Elektronicky predradnik



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Asterix » 05 Mar 2004 08:11 am

Eduscho napísal:Poradte mi aky (W) predradnik si kupit, ked chcem 4x120cm trubice na akvarko. Existuje predradnik 4x36 W alebo len 1x36W a 2x36W. A co ta dlzka kabla do 1m nebude to problem?

Kup si dva 2x36W. Ak Ti mozem odporucit a mas moznost tak chod do Brna do Elvo, tam si mozes vybrat s viacerych druhov. Ja som tam kupoval 2x58W Philips TLD po asi 600 Kč a 2x58W Helvar po 565Kč a hned som si kupil aj trubice Philips 965 a 950. Predradnik Philips Ti v pohode zopne ak mas napajaci kabel dlhy 1m s Helvarom je to slabsie, tam som musel kable skratit asi na 0,5m, lebo pri metrovom nezopol (trubice len blikli)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Freddy » 25 Apr 2004 23:49 pm

Prave som pozeral, ake predradniky ponuka Philips, a videl som, ze su 2 typy, so studenym startom a s teplym startom. Aky je rozdiel? Staci aj ten so studenym startom, alebo pre akvarko treba ten druhy?
Freddy
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jan 2004 13:25 pm
Bydlisko: Košice

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 26 Apr 2004 08:58 am

Freddy napísal:Prave som pozeral, ake predradniky ponuka Philips, a videl som, ze su 2 typy, so studenym startom a s teplym startom. Aky je rozdiel? Staci aj ten so studenym startom, alebo pre akvarko treba ten druhy?

Rozdiel mezdi studenym a teplym startom pri elektronickych predradnikoch je taky, ze pri teplom starte sa najprv pri inej ako je pracovna frekvencia predradnika nazhavia elektrody ziarivky, tym nastava aj ionizacia plynu v ziarvke. Potom nastava zapalenie vyboja v ziarivke zmenou riadiacej frekvencie.

Studeny start je taky, ze ele. predradnik ma okamzite nastavenu riadiacu frekvenciu pri ktorej nastava vyboj v ziarivke.

Skratka teply start je setrnejsi ku ziarivkam.

Vplyv riadiacej frekvencie ele. predradnika na okruh zapojenia ziarvky nie je potrebne vysvetlovat -> je to dost komplikovane. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod nino_q » 26 Apr 2004 12:46 pm

navonok sa to prejavuje tak, ze pri jednom svietia ziarivky hned po cvaknuti vypinaca a pri druhom je tam oneskorenie mozno pol sekundy
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Sento » 27 Apr 2004 09:45 am

Mohol by som sa spýtať, na čo vlastne presne slúži predradník?
Prípadne nevie niekto, čo ten predradník vlastne presne robí?
(Elektrikárske vysvetlenie, alebo kde sa princíp tohoto
zariadenia dá nájsť.)

Akvarista som začínajúci, elektriku ako-tak chápem. Ďakujem
Sento
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Mar 2004 14:32 pm
Bydlisko: Ke

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 27 Apr 2004 11:02 am

Sento napísal:Mohol by som sa spýtať, na čo vlastne presne slúži predradník?
Prípadne nevie niekto, čo ten predradník vlastne presne robí?
(Elektrikárske vysvetlenie, alebo kde sa princíp tohoto
zariadenia dá nájsť.)
Akvarista som začínajúci, elektriku ako-tak chápem. Ďakujem


Takze na zaciatok by som Ti doporucil precitat si:

Technika / tlmivky: -> tu je linka:
www.akva.sk/viewtopic.php?t=841

Tam som to zhruba vysvetlil o co ide z hladiska ziarivky a na co sluzi predradnik (tlmivka). Elektronicky predranik je vlasne iba iny sposob oproti tlmivke ako dosiahnut riadiaci prud.

