voda z pri. studnicky



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 11 Dec 2010 23:29 pm

aky je vas názor na získavanie vody do akvaria z prirodnej studnicky? chemicke zlozenie mi je suma fuk, mame kvalitnu vodu na svk, skor ma trapi problem nalevnici atd. ako sa da tomu zabranit aby som nabral vodu bez tychto parazitov? nejaky filter alebo? dnes som doplnil vodu do akvaria prave zo studnicky, naplnim si vzdy dva 20 l galony, a ako som naplnil vodu hned viacere ryby zacali sa obtierat bokom o predmety v akv.
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Reklama

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod palo9167 » 11 Dec 2010 23:35 pm

ak ju chces silou mocou pouzivat(co nedoporucujem) ,tak tychto parazitov sa zbavis bud ozonizaciou alebo UV-C lampou
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Aquanaut » 11 Dec 2010 23:36 pm

prevariť o veľkom hrnci, prejde ich humor :wink:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 11 Dec 2010 23:43 pm

dobre napady, ale asi sa na to vykaslem a dam vodu z vodovodu, take iste parametre ma...a je to bez roboty, mne islo hlavne o financnu stranku, usetrenie penazi rodicom
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Vlado21 » 12 Dec 2010 00:13 am

Chemicke zlozenie vody moze byt "suma fuk" tebe, ale zivocichom a rastlinam v akva nie. Parazity sa daju odstranit prevarenim, ale aspon hlavne parametre vody (NO2, NO3, dGH, dKH, pH) inak ako ich odmeranim, nezistis. Kvalita podzemnej vody kolise aj na Slovensku, v zavislosti na lokalite, hydrometeorologickej situacii a rocnom obdobi. Preto su namieste tie preventivne merania ak cerpas vodu zo zdroja, ktory nie je oficialne zdrojom pitnej vody...

Usetrit tou vodou samozrejme nieco mozes, ak by si kazdy den dolieval aspon 20% do 500l nadrze... inac by som to neriesil. Pretoze potom mozes zacat uvazovat aj kolko ta stoja rastliny, ryby (o ktore prides kvoli nevyhovujucej vode), krmivo, technika a elektrina do filtra, osvetlenia, ohrievaca, atd...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 12 Dec 2010 01:20 am

tak jasne ze ta voda ktoru chcem brat z tej studnicky nemoze byt prilis tvrda, alebo mat vysoke ph, alebo nizke, ja som ju meral univerzalnym testom na NO2, NO3, dGH, dKH, pH, a vsetkom bolo v norme vyhovujucej pre zivotne podmienky podla toho testu cize v rozpäti hodnot vhodnych aj pre ryby, len prevarenie je drahsie riesenie ako zobrat vodu z vodovodu a doupraovvat ju pripravkom na to vhodnym, alebo zainvestujem do osmozy a bude,
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod dodofix » 12 Dec 2010 10:36 am

reverzna osmoza vodu demineralizuje - ak mas teda vyhovujuce dGH,dKH ti je nanic
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod martin_s » 12 Dec 2010 20:05 pm

Dusky napísal:aky je vas názor na získavanie vody do akvaria z prirodnej studnicky? chemicke zlozenie mi je suma fuk, mame kvalitnu vodu na svk, ...
Mat tak tvoju vieru... :lol: :lol: A co tak NO2, NH4/NH3, NO3, tazke kovy, vysoka tvrdost... ? Chemicke zlozenie by som vobec nepodcenoval...
Z biologickeho hladiska by nalevnici mohli byt najmensi problem, väcsim by mohli byt bakterie. Mikrobialne znecistenie vsak zlikvidujes dezinfekciou (uz spomenute UV-C, pripadne savo (urcene do studni na upravu vody) naliat do studne podla predpisaneho mnozstva a vodu nechat potom odstat aby vyprchal chlor).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod jarque » 13 Dec 2010 02:20 am

Ja si myslim ze po vsetkych potrebnych ukonoch ako, ziskat vodu zo studne, zlikvidovat choroboplodne zarodky, testy parametrov vody atd... je to vsetko drahe a neefektivne, ak to nema mat konkretny ucel ( v minulosti akvaristi vyuzivali "overene" pramene vody napr. pri vytierani urcitych druhov ryb, teraz to moze vyriesit RO z pohodlia domova) nema zmysel ist do toho
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Mariok » 13 Dec 2010 07:22 am

