Bafkove prve akvarium 60l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 16 Jan 2011 23:13 pm

To mi nikto neporadi??? :(
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Reklama

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jiri sajar » 16 Jan 2011 23:54 pm

- ako už písal kolega - mušle von!!!!
- toho štrku tam máš zbytočne veľa ... pri prednom skle stačí vrstva tak 2 cm a pri zadnom skle (pre takéto akva) 6-7 cm ...
ten filter by som schoval za ten koreň - aby nebol vidieť molitan - a otočil by som ho tak aby molitan bol súbežne zo zadnou stenou ...
- na zadnej stene nad koreňom je ohrievač ?!? ak áno, tak ho umiestni tak aby vývod z trubice filtra smeroval na ohrievač ... teda ak bude filter vľavo vzadu - vývod z filtra by mal smerovať zľava doprava súbežne so zadnou stenou a ohrievač by mal byť vzadu vpravo ....ak píšeš, že ti filter slabo "bublinkuje" - skontroluj si či nemáš niekde škripnutú hadičku a preto nie je slabý tlak vzduchu, tiež si skontroluj ako je nastavený kompresor (väčšina má regulátor množstva čerpaného vzduchu) ... tiež môže byť špatný vzduchovací kamienok vo filtri, špatne prepúšťa vzduch, alebo je zanesený ...
- tento filter, je zatiaľ pre teba akurát, nemá zmyseľ vyhadzovať zbytočne peniaze za externý filter ... na ten môžeš myslieť až sa na tomto akváriu naučíš základné veci o chovu rybiek, a zákonitosti života v nádrži ...
- teraz ti položím zákernú otázku - kde máš umiestnený vzduchový kompresor ??? dúfam že nie je nižšie ako hladina vody v akva, lebo ak áno je takmer na 100% isté, že pri najbližšom výpadku elektriny sa v súlade s fyzikálnymi zákonmi voda dostane cez vzduchovaciu hadičku do kompresora - v lepšom prípade ti po naskočení elektriny kompresor len vyhodí poistky, v horšom prípade ti zhorí len kompresor a v najhoršom prípade okrem skutočnosti, že ti vytečie voda z akva cez hadičku, môžeš vyhorieť ... kompresor musí byť umiestnený vždy nad úrovňou hladiny vody v akva !!!!
- skôr ako ryby najskôr rieš dostatočný počet rastlín, čím viac, tým lepšie ....
- aby rastliny dobre asimilovali a darilo sa im v akva, potrebujú dostatočne dlhú dobu pravidelného osvetlenia nádrže - aspoň 8 hodín denne - ak je akva umiestnené tak, že prakticky chýba denné osvetlenie, je potrebný aspoň 10 hodinový interval osvetlenia...
- do tak malého akva by som prísavníkov - ancistrusov nekupoval - robia priveľký bordel - skôr 2-3 pancierníčkov
- neviem či si zaťažený na bojovnice, no je to pomerne agresívna rybka- o to viac ak je akva malé ... na tvojom mieste by som do takto veľkého akvária kúpil - AŽ PO DOSTATOČNOM ZAPLNENÍ AKVA RASTLINAMI A ICH ZAKORENENÍ - cca 15 ks tetier - dvoch druhov - napr. neónky + tetra medená ... + spomínané pancierníčky - na bridlicovom pozadí a tmavom substráte v tvojej nádrži a v kvalitne zarastenom akva budú spokojné v nádrži žiariť ....
ak sa rozhodneš pre tetry, na portáli si nájdi nárok tých tetier, ktoré sa rozhodneš kúpiť na teplotu vody a podľa toho si nastav ohrievač, tak aby mala voda v nádrži potrebnú teplotu ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jiri sajar » 17 Jan 2011 00:13 am

ešte jedna drobnosť k tomu filtríku ... ten vzduchovací kamienok vo filtri by mal v trubke čo najnižšie, teda 1-2 cm nad ohybom trubky - tým bude cesta bubliniek, ktoré majú za úlohu vytvoriť prúdenie vody v trubke filtra max. dlhá a efektívna..... z tej tvojej fotky mám pocit že kamienok nie je ani v polovičke dlžky zvislej trubky filtra....a to je málo, musí byť čo najnižšie ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod dodofix » 17 Jan 2011 00:30 am

jiri sajar napísal: - teraz ti položím zákernú otázku - kde máš umiestnený vzduchový kompresor ??? dúfam že nie je nižšie ako hladina vody v akva, lebo ak áno je takmer na 100% isté, že pri najbližšom výpadku elektriny sa v súlade s fyzikálnymi zákonmi voda dostane cez vzduchovaciu hadičku do kompresora - v lepšom prípade ti po naskočení elektriny kompresor len vyhodí poistky, v horšom prípade ti zhorí len kompresor a v najhoršom prípade okrem skutočnosti, že ti vytečie voda z akva cez hadičku, môžeš vyhorieť ... kompresor musí byť umiestnený vždy nad úrovňou hladiny vody v akva !!!!