Ak bude este zaujem mozem vysvetlit aj elektronicky predradnik, ale to by mohlo byt aj na clanok, akurat nemam vela casu.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Sento » 28 Apr 2004 09:08 am

Skusim sa spytat este raz:
Aky rozdiel je medzi klasickym zapojenim tlmivka/starter
a zapojenim s predradnikom.
Lepsie to svieti? Ma to dlhsiu zivotnost?
Niekde som registroval aj volakaku navratnost predradnika
za 3/4 roka. Ako sa to mysli? Chcem vediet, o co je zapojenie
s predradnikom vyhodnejsie. :?:
Dakujem za odpoved.
Sento
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Mar 2004 14:32 pm
Bydlisko: Ke

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Rori » 28 Apr 2004 09:57 am

Nie som elektrikar - ale pamatam si ze nieco uz bolo na tomto fore preberane ohladom toho - skus hladat. Ale ak si dobre pamatam, tak to zvysuje zivotnost a lepsi nabeh ziarivky (ale nedam za to ruku do ohna - iba do akvaria :) ).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Igypop » 28 Apr 2004 13:12 pm

To Sento:
Naozaj to tu bolo bohato zo všetkých strán prebraté, aj z laického pohľadu.
Celá táto téma a aj ďaľšie sú o tom, prelúskaj si to, inak sa budeme opakovať.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod zabo » 08 Jún 2004 12:44 pm

Pisal som do tyrisu a posielaju predradniky aj na Slovensko. Ale ked som si to prepocital (cca 300 SK za prevod na ucet do ciech + cca 300 Sk postovne) tak sa to pekne predrazi. Nepojdete ich niekto nahodou v blizkej dobe kupovat do Prahy?
zabo
 
Príspevky: 21
Založený: 24 Apr 2004 10:42 am

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod zabo » 30 Jún 2004 09:43 am

Predradniky Helvar a vlhkovzdorne patice na ziarivky za cca 50Sk som zohnal na dobierku vo firme DNA Slovakia http://www.dna.s-n.sk . Postovne + balne cca 100 SK. Priblizne ceny predradnikov bez DPH - EL1x18HF, EL1x36HF, EL1x58HF - 488,-Sk a EL2x18HF, EL2x36HF, EL2x58HF - 532,-Sk a EL3/4x18s - 634,-Sk.
zabo
 
Príspevky: 21
Založený: 24 Apr 2004 10:42 am

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Mart » 08 Apr 2005 13:57 pm

Zdravim,
potreboval by som poradit aky predradnik mozno pouzit na dve trubice T8, 30W (T8 - klasicka trubica s priemerom 26mm). Vo firme DNA Slovakia s.r.o. mi technik poradil predradnik HELVAR EL2x18-40CHF. Problem je v tom ze toto nie je predradnik pre trubice T8, ale na stvorpinove kompaktne ziarivky. Nemoze mi tento predradnik poskodit moje Trubice T8 - OSRAM LUMILUX 830 30W a OSRAM LUMILUX 827 30W :?: Ten technik z DNA mi sice tvrdil ze to bude OK, ale rad by som vedel ci ma niekto prakticku skusenost s takouto kombinaciou.
Obrázok používateľa
Mart
 
Príspevky: 27
Založený: 25 Sep 2004 23:28 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 16 Jún 2005 16:51 pm

Tak som po 2 tyzdnovom hladani po Bratislave konecne nasiel predradnik za prijatelnu cenu. Kupil som jeden 4 x 18W za 850 Sk s teplym startom (ale to mi nic nehovori) tu: www.i-center.sk
Ak budete zhanat predradnik, urcite si tam zavolajte, maju ich tam plno... Samozrejme ceny inych typov som nepozeral :D
Aha a skoro by som zabudol, ak by to niekoho zaujimalo, vyrobca ELT, made in Spain...
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 17 Jún 2005 10:01 am

walrus napísal:... s teplym startom (ale to mi nic nehovori) ...

