Metody provozu rostlinných akvárií



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 14:14 pm

Ano, samozrejme ze to bolo na teba..:-) ale v dobrom...taktiez moje reakcie su na povzbudenie ozivenie temy a "vyprovokovanie" aj sirsich ohlasov a spoznat konkretne skusenosti z praxe inych (ktorych sa stale nejako neviem dockat..:-(). Je dobre, ze tato tema tu je a ze si ju zacal a popisal aj pre ostatnych o com sa tu niekedy bavime...
Ked prehodis rastlinu do prostredia s hnojenim EI tak tak rastlina sa rychlejsie spamatava, malokedy vobec zhadzuje listy (stalo sa mi to iba parkrat) a ked spomaly rast, tak je to vacsinou kvoli tomu, ze zacne mohutniet v korenoch. Problem je ale ten, ze aj ked to cele regulujes svetlom a dostanes sa na uroven ze riasy su mimo hry tak rast tych rastlin je velmi rychly a vysledkom nie su vzdy perfektne rastliny. Je to ako ked prezieras vlastnu macku alebo psa. Vyrastie z neho tlsta klobasa..:-) Noa to je EI..rves tam toho v podstate podla oka ale vzdy rovnako, max CO2 a cele si to regulujes len svetlom...Mimochodom je to vidiet aj u Barra a to aj u tych foto co si poslal na konci...ak sa bavim len o farbe tak niektore rastliny su dost mimo...pozri na ten nahoneny didiplis ktory sa chudak len tlaci hore prezraty zivinami a nema cas sa ani zastavit aby sa trosku spamatal a zafarbil a aj lepsie zahustil...o Eusteralise ani nevravim, je to neprirodzena, nevyzreta ruzova farba a je tam aj par dalsich adeptov...Blyxu ma prilis vytiahnutu pretoze jej skrti svetlo, pretoze keby pridal tak musi pohnut hnojenim...je to proste veda...
Pokial aj budes mat dost CO2 (vsetko ostatne menenne) a zastavis trebars na tyzden, dva hnojenie, alebo ho radikalne znizis, mas problem. Proste je to vsetko tak na hrane, ze staci urobit jednu chybu (napr. aj "neresetovat akva") a mas nadrz mimo...(asi ako ked si nejaky anabolic svalnac prestane brat svoje pirule tak mu to vsetko postupne splasne..), bud su to riasy, v lepsom pripade zacnu odchadzat rastliny a nastava ten prerod EI do akva organickeho rastu...
Som presvedceny ze TB ma vyhnojene dno a do toho sype este aj do vody aby sa dostal zhruba tam kde si naznacil tie hodnoty. Podla mna zbytocne, ma to viacej negativ (nakoniec sam si ich pekne popisal a ja ich dnes rozsiril o moj nazor a skusenost s EI) ako pozitiv...
Este k vode...ano limit je 50mg/l, pre kojencov myslim 5mg/l alebo 10mg/l, za komunistov to bolo podobne tejto hodnote aj pre dospelych (potom sme v ramci EU presli na normy, ktore su menej prisne...mimochdom nielen u vody ale aj u potravin...co je velka skoda). Nevidim ale stale dovod preco by moje ryby mali plavat vo vode ktora uz pre mna nie je takmer vhodna....ved kludne mozem ist na 10 ppm alebo 20ppm (teraz nepodstatne) tak ako si odsledujem ze je denna potreba rastlin...prijde mi to logickejsie vysledovat si vlastne akva, podla toho hnojit ako tam zbytocne sypat nieco z coho vlastne nic nie je...(alebo ak aj ano, tak neviem do akej miery ...)

Citat "Osobně za nejlepší považuju amanovské dno a přiměřené hnojené do vodního sloupce, ale to jsem si ještě nevyzkoušel, protože dát 10k za dno do mé nádrže se mi nechce :)."
Amanovske dno je sice fajn ale nie je to ziaden elixir akva dokonalosti, aj ked suhlasim, ze je vyborne (isty cas, kym sa nevycerpa). Vyhnojit dno a nahodit styl a'la amano (stylom myslim vyhnojene dno a minimum sypania) mozes aj s podstatne mensou sumou penazi a som presvedceny, ze aj s rovnakymi vysledkami...(samozrejme vsetky ostatne podmienky nezmenene..)