toto vyriesis spatnym ventilom (ten automaticky davam vzdy ked treba, aby som tlacil iba jednym smerom), ale aj tak - vseobecne ak ponorim hadicku so vzduchovacim kamienkom do akva, tak v hadicke je hladina prave vo vyske akva, ak v nej nevytlaram podtlak, alebo pretlak.... ak by nieco tlacilo na hladinu, mohlo by to pretlacit cez kamienoj/hadicku, ale to nejde vseobecne pausalizovat ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jiri sajar » 17 Jan 2011 00:39 am

nič proti tebe dodofix, no poznám z minulosti ix príkladov, kedy sa nedodržanie tohto základného pravidla o umiestnení kompresoru nad úrovňou hladiny v akva kruto vypomstilo.... najmä u tých, ktorí v starostlivosti o akva neboli skúsený ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod dodofix » 17 Jan 2011 00:48 am

beriem ... vdaka svojim ubohym praktickym skusenostiam som sam na sebe zazil, ze podtlak som si vytvoril tam, kde som to ani necakal, aj ked som mal cakat, ze tam bude ... proste som to nedomyslel ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 18 Jan 2011 00:28 am

jiri sajar

Dakujem pekne velmi si mi pomohol :)
Vzduchovac som si kupil novy tak uz nemam problem ...je cca 30cm nad akvarkom tak by to malo bit OK.
K tomu ohrievacu hej to bol on za korenom. Dam ho do zadu v lavo to bude ok.Len mam jeden problem neni z termostatom neporadil by si mi nahodov kolko hodin denne ma ist aby teplota bola okolo 24 C??, Je to 20 W ohrievac.
Rastlinky som si uz kupil zajtra budem sadit.Prave som si ich pozeral na internete co su zac a bol som zarazeny ked som nasiel ze moja rastlina neni vhodna do akvaria je to Acorus Decoratus ..neviem ci mam ist do akavaristiky a vratit to alebo si ju nehat ..ale je krasna no neviem :(
K tym rybkam no ta bojovnica sa mi paci strasne cital som ze by nemal byt problem z tetrami neonovimi tak neviem.Chcel by som tam aj nejaku veccsiu rybu lebo tie neonky su malinke tak aspon jednu vecssu. Tie panciernikov v nasej akvaristike nemaju jedine zeby som siel pozriet do polska do noweho targu.
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod dodofix » 18 Jan 2011 08:54 am

pokial je bez termostatu, uz ma asi svoje roky za sebou, to uz sa asi ani nevyraba ... najdi nieco s termostatom, podla toho, aku teplotu mas v izbe mozno bude stacit 25w, radsej 50w (termostat zabezpeci, ze nepojde nonstop)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jiri sajar » 18 Jan 2011 10:21 am

