5kg bombu a vydrzi mi cca 5M, jedine co mi napada je ci je to Ut u teba naozaj tych 4dKH a ci naozaj vsetko tesni tak ako ma, ale nie som chemik takze mozno to moze byt aj v niecom inom aj ked mne nic nenapada, mozno ked sa zapoji Rav. tak bude vediet objasnit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 07 Dec 2010 20:50 pm

Těsnit všechno těsní to jsem prověřoval (všechny spoje jarovou pěnou). No a těch 4dKH jsem naměřil testem od AQUARu. Pravdou je že vodivost mám vyšší než bych čekal cca 400uS, ale dlouho jsem nekalibroval konduktometr. Testem na dGH jsem nenaměřil nic (nedošlo ke změně zbarvení roztoku), ale to ani v studniční vodě, kterou mám obzvlášť tvrdou :). Asi už je ten test prošlý.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 08 Dec 2010 10:44 am

400uS je orientacne/zjednodusene cca 10dGH, mam odskusane ze mozes mat aj nizku alkalitu ako mas teraz ty, ale pokial mas vyssie GH (u mna vyssie = cez 6dGH) tak to rastlinkam neprospieva...urcite ze budu rast, ale nebudu to proste rastlinky porovnatelne vizualne s tymi z makksej vody ani co do farby a ani vzrastu. Mozes hnojit aj Cockovat ale nebude to nikdy ono, ak mi rozumies. Treba si teda tu celkovu tvrdost sledovat.
Ja aktualne mam 152 uS pri teplote vody 25,4 st C co je realne nejakych cca 136 uS (pri 20st C), pohybujem sa do tych cca 180uS pri 25st C.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod azet » 08 Dec 2010 12:00 pm

krto, nejako som tvoje vlakno prehliadol, dovol niekolko zhrnut par poznamok, i ked tie rady tu uz padli od smika a trinityho:

1. rasbory - nie rychla choroba, ale otrava
2. pod stromcekom by sa mal objavit pekne zabaleny napr. 2217 alebo nejaky professional s obdobnym a vyssim prietokom, sucasny filter nechat bezat paralelne
3. co2: akym sposobom ho aplikujes? mas drop-checker? 100x sa uisti, ze ho mas dostatok. prudenie a co2, to je alfa a omega v rastlinnom akva
4. este niekolkokrat urobit 50% vymenu vody a kym su casti dna odkryte/nezarastene spravit hlbkovy vycuc hoven, ale opatrne, tak aby si toho vela nezviril a nedostalo sa to do obehu. casto preplachovat filter, kludne spojit vzdy s vymenou vody.

odbocka:
@smik: kto je "pet" a jeho mazlik, asi mi nieco uslo :D
@smik & trinity & co2 kadencia: tak do svojej 30l kocky pustam 2-3 bubliny/sek. non-stop. je to len tak-tak. ok, o petrzalskej vode sa povie ze stredne tvrda?

1b/s na 500l nadrz mi pride "akože dávam totálne nechápačky" :)
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: 300l u krta

Odoslaťod Michal1987 » 08 Dec 2010 12:33 pm

Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 08 Dec 2010 12:53 pm

To Azet: a nebo tady http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=2488

To trinitysk: Já vím, že v tvrdosti vody a jejím vlivu na růst rostlin se neschodneme :). Nicméně mě to nic nestojí tak to můžu zkusit srazit vodou z RO.
Jelikož mám teď se svým akva trošku problémy tak nejdřív zkusím svůj vyzkoušený postup abych do toho nemotal víc parametrů a pak schválně vyzkouším jít s tvrdostí dolů. Jediné co si od toho slibuju je lepší rozpouštění CO2
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 08 Dec 2010 13:00 pm

Ďakujem všetkým za podnety :pivo: . Včera som zrealizoval časť úprav - výmena 35% vody, úprava osvetlenia v max. výkone svetelného toku (17600lm) v trvaní 1 hod/deň (pôvodne 5hod) + 2hod obedné zníženie na minimum (36W - 3350lm) - pôvodne max svetelný tok. Výmena vody naplánovaná 2xtýždenne do Vianoc, potom len 1x týždenne. Po novom roku poreferujem ako aq zareagovalo.