P.S. Bol by som nerad keby to bolo brane ze tu opovrhujem TB a EI a pod. Nie, len mam na tie veci iny nazor (som skor Amanista ak sa tak smiem nazvat). Cele to len potvrdzuje, ze do ciela sa da dostat roznym sposobom...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 14:36 pm

Camo : toto je tema o rastlinnych nadrziach kde v popredi zaujmu su hlavne rastliny, rybky su len akymsi doplnkom celeho akva. V takomto pripade je nevyhnutne dohnojovanie aj N a P nakolko rybky v takejto nadrzi nestacia produkovat dostatok latok potrebnych pre uspesnu asimilaciu rastlin. Ako, kedy a akym sposobom dohnojovat, je taka mala veda a existuje viacero moznosti. Doporucujem najst si temu holandske akvaria/akvaria holandskeho typu (google), tam je tema hnojenia najvypuklejsia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 11 Jan 2011 14:48 pm

Aha to s tými rastlinnými akváriami mi nedošlo. :idea:
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 14:59 pm

trinitysk napísal: Cele to len potvrdzuje, ze do ciela sa da dostat roznym sposobom...


A to je oč tu běží. Každý má jiný cíl. Někdo chce barevné červené rostliny, někdo brutálně rychlí růst rostlin, někomu se líbí štětičková řasa :) a tomu podřídí péči o akvárko.
Já si dovedu představit, že použiju EI metodu k rychlému zarostení akvária v potřebném layoutu a pak začnu rostliny omezovat tak abych dostal barevnost.

S tím vybarvením rostlin s tebou souhlasím je to v podstatě i moje zkušenost.

trinitysk napísal: Proste je to vsetko tak na hrane, ze staci urobit jednu chybu (napr. aj "neresetovat akva") a mas nadrz mimo...(asi ako ked si nejaky anabolic svalnac prestane brat svoje pirule tak mu to vsetko postupne splasne..), bud su to riasy, v lepsom pripade zacnu odchadzat rastliny a


Tady zas až tolik nesouhlasím :)

trinitysk napísal: ...ved kludne mozem ist na 10 ppm alebo 20ppm (teraz nepodstatne) tak ako si odsledujem ze je denna potreba rastlin...prijde mi to logickejsie vysledovat si vlastne akva, podla toho hnojit ako tam zbytocne sypat nieco z coho vlastne nic nie je...(alebo ak aj ano, tak neviem do akej miery ...)


Tady souhlasím, ale na vysledování toho kolik moje akva potřebuje jsou potřebné zkušenosti. Věřím, že ani v tvém akva není nikdy NO3 na 0. Takže tam vlastně taky sypeš zbytečně nějaké ppmka :) .

trinitysk napísal:Som presvedceny ze TB ma vyhnojene dno a do toho sype este aj do vody a


Ano používá Aqua soil
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 15:28 pm

to trinitysk:
Ty tabletkovej maniaku. :) Jak nejúčiněji by si mi doporučil pořádně prohnojit stávající 3 roky staré dno v založené nádrži.
Teď jsem tam dal nějaké tablety Dennerle refresher tabs (asi 30ks 20ks ještě mám na druhou část plochy kde budu nějaké rostliny vytrhávat), uvažoval jsem možná ještě o TPN+. Máš nějakej jinej tip na kvalitní tablety obsahující i nějaké to NPK?
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 15:36 pm

