Metody provozu rostlinných akvárií



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod DAZZLE5 » 06 Jan 2011 13:50 pm

smik napísal:Příčinou je ale právě neschopnost řídit CO2 správně.


Ahoj smik, super čítanie ďakujem :pivo:
Ak by pri metóde EI došlo k vysokej koncentrácií CO2 vo vode (napríklad v mini kde niesu rybky) bolo by to tiež zlé ako pri nedostatočnom CO2 ?
DAZZLE5
 
Príspevky: 108
Obrázky: 43
Založený: 08 Jún 2006 13:31 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod krto » 06 Jan 2011 14:16 pm

díki :pivo: , ale neodpustím si ešte jednu otázočku na ucelenie obrazu o EI systéme:

Ak sa zmení pomer hociktorého prvku voči ostatným (NO3 20ppm/týdně, K 30ppm/týdně, PO4 3ppm/týdně, Mg 10ppm/týdně, Fe 0.5ppm/týdně) z nejakého dôvodu - pridanie nových rastlín, ktoré napr. spotrebu určitého makro alebo mikro prvku zrýchlia, dôjde k problémom alebo existuje určitá % tolerancia v ktorej sa tento pomer može líšiť pri každom prvku?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 06 Jan 2011 16:08 pm

Nevím jestli správně rozumím. Existuje starý Liebigův zákon minima, který pořád platí.
Ten říká, že rostliny jsou životně závislé na tom prvku, který je v jejich životním prostředí obsažen nejméně.
To znamená, že pokud sežerou například fosfor (dosaď libovolný prvek) tak neporostou i když všeho ostatního bude dost, ale ten vyčerpaný prvek se stane limitním. Tak stejně se to týká světla. EI se snaží o to aby právě limitním pro růst rostlin bylo světlo.
Co se týká poměrů jednotlivých živin ve vodě tak jsou nepodstatné. Nesmí se stát to, že přidáš hodně rostlin a ony spotřebují všechen NO3 v polovině týdne pak bys musel přidat NO3 více. Pokud si přepočteš to dávkování které jsem tady uvedl tak těmi lžičkami se týdně bude dávkovat 30mg/L NO3 a to je dostatečné. Někteří akvaristé používající silné osvětlení zvětšují pro jistotu dávkování o 50% a dělají větší výměny vody. Všechno je to cílech a přístupu.
Někdy se vedou debaty o škodlivosti přidávání tolika prvků pro živočichy. Jestli si dobře pamatuju tak Tom Barr něco zkoušel na krevetách a rybách a koncentrace třeba kolem 100mg/L NO3 byla pořád v pohodě. I u vysokých dávek Fe bylo vše OK.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod krto » 06 Jan 2011 16:19 pm

... jj tá druhá časť odpovedala na moju otázku "...Co se týka poměrů jednotlivých živin ve vodě tak jsou nepodstatné..." , myslel som či Ti môže napr. NO3 kolísať od 5 do 20ppm/týždeň pričom ostatok prvkov sa ti drží v "ideálnom" pomere počas týždňa vyrovnane, t.j. či to nespôsobí nejaký zlom napr. v nábehu rias ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 06 Jan 2011 16:22 pm

DAZZLE5 napísal:Ak by pri metóde EI došlo k vysokej koncentrácií CO2 vo vode (napríklad v mini kde niesu rybky) bolo by to tiež zlé ako pri nedostatočnom CO2 ?


