Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod trinitysk » 04 Okt 2010 15:51 pm

Tieto ryby su velmi nachylne na pokles o2 vo vode, akonahle su zufale tak nevahaju vyskakovat z vody...Pokial takto reaguje len tato (dychanie), moze to byt sprievodny prejav choroby, pokial aj ine SAE, tak tam mas malo kyslika (vyssie CO2, pripadne vyssie hodnoty N)...
S liecbou u tejto rybky opatrne, je pomerne citliva a v pripade silnejsich koncentracii a urcitych lieciv umiera.
Rybku odlov do karanteny (ak je voda v akva o.k. tak odober vodu z akva)..kludne miesto, akva s ohrevom nech nekolise teplota, daj 25-26 st a silne vzduchovanie, plus daj jej tam nejaky ukryt (rastlinku, kochlik a pod.). Akva z vrchu prikry.
Lieciva podla navodu metylenova modra, pripadne esha 2000 je vyborna...FMC ani nic na baze malachitky nie. Nekrmit, rybku sledovat. Rybka vyzera na foto normalne, mam len pocit ze ma nejaku pliesen na papulke, nepredpokladam, ze by to bola bakterka.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] a Gara kambodzska

Odoslaťod Vlado21 » 23 Okt 2010 22:55 pm

Stretol sa uz niekto u SAE s niecim takymto?



Kratko po krmeni sa strhla mastenica najvacsej SAE v akvarku s najmensiu Garou kambodzskou (ktora je vlastne sama na 3 vacsie SAE). Neviem posudit, ci sa bili, vysvetlovali si, kto je panom daneho teritora, hrali alebo nieco ine... Velkej SAE pocas asi 15 min. "tanca" s Garou uplne vybledol hlavny cierny pruh, neskor znovu nabral obvyklu uhlovo-ciernu farbu... Akvarko ma 100l, keby jedna alebo druha "tanecnica" mala toho dost, ma sa kam uchylit a vydychat sa. Nikdy pred tym, ani potom som podobne chovanie u nich nepozoroval...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Aquanaut » 23 Okt 2010 23:11 pm

vyzera to na teritoriálne správanie, mali aj divákov :mrgreen:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod jojto » 24 Okt 2010 01:03 am

Nechcem byt chytry, ale prispejem.V teoretickej literature sa uvadza, ze Sae su voci vlastnemu druhu agresivne (dospelost). Nikdy som to nepozoroval a musim povedat, ze ani toto video ma o agresivnosti nepresvedcilo. Pokial niekto nezazil "agresivnost" napr. dvoch (alebo viacerych) samcov mecunov (dotrhane papule, chvosty, az smrt) asi nepochopi. Tie SAE sa iba ludovo povedane "hrali". Mali dostatok miesta, nikto ich nerusil, ziadne vacsie dominantne ryby. Bud rad, su stastne. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze SAE su celkovo velmi citlive na vymenu vody , najma na jar a jesen (meststky vodovod). Chlor a tazke kovy su pre nich zabijak. Vredovidost na celom tele, od tlamy az po chvost. plutvy (hnisave rany), ako ukazuje BarbarOSA je zaciatkom konca. Preziju iba najsilnejsie jedince, ktore vsak niesu casom odolne. Krmim tou najkvalitnejsom potravou, filtrujem, ext, bio, hnojim ( ziadne podomacky urobene pmdd) i nehnojim. Kvalitu mestskej vody vsak nedokazem ovplyvnit natolko aby SAE netrpeli vredovitostou (skora jar, neskora jesen). Je mi to velmi luto i ked dospele jedince sa u mna dozivaju priemerne 2-4 roky, 95% hynie na zapalene hnisane rany ala "BarbarOSA", ktore sa vyskytuju po celom tele. U mna je problem v zlozeni vody. Kladne na tom je, ze cena za mlady dovezeny kus je 1,5€ (smutny trhovy mechaniznus :()
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod RadoA » 24 Okt 2010 07:56 am

jojto napísal:Je mi to velmi luto i ked dospele jedince sa u mna dozivaju priemerne 2-4 roky, 95% hynie na zapalene hnisane rany ala "BarbarOSA", ktore sa vyskytuju po celom tele.