Este som zabudol dodat, ze na ukaps chodim rad a casto, su tam dobre napady a postrehy, je to uplne ina kvalita...(schvalne neporovnavam..:-)) Tak len aby naozaj nevznikol dojem, ze som majster sveta a vsetko okolo ignorujem. Nie, len si rad veci sam vyskusam, pripadne zmodifikujem a podla toho si idem. Objektivne musim taktiez povedat, ze svoj nazor na rastlinne akva (ako hnojit, aka voda, ale aj zdanlive prkotiny ako ho odkalovat a pod.) som niekolkokrat zmenil...nie je to exaktna veda a je to hlavne o cite...
K tomu bodu kde nesuhlasis...skusal si to? Ja ano (oba sposoby, v podstate len zo zvedavosti) a vysledok bol ten co som napisal. Ak si skusal, aku mas ty skusenost? Nic sa nestalo? Vsetko v poho? Mam na mysli ked si zabudol a) resetnut vodu b) vynechal hnojenie na 1-2 tyzdne (iba vynechane hnojenie, reset si robil..aj ked uz to teda nebol reset..:-))
NO3 nemam na 0..:-) Podla klasika kvapacich testov je ho tam okolo 10mg/l a tam to drzim...nakoniec "moje" hodnoty som tu viackrat spominal...kedze je layout v podstate nemeny tak ako aj ostatne parametre u vody tak mam "vysledovane" davky ktore to udrzuju niekde okolo tejto hodnoty, samozrejme ze je tam nejaky buffer, aj ked viem ze minimalny...(ked vynecham hnojenie 1 den tak na druhy den vecer ked meriam som u NO3 na 0).
Co si nacrtol ako idealne...prechod s EI na, volajme to, organicky rast (OR) som skusal skokovo ako aj postupne. Skokovo (postupne znizovanie v ramci 1 tyzdna) je to o nicom, tie rastliny trpeli, typicke priznaky nedostatku hlavne makra (su v podstate naucene na vysoke davky a ked im to vezmes tak je ako ked narkoman dojde o svoj fet..tak nejak laicky si to vysvetlujem, podotykam boli to vsetko narocnejsie rastliny), dokonca som musel ist so svetlom dolu lebo mi zacali riasy (CO2 bolo tak ako predtym dost, svetlo a voda nemenna), ..az po cca 2-3M boja sa to spamatalo. Zaver: nedoporucujem.
Postupny prechod bol lepsi, tam som prechadzal na "svoje" hodnoty (hlavne za ucelom farby) postupne asi mesiac...postupne som znizoval ako hnojenie do vody tak aj znizoval osvetlenie, vsetko ostatne nemenne (vratane "resetov") ...v priebehu cca tohto mesiaca ziadne vyraznejsie komplikacie...problem ale bol, ze na "lepsiu farbu" som nevedel povodne materske rastliny dostat ani za nic na svete. Co sa mi ale zacalo cervenat tak ako ma, boli mlade rastliny a to hned od malicka...pripadne tie starsie ked som zrezal spodok a zasadil znovu aby vytvorili novy koren. system. Chvilu sice (pochopitelne) trvalo kym sa nakopne, ale az potom sa zacala vyfarbovat...som presvedceny ze to ma nieco spolocneho s korenmi. Zrejme pri lepsie a mohutnejsie rozvinutom koren., systeme si dokaze pri vyhnojenom dne navykovo vytahovat z dna este stale vyssie davky zivin (horsie vyfarbenie) na podporu takeho rastu, ktory stale neumozni lepsie vyfarbenie. Az mensi korenovy system vytvoreny uz za situacie OR znamena lepsiu farbu, ale aj kompaktnejsi a casto aj subtilnejsi rast...V praxi to vyzera napr. u Eusteralisu tak, ze spodok je krasne "fuzaty" listkami do zelena, nove listy su tak o 20% mensie, hustejsie ale zase krajsie vyfarbene...Zaver: je v podstate jedno ci prejdes z EI na OR alebo zacnes od zaciatku s OR, vysledok je viacmenej ten isty, je ale pravda ze zacat rovno s OR mi prijde jednoduchsie a mozno aj trochu rychlejsie....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 16:13 pm

trinitysk napísal: Objektivne musim taktiez povedat, ze svoj nazor na rastlinne akva (ako hnojit, aka voda, ale aj zdanlive prkotiny ako ho odkalovat a pod.) som niekolkokrat zmenil...nie je to exaktna veda a je to hlavne o cite...

Ano sladit několik parametrů tak aby si sedly může být někdy obtížné. V podstatě s tím bojuju pořád.

trinitysk napísal:K tomu bodu kde nesuhlasis...skusal si to?

