Ako začať



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 03 Jan 2011 17:03 pm

Som rozmýšľal nad tými Tetrami Čiernymi + Galaxky + Prisavniky. A to by bolo celé, prípadne ak nájdem nejakú peknú rybu, tak vymením tie Tetry. Nejaký koreň, balvan, terasu z piesku a voláka trávička + najaké lopúchy.

Tie krevetky čo stále spomínate, sú ale dosť agresívne??? a to ja v akvárku tolerovať nebudem. Iba ak existujú nejaké mierumilovné druhy. Čítal som, že sú to dobrý čističi, čo by sa aj hodilo, ale že sa zabíjajú navzájom pri zvliekaní a pod. Mne sa aj tie ráčiky celkom páčia (vždy som chcel nejaké chovať) ale agresivitu nemám rád...

Vlado21:

To o tom sekréte som našiel tu(posledný odstavec): http://www.aqua-fish.net/show.php?h=tetravlaknoplutva


noiseless:
Prečo ku tým Galaxkám nič nemám dávať???
Naposledy upravil camo dňa 03 Jan 2011 17:14 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Reklama

Re: Ako začať

Odoslaťod noiseless » 03 Jan 2011 17:08 pm

krevetky sa nebijú, nebojujú, nezabíjajú sa a ani nič také ... ľahko sa množia, sú dobré "čističe" a pekne vyzerajú ..
http://rybicky.net/atlasostatnich/kreve ... red_cherry
http://rybicky.net/atlasostatnich/kreve ... rystal_red

prečo chceš dávať tetry ku boraraskám ? veď daj len borarasky s krevetkami, vyzerá to super, podľa mňa najkrajšia osádka aká môže byť ...

pozeraj krevetky neocaridina a caridina ...
Naposledy upravil noiseless dňa 03 Jan 2011 17:08 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako začať

Odoslaťod zoharak » 03 Jan 2011 17:08 pm

galaxky su dobra volba, ale maju radi bohate zarastenu nadrz, pokial su same, zvyknu byt plache, aspon tie moje, ale nejaky pekny hufik malych razboriek a odvazia sa aj galaxky vyplavat na volnu vodu, udporucam precitat casopis Akvarium, tam pisu fundovany chovatelia aj o minirybkach. Zatial som sa dozvedel, ze jediny problem je mala strava, pre male rybky, ale ako som sa presvedcil, tak aj galaxky zoberu tetramin, alebo ine vlocky, kym sa liahnu artemie. Hlavne si to dopredu uvaz, inak chvalim, ze sa pytas este pred kupou, vacsinou to tu byva bohuzial naopak.
Inak, to, ze sa krevetky biju je hlupost, pokial to niesu Macrobrachium, tak sa nemas coho bat inak odporucam, Neocaridina (denticulata), heteropoda, Caridina cf. cantonensis, CJ by asi ku galaxkam boli moc. Inak tie hetero pody su vselijake farebne, yellow, sakura, red cherry, a cantonensisky by som na zaciatok skusil asi tigre, red crystal by mohli byt pre zaciatocnika sklamanim.
Naposledy upravil zoharak dňa 03 Jan 2011 17:12 pm, celkovo upravené 1 krát.
zoharak
 
Príspevky: 90
Obrázky: 8
Založený: 13 Feb 2009 13:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 03 Jan 2011 17:10 pm

noiseless
Možno trochu blbá otázka, ale nepotrebujú slanú vodu? A do kelu, ako je to s tým zabíjaním sa a požieraním malých rybiek? By som dal ruku do ohňa , že som to čítal...
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod zoharak » 03 Jan 2011 17:14 pm

no caridiny a neocaridiny sa nevrazdia a pozieraju si iba pokial nejaka uhynie, ale tie moje ju vacsinou obchadzaju, mlade si tiez nezeru, skus na zaciatok tie heteropody a po pol roku budes pisat inzeraty, kto kupy mlade, pokial ti ich rybycky nezozeru, ale zasa ak je akva zarastene, vzdy nieco prezije
zoharak
 
