Kardinalka



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Kardinalka

Odoslaťod stvorzubcek » 05 Máj 2008 15:59 pm

Jedna z mojich kardinalok plava pri hladine a ma dost nekoordinovane pohyby. Neviem, ci to je ta, ale jedna mi pred 2dnami vyskocila. Ma vyblednute farby a pri dotyku sa vobec nezlakne. Ziabre ma roztvorene viac ako ostatne a trci jej z nich maly kus ani neviem, co to je, vyzera to ako kus niecoho bieleho. Neviete, co s nou je ? Dik
stvorzubcek
 
Príspevky: 46
Obrázky: 5
Založený: 04 Feb 2008 12:39 pm
Bydlisko: Presov

Reklama

Re: Kardinalka

Odoslaťod AQVA » 05 Máj 2008 16:33 pm

To bude mat na ziabrach asi nejaku plesen
________________________
www.sumec.yc.cz - nova akva stranka. pomozte v rozvoji. diky
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Kardinalka

Odoslaťod stvorzubcek » 05 Máj 2008 16:36 pm

No uz mozem povedat, ze zomrela a pozeral som na ziabre no nic tam nevidim. Takto zahadne mi zomrel aj jeden ancistrus. NO neviem preco
stvorzubcek
 
Príspevky: 46
Obrázky: 5
Založený: 04 Feb 2008 12:39 pm
Bydlisko: Presov

Odoslaťod AQVA » 05 Máj 2008 16:40 pm

To bola rychla smrt
________________________
www.sumec.yc.cz - nova akva stranka. pomozte v rozvoji. diky
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Kardinalka

Odoslaťod stvorzubcek » 05 Máj 2008 16:53 pm

Jj vraj od rana bola cudna mi doma povedali. Kupil som ich minuly tyzden, zeby uz v akvaristike bola chora ?
stvorzubcek
 
Príspevky: 46
Obrázky: 5
Založený: 04 Feb 2008 12:39 pm
Bydlisko: Presov

Odoslaťod AQVA » 05 Máj 2008 17:05 pm

je to mozne
________________________
www.sumec.yc.cz - nova akva stranka. pomozte v rozvoji. diky
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod VLADY » 05 Máj 2008 17:59 pm

Pre rybu je velký stres zmena akvária..a dakedy to potom takto dopadne a nemusí byť ani chorá skrátka zmena akva zmena prostredia zmena vody iné chemické zloženie vody a niktoré rybky to veľmi ťažko znesú.... :x
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Kardinalka

Odoslaťod stvorzubcek » 05 Máj 2008 18:07 pm

No hej ale uz ubehol isty cas, od kedy som ich kupil. Mozno som spravil chybu, pretoze teplotu maju mat od 17-23 a ja mam 25-26°C. No ostatne dve sa tvaria, ze im to neprekaza
stvorzubcek
 
Príspevky: 46
Obrázky: 5
Založený: 04 Feb 2008 12:39 pm
Bydlisko: Presov

Odoslaťod kustro » 05 Máj 2008 19:19 pm

zrejme to bol nejaky parazit.ked si kupil nove ryby mal si ich dat najskor na nejaky cas do karantennej nadrze.ja som sa uz poucil :) :roll:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod badox » 05 Máj 2008 22:45 pm

ta teplota by vadit nemala, tiez mam vyssiu - cca 25° a su v pohode :)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Kardinalka

Odoslaťod Vlado21 » 18 Dec 2010 20:08 pm

Ja som akurat kupil hufik tychto veselych hravych rybiciek v Aqua Symbioze. Teplotu mam stabilne na 24-25, v lete az 26 'C. Dufam, ze im u mna nebude prilis horuco... :|
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinalka

Odoslaťod Robo111 » 21 Dec 2010 18:15 pm

to Vlado: zbytocne vysoka teplota - rychlo starnu - ja som ich koncom oktobra vylovoval pri 5 stupnoch, co bez problemov zvladaju. Teraz ich mam v praci v 20 l pri okne, samozrejme bez vykurovania - uz tam plava nejakych 30 krpcov.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kardinalka

Odoslaťod Vlado21 » 21 Dec 2010 22:44 pm

Robo, nevykurovat byt si nemozem dovolit. Teraz mam teplotu vody 24-25'C, v lete uvidim, ak to bude neunosne, zvazim nejaku klimatiku do obyvacky (nielen kvoli kardinalkam).
Okrem toho... pri 20'C a menej by mohli chorlaviet ine zivocichy, kedze mam spolocenske akvarko, nielen pre kardinalky.
Inac, v Symbioze ma vela nestali (0,75 / ks, zlata varianta je po 1 €) a cena napisana na akvarku tam plati... ziadne prekvapka pri plateni ako na burze... :wink: takze to s nimi vyskusam, uvidim...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinalka

Odoslaťod Robo111 » 22 Dec 2010 10:31 am

zlata forma je oproti divej bledula, to uz skor dlhoplutvu - mali/maju(?) v PetCentre Tesco, ak nemaju mozem ti venovat zo svojich krpcov (posli ss), ak si ich dokazes vypiplat - mne tym odlahcis akvarko. Ja chovam svoj stary kmen (n-tu generaciu) teraz na obcerstvenie krvi prekrizeny s dlhoplutvymi, mas prilezitost za zahrat na genetika:)
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kardinalka

Odoslaťod Vlado21 » 22 Dec 2010 11:18 am

Robo111, vdaka za ponuku, ale ja to uz mam zarybnene az-az a nemam ani zahradne jazierko, kde by som ich v lete dal. Ale urcite sa Ti niekto ozve, su to velmi mile hrave rybicky, myslim, ze nedocenene oproti inym druhom...

Ad zlata var.: suhlas, tie original/dive sa mi zdaju krajsie vyfarbene, zlaty pasik na hnedom pozadi im lepsie vynikne, az konkuruju neonkam, s ktorymi si obcas aj spolu zaplavaju. Naopak, ked som ich vpustil do akva, par z nich sa hned poklbcilo s tetrami ziarivymi, odniesli si to ich chrbtove plutvy. Teraz, uz poucene, sa navzajom nevsimaju, kardinalky sa drzia v hufiku pri hladine, tetry su skor pri dne...

Tie generacie si vychoval vonku (jazierko?) alebo na vytieranie im pripravujes specialne akvarko?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinalka

Odoslaťod Robo111 » 22 Dec 2010 14:41 pm

Su to subtropicke rybky, preto im neprospievaju vysoke teploty.

Vonku ich mam od skoncenia zmrzlakov (maj) do jesene - teraz som ich mal do konca oktobra - kym neklesla v noci teplota do 5 stupnov. Rybky to znasaju vyborne, su ovela lepsie vyfarbene a mne dorastaju vonku viac a su robustnejsie ako v akvariu. Na letnenie netreba mat extra podmienky - okrem dostatocneho objemu vody, tym myslim, nechovat ich vo vedre, resp v niecom obdobnom...nadobu je dobre umiestnit niekde, kde nie je stale priame slnko - inspiracii je na fore dost.

Odchov je jednoduchy, do zabehanej nadrze pustis min. par:) kardinaliek a cakas kym sa (pri kardinalkach pod hladinou) neobjavia krpci, dospelych vtedy radsej odlovis. Potom uz len krmis najmensou potravou, povedzme Protogen, atd., menis vodu ...klasika.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kardinalka

Odoslaťod Vlado21 » 25 Dec 2010 20:46 pm

Moj hufik:



Cez sviatky dlhsie svietim... teplota sa drzi stabilne na 26'C :| "Tan-ichthys" albonubes (podla mena cinskeho chlapca Tana, ktory tento druh objavil v 1932 v Bielomracnych horach - odtial "albonubes" - biely mrak) sa zatial netvaria, ze by im to nejako vadilo. Ale beriem, ze to moze byt na ukor dlzky ich zivota. Asi jedine co by asi pomohlo teplotu zrazit, je doplnit do krytu chladenie alebo zlepsit vetranie (radiator v izbe mame stiahnuty na minimum).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinalka

Odoslaťod Vlado21 » 01 Jan 2011 19:15 pm

Ta teplota ma znepokojuje. Teraz sice svietim viac ako obvykle, ale teplota neklesne pod 25'C ani v noci, a to je radiator stiahnuty na min. Neviem, co bude v lete, ked obyvacku bude z juznej strany este vyhrievat slnko. Radsej tie kardinalky (zatial v dobrej kondicii) darujem niekomu, kto ma vhodnejsie podmienky, prip. aj nejake zahradne jazierko, kde by sa v lete citili v pohode. Prip. zaujem pls cez ss. Uprednostnujem zaujemcu aktivneho na tomto fore, ktory ma uz nieco za sebou, aby som mal istotu, ze rybicky su v spravnych rukach... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kardinalka