No musím se přiznat, že v takovém rozsahu jako ty ne. Zkoušel jsem přestat hnojit, ale zároveň jsem nedělal ani výměny vody.
Teď si uvědomuju, že po dvou týdnech rostliny rostli výrazně hůř a třeba Eustralisu začali mohutně opadávat spodní listy. Řasa nenastoupila.

trinitysk napísal:NO3 nemam na 0..:-) Podla klasika kvapacich testov je ho tam okolo 10mg/l a tam to drzim...nakoniec "moje" hodnoty som tu viackrat spominal...kedze je layout v podstate nemeny tak ako aj ostatne parametre u vody tak mam "vysledovane" davky ktore to udrzuju niekde okolo tejto hodnoty, samozrejme ze je tam nejaky buffer, aj ked viem ze minimalny...(ked vynecham hnojenie 1 den tak na druhy den vecer ked meriam som u NO3 na 0).


Tady trochu tápu. Kolik NO3 dávkuješ? Jestli držíš hodnoty NO3 na 10mg/L a jeden den vynécháš a je to pryč tak bych si myslel, že musíš dávat každý den 10mg/L NO3 jestli ho tam pořád máš. V souvislosti s bodem předtím co by se teda stalo pokud bys přestal hnojit na 2 týdny v tvém akvárku?

Jinak pěkná debata. Ještě že mám do března v práci volněji. Škoda že se nepřidají i ostatní třeba by se našel někdo kdo by řekl, že jsme magoři a jediná správná cesta je TUDY :D
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 11 Jan 2011 16:56 pm

Jste magoři! :?
A čo tie ostatné ,,metódy provozu rostlinných akvárií,,??
K tým nechystáte nejaký popis??
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 17:05 pm

Chystám se něco napsat o MCI. Vydrž.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 11 Jan 2011 17:06 pm

:D ehm, trinity, dovolim si niekolko faktickych. mozno necitas uplne pozorne, alebo mas na niektore veci vytvoreny svoj nazor, ale z mojho pohladu sa mylis. dobri pocestni akvaristi ako napr. giftos sa mozu pri precitani Tvojich tvrdeni zlaknut :wink:

momentalne bezim 6 rastlinnych/okrasnych/nature akvarii. cast low-tech, cast high-tech, rozdielnejsie by nemohli byt. v kazdom hnojim na styl EI, pritom v kazdom akvarku mam inu osadku, vybavenie, ale hlavne inu prioritu. EI si vies predsa prisposobit - cielove hodnoty od Toma Barra niesu absolutne cisla. ved to tu uz padlo niekolkokrat.

preco si stale myslis, ze by som sa snazil schvalne udrzat vysoku hodnotu NO3 a tomu vsetko ostatne prisposobit? ved mne prave ide o to, aby NO3 zacalo klesat. pridanie PO4 pri nameranych 0,08mg/l mi pripada ako uplne logicky a u mna x-krat osvedceny krok. ved v tomto konkretnom akva mam absolutnu prioritu: po zanedbani a totalnej prerabke nastartovat co mozno najrychlejsi rast rastlin a vymedzit riasy :idea: s pogom a eusteralisom rovnako nemozem suhlasit - su to rastliny, ktore si to vedia rozlozit, ci maju ziviny dostupne z dna, alebo vodneho stlpca je im uplne jedno, musia byt len dostupne a musi ich byt VELA. v tomto konkretnom akva kryptokoryny ani echace niesu, to si zle pochopil. tvrdil som len, ze mam akvaria, kde prave tieto rastliny maju "katalogove" parametre a to len za hnojenia do vodneho stlpca. isteze, porozny a priechodny substrat su tu nevyhnutnostou...ale dost bolo mojho akvarecka.

ako mozu byt u Teba akvarka s vysokymi makrami vo vode menej stabilne a chybovejsie? ved to si odporuje. ver mi, v takychto pripadoch nezlyha metoda, ale akvarista a napokon vinu dostanu makra. co mozem zvysenim PO4 z 0,08 na dajme tomu 0,5, 1, 2 pokazit? co su to vysoke makra inak a kto tak povedal, podlozil? je na akvaristovi zvazit si osvetlenie, veci s tym spojene a prave osvetleniu vsetko ostatne prisposobit, podriadit, napasovat, nie nejakej nameranej hodnote NO3, PO4, Fe a vyber si hociktory iny komponent

hovoris tu o nedorobenom raste, zelenine zo sklenika a pod. sorry, uplny nezmysel. kazda rastlina ma svoj strop. potom mozem do vody liat hektolitre hnojiva, vacsi a rychlejsi rast nedocielim.