Príspevky: 90
Obrázky: 8
Založený: 13 Feb 2009 13:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod dodofix » 03 Jan 2011 18:06 pm

podla mna na zaciatku neries taketo podrobnosti - rozhodni sa pre ramec - tam by som ti radil ist do spolocenskeho, prevazne rastlinneho akva s nenarocnymi rybkami (a neries ktora ma aku farbu)

vyhni sa biotopom (tanganika,malawi ... ), tam uz zvacsa treba nejake skusenosti, ktore ked si nemal akva nemas (a citanie ti ich nenahradi)

pokial akceptujes spolocenske akva ako zameranie, zaloz ho - mas mesiac na to aby si si nasiel vhodne rybky, neverim, ze si nakoniec nevyberies ... za ten mesiac budes riesit aj dalsie veci, co sa zvycajne riesia (zakas, riasi, ... ), navyse sa naucis dost vela veci o fungovani akva a ako sa o neho starat

akva si dostal darom, uvidis ci ta to vobec bude bavit - uz len tym si preskocil cosi (tu su tipkovia, co akva vyberaju a spekuluju tyzdne aj mesiace :)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 03 Jan 2011 22:35 pm

No dobre tak ryby necháme zatiaĺ tak..
Mám ešte kopec otázok:
Chcel by som tam dať nejaký koreň, ale tie z obchodov sú nehorázne drahé. Nedá sa nájsť nejaký v lese? Som skúšal nájsť niečo o tom cez vyhľadávanie tu na fóre, ale to mi našlo každú tému, kde bolo čo i len spomenuté drevo, takže som sa nič nedozvedel. Nemá niekto nejký dobrý link ohĺadom tejto veci??? Viem, že je tu riziko zanesenia nákazy a že to treba variť, ale neviem či vôbec a ako...

No a zdá sa mi ten môj Fluval U3 filter nejaký divný. Sa mi vidí ten prúd príliš silný a nedá sa to regulovať(resp regulácia je na prd...reguláciou by som to ani nenazval). Má to tri stupne, ale hneď druhý prestane vytvárať bublinky. To tak má byť, alebo je to chyba?? Bublinky sú predsa nutné, či nie? Ten stupeň je označený ako pre rastlinné akváriá, tak neviem, či ten kyslík tie rastliny ako že stačia vytvoriť, alebo ako?? Neviem, či mám z tej trisky vyviesť nejakú hadičku a odkloniť ten prúd... Skúsim to natočiť zajtra na video, aby ste to videli.
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod dodofix » 03 Jan 2011 22:48 pm

postupne, mas cas, hladaj studuj ...

ano, korene, resp. drevo ako take je zvycajne hnusne predrazene ... ale sem tam najdes aj vynimku... v zoodome v BA som nasiel za cca 3.5EUR asi 5kg kus dreva, ktory som nakoniec ani nestrcil do akva, taky bol velky ... hladaj drevo, ktore nehnije, bez kory ... mozes tam v zasade dat rozne, ale cim lepsie vyberies, tym menej starosit (prejdi si par tem o korenoch, su tam zaujimave info) .. hladaj koren napr. ... ja som ziadne nevaril, oblievam to na viackrat vriacou vodou, nechvam nejaky cas mocit vo vode ...

fluval nepoznam, neviem sa vyjadrit ... bublinky vzduchu ? nie, nie su nutne (niekde ano, ale v tvojom pripade by som povedal ze nie, vduchovanie nemam momentalne ani v jednom akva - zatial staci cerit hladinu), natocenie zvycajne pomoze
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 03 Jan 2011 22:54 pm

No len už na tom pracujem týždeň, tak by som s tým rád aj pohol. Voda je napustená, piesok naložený, filter zapnutý a na rade sú kamene a ten koreň. Nejaký link by sa nenšiel, lebo Google v poslednom čase nachádza veci, ktoré sú úplne nanič?? Samý bordel... :cry:
A ja som z Prievidze a tu určite také šťastie mať v obchode nebudem... Ja by som ak by niekto dal, kúpil nejaký za 5e. Ale aby bol dosť veľký(aspoň 8 bočných koreńov(nech sa tam rybám páči).