to azet:
1. Mám tam aj relatívne citlivejšie ryby-P.furcatus a tie ostali v pohode - ale poučil som sa do budúcna :angel: .
2. Akurát od včera brázdim web ohľadom filtra. Bude to určite Clasic, teraz meditujem nad 2215 alebo 2217. Tá 2217 sa mi zdá už veľa (prietok, príkon) a 2215 by malo už svoje staršie dvojča, čo by mohlo byť v prípade nejakých tech. problémov výhodou. Cenovo new 2215 komplet (dvojkohúty+média) 96€ http://www..akvaobchod.sk/eheim-classic- ... Path=19_21, používaná 2217 taktiež komplet 65€ http://burza.akva.sk/detail.php?id=14004.
3. Aplikácia CO2 - bomba s elmag ventilom cez sklenený difúzor pred výtok z filtra (včera som zrušil rozstrekovaciu rampu a dal upravenú trubku na konci sploštenú), ktorý ženie vodu od boku akva okolo celého predneho skla smerom ku dnu do pritiľahlého boku akva. V reále však len do 1/2 až 3/5 akva podľa pohybu rastlinstva pri dne. Drop-checker mám (pri dne na pritiľahlej strane od výtoku a pridávania CO2) v hornej polovici indikuje žltkastozelenú farbu v spodnej polovoci akva po včerajšom tech. zásahu bledozelenú - jasnejšiu ako pred tým gallery/technika-a4/dlhodoby-indikator-co2-p37438.html. Tento druhý filter by som možno rád využil aj ako reaktor na CO2, kde by som do nasávania pridával CO2 cez pôvodný difúzor pod nasávaním v akva umiestnený. Pokiaľ prejde cez molitany vo filtry až k vrtuľke, mal by sa teoreticky úplne rozpustiť.
4. Filter treba preplachovať keď sa nič nezvírilo?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 08 Dec 2010 13:00 pm

To Azet: K tvé radě často proplachovat filtr. Máš s tím dobré zkušenosti? Vím, že se to venku hodně doporučuje. Tuším, že i Dusko někde psal, že mu proti řasám hodně pomohlo propírání filtru každý týden. Já jsem to tak extrémě nikdy nedělal interval jsem měl tak 1,5 měsíce. Samozřejmě, že většina akvaristů v ČR se v diskuzích chlubí tím, že nemuseli na filtr šáhnout rok :).
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 08 Dec 2010 13:51 pm

To krto:
Mám eheim 2217 a můžu ho doporučit. Osobně být tebou bych do něj šel. Vyšší průtok můžeš vždycky snížit těmi dvojkohouty.
Já jsem ho asi před 2ma lety kupoval v Olomouckém Hornbachu. měli tam na něj super cenu stál tuším 1400-1700,-Kč teď nevím přesně. Bylo to ale bez dvojkohoutů a ty jsem musel dokoupit, protože bez nich je ten filtr v podstatě nepoužitelnej. Bylo to tuším i včetně filtračních náplní.
Co se týká tvé úvahy dát CO2 pod vstup toho filtru tak to bych nedoporučil. U mě stačí, že rostliny hodně bublají a akvo mám jak šampus. Bublinky jsou nasávané do filtru a k večeru už je tam asi tolik vzduchu, že to ta vrtulka ve filtru šmelcuje a vydává to nepříjemný zvuk.
Snížení intenzity osvětlení je správný krok. Teď jsem ho udělal také. Na 500L mám 3x80W (asi 17000lm) a dobu osvitu jsem dal na 6hod. Dostaneš víc pod kontrolu poptávku po CO2 a živinách.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 08 Dec 2010 16:12 pm