ak je priorita co najrychlejsi rast a predaj na lokalnej akva-burze, alebo schvalne nastartovanie novo-zalozeneho akva, OK. je uz potom len na akvaristovi, co s rastom a davkovanim urobi -

idem na sutaz? ok, zacnem rastlinam limitovat makra a vypiplem ich mikrom, az porotcom budu farby a vzrast vyrazat dych.
nechce sa mi 2x tyzdenne strihat? ok, znizim svetlo, mozem znizit a limitovat davkovanie, striham 1x za mesiac.
mam krevetkarium, kde chcem mat aj pekne rastlinky? ok, prisposobim si davkovanie, bol by som blazon, keby som chcel svoje klenotne CRSky vystavovat XXmg/l NO3.
mam low-tech akvarko na kancelarskom stole osvetlene slabou kancelarskou lampou a s minimom casu na udrzbu?...

mohol by som pokracovat v urcenych cieloch a prioritach. aj tak, vezmem taky eusteralis, ktory ma k dispozicii uplne vsetko potrebne, stonku ma tucnu ako moj ukazovak a na druhej strane krasne vyfarbeny kompaktny "sutazny" exemplar z limitneho prostredia a predam ho novacikovi do jeho novozalozenej nadrzky. ktory kus mu asi tak dlhsie vydrzi kym ajtak nevykape a nerozpadne?

Tebou pouzite prirovnania EI voci prezieraniu psa a macky a cojaviemcoho, anabolika, steroidy: :? uplne zle pochopene. je na Tebe, kolko granul nasypes do misky. aj tak je to volovina, kedze rastlina jednoducho nieco take ako obeznost nepozna. rastlina je prisposobiva. ak je hojnost, spravi si zasoby. niekolkonasobne zvacsi svoj objem, stonky, rizomu, atd. a je pripravena prezit horsie podmienky. je cisto na akvaristovi, ako si ju doma v nadrzi vyformuje. tak este raz pre vsetkych, EI prosim nechapat ako nadopovat rastliny anabolikami a vystavit zivocichy zlym chemikaliam a jedom a schvalne vyhnat hodnoty k nejakym "fixnym" hodnotam. pre mna je to aplikacia liebigovho zakona v praxi. to som so smikom sam co to tak vnimame? ved je potom uplne logickym vyustenim primarne pouzit vyzivny substrat a hnojenie do vodneho stlpca aplikovat ako doplnok. prisposobit hnojenie, vymenu vody, svetlo, atd. EI je o pochopeni a otvoreni oci a vyvrateni starych dogiem a zauzivanych zle pochopenych praktik. EI a ADA system. v oboch pristupoch je snaha rovnaka - dodat rastlinam vsetko potrebne, tak aby riasy boli vytlacene.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 17:31 pm

Mam tam nejake rybky a >100 kreviet takze si myslim, ze tiez nieco produkuju a su akymsi bufferom aby tam nieco vo vode bolo aj ked mozno nemeratelne "nasimi" testami. Na to aby som sa dostal z tych cca 10ppm na 0 (podla testu), potrebujem cca 36-48h pri sucasnom stave akva. Dnes rano nepohnojim a zajtra vecer mam podla testu 0. Testom/ich hodnotam moc neverim, ale ked vychadzam z toho, ze kazde meranie je rovnako nepresne tak sa da od toho odpichnut...
Nehnojil som vobec ziadnym makrom cca 1 mesiac, voda menena kazdy tyzden cca 30%, nova voda 75% RO zbytok vodovod (NO3 cez 30 mg/l, GH 8. Vsetko ostane som mal tak ako predtym. Nic hrozne sa nedialo, spomalil sa ale rast HC ktore je aj menej bujne, ako aj jemne spomalenie eleo. (aj ked mam dno inak dobre vyhnojene), na koncoch eleo som mal ale vyrazne menej prirastkov mladych rastliniek, trosku GSA na prednom skle a skalach...Inak nic...
Zaver: Pri vynechani hnojiva po dlhsi cas pri OR som nezaznamenal take problemy (resp. vlastne ziadne) ako pri EI ked som davkovanie vynechal resp. ked som prechadzal z EI na OR. Pri prechode bolo u mna nevyhnutne pohnut aj intenzitou inak nastupovala riasa.
Ku KNO3, davkujem kazdy den (u terajsieho akva) 20ml (20g KNO3/200ml vody). Merane Tetra NO3 test, farba slabulinko oranzova, teda nieco medzi 0 (zlta) a oranzova (12,5mg/l). Interne si tomu hovorim do/cca 10mg/l...kolko presne to ale je neviem a vlastne ma to ani moc nezaujima. V kazdom pripade po tych cca 2 dnoch je to zlte tak ako ukazuje test pri 0 mg/l.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 17:43 pm