Problémy můžou způsobit faktory vysokou koncentraci CO2 provázející. Pokud pominu udušení živočichů tak bych to viděl na problémy způsobené příliš nízkým pH (řekněme pod 6) a možným nízkým obsahem kyslíku.
Takže pokud bude mít vody dostatečnou pufrační schopnost aby nedošlo k neúnosnému poklesu pH a dodával se do vody kyslík (potřebný ke správné funkci bakterií a potřebný pro rostliny mimo dobu osvitu) takovým způsobem aby nedocházelo k vytěsňování CO2 tak se podle mě nic neděje. Jen bude v akva nadbytek uhlíku ze kterého rostliny nebudou mít žádný prospěch.
Toť moje úvaha :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 06 Jan 2011 16:24 pm

krto napísal:... jj tá druhá časť odpovedala na moju otázku "...Co se týka poměrů jednotlivých živin ve vodě tak jsou nepodstatné..." , myslel som či Ti môže napr. NO3 kolísať od 5 do 20ppm/týždeň pričom ostatok prvkov sa ti drží v "ideálnom" pomere počas týždňa vyrovnane, t.j. či to nespôsobí nejaký zlom napr. v nábehu rias ...


Kolísání nevadí pokud tam toho kolísajícího prvku bude vždycky víc jak 0. Problém je taky v tom, že pokud budeš měřit amatérskými testy třeba NO3 a dostaneš se na hodnoty např. kolem 5mg/L může to znamenat taky to, že je tam NO3 0. Testy jsou velice nepřesné.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 08 Jan 2011 13:27 pm

Pokud by někoho zajímal pokus se dvěma nádržemi provozovanými různými metodami hnojení tak tady je výborný thread.
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=27953
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 08 Jan 2011 23:33 pm

smik ze:
Někdy se vedou debaty o škodlivosti přidávání tolika prvků pro živočichy. Jestli si dobře pamatuju tak Tom Barr něco zkoušel na krevetách a rybách a koncentrace třeba kolem 100mg/L NO3 byla pořád v pohodě. I u vysokých dávek Fe bylo vše OK.


mozem potvrdit, u mna problemy nastali az nad 100mg/L NO3 (podla testu sera a tetra, tetra je oproti sera trochu zvelicujuci) - prve si to odskacu citlivejsie slimaky (clithon, porcelanky trpia uz podla mojich skusenosti od 30-50ppm, helmetky sa stiahnu, niekedy zahrabu a vyckavaju kym sialenec nezriedi trochu koncentraciu :) ) krevety zacnu byt pomalsie, sem tam uhyn crystaliek :| a red cherry. CJ japonica a "potkanie krevety" uplny klidecek. ryby: otici zacnu byt menej aktivni, mozny uhyn oslabenych jedincov. ostatne ryby, ako tetry, corydorasy, rasbory, popondety, cokoladky, atd. uplne bez problemov. tu hra ulohu podla mna aj kyslik - keby voda nebola dostatocne prevalcova a okyslicovana, problemy by mohli nastat ovela skor (pre ryby, vsetko).

aby som to uviedol na spravnu mieru - bolo to nechcene experimentovanie, umyselne by som zivocichov vo svojich akvavrkach urcite takymto hodnotam NO3 nevystavoval. osobne sa snazim o hodnotu niekde medzi 10 - 30 mg/L NO3.

otazka do plena: koncentracia Fe? ma niekto skusenosti s vyssimi koncentraciami? ryby, rastliny co na to?

@smik: link od teba som preletel, ten poliak tam pofotil taky trochu "obhorety" didiplis, to bolo kvoli Fe? alebo som to prilis rychlo preletel?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 08 Jan 2011 23:41 pm

to azet: ten didipilis byl kvůli Fe. Experimentoval s dávkami mikroprvků z 0,5mg/l Fe to tuším jednorázově zvedl na, jestli se nepletu 1mg/l. Tím ten didipilis spálil tak to zase snížil na 0,5 a jak obrazil tak začal zase dávkovat vysoké dávky mikro a podle všeho se už nic negativního neděje.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 08 Jan 2011 23:58 pm

:D tie akvaria nam nedaju spat...