Odoslaťod palo9167 » 01 Jan 2011 20:04 pm

Ja by som to az tak dramaticky nevidel.Voda sa ti bude pehrievat len cez den a vnoci zas teplota klesne.Mne toto leto cez den teplota niekedy letela az k 32°C a bezproblemov to prezili.Ziadna choroba ani umrtia a ziju veselo dones.
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Kardinalka

Odoslaťod Aquanaut » 01 Jan 2011 23:48 pm

Vlado21: odporúčam skontroluj si prosím teplomer, skús iný a pod..niekedy ukazuje bludy aj +-4 stupne hore dole :wink:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Kardinalka

Odoslaťod Luboo » 12 Jún 2011 16:31 pm

Z niektorých častí diskusie v tejto téme sa už len schuti smejem. Chovám a množím kardinálky čínske bez prestávky už vyše 12 rokov (+/-). Preto "múdre rady" o nutnosti udržiavania teploty pre tento druh na 22-23C považujem za veľký nezmysel. To, o nutnosti zabezpečenia nízkej teploty, určite platilo pri prvých importoch!!! Kardinálka je síce otužilá ryba, ale aj 28C vydrží bez problémov. Stará, osvedčená rada - čím vyššia teploty v nádrži, tým lepšie urobíte pre svoje ryby, ako vzduchujete (okysličujete) vodu. A čo sa týka variantu - kardinálka zlatá - obyčajné kardinálky sa môžu pred zlatými schovať. Už som to tu niekde písal, je dôležité, aby sa oba varianty medzi sebou nekrížili!!! Prečo? Lebo pokrížené potomstvo, resp. akože "zlaté kardinálky" nevyzerajú ako zlaté, ale ako vyblednuté, v horšom prípade choré obyčajné. Mám v 200litrovej nádrži pod Groluxanu originál zlaté kardinálky. Pod týmto svetlom vyzerajú neskutočne efektne - rybky v kombinácii farieb: biela, zlato-žltá a červené (niektoré s čiernymi bodkami) sú v spleti zelene omnoho atraktívnejšie ako neónky, alebo podobné malé tetričky. Ale čo sa komu páči a čo nie - je o osobnej predstave každého majiteľa nádrže. Kardinálky sú spoločenské, nenáročné, a ak sú správne chované tak živé, neagresívne, zvedavé a vlastný poter nepožierajúce ikernačky. Nie je problém rozmnožiť v bežnej vode a ľahko ich odchová aj úplny začiatočník. (Dokonca si nevšímajú ani poter ostatných druhov). O ktorej inej ikernačke, približne rovnakej veľkosti sa to dá ešte povedať?
Obrázok používateľa
Luboo
 
Príspevky: 97
Obrázky: 114
Založený: 04 Jan 2007 22:28 pm

Re: Kardinalka

Odoslaťod Robo111 » 13 Jún 2011 11:48 am

Kardinalka je prisposobiva rybka a zrejme, ako z vyvoja diskusie usudzujem - stupne idu hore - o par mesiacov sa dopracujeme k tvrdeniu, ze kratkodobo vydrzi aj bod varu - a pretoze chcem byt prvy, kto s tym vyjde, tvrdim: "vydrzi, ale velmi kratkodobo":o)

Je to cele o tom, comu sa hovori optimalna teplota a ramec tolerancie, ktoru by mala/mohla(?) rybka kratkodobo prezit bez vaznejsej (?)uhony na zdravi. Mne sa javi kardinalka ako idealna rybka pre tych, co chcu nenarocnejsiu verziu akvaristiky a nechcu riesit teplotu, chemizmus,...ked som sa docital o teplotnom rozpati 25-26, bol som v tom, ze to je teplota dosiahnuta s termostatom a nie, ze je to izbova teplota... Prelozene do priamej reci, chcel som povedat: "vytiahni ten zbytocny termostat von - usetris za elektrinu - a budes mat aj benefit dlhsieho dozitia rybky".

Podla kratkeho exkurzu vykurovacich teplot v slovenskych domacnostiach sa asi sa rozkukam po fleku v energetickych zavodoch...:)
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Kardinalka

Odoslaťod Milan666 » 13 Jún 2011 20:04 pm

Kardinálke je ohrievač zbytočný, izbová teplota úplne stačí. Minulý rok som ich mal v mini jazierku a to bolo ich najkrajšie obdobie
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Kardinalka

Odoslaťod mosfet » 09 Sep 2014 16:42 pm

Nevie mi niekto poradiť či v KE nemá niekto nazvyš kardinálky vietnamské? Darovanie -predaj.
Ak mi viete poradiť, bol by som rád.
napíšte SS.
Dík
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.