No ja sa zase lakam nie tych co maju iny nazor, ale takych co maju NO3 50mg/l, budu tam pchat P namiesto toho aby akva zresetovali a nastavili na nizsie hodnoty ...Je to proste o pristupe. Ja by som nepridal P ale vymenil vodu, znizil NO3 a pozoroval ci netreba jemne (ak vobec) zvysovat PO4.
S ostatnym napisanym, nad tym sa mozem len zmatene pousmiat, keby tie veci boli tak ako pises tak by bola akvaristika jedna rovnica so znamymi premennymi a vysledkom...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 18:07 pm

Neviem pouzivat ciastkove citacie, bud mi to hodi ako citat cely prispevok alebo si to pracne musim sam vyberat...poprosim admina o zmazanie predchadzajuceho prispevku ktory mi usiel ked som skusa ako by sa to dalol...takto teda reagujem vseobecne aj ked by som rad ku konkretnym veciam, nemam chut to nejako preparovat a stravit nad tym zase 30 min...

To azet: No ja sa zase lakam nie tych co maju iny nazor, ale takych co maju NO3 50mg/l, budu tam pchat P namiesto toho aby akva zresetovali a nastavili na nizsie hodnoty ...Je to proste o pristupe. Ja by som nepridal P ale vymenil vodu, znizil NO3 a pozoroval ci netreba jemne (ak vobec) zvysovat PO4.
S ostatnym napisanym, nad tym sa mozem len zmatene pousmiat, keby tie veci boli tak ako pises tak by bola akvaristika jedna rovnica so znamymi premennymi a vysledkom, cele to posobi dojmom ze staci pohnut tym a onym a je to tak ako chces...
Doporucujem precitat si moje prispevky este aspon raz a nevytrhat veci z kontextu. Prirovnania ktore som pouzil boli zamerne zvelicene (na com som aj upozornil) na lepsie pochopenie. Za zavermi co som napisal si stojim... :roll: :angel:
K tvojemu konstatovaniu o tom odkial pogo a eusteralis berie hlavne ziviny a ako si to switchuje medzi korenmi a listami ... :D
Na zaver: nepisal som o tom, ze by rastlina nemala svoj strop ale o tom, ze pri EI dochadza k rychlemu rastu kde rastlina nema cas sa vyfarbit a vyzerat prirodzene.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Giftzahn » 11 Jan 2011 18:10 pm

@ azet:
dobri pocestni akvaristi ako napr. giftos sa mozu pri precitani Tvojich tvrdeni zlaknut


heh, ja sa bojim len mazelky :twisted: ... ale ako som pisal nie som zastancom metody "vela pomaha vela" nikam sa neponahlam, do akvarka nelejem "blaznive" davky hnojiv ... neomracujem krevetky, rybky, slimaky nadmernymi davkami C02 .... jj, no proste ako pises pocestny akvarista :mrgreen: :pivo:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 11 Jan 2011 19:12 pm

trinity sorry, ale davas tu tolko argumentov bez suvislosti, sa cudujem, ze sa v tom sam nestracas. a nadobudam pocit, ze necitas, ale filtrujes podla dopredu nastavenych parametrov. ja som cital pozorne a nie nevytrham z kontextu, len aby clovek zareagoval na vsetko co si popisal, tak by padol php server - tak reagujem na veci ktore biju do oci.

ake "switchovanie" poga? ved to nieje polovodic?.ja nic take netvrdim :D , ja pisem, ze mu je to sumafuk, pokial sa k zradlu dostane, ma ho.

mas teda odpoved na konkretnu otazku: do coho sa rutim, ked zvysim PO4? je tu nejaka idealna hodnota? hrozi otravenie akvarka, nebodaj zariasenie?