Daj si vyhladat, uz som o tom pisal :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 17 Jún 2005 12:29 pm

Ja viem, cital som to, ale aj tak vela mi to nehovori :D
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 17 Jún 2005 12:31 pm

Este mozno stoji za zmienku predajna Sventex, tam mali predradnik 2x18W okolo 500 Sk, to si myslim, je este celkom prijatelna cena...
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod matus » 04 Júl 2005 09:35 am

mam tu zopar nejasnosti, preto sa obraciam na odbornikov – viac-menej som sa rozhodol pre el.predradnik, je tu ale niekolko detailov, ktore som tu nenasiel. V predajni som v katalogu zachytil nieco o zivotnosti el. predradnikov, nemal som cas to studovat. Vie niekto o tom nieco viac? Mozu mat tieto predradniky v obvodoch nejaky prvok, ktory by obmedzoval jeho zivotnost?Ak ano suvisi to nejako s prevadzkovou teplotou (vlhkostou)?
Dalej hladam prakticku radu, co sa tyka pomeru cena/kvalita, jednoducho povedane ak mam trubice napr. osram-ky, ci nie je vyhodnejsie (a nakoniec aj dlhodobo ekonomickejsie) vysolit o 200-300Sk naviac a dat k nim original kvalitny osram-predradnik ako napr. sinecan (tym netvrdim ze je nekvalitny),samozrejme obidva s rovnakou watazou. Moze mat tento faktor nejako vplyv na zivotnost trubic (predradnika)?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 11:12 am

Na zaciatok musim povedat, ze nie som vlastnikom elektronickeho predradnika (dalej EP) a neviem ako presne je konstruovany ten od firmy sinecan. Existuje vela druhov avsak najpouzivanejsie su dva tipy resp. dve kategorie:
- jednocinny alebo dvojcinny blokovaci oscilator + ochranne obvodove prvky
- zapojenie s jednocipovim jednoucelovym mikrokontrolerom so vstavanym programom a prvkami na ochranu.

Prva kategoria sa vyznacuje tzv. mechanickym sposobom riadenia (ovladanie), ktory je pevne nastaveny a nie je v nom zabudovana ziadna riadiaca logika pretoze neobsahuje riadiaci clen (napr. mikrokontroler)

Druha kategoria su EP s riadiacim clenom. Zalezi od konstrukcie a vyrobcu do akej miery prepracuje zapojenie. EP moze napr. vykonavat nasledovne funkcie:
- teply a studeny start
- ochrana vykonovej casti pri starte
- ochrana predradnika pri akomkolvek zniceni ziarivky
- nastavenie maximalneho prudu na zaklade spatneho merania
- rezim stmievania
- ...
Tych funkcii je naozaj vela. Navyse taky EP moze mat aj zabudovany stavovy automat, ktory napr. po troch neuspesnych startoch vyradi startovaci rezim, alebo pri neumeronom zvyseni vystupneho prudu vypne vykonovu cast, alebo .....

matus napísal:V predajni som v katalogu zachytil nieco o zivotnosti el. predradnikov, nemal som cas to studovat. Vie niekto o tom nieco viac? Mozu mat tieto predradniky v obvodoch nejaky prvok, ktory by obmedzoval jeho zivotnost? Ak ano suvisi to nejako s prevadzkovou teplotou (vlhkostou)?

EP ako elektronicky komponent by mal byt zapuzdrena suciastka s odolnostou proti prachu a vlhkosti (neviem najst IP pre sinecany a osram pouziva ine oznacenie - nebudem to presne zistovat, preto to pisem vseobecne).
Na EP je najhaklivejsia suciastka vystupny spinaci tranzistor (su dva), ktoreho zivotnost nepodlieha klimatickym podmienkam (az na prehriatie), ale podmienkam obvodoveho zapojenia (riadenie). Prevadzkove podmienky vsak musia byt obsiahnute v navode na pouzitie a pri tychto aj vyrobca garantuje spravnu funkcnost resp. minimalnu zivotnost.

matus napísal:Dalej hladam prakticku radu, co sa tyka pomeru cena/kvalita, jednoducho povedane ak mam trubice napr. osram-ky, ci nie je vyhodnejsie (a nakoniec aj dlhodobo ekonomickejsie) vysolit o 200-300Sk naviac a dat k nim original kvalitny osram-predradnik ako napr. sinecan