Ej, a už som myslel, že čo to mám za problém...zrazu po 3 rokoch mi takto odišli 3 kusy.
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vlado21 » 24 Okt 2010 09:23 am

jojto, vdaka za obsiahle info! Ta velka SAE sa sprava dominantne a teritorialne hlavne ked prehladava dno po krmeni. Vtedy nestrpi ziadne ryby v blizkosti (od SAE az po neonky). Pri dennej rutine akou je spasanie rias, je uz kolektivnejsia... Vcera si Gara asi povedala, ze jej tieto vysady zrusi, ale este na to nedorastla. :) Tak sa trochu "pohrali"... :mrgreen: SAE ta hra poriadne rozpalila, sudiac podla toho vyblednuteho pruhu... taky nemava ani v noci, ked je naopak Gara uplne vyblednuta (jej pruh uplne zmizne). Inac, dominantna SAE je riadna potvorka, v noci sa zvykla ukladat na horny dekel filra. Jemne vibrovanie a plasty pouzite v Eheimoch su pre nu asi pohodlnou perinou, nevadi jej ani zvysene virenie vody v okoli filtra... :mrgreen:

Este k tej vode, suhlasim s Tebou, pre zivocichy v akva, hlavne tie citlivejsie na parametre vody, je zivotu nebezpecna uz aj 20% vymena (vodovodnej) vody. Osobne mam pre taketo ucely pripraveny Akvatan a Nitrivec, destilovanu vodu som zatial nepouzival. Ako to riesis Ty? (admin, sorry za male odbocenie od temy)
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod jojto » 24 Okt 2010 10:13 am

Pokial si ryby vzajomne fyzicky neublizuju (potrhane plutvy, rany na tele a nasledne plesen), pripadne neterorizuje ostatne (odhana od krmenia, ostatne ryby sa neustale schovavaju), tak by som to neriesil. Vyblednutie pruhu je normalny jav. Co sa tyka umrtnosti na tie rany (SAE) tak, som tu niekde daval i moje fotky ( myslim, ze vlakno sa volalo "zapalena, hnisava rana"). Riesit to bohuzial nemam ako. V minulosti som pouzival rozne "stabilizatory" (Raraj, Sera, Tetra...). Destilka je podla mna blbost. Nic nepomohlo. Skora jar je najviac kriticka. Vinu prikladam kvalite mestskej vody po zime (pred zimou). Zrejme tam vo vodarnach sypu nejaky "stabilizacny bordel" vo vyssich davkach ako v letnom obdobi. Inak si to neviem vysvetlit. Riesim to, bohuzial, nakupom novych jedincov za 1,5 €. Inak rastliny i ryby su v 100% kondicii (samica skalara ma 10 rokov a raz za 2-4 mesiace sa vytiera).
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vlado21 » 24 Okt 2010 17:55 pm

jojto napísal:...nakupom novych jedincov za 1,5 €. Inak rastliny i ryby su v 100% kondicii (samica skalara ma 10 rokov a raz za 2-4 mesiace sa vytiera).

Wow, respect! :pivo: Su aj nejake male skalarcata?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Holubar » 26 Okt 2010 10:03 am

jojto: ked menis vodu, davas studenu alebo vlaznu? Ked pises, ze sa to deje na jar a jesen, mohlo by to suvisiet s udrzbou kotlov v teplarnach. Ak by si pouzival vlaznu vodu, teda cast vody by pochadzala aj z teplarne, davalo by to zmysel.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vlado21 » 26 Okt 2010 10:36 am

Holubar, u nas po kazdej (neplanovanej) odstavke vody vypustime dost sajrajtu, kym ide (tepla aj studena) voda opat cista. Obcas su v nej nejake primesy (dufam, ze nie zdraviu skodlive), aj bez odstavky. A to byvam v Bratislave, v baraku, co nema ani 15 rokov.