Tvoje prirovnania chapem, ale je mi z nich jasne, ze bud si zakladnemu kamenu EI nepochopil, alebo to u Teba zlyhalo a vinis metodiku. ale to neznamena, ze EI nefunguje. ach a znovu argumentujes tymi nestastnymi 50mg/l NO3. :| si prehliadol moju zmienku, ze 50mg v ziadnom pripade nepredstavuje moju cielovu hodnotu a nesnazim sa k tomu napasovat cely system? ja urcite nikomu nebudem radit vyhnat NO3 do takychto vysin.

trinity ze:
S ostatnym napisanym, nad tym sa mozem len zmatene pousmiat, keby tie veci boli tak ako pises tak by bola akvaristika jedna rovnica so znamymi premennymi a vysledkom, cele to posobi dojmom ze staci pohnut tym a onym a je to tak ako chces...


kdeze, znovu zle pochopene :wink: prave naopak. moje ustipacne poznamky a jednoduchom svete a pod. netreba brat tak vazne. keby to bolo tak jednoduche a existovala jednoducha kucharka, tak tu je peknych akvarii ako maku. naopak: vezmi si takeho amana, ktory akoby uz nemal tajomstva a cely jeho sortiment si mozes zadovazit. kolko ludi ma od ADA akvarka az po ADA vodicky uplne vsetko, ale aj napriek tomu stroskotaju? zariasia to, otravia celu osadku, rastliny zhniju...a znovu, na vine nieje metodika, ale sam akvarista.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 19:29 pm

trinitysk napísal:To azet: No ja sa zase lakam nie tych co maju iny nazor, ale takych co maju NO3 50mg/l, budu tam pchat P namiesto toho aby akva zresetovali a nastavili na nizsie hodnoty ...Je to proste o pristupe. Ja by som nepridal P ale vymenil vodu, znizil NO3 a pozoroval ci netreba jemne (ak vobec) zvysovat PO4.


Kdysi profláklé akvaristické stránky: http://lucky.olomouc.com/maint.htm
Schválně si všimněte hodnoty NO3 ve vstupní vodě a v akváriu a pak mrkněte do galerie. Tehdy to bylo skoro nedostižné akva.
No ano můžeš zresetovat nádrž, ale co když ve vstupní vodě ja právě vysoká hodnota NO3. Pak je potřeba se zamyslet nad Liebigovým zákonem a třeba právě přidat PO4 aby došlo ke stahování NO3 rostlinami. Nebo přidat třeba K nebo něco jiného co momentálně blokuje spotřebu.

ad. kořenový systém vs listy. myslím, že rostlina se přizpůsobí na příjem živin tou částí, která je pro ně výhodnější.

trinitysk napísal:
Na zaver: nepisal som o tom, ze by rastlina nemala svoj strop ale o tom, ze pri EI dochadza k rychlemu rastu kde rastlina nema cas sa vyfarbit a vyzerat prirodzene.


No a jak má správně vypadat třeba Rotala rotundifolia (v přírodě).
Tak jak tady: http://keys.lucidcentral.org/keys/aquar ... mages.html

nebo tady: http://www.adana-th.com/limagegal/image/2005_5.jpg

a samozřejmě se nebavím o tom co je hezčí
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 11 Jan 2011 19:45 pm

azet napísal:: tak este raz pre vsetkych, EI prosim nechapat ako nadopovat rastliny anabolikami a vystavit zivocichy zlym chemikaliam a jedom a schvalne vyhnat hodnoty k nejakym "fixnym" hodnotam. pre mna je to aplikacia liebigovho zakona v praxi.


Tak tak.
Někde na začátku jsem psal, že se nakonec dostaneme k tomu, že všechny metody jsou EI.
V tom soupise co jsem tady někde dával je Barrova doporučená hodnota třeba NO3 5-30mg/l a to přece není nic zvláštního.
Je možné udržovat v akva hodnotu klidně 10mg/l, ale jestli vysokým světlem, CO2 a dostatečným množstvím ostatních živin rostliny spotřebují 50mg/l tak se tam holt budou muset přidat (schválně přeháním). Pokud bude někdo chtít provozovat rostlinné akvárko ala Amano na nevýživném substrátu a parametry vody bude mít samé 0 tak nejspíš neuspěje. :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 11 Jan 2011 20:45 pm