Nosiť vodu zo studničky má obyčajne jedinú nevýhodu, a to pre väčšinu - nepraktickosť - dostupnosť, doprava a manipulácia s obalmi.
Čo sa týka kvality, nutnosti testovania - páni ruku na srdce - to si väžne pri vychádzke do prírody nosíte a vždy pijete len "balenú vodu???
Jednorázovo otestovať chemické zloženie vody je samozrejme pre akvaúčely nutné, načo by mi bola napr. tvrdá voda, ktorú mám aj v "štátnom" vodovode, keď potrebujem mäkkú?
Biologické znečistenie sa dá odpozorovať - Ak nie sú v okolí skládky odpadu, ak studnička nie je situovaná pod úrovňou poľnohospodársky obrábaných polí, ak sa v studničke preháňajú Gamarusy, vodné slimáky, voda je krištáľovo čistá a studnička má permanentný odtok vody, tak na 99,9% je pre akvárium po biologickej stránke vyhovujúca. Hypochondri si samozrejme majú možnosť zaplatiť si znova hygienický rozbor vody...
RO je samozrejme praktickejšia... jej zloženie však nikdy nemá také vlastnosti, ako tá studničná spod bukového/dubového lesa - a to môže byť zasa dôvod pre studničku...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Giftzahn » 13 Dec 2010 08:33 am

@Dusky: njn, ocividne si uz sam zistil ze to asi ma aj nejake negativa .... z mojho hladiska by som bral vodu zo studnicky/prirodneho pramena v nasledovnych pripadoch:

1. poznal presne zlozenie vody - parametre
2. bol si 100% isty ohladne zatazeni vody "parazitmi"
3. mal studnicku, prirodny pramen "po ruke" ... ziadne spanile jazdy autom 30km tam a 30km naspat :twisted:
4. mal doma UV-C lampu, ozonizator atd. na dodatocnu dezinfekciu vody ... "sicher ist sicher" :wink:

cize z mojho hladiska, pokial niesu 4 horeuvedene body splnene, je absolutne neprakticke "organizovat" vodu s pri.pramena/studnicky .... praktickejsie mi pride investovat nejakych cca. okolo 50,- EUR do reverznej osmozy a
vody si pripravit taku aku potrebujem, chcem, paci sa mi, kolko jej chcem atd. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Rýľan » 13 Dec 2010 10:50 am

tiez som nieco podobne skusal, len nie zo studnicky ale z potoka Bystrianka, okres Brezno. Nakolko som si dal urobit rozbor vody z akva najma na pH a GH (pH 7,37 a GH 4,1 mmol/l = 23°dGH) a vodou z vodovodu (pH 7,73 a GH 3,75 mmol). Ta pani co mi robila rozbor mi poradila aby som vodu skusil bud zo snehu co som v tom momente zarazil nakolko je to asi este horsie ako z vodovodu alebo z spominaneho potoka, nakolko z nej robia pravidelne testy a je velmi makka.
Prevaril som ju vo velkom hrnci a postupne daval do akva, odpustil som 1/3. Neviem ci je to najlepsie, a ci to suvisi aj s krupicou ktoru dostali neonky a tetry svietive. alebo to bol sok na taku zmenu tvrdosti.
Obrázok používateľa
Rýľan
 
Príspevky: 90
Obrázky: 2
Založený: 27 Dec 2009 16:23 pm
Bydlisko: Višňové, Nové Mesto nad Váhom

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 13 Dec 2010 21:45 pm

@martin_s ale joj tazke kovy istotne nie, lebo je to studnicke kde piju aj ludia, nema sa tam ako dostat tazke kovy, jedine kyslym dazdom alebo ako, a keby aj tak, potom by sa aj ludia otravili, vyviera to zpod zeme,

akurat mi vadi ze z vypusti kde tecie voda su riasy, cize sa mozu bunky rias dostat do akvarka, a naposledy som tam nasiel cierne ploskule, to ma hned presvedcilo ze to nebudem brat zo studnicky,

je to sice blizko, pol kilometra odo mna, nadoby mam na to priam stvorene, su to 20 litrove galony modrej farby z polykarbonatu, ktore sa pouzivaju aj vo firmach v takom pristroji na vodu, isto si to viete predstavit, je to original na vodu, kebyze byvam v terchovej blizko toho potoka ktory tecie cez janosikove diery tak berem tu, taku cistu vodu som este vzivote nevidel :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod martin_s » 13 Dec 2010 23:32 pm