Nevies ako funguju vodarne u jojta, odkial beru vodu... viem si celkom dobre predstavit, ze kvalita (studenej) vody kolise podla urovne hladiny spodnych vod (ktora je obvykle zvysena prave na jar, ked sa este topi sneh a pocas dazdivej jesene). Ale to je uz ina tema...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod mafiak » 05 Dec 2010 14:34 pm

Mal som dve kusy SAE, nieco medzi 2-3 roky. Akurat som skoncil liecbu krupicky (5 dni pri 30C, sol), na mrenkach bolo vidno ze ich to prave netesilo, zrychlene dychanie, posledne dve dozivajuce stvorpruhe to polozilo po tretom dni. Ubral som teplotu, ta sa po 12tich hodinach dostala spat na 26 a jedna SAE to ma za sebou (reku fajn, stara si bola). No ale druha chudinka strieda vseky polohy (vacsinou bruchom hore), skace z akva, naraza do stien, plave vselijako len nie tak ako ma uz druhy den :(
mafiak
 
Príspevky: 16
Založený: 26 Jún 2006 18:30 pm
Bydlisko: KE

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod jojto » 05 Dec 2010 15:28 pm

To Holubar: Vodu davam vzdy iba ladovu, odstatu (6 hodin), ohriatu na 24°C. Skusal som rozne "stabilizacne" pripravky, bezuspecne. Musim povedat, ze tie vykyvy kvality vody na uz pekne vytacaju. Tuto jesen ma to stalo 3 ks SAE a 2 samice Phenacogrammus interruptus (Tetra konzska). Priznaky: hnisave,otvorene,rany, neskor vodnatielka (zrejme z vysilenia). Vodu pocas jari (marec-april) a jeseni (september-november) menim iba sporadicky (skor iba dolievam). Byvam v horskej, vapenistej oblasti, kde je velmi dobra kvalita vody. Dodavka vody je realizovana cez centralny vodojem na kopci. Ano, 2x rocne je odstavka vody, no pri vymene pouzivam iba studenu, i tak dakujem za tip.

To: Vlado21: Skalarcata su, ale skoncia ako potrava pre ostatne osadenstvo. Skalare a mecune to nejde spolu odchovat :)

To mafiak: Pokial nemeni farbu tela tak by to mohlo byt: Prilis vysoka alebo nizka hodnota pH, Otrava insekticidmi, DDT, HCH, tazke kovy...
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

mrenka siamska SAE - kde kupiť v žiline

Odoslaťod martinus26 » 16 Jan 2011 18:27 pm

Chcem sa opýtať či niekdo nahodou nevie kde v Žiline by sa dala kupiť mrenka siamska SAE, hadam že by bola asi vačšia šanca ako ju kupiť doma v Trenčíne. Chcem ju do akva hlavne na hnede riasy (cez školu starostlivosť o akva nie je idealna + mama rada prekrmuje). Chodim do Žiliny ako študent prvák na FEL UNIZA, a za 2 týždne po skončení skúškoveho by som sa išiel pozrieť do miestnych akvaristík. Ďakujem za rady.
martinus26
 
Príspevky: 2
Založený: 12 Jan 2011 09:37 am

Re: mrenka siamska SAE - kde kupiť v žiline

Odoslaťod martinus26 » 18 Jan 2011 13:30 pm

Maju ju v Aquareef, V 2 dalších obchodoch som videl podobnu rybu s nazvom prísavka thajská, prísavka čiernopruhá. Môže to byť to isté ako mrenska siamská ? Alebo su to ine ryby čo nežeru hnedé riasy ?
martinus26
 
Príspevky: 2
Založený: 12 Jan 2011 09:37 am

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vlado21 » 18 Jan 2011 15:06 pm

Thajska je iny druh. Ciernopruha by teoreticky mohla byt SAE, ale na nazov (ani nazor predajcu!) sa nespoliehaj! Zisti si (nieco najdes aj na akva.sk) hlavne poznavacie znaky pravej SAE. Pokial nie su predavane kusky prilis male alebo v slabo osvetlenom akva, mal by si rozoznat, ci v nadrzi plavaju prave alebo "falosne" SAE.