k tomu ohrievaču - ak nemá termostat budeš mať problém dosiahnuť to aby si mal v nádrži stálu teplotu - aké teplotné výkyvy v nádrži máš sa dá vysledovať, len trpezlivým niekoľkodňovým sledovaním ako sa teplota v tvojom akvariu pohybuje ....
je dosť dobre možné, že (ak máš akvarium umiestnené v pomerne dobre vykurovanej miestnosti), že v takomto malom akvariu ani ohrievač nebudeš musieť potrebovať.... ak sa bude teplota držať v rozmedzí medzi 24 - 25 °C (deň - noc) ohrievač netreba ...
prirodzene, že ak chceš mať pokoj v duši je najlepšie mať v nádrži ohrievač s termostatom nastaveným na cca 25 °C...
k tej bojovnici - no neviem, či sa pravá krása bojovnice prejaví v nádrži, kde je sama - ak tam budeš mať samčeka so samičkou, samček ju bude stále obťažovať a hrozí, že ju skôr či neskôr poraní či dokonca zabije... ak tam budú dvaja samčekovia, budú sa stále biť a výsledok bude rovnaký... často je bojovnica agresívna aj k iným rybám, jednomu môjmu kolegovi samček bojovnice pravidelne zabíjal neónky tak, že im prakticky vykusoval brušká aj s vnútornostiami....
aby si si opravdu vychutnal krásu bojovníc tak by som ti odporučil - ak si to môžeš dovoliť - ešte jedno menšie akva - 15-20 litrové - rozdelené napoly sklenenou prepážkou a v každej polovičke po jednom samčekovi (nič nebráni tomu aby bolo pekne osadené rastlinkami)...samčekovia sa budú vidieť, no neublížia si, stále sa budu snažiť jeden druhému imponovať a budeš mať možnosť ich pozorovať v tej, pre nich najkrajšej podobe....
ak chceš mať v nádrži väčšiu rybku, (ak by si si nevybral z väčších druhov tetier. napr. tetra čierna) tak si do neho daj párik malých cichlidiek (kakadu,agasisi apod) alebo pestrencov ... vzhľadom na veľkosť nádrže by jeden párik takýchto rýb + 10 ks nejakých tetričiek bol optimálny počet .... naviac som presvedčený, že ak bude nádrž kvalitne osadená dostatočným počtom rastlín a pri dobrej starostlivosti, by si čo skoro cichlidky alebo pestrenci založili rodinku...
drž sa ale jednej základnej zásady - nič sa nedá lámať cez koleno, treba použiť zdravý sedliacky rozum a vychádzať triezvo z daných podmienok a možností a potom sa ti akvárium odmení prirodzenou krásou a spokojným životom všetkého čo sa v ňom nachádza...
držim päste
P.S. k tomu Acorusu - to je pomerne náročná rastlinka, ktorá potrebuje špecifické podmienky - ak to pôjde radšej ju vráť alebo vymeň ... do tvojho akva by boli ideálne rôzne druhy kryptokorýn + malé odrôdy anubiasov + nejaký ten mach, len zasa radšej menší počet druhov, no od každého druhu viac kusov rastlín (najmä u tých kryptokorýn).. v tvojom prípade 3-4 druhy kryptokorýn, 2 druhy anubiasov, 1 druh machu (alebo prohodiť počty druhov anubiasov (1druh) a machov (2druhy)... a opať sa drž zásady, že radšej viac mladých a menších rastlín (ide o kryptokoryny) ako veľké a staré rastliny .... lepšie sa adaptujú na iné podmienky v novom akváriu....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod trinitysk » 18 Jan 2011 13:24 pm

Par poznamok
1. Acorus Decoratus nie je akvarijna rastlina ako uz bolo spomenute a aj ked pomerne dlho vydrzi pod vodou tak neskor zacne odhnivat spodok/krcok nadzemnej casti a kazit velmi vyrazne vodu (riziko jedovateho NH3 velmi rychlo), doporucujem este kym ako tak rastlinka vyzera vratit ju a vybrat inu rastlinku, pripadne nechat si vratit peniaze...
2. Pelvicachromis pulcher (pestrenec) -> ostriezik purpurovy - vhodne aj pre zaciatocnika
3. Rozhodne nedoporucujem pre zaciatocnika ziadne trpazlicie cichlidky (Apistogramma agassizi, cacatuoides a pod.) tak ako bolo vyssie spomenute. Su to rybky pomerne nachylne na zmeny v kvalite vody a pri nespravnej opatere velmi nachylne na bakterialne ochorenia + aj krmenie nie je zrovna easy...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 18 Jan 2011 21:49 pm

No tak rastlinky som uz zasadil uvidime nejdem to vymienat neham to uz tak ked budem vidiet ze to hnije tak to jednoducho vyhodim uvidime tak o tizdne chcem kupit panciernickov alebo prisavnikova a po dalsom tizdny tetry neonove 10KS maju v Namestove po 0.70 e take vecsie aka je to cena v pohode ???
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod trinitysk » 18 Jan 2011 22:06 pm

Ono nejde len o to, ze ti rastlinka uhnije ale o to, ze si svoju funkciu akvarijnej rastlinky (a vsetko co k tomu patri, ze by mala v akvariu "robit") vobec nebude plnit a teda, ze tam rastlinku vlastne ani nemas. Narobi ti viacej skody ako uzitku (vlastne nie viacej, ona ti len skodu narobi aby som bol presny...:-)).
K cene ci je ferova alebo nie sa ti neviem vyjadrit, v CR stoji 13-16 CZK (0,5 EUR), od chovatela za 6-7czk (0,25 EUR)....ale asi ani inu moznost nebudes mat ako si ju kupit ked ju chces, ze? Moc by som to teda neriesil...radsej ale este "zainvestuj" do normalnych beznych akva rastlin, pretoze inak mozu rybky v pohode :dead: .
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod fazyl » 18 Jan 2011 22:41 pm

na ryby je este cas, najprv rastlinky a nechaj zabehnut. pocuvaj skusenejsich, radia ti dobre ;) .... hod foto ak mozes
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 19 Jan 2011 18:19 pm