mam teraz jeden taky experiment, zanedbana a teraz prerobena 60l nadrz. rastliny som recykloval, su zariasene, ocistil som co sa dalo. vyhanaju nove cerstve vyhonky - tak napr. eusteralis alebo ludwigia ci co to rataj kosickuje mala dost krehke nove listky, skoro ako sklo, pogo uplne biele nove listy. ostatne rastliny sa tvaria ok. davkujem ako som bol zvyknuty, mozno 8-10g tenso do 200ml flasky, denne streknem 1-5ml do akva. plus skusal som aj hnojivo tropica, davka podla vyrobcu 5ml/50l/tyzden.

zo zvedavosti som pomeral Fe. 0. nalial som tam toho poriadne a ledva 0,3mg/l. zeby to zozral filter? alebo tie riasy? viem, testery stoja za prd, ale takto rychlo sa mi Fe este nikdy nestracalo, pritom mikra som daval vzdy len tak hala-bala...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 09 Jan 2011 00:15 am

azet napísal::D tie akvaria nam nedaju spat...


:) Šak brzo dostanu od ženy nadáno :D

V rychlosti jsem zkusil spočítat kolik dodávals. Počítal jsem 10g Tenso na 200ml vody dávka 5ml a vyšla mi koncentrace 0,16mg/L Fe.
Je otázka jak dlouho jsi dávkoval a jestli to bylo spíš k tomu 1ml tak je to samo 5x méně. co se týče Tropiky tak myslím, že jejich dávkování dává poměrně málo mikro ( Fe). Mám nějak v paměti, že to bylo snad 0,1mg/L týdně možná ještě míň.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 09 Jan 2011 00:19 am

K tym listom ->podla indicii co pises (nemeratelne Fe, riasy, zanedbane akva...), myslim, ze tam mas vela PO4 ktory ti akoby "vyzrazava mineraly z vodneho stlpca", resp. blokuje prijem Ca rastlinami...Znizenie PO4 by bolo prve s cim by som zacal ja...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 09 Jan 2011 10:57 am

Podle toho co jsem četl já tak nadměrné PO4 by mělo blokovat Fe a nevyvážené a nadměrné Mg+K by mělo blokovat Ca.
Problém je, že se nikde nedozvíš co je nadměrné (apoň já žádnou studii nenašel). Je to 1mg nebo 10 nebo 100?
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 09 Jan 2011 11:12 am

mno, aby sme netapali v tme, pomeral som co to: PO4 podla saliferta ledva 0,1mg/l, NO3 podla precitliveleho tetra testu dajme tomu do 50mg/l, zelezo podla rataja konecne niekde medzi 0,3 a 0,5 mg/l...

v jednoduchom svete by stacilo zdvihnut PO4, otvorit si pivecko a sledovat ako vsetko pekne rastie :roll:

ale vazne, vychadzam z toho, ze Mg dodavam dostatok, mikra som mal rozrobene bez Mg a daval som ho separe. tych mikro som daval fakt velmi malo na toto konkretne akva. PO4 som davkoval len uplne opatrne tak na spicku noza, asi tiez malo. KNO3 som ako vzdy dal bohatiersky.

alebo mate ine napady?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 09 Jan 2011 12:47 pm

azet napísal:v jednoduchom svete by stacilo zdvihnut PO4, otvorit si pivecko a sledovat ako vsetko pekne rastie :roll:


Pokud vyloučíme CO2 tak by to mohlo stačit :D
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 09 Jan 2011 17:26 pm

Su 2 moznosti, ktore vidim ja a pripadne ich variacie..:-)