Nebude problém toho ,,nestíhania sa vyfarbiť a pod.,, v tom, že chýba v EI nejaký prvok(a to je chyba akvaristu), ktorý je k tomu nevyhnutne potrebný? Pre farbivá sú tieto prvky dosť podstatné nie? Akvarista si myslí:,,dal som tam toho určite dosť,, ale pomer prírastku hmoty a obsahu daného prvku potrebného na jej vyfarbenie nemusí stačiť... A čo som čítal presnosti testov tak na ne sa zrovna spoliehať nedá a ani všetky prvky otestovať nieje reálne.
Či čo som moc mimo?? Kľudne mi to napíšte, ja sa potom už budem len pozerať :angel:
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 11 Jan 2011 20:58 pm

to azet&smik:
Ja netvrdim, ze rovnovaha sa neda dosiahnut pri roznych urovniach makro a mikro tym, ze zaroven narabas s CO2 svetlom atd. Mne nemusite vysvetlovat ako suvisi NO3 s PO4 a pod..:-) Ja ale vravim, ze vedlajsim efektom pristupu vyssich koncentracii NO3 a PO4 (u mna osobne NO3 >15 mg/l) vo vodnom stlpci ma za nasledok rychlejsi rast rastlin, mensiu vyfarbenost, u niektorych aj mensiu kompaktnost, dokonca aj zelene rastliny su vybledle ...zaroven tvrdim, ze takato rastlina pri vysokych hodnotach hlavne makro (podporovane svetlom a CO2 na zaistenie rovnovahy) je nachylnejsia k zariaseniu (ako aj samozrejme cele akva) pri vypadku akehokolvek z komponentov tejto skladacky. Je to system vyladeny na hrane, v castych pripadoch je nachylny ajna sinice..
Naproti tomu akva (a rastliny) s nizsiou koncentracia makro vo vode (s vyladenym svetlom a CO2) je pri akomkolvek vypadku v hnojeni, CO2 ci svetle menej nachylne na zariasenie a celkovo je stabilnejsie.
Za tymito tvrdeniami si stojim, potvrdzuje mi to dennodenna prax, moja skusenost s EI (mimochodom uspesna, skromne myslim ze v tomto packal nie som.. :) ) ako aj feedback od ludi...

Snad je to teraz jasne co som chcel povedat... :wink: ..

P.S. Azet K tomu pogu a echacom -> Ked mas vyzivny substrat je prave pre tieto 2 rastliny prirodzenejsie brat ziviny prave z neho ako z vody, to ti povie kazdy rastlinkar. Ak si na to este nedosiel tak to som prekvapeny.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod pha » 12 Jan 2011 15:23 pm

Ahojte.
trinity mozem len potvrdit to co pises. Tato tvoja EI vylepsena metoda slape omnoho ucinnejsie, dake velke zavery este neurobim, prevadzkujem podla nej akva nieco vyse mesiaca no uz teraz mozem povedat, ze si borec.
Keby boli volby na moderatora, tak Ta volim!!!
Skoda ze tu nemame Cliva z ukapsu, to by bola parada.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 12 Jan 2011 15:44 pm

Pha dakujem :pivo: Ale teraz to vyzera tak, ze som si ta kupil a budem tu pre niektorych este viacej :dead: ...... :angel:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod pha » 12 Jan 2011 16:10 pm

Ale coby, keby to boli sprostosti a nefungovalo by to tak ako pises, neboj nechvalil by som Ta. Ja stale nieco skusam, a toto co pises naozaj funguje, kto nevery nech vyskusa.
Vravim mozes byt kludne moderator.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 12 Jan 2011 16:12 pm

trinitysk napísal:Pha dakujem :pivo: Ale teraz to vyzera tak, ze som si ta kupil a budem tu pre niektorych este viacej :dead: ...... :angel:


to urcite. za kolko?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 12 Jan 2011 16:28 pm

Nech povie pha, ja sa az hanbim kolko ma to stalo... :)
Azet som rad, ze si sa dnes zapojil po tej vcerajsej vyhrotenej diskusii kde sme obaja ku koncu vcelku pritvrdili...(poprosim, nenapis mi teraz na to nieco co ma nadvihne zo stolicky... :))
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.