"Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

"Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod hooopy » 22 Jan 2011 20:36 pm

Do rodiny akvaristov som sa dostal pred par mesiacmi. Za zvlastnych okolnosti, ktorym som dnes rad, som dostal na starost
84-litrove akvarium, toho casu s par umelymi rastlinkami, kopou nevhodnych dekoracnych prvkov (napr. morske musle vlastnorucne vylovene) a rychlo sa striedajucim osadenstvom. Uplnym a hlavnym dovodom bola nekonecne bujniaca zelena riasa, s ktorou nebolo rady. Pravda ale je, ze o boji s riasou sme vtedy nevdeli nic. Vlastne sme nevedeli o akvaristike vobec nic.

Moje prve kroky mierili na net, kde som narazil na tuto stranku, akva.sk. A cim viac som sa zacitaval a zamotaval do pre mna nejasnych terminov ako napriklad detrit, nitrifikacia, dusitany, rampy, osmozy, ruducha, predradník, v kombiniacii s kopou latinskych nazvov, pochopil som, ze to akvarium je vyzva.

Dnes uz som v tychto terminoch doma a skor spominane akvarko,, sa zabehlo podla mojich najtajnejsich snov, takmer dokonale, vid galerka. Zasadene rastlinky rastli, rybycky neumierali, riasa nebola, CO2 krasne rozprasene cez cig filter, vsetko co je zelene, krasne bublinkuje. Je to uz treti mesiac. Ja tomu hovorim zaciatocnicke stastie.

Ale kedze patrim do skupiny ludi spekulujucich a nikdy nie som spokojny a mam rad vsetko vysperkovane do detailov, aj u mna doslo na tie nase neslavne chemicke rozbory vody. Samozrejme, ako prve ma zaujimalo Ph, neskor Kh (Gh) a vypocet CO2 cez Tillmanovu tabulku. ked sa k tomu posledny tyzden pridalo chabnutie a zozltnutie rastlin ( hlavne limnophila, sagittaria, valisneria), žabím vlasom v korunach limnophily a egerie , preslo to na merianie zeleza, NO2 a NO3. Podotýkam, ziadne hnojenie som neprevadzkoval.

A tu zacinam zakladnu myslienku:
Som blby, alebo nieco robim zle? Ja sa nejako neviem vspratat do koze pri pouzivani vsetkych tych kvapkajucich, ci papierikovych testoch. Vzdy, ked si pozriem nejaky komentar od hocikoho z Vas, kde hodnotite kvalitu vasej vody, pouzivate tak presne cisla, a ja netusim kde k nim chodite.

Zaklad vyssie spominanych testov je v odcitani farby, ci uz tekutiny, alebo nejakeho media na papieriku, alebo pocet kvapiek do media, ci vzorky vody. Vzdy ked robim nejaky test ja, pozriem na farby a porovnavam, tak pridem na to, ze Ph moze byt ako 6,5 tak 7,2, Kh ako 6 tak 15, NO2 0,0 aj 0,8, Fe 0,0 ako aj 0,8. A tak som vzdy zmateny mojou neschopnostou odcitat spravne hodnoty, a vobec si nie som isty, co som vlastne nameral. Pouzivam testy od JBL alebo Sera, jedine na zelezo ma Ferrin od Rataja. ( ten je na prd podla viacerych z Vas). Po dvoch rovnakych merianiach si clovek uvedomi, ze chyba odcitania je pomerne velka, a niekolko merani po sebe iducich moze v sebe niest vcelku velke odchylky od skutocnosti.

A vzhladom na tieto moje skusenosti, silno premyslam nad niecim , co mi ukaze na displeji konkretne cislo, konkretny vysledok, (aj ked mozno nie velmi presné), ale urcite aspon 10 krat presnejsie nez je moje oko pri odcitani nejakej farebnej stupnice. Zacinam na nete sledovat, za co sa daju kupit elektronicke testery ake je ich vyuzitie a nakolko sa da na nich spolahnut.