1. Bud zvysis PO4, otvoris si tu flasu piva, budes liat Tropicu a boostovat CO2 a este aj verit, ze svet je jednoduchy...toto nedoporucujem, pokial nechces nieco skusat alebo si overovat nejake teorie...
2. Znizis NO3 pod 15mg/l (nevidim dovod preco brat terajsiu hodnotu NO3 v akva ako fix a tomu prisposobit vsetko ostatne..), PO4 kludne nechas ako je, a pogu ako aj eusteralisu das ku korenom Sera Florenette A. Ako Pogo tak Eusteralis beru ziviny hlavne korenami, nestaci mat dostatok mikra iba vo vode... Chyba je jednoznacne v mikro, o tom som presvedceny. Kedze verim ze meranie PO4 bolo spravne tak chyba zrejme teda nebude vo vysokej hodnote PO4 ale jednoducho v tom, ze si daval malo mikra (nakoniec sam si to aj napisal). Pokial pouzivas BA vodu, tak Ca ako aj Mg si myslim ze je tam dost, takze najskor to Fe...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 10 Jan 2011 17:21 pm

trinity, Ty si tusim hotovy tabletko-maniak :wink: ale aby som bol uprimny, tie tabletky som tam dal na Tvoj popud, nasiel som vo svojich akvaristickych zbytocnostiach este stare balenie, tak som to tam naladoval. inak...cast substratu tvori PS special a dal som tam trochu AS. gro tvori zabehnuta akadama. mikro su mikro, ale ocividne ich tam bolo malo. ako som pisal, naladoval som tam mikra viacej a ratam, ze sa to teraz udrzi na normalnej hodnote a tablety mi daju buffer.

do toho bodu 2. si dal strasne vela veci a suvislosti. preco by som mal brat terajsiu hodnotu NO3 ako fix? ad 1 tomu testu neverim, ale aj keby som tam mal 50mg/l NO3 teraz, je to OK, nie? ved mojim cielom je nastartovat konzum nielen NO3, prave pridanim PO4. PO4 nechat ako je? namerana hodnota sa mi javi ako sakra malo, keby som mal byt velmi presny, tak salifert ukazal 0,08mg/l. to je pre mna 0 :D ako jasne, bez P rastliny vedia vydrzat pomerne dlho, ale v tejto faze ho povazujem za nevyhnutnost.

EI aplikujem na akvarkach, kde je nielen pogo, eusteralis, ale kryptokoryny, echinodorusy, atd. primarne hnojenie do vodneho stlpca. ale jasne, vyzivny substrat oblubujem aj ja.

pouzivam BA vodu, i ked ani ta nieje rovnaka v celom meste (som petrzalcan) - mixujem ju teraz 1:1 s RO. ajtak, Ca tam jednoducho musi byt habadej, s Mg mi hovori intuicia je to v tejto vode horsie, tak Mg sypem. dam tomu teraz chvilu cas, je tam dokonca novy filter, akva prerobene a vytrhane, musi sa to par dni utriast.

jaj a este k tomu bodu 1. tomu nerozumiem..., co som si na vlastnej kozi/akvarkach uz overil nespocetne vela krat, je, ze liebigov zakon sa obist neda. :idea:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 10 Jan 2011 18:49 pm

azet napísal:.... ze liebigov zakon sa obist neda. :idea:


:pivo:
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 10:29 am

Azet, ja v zasade preferujem co mozno najviac vyzivne dno a co najmenej hnojenia do vodneho stlpca. Je to v podstate dost podobny princip k Amanovi a k tomu som dospel ked som o nom este ani nevedel, ze existuje. Mne osobne sa neosvedcilo mat takto vysoke hodnotu NO3 a na tuto hodnotu "napasovavat" PO4. 50mg/l je u umna (teraz bez urazky..) spinava voda a preto aj hovorim, nechat PO4 tak ako mas a ist dolu s NO3. Akvaria s vysokymi hodnotami makro vo vode boli u mna vzdy menej stabilne a viacej nachylne na chybu, velky problem je odhadnut svetlo ktoreho davkovanie je alfa a omega (vid EI). Liebigov zakon s tym nema co robit. Ked jednoducho viem, ze denne sa mi odbura z vody napr. max 10mg NO3, nevidim dovod ho tam mat viacej ked to davkujem denne...skor naopak, je castokrat lepsie rastliny v raste rozumne skrtit (to sa ale nikde nedocitas a treba sa to jednoducho naucit a odhadnut/odpozorovat), lepsie sa nasledne vyfarbuju a hustnu (plati najma u stonkoviek a nema to az tak vela spolocneho so svetlom, ak je toto nemenne tak zohrava hlavnu ulohu vyziva makrom..). Aj preto neuznavam princip EI, kde je ten problem co som uz naznacil+rastliny su prebujnele a "nedorobene" (v porovnani s miernejsim/pomalsim organickym rastom regulovanym dodavanim zivin)...su nedorobene hlavne vo farbe (intenzita) ako aj hustote pletiva. Dalsou nevyhodou byva mozne vynechanie hnojenia (z akejkovek priciny) a jeho nasledky pri ostatnych faktoroch ktore su nemenne (svetlo, pH, tvrdost, teplota a pod.). Taketo rastliny su nasledne nachylnejsie na zariasenie a celkovu degredaciu nasobne viacej/rychlejsie ako rastliny vypestovane rozumnym "organickym rastom" (teda nie "narychlo nahonene" ako sa tu v CR zvykne vraviet), znovu moja skusenost. Niekedy metodu EI prirovnavam ku skleniku kde rves NPK ako sialeny len aby to rychlo narastlo a bol prvy na trhu so zeleninou aby si to mohol predavat a dobre zarobit...(samozrejme teraz trochu prehanam...:-))
Ked pises ze tam mas echace a krypta tak uz vobec nevidim dovod hnojenia do vody. Su to rastliny ktore beru maximum zivin z dna. Mimochodom vyskusaj si pichnut niekedy obycajnu hnojaciu tycinku pripadne jej cast podla velkosti rastliny (ja som pouzival od firmy Plantella) co sa dava ku kvetinam (s obsahom N a P), k echacu ci ku krypto (hlavne nech je dostatocne hlboko, ved oni si to uz najdu...:-)) a budes prekvapeny co to s nimi urobi. V zasade budes mat cistu vodu s NO3 do 10 max 15mg/l ak vobec, v podstate minimalne PO4 (take ake mas teraz) a hlavne nemusis uz hnojit do vody takmer vobec.
Pokial by si mal aj alebo len stonkovky (ale aj to len niektore, typicka je rotala, ci didiplis), tam potrebujes hnojit aj do vody, hlavne ale mikro. Inak sa nevyfarbia tak ako maju, to je ale tiez o skusenostiach a je rozdielne podla parametrov vody (hlavne GH ale aj pH).
Pokial si teraz dal tie tabletky (inak nie som tabletkofil ..;-) ale inu rychlu a ucinnu moznost, bohuzial, nepoznam) tak nevidim dovod preco by sa nemali rastlinky spamatat.

P.S. A teraz sa do mna pusti najvacsi EI guru... :roll: :angel:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Giftzahn » 11 Jan 2011 10:38 am

Niekedy metodu EI prirovnavam ku skleniku kde rves NPK ako sialeny len aby to rychlo narastlo a bol prvy na trhu so zeleninou aby si to mohol predavat a dobre zarobit...(samozrejme teraz trochu prehanam...)


jj, velmi pekne napisane a to nie si jedniny co ma tento pocit ..... :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 11:53 am

Ono to nie je o pocite, je to fakt. Ja proste vidim a viem odhadnut co ma ta rastlina asi za sebou ked ju kupujem ako submerz. Viem ktora stonkovka rastla asi ako dlho resp. ci bola "urobena" skor metodou vsetkeho vela/dostatok (moj volny a zjednoduseny preklad EI...aby ma tu teraz niekto nenapadol so svetlom..:-)) alebo rozumnym kompromisom a primeranym/vyvazenym rastom...
Pokial bola rastlinka "urobena" tou prvou "metodou" a zacnes aplikovat svoju metodu na ktoru si sice zvyknuty ty a tvoje akva (teda metoda "nie vsetkeho vela"... :D ), ale nie ta nova rastlinka, chvilu trva kym sa tato spamata a da sa hovorit o podobnom efekte ako u prechodu emerz/submerz....U niektorych je to menej dramaticke (spomaleny/zastaveny rast len zo zaciatku-> hlavne nenarocne stonkovky, echace, krypt.) ale u niektorych su zmeny ovela vacsie...(opadavanie listov, docasne odhnivanie korenov, zastaveny rast na dlhsiu dobu, strata farby -> plati hlavne u narocnejsich rastlin Eusteralis, Limnophila, Ammania, Cabomba atd.)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 12:18 pm