to azet: Ba voda stredne tvrda az tvrda by som povedal...http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/kvalita-vody/ Navyse tipujem ze alkalitu mas niekde okolo 8 dkH a mozno aj viac (len moj tip, mozno sa mylim) a aj preto je zvysena potreba vacsieho dosycovania CO2.
Pri tych mojich hodnotach vody staci naozaj 1b/s a ked mam zapnute hlavne svetlo (HQI) tak nemozem akva ani poriadne fotit kvoli "sampusu" v akva, akoby to z HC az snezilo..:-)
to smik: na lepsie rozpustanie Co2 staci zrazit alkalitu pricom GH moze ostat stale vyssia. Mne sa doteraz ale potvrdilo vzdy ked som s tym experimentoval, ze nie je dostatocna prave len nizka alkalita ale dolezitejsia je nizsia celkova tvrdost vody. Niekde som aj cital vysvetlenie, ze vyssia tvrdost blokuje prijem prvkov rastlinkami. Mne sa to s tou tvrdostou plne potvrdilo a preto mam aj take parametre ake mam (makku vodu). Ale ved si to vyskusaj a uvidis sam...mozno u teba to nebude fungovat ale snad ani nepoznam rastlinkara ktory by nemal tu istu skusenost ako ja (vratane prave spominaneho Pet...:-))
to smik - filter -> Ja cistim filter kazde cca 3M ale nikdy nie oba filtre naraz. Pri problemoch s riasami urcite doporucujem cistit castejsie aj filter, nie je to vobec na skodu, skor naopak.
krto: Obzvlast suhlasim s azetom v bode 4. hlbkove odsatie dna a to hlavne kvoli P ktory sa zvykne v dne (ale aj v zanedbanych filtroch) usadit a vytvarat super podmienky pre riasy...nakoniec uz som ti to tu pisal ked si mal akva hned po prerabke. Dolezite je aby si mal naozaj dobre precistene dno a s tym suvisiaca castejsia a aj vacsia vymena vody (kludne aj 50-60%, vobec sa toho neboj). Taktiez je dolezite maximum rias ktore sa daju odstranit odsat pri kazdom odkalovani. Som si isty, ze ked budes tieto rady co tu padli dodrzovat, tak uz coskoro to akva bude na dobrej ceste...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 08 Dec 2010 16:24 pm

... k tomu preplachovaniu viem si predstaviť a urobiť prepláchnutie molitanových náplní, ale ako siporax? Ten len premyť v akva vode a asi nič iné neurobím...

... riasy vyberám pinzetou (Staghorn), Cladophoru nemilosrdne brúsim nožíkom z koreňov dolu a ostatné druhy spolu s napadnutými listami ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 08 Dec 2010 16:31 pm

to trinitysk: Tu vodu vyzkouším RO mám tak co. Ano Pet tu zkušenost popsalv denníku. Rostliny rostly, ale nijak převratně. Tak zjistil, že mu nefunguje RO a má tvrdost 25dGH. Já bych to viděl takhle. Dodávám CO2 v množství jako ty nebo Pet do akvárka s měkkou vodou a ona se najednou začne ta tvrdost měnit směrem nahoru tím pádem stoupá alkalita a CO2 není tak dobře rozpouštěno a je ho v akva nedostatek. Aby všechno rostlo stejně jako dřív bylo by nutné výraně přidat CO2 což Pet neudělal, protože netušil jaké má parametry vody. Tak si to nějak vysvětluju já, samozřejmě se můžu mýlit (což bych nerad :) ), ale všechno se točí kolem CO2.
Azet má tvrdou vodu, já mám polotvrdou vodu a oba musíme výrazně víc přidávat CO2 než třeba ty a věřím i víc než Pet.
Nicméně nepopírám, že tvrdost 25° dGh je už dost.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 08 Dec 2010 16:38 pm

Siporax a ani ine obdobne bio media v zasade vobec nepreplachujem (posledne cca 3 roky), preplachujem len mechanicke media i.e. molitan a vatu (vodou z vodovodu).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod azet » 08 Dec 2010 17:17 pm

@smik, michal: dakujem. pekne akvarko ma ten pet "...hnojeni...male tajemstvi" a este k tomu aj velky tajnostkar :) to je milene v casoch facebookov, wiki-leaksov, twitterov a tak

ale spät k teme, filter:

krto, urcite 2217.