Obrázok
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vranakvranesada » 05 Apr 2011 20:05 pm

:!: DARUJEM Mrenku siamskú. :!:

Pred nedávnom sa ku mne dostala mladučká Mrenka Siamská. (len 4,5cm)

Bolo to takto: Známy sa kvôli odchodu zo zahraničia rozhodol postupne začať rušiť svoje akvárium. Ponúkol mi nejaké rastlinky a rybky a keďže som vedela, že táto Mrenka je výborným požieračom rias, vzala som si ju od neho.
Ja mám doma však len 50l akvárium a zdá a mi, že za pár mesiačikov bude tejto živej zatiaľ len cca 4,5 cm Mrenke pritesné.

Rozhodla som sa teda opýtať tu, či by sa pre ňu nenašiel lepší domov.
Je úplne zdravá a vážne plná energie.
(Okrem toho žije s karasmi a tie ju občas zvyknú trochu popreháňať po akváriu :roll: Našťastie je oveľa rýchlejšia.)

Žijem v Bratislave.

Ak teda máte možnosť trochu väčšieho priestoru pre túto zaujímavú rybku napíšte mi. Bola by som rada, keby sa mohla dostať do väčšieho akvária.
Vranakvranesada
 
Príspevky: 1
Založený: 05 Apr 2011 19:46 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod dankooo » 05 Apr 2011 21:30 pm

v akej velikosti uz sae zerie aj zivocisnu stravu lebo mam riasy v krevetkariu
dankooo
 
Príspevky: 325
Obrázky: 0
Založený: 06 Jan 2010 12:35 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod TTjopo » 06 Apr 2011 15:54 pm

Ja mam moje take 5-7cm a ked davam nieco mrazene idu sa za tym pozabijat
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Richard Tokušev » 06 Apr 2011 21:34 pm

dankooo napísal:v akej velikosti uz sae zerie aj zivocisnu stravu lebo mam riasy v krevetkariu

Ako - v akej veľkosti?
Sae je všežravec.
Ak ich budeš napchávať budú žrať a na riasu sa asi ...
Netreba ryby rozmaznávať. Sae je známy čistič. Riasy, ale aj unynuté rybky v krátkom čase očistia až na kostičky.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod dankooo » 07 Apr 2011 06:46 am

mne ide len o to aby mi nezozrali male krevetky kedze moje 3 red cherry uz nosia asi tyzden
dankooo
 
Príspevky: 325
Obrázky: 0
Založený: 06 Jan 2010 12:35 pm

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Luker13 » 21 Máj 2011 10:13 am

zdravim, viem ze je to maximalne miziva sanca ale na filtry som nasiel nejake priesvitne bodky a vnutri zlte botky a stale je pri tom filtry jedna SAE tak ci su to ikry alebo co to vlastne je zac?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod MAUceu » 21 Máj 2011 15:07 pm

Najskor vajicka slimakov. Teda pokial nejake v akva mas...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Vlado21 » 21 Máj 2011 18:52 pm

v zajati sa SAE v nasich koncinach vraj nerozmnozuje, tie vajicka tam najskor nakladli slimaky...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod Luker13 » 25 Máj 2011 14:53 pm

no slimacie vajcia som uz mal a stale mam velmi vela...ze to nestiham likvidovat...tak ja len tak ze ci nahodou som nemal extra stastie na to
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.