trinitysk napísal:P.S. A teraz sa do mna pusti najvacsi EI guru... :roll: :angel:


No nevím jestli to bylo na mě? :) Jestli jo tak nepustí, protože máš v podstatě pravdu.
Tak jak bylo psáno na začátku rostlinná akvaristika se dá provozovat různými metodami. Tvoje dejme tomu anamovská je jednou z nich.
Když jsem se já asi před třemi lety začal zajímat o rostlinnou akvaristiku, řekněme na úrovni Aquascapingu tak jsem se velmi záhy dozvěděl, že v našich končinách ČR a SR se toho moc nedozvím. Na všech našich fórech přetrvávali (a dodnes přetrvávají) názory uživatelů (čest vyjímkám), které vedou k aquascapingu jen obtížně. Např.
Nasaď spoustu rychle rostoucích rostlin ať sežerou živiny řasám, vyhýbej se fosforu jako čert kříži jinak máš řasy, Filtrace musí být dimenzovaná tak že se nesmí pohnout lístek na rostlině atd.
Tak jsem začal trošku pátrat ve světě. První zahraniční forum na které jsem narazil bylo ukaps.org a z něj pak na forum Toma Barra (mimo jiných).
No a začal jsem zjišťovat, že ve světě delají akvaristiku úplně jinak než my. To co tam ti hoši píšou a dělají, mi přišlo jako velice logické a tak jsem to začal zkoušet. Při té příležitosti jsem občas napsal něco na česká a slovenská fóra a pokusil se některé mýty u nás přežívající aspoň trošku vyvrátit.

No a teď se teda do tebe pustím :D
Sám myslím odkazuješ na ukaps.org. Akvárko místního guru na EI Cliva (ceg4048) nevypadá co se týká rostlin nijak zle.
Nějak mi ty rostliny nepřipadají, že mají řídké pletivo nebo jsou řídké. :) V čem ti dávám za pravdu je potenciální červené vybarvení. Ano tam bych souhlasil s tím, že omezování živinami vede k intenzivnějšímu vybarvení rostlin. Otázkou zůstává jaké vybarvení je pro spoustu rostlin přirozené a jak jsou vybarvené v přírodě.
http://www.ukaps.org/EI.htm
trinitysk napísal: 50mg/l je u umna (teraz bez urazky..) spinava voda a preto aj hovorim, nechat PO4 tak ako mas a ist dolu s NO3.

Jenom připomínám, že pitná voda má normu do 50mg/L N03. Tady jsem také přepsal doporučované koncentrace vody v akváriu uváděné Tomem Barrem
CO2 25-35ppm
NO3 5-30ppm
K 10-30ppm
PO4 1.0-3.0 ppm
Fe 0.2-0.5ppm nebo vyšší
GH 3° a vyšší
Takže i tady se pohybujeme v poměrně nízkých číslech.
trinitysk napísal:Ked jednoducho viem, ze denne sa mi odbura z vody napr. max 10mg NO3, nevidim dovod ho tam mat viacej ked to davkujem denne...skor naopak, j

Souhlasím to je v podstatě EI :). Nabízí se ještě otázka. Máme tak přesné testy abychom si to změřili? EI vychází z toho, že ne a proto doporučí dávkovat třeba 15mg/L a udělat větší výměnu vody. Tím zajistí, že živiny nebudou na 0 a rostlina nemusí sáhnout do svých zásob.