PS: TATO MOJA MYSLIENKA NIE JE URCENA LUDOM, KTORÍ ZASTAVAJU NAZOR, ZE AKVARISTIKA JE O DVOCH HADICIACH. NEBERIEM IM TENTO NAZOR, RESPEKTUJEM HO. Ale bol by som rad, keby reagovali prave tí, ktorí taketo testy pouzivaju a stretavaju sa s podobnymi problemami.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod jiri sajar » 22 Jan 2011 20:55 pm

preštuduj si toto - http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=27 -, myslím si že k tomu aby si sa "vysomáril" - prepytujem za výraz - z termínov, ktoré Ti nie sú zrozumiteľné, je to veľmi pekný článoček....
inak na začiatočníka máš opravdu podarené akvárium, ostatní nováčikovaia by si z teba mali vziať príklad.....
nech sa ti darí --- :pivo:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod hooopy » 22 Jan 2011 21:32 pm

Dakujem za clanok. Idem na to. Taky nejaky som dlho hladal. Len si nie som isty, ci je v mojom prispevku jasne, ze sa mi jedna skor o nepresnost odcitania jednotlivych parametrov, ani nie tak o neznalost spominanych velicin (aj ked u mna sa vyslovene o "znalosti" hovorit neda. Idem studovat.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod hooopy » 22 Jan 2011 21:53 pm

hm... clanok som zhltol.... priznam, na mna az prilis "chemický", ale urcite vhodny na precitanie.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod frimen52 » 15 Jan 2012 21:53 pm

Ahojte,
prosím máte niekto skúsenosť s testom na CO2 od sera? Keď ho podľa návodu dám do akvária za tri dni sa mi zo spodnej strany testu vytvorí na vzduchovej bubline medzi vodou a vzduchom nejaky zvlastny povlak co mi pripomína dáku ladovu škrupinu alebo nieco podobne. Neviem čo to je aj ked voda je kristalovo cista a odkalujem kazdych 14 dni tretinu vody, 180 litrov objem akvárka.
frimen52
 
Príspevky: 2
Obrázky: 1
Založený: 12 Jan 2012 21:55 pm

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod chnuro » 16 Jan 2012 00:30 am

@hoopy - ak si niekedy videl nejaké presné čísla odomňa, tak ja verím jedine tomu, čo dám do akvária. Presné čísla z koncentrácie roztokov, jednej dávky do akvária, pomer N:P,... všetko je to tom, čo pridám. A ako viem, že nieco nie je v poriadku? Riasa s to vie vacsinou skor, ako ja...

Ratajove testy mam aj ja a fakt som uz velmi dlho nic nemeral z rovnakých dôvodov, aké spomínaš ty v tvojom príspevku. Nepresnosť a neschopnosť to odčítať. Dokonca som to dal zmerat aj priatelke (cudujem sa, ze bola ochotná sa s tým babrať) a dosla k rovnakému záveru s odcitovaním, na niektorách farbách sme sa zhodli, na iných nie. Test ti nepovie, či máš niečoho pridať, alebo nie. Zasa odčítaš z tabulky.

Mal som jednu dobu nutkanie kúpiť celý kufrík testov od JBL, ale nakoniec po konzultáciach s niektorými akvaristami som dospel k záveru, že aj tak okrem čítania z testov sa musím skôr, či neskôr naučiť čítať z rastlín. Snažím sa o to už dlhšiu dobu a musím povedať, že až toto je skutočná akvaristická výzva ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: "Miláčik, prosim ťa, je to žlta či zelená?" (o testoch)

Odoslaťod Giftzahn » 16 Jan 2012 11:17 am

@hoopy: njn, najlepsi a zaroven najlacnejsi test aky mozes mat su samotne rastlinky ... tie ti presne povedia ci v akva nieco chyba alebo ano ... plus riasa taktiez vela napovie .... :wink: ale pokial chces aspon "velmi" orientacne vediet kolko coho je v akva tak odporucam uplne dopohodky Ratajove testy ... su lacne a na orientaciu uplne vhodne ....


Mal som jednu dobu nutkanie kúpiť celý kufrík testov od JBL, ale nakoniec po konzultáciach s niektorými akvaristami som dospel k záveru, že aj tak okrem čítania z testov sa musím skôr, či neskôr naučiť čítať z rastlín. Snažím sa o to už dlhšiu dobu a musím povedať, že až toto je skutočná akvaristická výzva


@chnuro: njn, tato moznost stale este pretrvava ked ta "palia drapy" ale "citanie z rastlin" je ovela zabavnejsie ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.