osobne som si zauzival filtre preplachovat v tyzdennych prip. dvojtyzdennych intervaloch. keby som nevidel priaznive ucinky, tak by som to tak casto nerobil, hehe. a externe filtre urcite nie poddimenzovane (2213 na 30l akva, 105 na 60l akva, 2234 na 60l akva). ked som cistil menej casto, dajme tomu 1x mesacne, tak uz bol rozdiel prietoku po vyplachnuti velky. a na zabudnutych miestach v akva sa lubili chytat riasy.

classic preplachnem komplet bez rozoberania kosa (bio/mechaniku/gulicky/valceky/molitany/kokocinky) nasledovne, mozno pre niekoho trochu drasticky: dam ho do vane, dam dolu hlavicu, vyberiem kos a zvrchu nan pustim silnu sprchu, kym uz nejdu von hrubsie necistoty, nasledne ho dam naspät do filtra/kybla, otvorim spodny kohut filtra a za staleho silneho prudu sprchy cely kosik vymacam, subezne voda vyteka/strieka zo spodneho kohuta. tam sa inak zvykne ukladat sajrajt a skrti to prietok, takymto "pumpovanim" sa to vsetko dostane von. obcas schytam davku "kavy" do xichtu, ale to patri k sportu. :wink: paranoja typu "ooo, co bude s bakteriami v bio mediach???" je totalne neopodstatnena. za 5 minut filter uz znovu fici v skrinke pod akvarkom. cely kos rozoberiem a dokladne preplachnem tak 2-3x do roka.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 09 Dec 2010 10:53 am

Ahojte.
U mna tiez celkova tvrdost urcuje mnozstvo bublin za minutu, cim tvrdsia Gh tym treba viac bublin. Este to mnozstvo zalezi aj od toho ako sa pohybuje hladina. Na foto akvarka od trinity, salik sa hladina moc nepohybuje, azet je vyric hladiny, smik ty si na tom ako? ty tam toho riadne pustas, myslim co2. Rastliny sa vedia prisposobit tvrdosti to je jasne, no najkrajsie su pri makej vode ako pise trinity, staci pozriet viac akvariek s napisanymi parametramy vody a je to jasne.
krto, este ma napadlo- zozen si panciernikov, staci jeden dospely kus, ten ti to tam riadne poupratuje, mozno nieco nechtiac vyryje, ale to je zanedbatelne aku obrovsku robotu odvedie, mam to odskusane, ziadne odkalovanie sa na neho nechyta.
Nech sa dari.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 09 Dec 2010 11:49 am

Ja som zacal cca pred 3-4 tyzdnami vyrit hladinu vystupami z filtrov nakolko som tam mal taky ten sajrajt ako ma teraz aj salik a to mi zacalo vadit...resp. Vy tu vo fore ste ma k tomu dohnali..:-), predtym som si to ani nijako velmi neuvedomoval...:-)
Bubliny pustam ako som pisal, je ale pravdou ze el.mag ventil sa spina, logicky, castejsie ako predtym a ostava zapnuty o cosi dlhsie (riadene pH sondou) ako ked som mal hladinu v klude.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod jiri sajar » 09 Dec 2010 12:03 pm

trinitysk napísal:Ja som zacal cca pred 3-4 tyzdnami vyrit hladinu vystupami z filtrov nakolko som tam mal taky ten sajrajt ako ma teraz aj salik a to mi zacalo vadit...resp. Vy tu vo fore ste ma k tomu dohnali..:-), predtym som si to ani nijako velmi neuvedomoval...:-)
Bubliny pustam ako som pisal, je ale pravdou ze el.mag ventil sa spina, logicky, castejsie ako predtym a ostava zapnuty o cosi dlhsie (riadene pH sondou) ako ked som mal hladinu v klude.

predpokladám trinitysk, že vieš prečo sa ti CO-čko spína častejšie .... silnejším prúdením vody sa CO2 z vody oveľa rýchlejšie uvoľňuje ako keď je prúdenie (a pohyb hladiny) slabšie ...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 09 Dec 2010 12:10 pm