trinitysk napísal: Dalsou nevyhodou byva mozne vynechanie hnojenia (z akejkovek priciny) a jeho nasledky pri ostatnych faktoroch ktore su nemenne (svetlo, pH, tvrdost, teplota a pod.). Taketo rastliny su nasledne nachylnejsie na zariasenie a celkovu degredaciu nasobne viacej/rychlejsie ako rastliny vypestovane rozumnym "organickym rastom" (teda nie "narychlo nahonene" ako sa tu v CR zvykne vraviet), znovu moja skusenost.


Vynechání hnojení bych spíš viděl jako fatální v takzvaném umírněném hnojení. V EI vynáchání jedné dávky nemusí nic znamenat.
Horší je to s CO2.

Nejsem žádným zaslepeným příznivcem EI, jen dávám možnou aternativu, která funguje a u nás není moc známá. Pro možného začínajícího akvaristu rostlinkáře může být obtížné vybalancovat všechny faktory (světlo, živiny, CO2, filtrace) tak aby byl úspěšný, protože se může pohybovat na hraně pádu a těžko pozná jestli se v akvárku děje to nebo ono protože má nedostatek např. PO4 nebo N03 nebo něčeho úplně jiného. U EI se vlastně stará jen o CO2 případně světlo a správnou údržbu. Po nabrání zkušeností může začít rostliny omezovat živinami a rozhodnout se jakou cestou se vydá.

Osobně za nejlepší považuju amanovské dno a přiměřené hnojené do vodního sloupce, ale to jsem si ještě nevyzkoušel, protože dát 10k za dno do mé nádrže se mi nechce :).

No a na závěr pár fotografií nádrží Toma Barra a jeho rychlených řídkých a nevybarvených rostlin :)
http://www.barrreport.com/showthread.ph ... -Test-Kits
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 12:26 pm

trinitysk napísal:...
Pokial bola rastlinka "urobena" tou prvou "metodou" a zacnes aplikovat svoju metodu na ktoru si sice zvyknuty ty a tvoje akva (teda metoda "nie vsetkeho vela"... :D ), ale nie ta nova rastlinka, chvilu trva kym sa tato spamata a da sa hovorit o podobnom efekte ako u prechodu emerz/submerz....U niektorych je to menej dramaticke (spomaleny/zastaveny rast len zo zaciatku-> hlavne nenarocne stonkovky, echace, krypt.) ale u niektorych su zmeny ovela vacsie...(opadavanie listov, docasne odhnivanie korenov, zastaveny rast na dlhsiu dobu, strata farby -> plati hlavne u narocnejsich rastlin Eusteralis, Limnophila, Ammania, Cabomba atd.)


Souhlasím. Rostlina se musí přizpůsobit na jiné podmínky a zvyknout si na řekněme mírné hladovění. Otázkou je co se stane s rostlinou, která je vypěstovaná metodou řekněme "omezování živinami" a dáme ji do podmínek "všeho dostatek".
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 11 Jan 2011 12:54 pm

Prosím vás ja som tu nový a čítam teda čo sa dá. A nejako to EI neviem dať dokopy so všetkým tým dusíkom a jeho zlúčeninami. Napr. v téme PMDD sa viacerý vyjadrili, že Dusík ani nepridávajú, lebo ho je v akváriu a vo vode zvyčajne dosť a okrem toho je nebezpečný pre ryby. Nejak nechápem, kedy je teda nebezpečný a kedy nie??? Nemôžete ma nejako nasmerovať???
A ktoré hnojivé tablety do substrátu sú podľa vás najlepšie. Vo vodnom stĺpci je podľa mňa v osídlenom akváriu dosť živín vždy...(krmivo, exkrementy). Ale možno som úplne mimo lebo ja len začínam...
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.