PS:Kde sa dá nájsť koreň ktorý nehnije. Práve nad tým rozmýšľam, ale vôbec neviem kde by som ho hľadal..
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod mystka » 03 Jan 2011 23:10 pm

Tema o "korenoch". dreva-samorasty-v-akvariu-t189.html Napr. vyplaveny konar.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 04 Jan 2011 00:27 am

mystka:
Vďaka, som na 10. strane a už to hádam aj chápem...
Len som sa dočítal, že drevo okysluje vodu. Nebude to vadiť tým mojím Galaxkám?? Oni potrebujú ph 7,3. Ako je to s tou kyslosťou?
Ale dnes už dobrú noc... :dead:
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod Vlado21 » 04 Jan 2011 09:48 am

camo napísal:To o tom sekréte som našiel tu(posledný odstavec): http://www.aqua-fish.net/show.php?h=tetravlaknoplutva


Ah soo! Noo.. podla mna, v tom linku je len polovicna pravda. Neonky a tetry vlaknoplutve sa k sebe prilis nehodia z jednoducheho dovodu: jedna uprednostnuje kyslejsiu vodu a druha zasaditejsiu. To je vsetko. Ziadny skyslujuci "sekret" od neoniek v tom nie je... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 04 Jan 2011 18:27 pm

Mám dnes nejaké ďalšie otázky na vás, ak dovolíte:

Chcem na dne urobiť takú vyvýšeninu. Aby som tam nemusel (kôli váhe) nehádzať kamene, alebo piesok, tak som rozmýšľal, že to spravím z polystyrénu(10cm hrubý). Neškodí polystyrén(napr. farebný)???

Som rozmýšľal aj nad rastlinami, čo by tam išli a vybral som zákrutichu a bahničku ihlovitú. Som sa dočítal, že niekto pod rastliny dáva nejaký akvaristický substrát, ale že to neni nutné. Tak neviem, treba to či netreba?? Ja mám v akváriu biely jemný piesok. Bude im to stačiť?? Alebo, keď by som chcel použiť nejaké tekuté hnojivo, tak nebude to škodiť krevetkám(že sú citlivé na chemické zmeny vody)??

PS: Zajtra berem sekeru a idem na lov koreňov. Blízko stavali novú cestu, tam ich bude(dúfam)... :roll:
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod Barbora =) » 04 Jan 2011 19:23 pm

Polystyrén nebude najlepšie riešenie (odhliadnuc od toho, že je farebný) - je dosť ľahký a musel by si naň nasypať riadnu vrstvu, aby nevyplával. A keď budeš v akváriu niečo prerábať, zas vypláva.
Keď chceš nejaký kopček, ktorý sa časom nevyrovná, skús nasypať štrk do silonky a máš po probléme.
Piesok pre rastliny nie je ideálne riešenie, lepší by bol jemný štrk.
Názvy rastlín píš radšej latinsky (ušetríš nám čas :) - nie každý pozná množstvo slovenských a českých názvov).
Dve rastliny je dosť málo - nezakladáš miníčko. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako začať

Odoslaťod oneil » 04 Jan 2011 23:27 pm

ahojte chcem mat akvarko v izbe len sa bojim toho ze ked budem mat zapnuty kyslik tak nebudem moct v noci zaspat mozem to cez noc vypinat alebo ??
poradte
a chcel by som odolne ryby akvario je male asi 25-30 litrove

dakujem
Obrázok používateľa
oneil
 
Príspevky: 16
Obrázky: 1
Založený: 04 Jan 2011 23:09 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod astro » 04 Jan 2011 23:38 pm

oneil mal by si sa rozhodnúť či máš 13 rokov akvárko alebo či chceš len začať:
"Re: Kto ma najstarsie zalozene akvarium ?

Odoslaťod oneil » 04 Jan 2011 22:22 pm
ak mozes sem neico dodat mam zalozene akvarko uz 13 rokov a ryby mi tam ziju a mnozia sa :))"
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 05 Jan 2011 09:13 am

Barbora =):
Piesok pre rastliny nie je ideálne riešenie, lepší by bol jemný štrk.

No čo som sa včera dočítal, tak tie čo som vybral, by mali mať rady práve piesok. Tak ako???

A tá Bahnička ihlicová (Eleocharis acicularis) je do ph 6-7. A zase ryby sú do ph 7,3-7,5. Môžem to tam dať?

oneil
ked budem mat zapnuty kyslik

Síce som ešte žiadne akva nemal, ale pokiaľ viem, tak kyslík sa do vody nepúšťa a ak ťa to ukľudní, tak rastliny v noci dýchajú tiež O2, tak sa podelíte... A prestaň piť kávu...
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod Ajven » 05 Jan 2011 09:29 am