No ano ved poslucham ja by som tam dal uz rybky hned po napusteny vody aj ostatny mi vravia daj tam uz ryby ...kedy ich uz konecne das? Ako si tak vsimam kazdy ma zauzivane naliat vodu a hodit rybky ja som si to tiez myslel :D Budem cakat aspon 3 tizdne. Foto no jasne poslem do 5 minut idem cvaknut :)
Este k tej rastline Acorus Decoratus. Stratil som blocek tak to nemozem vratit alebo vymenit ani sa nejdem pitat radsej ma vysmeju zbytocne.Takze neviem co robit je to tam pekne ved posudte z foto :)
Este jedna otazka ci som to dobre pochopil. Prisavnik ancistrus ...v dospelosti obziera rastliny tak je lepsie kupit panciernikov ano??? A kolko panciernikov vyvazi jedneho prisavnika,?? Myslim v cisteny akvarka .3 panciernici by mi stacili na 60l akvarium ze???
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 19 Jan 2011 18:39 pm

Sory za kvalitu foto ale nemam fotak :)
Prílohy
4.jpg
2.jpg
1.jpg
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Aquanaut » 19 Jan 2011 19:38 pm

ancik - prisavník má za úlohu "povedzme" že odpratávať riasu zo skla a rastlín, je dobré ho dokŕmiť rastlinnou potravou, šalát, uhorka, tablety pre prísavníkov alebo ozobuje a kradne rybičkám keď kŕmiš, keď je mladý je ako tak v čistení poctivý, ak ale vyrastie veľmi sa mu do práce nechce a len čaká kedy si niečim prilepší, pancierničky, ktoré sú prevažnú časť života na dne vyhľadávajú na ňom popadanú potravu, takto trošku prečisťujú dno, občas prebehnú rastlinky alebo sklá ale riasu si u mňa nevšímajú..na riasu sú iné rybičky..v inej téme, SAE, otíci alebo slimák Neritina.
ja mám v akváriu 5x Pancierniček Panda, je to menší z pancierničkov, je potrebné mať húf.
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 20 Jan 2011 16:02 pm

Tak kupim 2 prisavniky a 2 panciernicky to by malo stacit si myslim nie??? Prosim este o pripomienky a rady pre fotky ktorem som sem dal co by sa dalo zmenit a tak dakujem :)
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jose » 20 Jan 2011 16:14 pm

Čítaš čo ti kto napíše? Aquanaut ti jasne napísal, že pancierničky sú húfová ryba, on ich má 5 a ty sa pýtaš či stačia dva.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 20 Jan 2011 17:06 pm

Tak 3 musia stacit nedam ich tam predsa 5 ked mam 60 litrove akvarium budu tam este 2 prisavniky
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod jiri sajar » 21 Jan 2011 10:10 am

vidím, že bolo zbytočné ti niečo písať ....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Bafo » 21 Jan 2011 16:10 pm

Ved preco zbytocne ja som rad ze ste mi poradili ale myslim si ze 3 by stacili ak nie dobre 5 ja len konstatujem neurazajte sa hned :D Este mi prosim poradte co zmenit a doplnit k tim foto to je aktualna foto.
Bafo
 
Príspevky: 25
Založený: 09 Jan 2011 13:27 pm

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod Aquanaut » 21 Jan 2011 21:25 pm

dvihni vodnú hladinu, dokúp si rastliny, neprekrmuj a hlavne si tu pomaličky čítaj :wink:
dobré rady nájdeš aj na www.rybicky.net
skús po doplnení rastlín pridať do substrátu aj tablety ( hnojivko ) odporúčal by som Denerle Starter Tabs ako píšu skúsenejší, nič tým nepokazíš, no všetko s mierou
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod allys » 23 Jan 2011 19:23 pm

Bafo napísal:Tak vzduchovac aj molitanovy filter kupeny z netu teraz pozeram po nejakom osvetleni cital som ze na moje 60 litrove akvarko staci 30W tak som nieco nasiel co na to poviete?? Vynde to na nejakych 35 eur aj z postovnym vyplati sa to?? http://www..akvaobchod.sk/hailea-yz1000- ... Path=71_44 popripade poradte nejeke lacnejsie dakujem .


ahoj, ja mam 60l akvarko a komplet kryt aj s neonkou, miestom na davkovac krmenia a s postovnym ma vysiel 46 eur (juwel) cize na tvojom mieste by som radsej asi tiez nieco take ako za jedno svetlo 35..
Obrázok používateľa
allys
 
Príspevky: 64
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2011 17:43 pm
Bydlisko: Levice

Re: Bafkove prve akvarium 60l

Odoslaťod allys » 23 Jan 2011 19:27 pm

co sa tyka bojovnice, so zivorodkami si celkom rozumie.. molly, gupky, mecune.. treba v chovaku pozriet s akymi druhmi maju samcov bojovnikov v akvarku,ja som tiez podla toho kupovala.. horsie je,ked maju v chovaku bojovnice v teglikoch :-/
Obrázok používateľa
allys
 
Príspevky: 64
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2011 17:43 pm
Bydlisko: Levice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.