Nasledujuce riadky su moj sukromny nazor a nezodpovedam za narabanie s nim :wink:
Ako tak pozeram na stranku Tyrisu, tak ich predraniky su OK a nemam proti nim nic. Keby som vsak uvazoval so ziarivkami osram tak by som si kupil aj osram predraniky a to z troch dvovodov: 1.) z ich popisu a prevedenia ide o velmi kvalitne zariadenia, 2.) vyrabaju aj ziarivky aj predradniky a predradniky testuju a stavaju na pouzitie ich vlastnych ziariviek, 3.) cenovy rozdiel aj keby islo o dvojnasobok sumy nie je pre mna prekazka.

matus napísal:Moze mat tento faktor nejako vplyv na zivotnost trubic (predradnika)?

Odpoviem asi takto: je to ako keby si nabijal baterky SANYO nabijackou GP. Obe znacky su kvalitne .... a zvisok si mus uz rozhodnut sam :wink:
Netrufam si odhadnut mieru vplivu na zivotnost, naozaj tu podla mna zalezi na ochote kupit dany tovar za danu cenu.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 11:23 am

Este by som si dovolil vyjadrit nazor na tu stale opakovanu dilemu vo vela temach a to je 'ci sa to oplati a kde sa to da lacnejsie a ci sa to neda niecim nahradit aby to vyslo menej a ... stale nejake spekulovanie'.

Robme veci tak, aby to na com nam zalezi a pouzivame to a starame sa o to nam dobre sluzilo a nezatazovalo nas svojimi nedostatkami (pokial sa nejedna o nasich partnerov a priatelov v zivote, pretoze tam su nedostatny vitane :wink: :wink: )

PS: Toto nie je reakcia na ziadny konkretny prispevok a k nikomu konkretnemu sa nevztahuje!
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 12 Júl 2005 11:45 am

co sa tyka predradnikov od f. tyris tak mam 2ks SINECAN6. som s nimi velmi spokojny. v case ked som si ich kupil (r. 2003) boli na trhu jednoznacne najlacnejsie.
pred nedavnom som nechtiac pootocenim trubice pocas svietenia zrejme vyskratoval vstupne kontakty a predradnik som spalil. vnutorna schema predradnika by podla plosneho spoja mohla vyzerat nejako takto
Obrázok
odisli obidva vykonove tranzistory BUL38D plus sest 1 ohmovych rezistorov 2xRb, R3, R4, R7 a R8. po vymene predradnik funguje bez problemov.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 12:56 pm

jacik napísal:... vnutorna schema predradnika by podla plosneho spoja mohla vyzerat nejako takto ...

Takze podla mojho opisu je to dvojcinny blokovaci menic a spada do prvej kategorie.
Uz mi je jasne preco su take lacne! :wink:

Priznam sa, ze od Osramu nemam ziadnu schemu, ale podla popisu ide o predradnik riadeny mikrokontrolerom!
No budem sa musiet na to dvokladne pozriet.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod danielt » 12 Júl 2005 13:20 pm

K tejto téme prispejem trochu aj s mojou skúsenosťou s predradníkom. Už tretí mesiac používam predradníky od fy BRILUX a to typy PC-E236 2x36W. Sú síce poľskej výroby, no zatiaľ bežia OK. Kúpené sú v Prešove 675,-Sk za 1ks. Bolo by zaujímavé pozrieť sa do Poľska aká je tam cena.
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod marcelko007 » 05 Aug 2005 20:49 pm

Pocuvajte dnes som zapojil 30W linear od philipsu konkretne TLD 865 na el.predradnik z 20W kompaktnej ziarivky.Neonka fachci nema slabsie svetlo predradnik sa nezahrieva :shock: skratka vsetko je OK som z toho happy :D.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod johhhny » 02 Sep 2005 12:33 pm

Chcem sa spytat znalych oboru: mozem na EP 2x18W zapojit iba jednu trubicu? Planujem kupu a zatial mam kryt len pre 1ks trubice a neskor chcem pridat dalsiu. 2x18W stoji menej ako 2ks 1x18W, preto spekulujem.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.