Ano viem, dakujem :-). Aj preto som napisal v mojom predchadzajucom prispevku slovko "logicky" v tej vete. Chcel som len demonstrovat, ze pocet b/s som nezvysoval nakolko netreba, len sa Co2 system castejsie spina a ostava dlhsie zopnute ako predtym. Ale teda ziadna velka zmena v davkovani Co2 aj ked sa mi hybe hladina.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 09 Dec 2010 13:00 pm

To pha: pohyb hladiny řeším tak nějak intuitivně. Momentálně skoro žádné čeření (nebo jen velmi malé) a hladina se, no jak to nazvat, točí dokola. Když na ni nasypu vločkové krmení tak pěkně obíhá nádrž po hladině. Někdy když se mi zdá, že se něco děje ve dně tak začnu čeřit víc, ale samozřejmě musím přidat ještě víc CO2. Víc kyslíku udělá divy. Jo kdybych se dostal tak na 5b/s a ještě mohl čeřit hladinu to by bylo. :) Ještě taky jsem psal, že CO2 se mi pouští 4hod před světly a vypíná 1hod před zhasnutím. Momentálně svítím 6hod. takče COčko běží "jen" nějakých 9hodin denně.
Trinitysk ho má řízené podle sondy takže se mu přidává i v noci, každopádně reálná spotřeba musí být ještě méně než ta 1b/s kdyby to valilo pořád. Což je teda pro mě fantas :)

Včera jsem vyměnil prvních 100 L jen za RO vodu tak jsem zvědavej. Chci se dostat tak na 200 uS a uvidíme co to s COčkem udělá. Jen mám obavu aby pak nebylo málo Ca. Mg přidávám tam strach nemám :)

to krto: doufám že ti nevadí, že se tady vypindáváme ve tvém vlákně. Když tak to zaraz :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 09 Dec 2010 13:51 pm

Ahoj smik.
Ano mam to aj ja podobne nastavene, hladina sa pekne toci dokolecka, nie moc, tak ako pises. Na noc zdvihnem lilly a tie poupratuju dokonale. CO2 musim pustit este skor ako ty, tusim az 5 hodin pred zasvietenim. Som zvedavy ako dopadne to tvoje riedenie s RO, tiez som mal strach ze bude niecoho malo.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod krto » 09 Dec 2010 14:32 pm

... len kecajte ja nasávam :pivo: :mrgreen: ...

to smik: stačí tá doba svietenia? To len dočasne či dlhodobo experimentuješ kvôli cenám el.energie :D ? Rastlinstvo tam máš aké? (daj link kde nájdem viacero fotiek tvojho akva prípadne stránku prezentácie.)

to pha: Nemáš voľakde založenú tému s fotkami tvojho akva?

to trinitysk: V aq máš dva filtre alebo len jeden výkonnejší? Z fotiek by som tipol jeden alebo ich máš dobre zamaskované. Daj new foto akva aj s technikou, nech sa pokocháme :wink: .

... pokukal som aj pet-ove akva a skúsenosti s rastlinami+hnojením, CO2 a pomalou filtráciou - trošku iný prístup 8) a filozofia, ale zopár vecí spoločných: týždenná výmena časti vody cca 10%, pri riasach vypieranie filtra, CO2 beží počas dňa aj pri problémoch s riasami, rozdiel - hnojenie aj pri riasach, ale zavisí od kombinácie rastlín - v mojom prípade kombinované rýchlo a pomaly rastúce odporúča hnojivo bez N a P, čo by znamenalo dodávanie len K a mikro. Zaujímé, že všeobecne v zložení hnojív spomenul rastové stimulátory a prírodné algistatika. Rastové stimulátory čo sa všeobecne používajú na rastlinné odrezky pri množení sú buď v práškovej forme alebo v gelovitej. Prírodné algistatika by neviem čo mohli byť.