Dusky napísal:@martin_s ale joj tazke kovy istotne nie, lebo je to studnicke kde piju aj ludia, nema sa tam ako dostat tazke kovy, jedine kyslym dazdom alebo ako, a keby aj tak, potom by sa aj ludia otravili, vyviera to zpod zeme,

akurat mi vadi ze z vypusti kde tecie voda su riasy, cize sa mozu bunky rias dostat do akvarka, a naposledy som tam nasiel cierne ploskule, to ma hned presvedcilo ze to nebudem brat zo studnicky,
Neviem o aku studnu ide (presne si to v svojom prispevku neurcil) takze neviem povedat ci tam tie tazke kovy mozu byt alebo nie (to ze tam piju ludia nie je az tak smerodajne. Vela ludi povazuje za pitnu vodu aj taku ktora nie je az tak celkom nezavadna). Tazke kovy sa do vody nemusia dostat iba kyslym dazdom... Ale tie tazke kovy som uviedol skor ako priklad, aby som vysvetlil preco nie je dobre podcenovat chemicke zlozenie.
To ze su pri vypusti riasy je normalne. V akvariu ich mas tiez aj ked ich nevidis. Je len na tebe ci vies zamedzit tomu aby sa vytvorili podmienky aby sa rozmnozili.
Ploskule by boli väcsim problemom...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 14 Dec 2010 11:18 am

jako by si zamedzil tym sprostym riasam? mam take cierne stetinkove, sice dnes som zistil ze tercovce sa nimi zivia, trhaju tie riasy, musim asi kupit dakych slimakov alebo co, a tie ploskule som zatial nevidel v akvarku, mal som ich len na zaciatku v takom provizornom akvarku kde som mal len rastliny, potom som dal pripravok No planaria, a potom som rastliny riadne poumyval a uz sa neobjavili, a asi by nemali ziadnu sancu sa udrzat v hlavnom akvarku, mrenky pakistanske su velmi drze ryby zozeru vsetko co sa hybe, a taktiez guramy...
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod martin_s » 14 Dec 2010 11:56 am

Rast rias zamedzis tym ze im nevytvoris podmienky aby mohli rast. Ake su to sa dozvies v prislusnych temach (vo vseobecnosti ide o nadbytok zivin, malo rastlin ktore by ziviny spotrebovali, vela svetla, atd. Ide o spoluposobenie viacerych faktorov, ktore musia byt v urcitej rovnovahe. Prevaha konkretneho faktora dava priestor konkretnemu druhu (typu) rias). Su tu temy o riasach vseobecne, o zelenych riasach, o hnedych, ciernych, vlaknitych... Napr. pri ciernej stetinke ktoru spominas by som predpokladal nadbytok P, pripadne zly pomer P a NO3.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod erik37 » 26 Dec 2010 16:05 pm

Ja mam v akva vodu zo studne a všetko je ok. Studnovu vodu použivam do akva asi 8 rokov. V zahorskej nižine je totiž podzemna voda tvrdá a ľahko prístupná my mame studňu asi 4m hlbokú a 200 l akva napustim za 15 min. Podla mňa sa podzemná voda oplatí dať do akva.
erik37
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Júl 2010 12:32 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod dedojozef » 26 Dec 2010 18:20 pm

Ľudia platia veľké peniaze za výkop a užívanie podzemných vôd. Ak to neškodí nám ani rybám by nemalo.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod luko36 » 05 Jan 2011 13:09 pm

ja uvažujem použiť vodu ktoru mame u starkých je to spoločný rezervoár asi pre 8-10 chalúp , chemicky neupravena a nezavadna, podla mna by som ju mohol použiť aj bez prevarania.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod jankoo » 25 Dec 2011 20:56 pm

No ja mám akva 140 L a mením 20 percent. musím nosiť z mesta z verejného vodovodu pretože nemáme vodovod iba studne a prečítajte si článok o našej dedine Dubovec okres RS. Nadpis Na Gemeri ľudia pijú dusičnany "V studniach majú ľudia vodu, v ktorej by sa podla názoru hygienikou nemali ani kúpať, nie ju ešte piť."

tak mi poraďte kde získam vodu vhodnú na pitie a tak isto aj vhodnú do akva, kde mi dajú pitnú vodu za darmo. neni problém ani to ak ju musím nosiť v bandaskách autom. :D
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Dusky » 25 Dec 2011 21:32 pm

tak si kup reverznu osmozu a mas vybavene, aj ja som si to tak nakoniec zabezpecil :)
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod Giftzahn » 30 Dec 2011 12:03 pm

@jankoo: njn, neviem nad cim rozmyslas ... rozhodne tvoja situacia priam krici po kvalitnej reverznej osmoze ... a to nie len koli akvarku :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: voda z pri. studnicky

Odoslaťod jankoo » 05 Jan 2012 21:16 pm

jj Giftzahn máš pravdu. tak porad niečo daj dáku stránku na SK ale s konkrétnou osmózou. Moderátor martin_s je expert čo sa týka rozborov vody a vravel som mu že aký stav je u nás a že okresný hygienik zakázal aj umývanie a kúpanie sa v našej vode. martin_s povedal že tam pojde asi aj o vysoký obsah ťažkých kovov.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.