Popozeraj si vždy konkrétnu vec vo viacerých zdrojoch. Okrem SK a CZ môžeš skúsiť aj zahraničné stránky. Odporúčam neísť do piesku, ale skôr do niečoho čo má najväčšie zrná o veľkosti do 3 mm. Vo všeobecnosti to čo je dole sa dá nazvať substrátom, niekedy je vhodné dať ako spodnú podkladovú vrstvu niečo čo obsahuje živiny, voláme "výživný substrát". V tvojom prípade sa zdá, že by bolo vhodné ho použiť aj tento výživný.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako začať

Odoslaťod kiko889 » 05 Jan 2011 14:15 pm

Mam zabehnute akvaium 50 l aj s rybamy a kupil som 125l. Ako by som to mal preložiť aby ryby netrpely?
kiko889
 
Príspevky: 4
Založený: 19 Dec 2010 19:46 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod camo » 05 Jan 2011 14:49 pm

Tááák dnes som si doniesol z lesa korienok ako z obrázku! Len to má pár háčikov, na ktoré sa chcem spýtať:

Dosť z neho cítiť huby. Miestami bol trochu nahnitý. To som pokiaľ sa dalo oškrabal. Ešte ho chcem namočiť do Sava(kôli tým hubám) a potom povariť(aby som ich úplne dorazil). Môžem ho použiť?? Aspoň do jari, kým nájdem nejaký zdravší, lebo teraz je všetko pod snehom a som sa narobil ako kôň, kým som ho dovliekol. Tak čo môžem???
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod oneil » 05 Jan 2011 14:58 pm

tam kde je ta teba som si spravil len srandu ze mam zalozene akvarko 13 rokov :-D
ale teraz vazne v akvarku kazdy musi mat pusteny kyslik a este vselijake ine veci ako ohrievac ,filter atd..
a ja sa pytam ze ci v noci mozem vypnut kyslik co je vo vode aby sa mi dalo spat ci to nejak neohrozy rybky dakujem
Obrázok používateľa
oneil
 
Príspevky: 16
Obrázky: 1
Založený: 04 Jan 2011 23:09 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod astro » 05 Jan 2011 15:06 pm

oneil: nemusí byť ani ohrievač, ani filter a akvárium môže fungovať; a kyslík už vôbec nie - ak sa niečo do vody púšťa tak vzduch, súčasťou ktorého je aj isté percento kyslíka. takže si nerob starosti s vypínaním vzduchovania na noc, konieckoncov ak máš v akváriu dostatok rastlín žiadne vzduchovanie nepotrebuješ
camo: ty ho tak vzorne vydezinfikuješ že ho môžeš v pohode použiť. len by si mal aspoň orientačne vedieť z čoho je. je tu téma o koreňoch v akva kde sa preberá vhodnosť, resp. nevhodnosť toho ktorého druhu dreviny pre použitie v akváriu, dokonca aj ihličnaté drevo tu niekto skúšal. takže pozri tému a ak si si istý, že to nie je nič jedovatého nemal by byť problém ho použiť. ak sa hniloba rozhodne odporovať tovjim alchymistickým pokusom tak koreň vyhodíš, vymeníš za iný.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ako začať

Odoslaťod oneil » 05 Jan 2011 15:10 pm

aha takze to je potom nova vec (lebo v obchodoch maju vselico)takze ked na spodok dam nejaky strk a zasadim par rastlin a dam to pri svetle miesto tak nepotrebujem nic viac??
teplomer si tam dam aby som vedel asi aka teplota tam je uz len vybrat nejake rybky ktore su neni narocne a trosku väcsie ako su gupky

mam pravdu?
Obrázok používateľa
oneil
 
Príspevky: 16
Obrázky: 1
Založený: 04 Jan 2011 23:09 pm

Re: Ako začať

Odoslaťod astro » 05 Jan 2011 15:19 pm

oneil treba sa trochu prehrabať týmto fórom a nájsť si či a ako a kedy to bude fungovať. mal som cca 5 litrovú nádrž bez filtra, bez vzuchu len so svetlom a rastlinami a voda bola krištáľovo čistá, po riase ani stopy, žili tam len slimáky a krevetky. teraz mám cca 20 litrovú nano kocku, v ktorej mám zatiaľ len malý filtrík, dostatok rastlín a svetlo a žije a prosperuje to. nemáš úplne pravdu lebo newmáš nič načítané, radím ti ešte raz, prelúskaj sa pár témami na tomto fóre, príp. si pozri tento článok a v ňom poklikaj na príslušné linky a čítaj http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-te ... acatecniky
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.