...pri výmene vody ma taktiež vzhľadom na tvrdosť vstupnej vody z vodovodu napadlo na deň-dva zvýšiť počet b/s vzhľadom že ju mením za tvrdšiu ako je v akva. Pokiaľ by som dával RO tak bez zmien. Neviem len taká myšlienka.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300l u krta

Odoslaťod trinitysk » 09 Dec 2010 15:20 pm

Krto v akva mam 2 EHEIM filtre, 2128 a momentalne 2324, inak tam mam permanentne 2x2128. Foto techniky mozem skusit nejake hodit. Na foto akva, ktore je teraz uz naozaj krasne si chcem pockat na novy fotak a mat za sebou aspon prvych par hodin foto lekcii, na fotenie som naozaj uplne drevo...:-)
K algistatikam neviem co vsetko tam dava Pet, je to jeho know how. Niekde som cital, ze sa experimentuje popri raselinovych a olsovych "lektvaroch" pridavanie maleho mnozstva dubovej kory a aj listov (dobre aj ako antifungicid), dobre zname listy mandlovniku, vyluhy z jacmennej slamy. Moji nemecky kolegovia co si vyrabaju taketo "lektvary" davaju do toho aj tzv. Terrakraft - huminove kyseliny zo zrniecok vinica ziskavane fermentaciou (inak je to aj pre ludi ako doplnok stravy)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 300l u krta

Odoslaťod pha » 09 Dec 2010 15:28 pm

lektvary? :) tak to by ma zaujimalo.
krto: nie nemam nikde foto, vsetko som dal dolu.
Inak kedy mate net koncorocny zraz, dojdem mozno aj ja a pokecame, donesiem aj foto akvarka.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: 300l u krta

Odoslaťod smik » 09 Dec 2010 16:10 pm

To krto: já jsem takovej kecal bez prezentace, takže moje akvárko nikde nenajdeš jenom tady jsem dal jednu fotku někam do diskuse abych ukázal že vůbec nějaké mám :). Já jsem totiž takovej magor, že pokud nejsem schopnej předvést fotky aspoň jako Amano tak se o to ani nesnažím :). Teď jsem pořídil zrcadlovku, objektivy a ještě musím doladit světla (blesky softboxy) a pak se o něco pokusím. Momentální stav mého akva je dost bídný. Z rostlin tam mám Rotalu rotif., Staurogyne, Proserpinacu, Eustralis sp., Echin. tenelus, Anubias barteri v. nana, Micrantenum, Hygr. polysperma nějakou varietu Microsoria (teď si nevzpomenu).
Za tu latinu omluva píšu to zpatra tak asi bude něco blbě.
Poslední asi 2-3 měsíce jsem na akva vůbec neměl čas a podle toho to teď vypadá. Neodkaloval jsem, neměnil vodu, došla mi jedna bomba CO2. Nečistil jsem filtry, hnojil jsem minimálně. Takže detritu plné dno, rostliny rostly jaksi taksi, průtok mizivej, CO2 nízké. trávník z E. tenelus je zralej na odpis. Totálně zčernal a začaly se mu lámat listy. Teď jsem se o to začal zas jakš takš starat. Začal jsem hnojit, upravil CO2 a proudění. Naskočila mi těžká GDA řasa a začal jsem i překopávat layout. Jak se to dostane do nějakého stavu tak to chci nafotit ať nejsem za úplného tlučhubu :). Takže vydrž.

Co se týká svícení 6 hodin denně. Snížil jsem tu dobu osvitu hlavně kvůli řasám a dolazení CO2, živin. Co vím tak Mark Evans tak nad akvárkem svítil dlouhodobě T5kama o výkonu cca 0,5W/L a bylo to OK. Já bych to pak chtěl prodloužit aspoň na 8hodin.
Zajímavé na tom je (já jsem to teda očekával) že 2. den po zkrácení doby osvětlení Rotala vyrostla o notný kus a vypadá zdravěji. (dostane se na ni víc CO2 a živin protože s kratším světlem se omezila u rostlin poptávka hlavně po CO2)
Takže asi tak :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.