aktivne uhlie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Aktívne uhlie

Odoslaťod POLICIA20 » 17 Okt 2010 13:46 pm

Chcel by som sa opýtať na čo všetko ma vplyv aktívne uhlie. Viem, že ak sa pužívaju liečivá tak sa nemá filtrovať cez aktívne uhlie. Mam holandské akvárium ( asi len 2 týždne ) a neviem či bude vadiť ak hnojím tekutím hnojivom. Teraz mam vo filtri namiesto aktivneho uhlia niečo umelé ( od predchadzajuceho majitela ) ale nieje to aktívne uhlie ( a či vôbec treba to aktívne uhlie - filter EHEIM eccopro300. Takisto či aktívne uhlie nezvýši alebo nezníží PH vody.
ďakujem ...

------
presunuty prispevok

salik
POLICIA20
 
Príspevky: 5
Založený: 30 Okt 2009 14:25 pm

Reklama

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod dedojozef » 29 Dec 2010 14:00 pm

Prikladám foto môjho uhlia do interného filtra.
Z toho čo som sa tu dočítal je jasné, že aktívne uhlie sa používa do filtra len za účelom prečistenia po použití liečiv v akváriu. Neviem aké zlé účinky má po dlhodobom používaní. Ja som to skúšal s uhlím od začiatku a nemenil som ho, len preplachoval ako penový filter pri čistení. Voda bola vždy čistá a rastliny rástli bežným tempom. V priemere asi tak 1 cm za týždeň. Pri použití CO2 - burčiaku to bolo samozrejme rýchlejšie. Jediný problém v nádrži je štetinková riasa (hnusoba). Teraz to idem skúsiť bez uhlia a uvidím aké zmeny nastanú.
No aj v návode je jednoznačne napísané: "Uhlie stráca svoje absorbčné schopnosti po 24 hodinách filtrovania."
Prílohy
akva 002.JPG
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod MaceKx » 11 Jan 2011 18:37 pm

tak prečo mám vo filtri uhlie keď za 24 hodin je v podstate na nič ?
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod sirPavol » 26 Jan 2011 22:55 pm

Aky je vas nazor? Mam vo filtri aktivne uhlie (filter Tetratec EX 400). Momentalne je tam uz tyzden. Ked ho vyberiem je este v buducnosti pouzitelne alebo ide rovno do kosa?
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Aktivne uhlie

Odoslaťod tomsk123 » 16 Máj 2011 21:30 pm

Caute mam taku otazocku co si myslite o tom keby som dal do akvarka aktivne uhlie? podla mna by sa zlepsilo prostredie kedze by to zachytavalo skodlive latky a pod, aj kedze vodu pouzivam zo studne a pre istotu davam do nej aj taku modru latku co neutralizuje tazke kovy a pod a znizuje stres u rybiciek :roll: a kludne sa mozete vyjadrit co si myslite o vode zo studne, kedysi ked som zacinal som pouzival z vodovodu ale zo studne sa mi zda lepsia lebo nieje tam chlor a kto vie ake somariny :o
tomsk123
 
Príspevky: 2
Založený: 16 Máj 2011 21:26 pm

Re: Aktivne uhlie

Odoslaťod astro » 16 Máj 2011 21:33 pm

nie je tam chlór a ktovieaké somariny ale ktovieaké somariny tam sú - urob si najprv rozbor vody zo studne
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Aktivne uhlie

Odoslaťod tomsk123 » 16 Máj 2011 21:34 pm

ach dik tak sa mozete vyjadrit k tej vode :lol:
tomsk123
 
Príspevky: 2
Založený: 16 Máj 2011 21:26 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pipper » 12 Feb 2012 22:20 pm

mam otazočku ohľadom poradia filtračnych naplní ... dnes som si kupil siporax a aktivne uhlie, ktoré chcem dať do vnutorneho filtra ... na prečistenie vody po vybuchu ohrievača :/
tak v akom poradi to mam dať do filtra od spodu? radili mi molitan, siporax a tak uhlie ???
dakujem za rady :)
pipper
 
Príspevky: 106
Obrázky: 3
Založený: 14 Feb 2010 16:13 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Giftzahn » 13 Feb 2012 10:57 am

pipper napísal:mam otazočku ohľadom poradia filtračnych naplní ... dnes som si kupil siporax a aktivne uhlie, ktoré chcem dať do vnutorneho filtra ... na prečistenie vody po vybuchu ohrievača :/
tak v akom poradi to mam dať do filtra od spodu? radili mi molitan, siporax a tak uhlie ???
dakujem za rady :)


njn, v provom rade by si ho mal umiestnit tak aby nim pretekalo max. vody .... cize aby si docieli co najvacsi ucinok ... a urcite bys som ho v tvojom pripade s "nicim inym = filtracnym mediom moc nekombinoval" .... cize moj setup by bol ... na spodok filtra biofiltren na zachytenie hrubych necistot ... potom aktivne uhlie (samozrejme ze napr. v starej silonke) ... a na vrch jemnu filtracnu vatu na zachytenie jemnych ciastociek ...tento setup by som prevadzkoval tak max. tyzden ... a potom by som sa vratil k "standardnemu setupu filtra" napr. biofiltren, siporax, vata ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2016 11:41 am

hojte,

akvarium (540l) som cistil aj cistiacim prostriedkom proti vodnemu kamenu (inak som sa ho nevedel zbavit). samozrejme som ho preplachol niekolko krat a ked ho dam konecne na stojan preplachnem ho este par krat cistou vodou. aj napriek tomu vsak viem, ze tam nejake zbytky ostanu a planujem to samozrejme prebehnut niekolko dni cez aktivne uhlie. mam 3l tohto media a dufam, ze bude stacit.
ako dlho to podla vas mam nechat bezat, nez tam nahodim strk a drevo ... nechcem tam davat veci, aby som to zbytocne nenaviazal a nedrzal v akvariu zbytky navyse. ratal som ze tyzden, avsak ked bude akva uplne prazdne len s vodou , sa mi to zda mozno aj dlho ... len neviem, ako rychlo uhlie viaze na seba ten bordel
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod snajprik » 02 Dec 2016 13:24 pm

S tým odvápňovacím prostriedkom sa bežne umývajú riady hrnce, poháre. Na odstránenie účinku ho stačí zriediť aby bol neškodný 1/1000 Laicky na jednu kvapku treba 1L vody. Ak si v 500L akvarku nemal viac ako 0,5L toho čistiaceho prostriedku, tak netreba nič riešiť.
K uhliu ak máš filter čo ti prečerpá 2x obsah akvária za hodinu, tak ten napríklad malachitovú zeleň ti dokonale odbúra za 12h.
Vždy je lepšie trošku viac ako menej, ale zase to až tak nemusíš preháňať :D
Ešte jeden príklad na prípravok čo odstraňuje vodný kameň, cca pred 3 mesiacmi horná nádoba na splachovanie vody, som ju mal odkrytú samozrejme sa mi tam usadila riasa, na odstránenie som tam vylial cca 50ml odvapnňovacieho prostriedku (čo bolo po ruke) naplň nádobky je cca 6L. Po týždni keď som tam pozrel riasa si žila veselo ďalej...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2016 13:28 pm

dakujem za odpoveď, cerpadlo 2500l/h bude tlacit vodu do cca 1m vysky takze 2 a viac krat za hodinu by to malo byt ....
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.