Hnijuce akvarko



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 22 Jan 2011 23:15 pm

Caute kolegovia.Uz som uplne na dne, skoro aj financne :) Akukolvek rastlinku si kupim tak mi do tyzdna pomalicky odhnije a uplne vytiahne sa zo substatu. Nestiham kupovat stoji to strasne vela penazi. Mam set 112L 2x18W filter som kupoval iny vnutorny s regulaciou sily toku ide nonstop vzduchujem tiez nonstop. Substat je dunajsky strk asi od 6-8cm hruby. Vodu menim asi 30litrov kazdy tyzden, to stale odkalujem dno.Filter tiez cistim.Rybam davam zrat raz denne iba tolko kolko zozeru. je ich tam asi 15 z toho 3 cistici dna a 2 skiel. Svietim 10 hodin denne. Uz fakt neviem. Mam tam 3 kamene v akvariu este ohrievac nastaveny na 23C. Sem tam dam do akva Preventin a sem tam par kvapiek Florena komplexne hnojivo. Jedine sa mi drzi jeden druh rastlinky take stonkove a malicke listocky na nich su, tahaju sa mi hore len problem je v tom ze je na nich taky cierny mach ci co a ani rukou to nejde dole uplne ako keby sa to vrastlo do rastliny. Ked to chcem nasilu tak odtrhnem listok. A nove rastlinky zacnu pustat ale potom hned hniju. Prosim prosim skuste mi poradit mam akva uz skoro rok a stale sa snazim no nic nezabera. Uz fakt neviem!!
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Reklama

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Vlado21 » 22 Jan 2011 23:35 pm

Ake ryby (druh a pocet) mas v akva, ako dlho ho prevadzkujes, ake rastliny (presny druh, opis nestaci) si skusal a ake su parametre vody (NO3, dKH, Ph)?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 22 Jan 2011 23:38 pm

1.jpg


Mam tam 4 mecune 5 gubky a tych cisticov. Pozeral som ze mam tam asi trubice T8 60Cm. Tie su v sete 18W a vacsie ako 20W som nenasiel.MA zmysel ich vobec menit? Akvarko mam od maja 2010
Prílohy
3.jpg
2.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod astro » 23 Jan 2011 00:19 am

v tom kamenolome čo tam máš ti žiadne rastliny rásť nebudú, potrebuješ jemnejší štrk a nie ako píšeš ty - 6-8 cm hrúbky
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 23 Jan 2011 00:24 am

To je hrubka respektive vyska substatu. Sirka cize velkost je okolo 4-6mm to mam dunajsky strk. Takze ho mam komplet dat cely vonku??? Ci staci na vrch dat nieco jemnejsie?? To som original kupil v akvaristike. Aky mam tam teda dat?
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Mariok » 23 Jan 2011 00:34 am

Štrk nie je problém!
Problém je nevhodný výber rastlín! Od mája si už ale mohol dôjsť k tomu, že treba rýchlorastúce stonkové rastliny, a až keď sa akva stabilizuje a začne sa tvoriť detrit, potom môžeš uvažovať o iných druhoch.
...alebo hnojenie do substrátu... tie rastliny na fotkách vyžadujú bohaté dno, na rozdiel od stonkových, takže to je hlavný dôvod tvojich problémov s akva.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 23 Jan 2011 00:44 am

http://www.shopakva.sk/akvarijny-strk-h ... -3306.html ci vymenit komplet za tento?



No strk mam od predu 4cm a vzadu aj 8cm. V 112L akva je ho tam asi 25kg. Tak mi porad ake presne rastliny mam kupit aby boli co najmenejnarocne na svetlo a hlavne aby rastli. A dakujem ti za naucne info.Inac ta stredna fotka tie sa mi aj malinko rozmnozuje ale vidis aky cierny povlak maju na sebe?
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Mariok » 23 Jan 2011 01:30 am

Rýchlorastúce stonkovky ak ideš na vodovodnú vodu: Egeria densa, hydrophila sp., Ceratophylum, možno aj Limnophila sessiliflora.
Štetinka v tejto fáze až taký problém nepredstavuje, rastúce rastliny ju obyčajne "odstavia", ale to sa uvidí až následne.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 23 Jan 2011 01:38 am

Isto velmi pekne ti dakujem za pomoc.Pojdem niekde do akva a hadam tam nieco z toho kupim
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Vlado21 » 23 Jan 2011 01:39 am

inac, neviem ci s tym hnojenim to neprehanas, sudiac podla invazie rias. Alebo sa ti v strku kumuluje prilis vela detritu, potazme NO3 (preto som sa pytal na tie parametre vody). Akvarko so zivorodkami potrebuje vela rastlin, ktore dokazu spracovat vyssi objem vykalov. Preto si mal akvarko "nastartovat" s menej narocnymi a rychlo rastucimi druhmi (egeria, sagittaria, vallisneria,...) a az neskor pridavat narocnejsie druhy. V tejto situacii by som ti asi odporucil obmedzit krmenie na minimum (neboj sa, rybicky od hladu nezahynu) a menit vodu raz za tyzden, pokial sa situacia nestabilizuje. A samozrejme dosadit spomenute nenarocne druhy rastlin. Neuskodilo by ani COckovanie (na zaciatok staci aj burcak), ktore by pomohlo nakopnut rastliny (nie riasy).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 23 Jan 2011 01:56 am

Ludkovia dakujem za rady aj v tak neskoru hodinu. Hadam budu nejake rastliny z toho mat kedze som z vychodu a tu je to bieda no. Pojdem pondelok utorok pochodit po akvarkach a hadam nieco kupim.Zoberiem zoznam a uvidi sa. Aj ked by tu bol niekto od SNV pripadne Levoce kupil by som od neho.
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod lenin.sk » 23 Jan 2011 14:25 pm

Prečo to neskusiš objednať cez net napr:http://shop.rataj-spk.cz/ma kvalitne substraty aj rastlinky za dobre ceny v sredu to vzdy posielaju do dvoch dni to maš doma.
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 11 Feb 2011 20:35 pm

Co sa to deje s rastlinkami? ZAcal som CO2 davat TIBI, zatial je ich malo iba jedna bublinka za 9sekund.Kopu rastlin mi dal milan666 boli krasne zelene.Ked som ich nasadil tak ani nie tyzden a uz sa rozpadavaju.Co mam tera robit? Uz ma ide porazit.Ryby krmim raz za den a asi minutu co zozeru viac nedavam. Sak mi poradte co mam urobit lebo sa zblaznim.Vsetko kape.
Prílohy
2.jpg
1.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod palo9167 » 11 Feb 2011 20:49 pm

matulkos napísal:Co sa to deje s rastlinkami? ZAcal som CO2 davat TIBI, zatial je ich malo iba jedna bublinka za 9sekund.Kopu rastlin mi dal milan666 boli krasne zelene.Ked som ich nasadil tak ani nie tyzden a uz sa rozpadavaju.Co mam tera robit? Uz ma ide porazit.Ryby krmim raz za den a asi minutu co zozeru viac nedavam. Sak mi poradte co mam urobit lebo sa zblaznim.Vsetko kape.


Ak pustaju aj nove listy tak sa nic nedeje.Stare listy mozu odchadzat z dovodu inych parametrov vody.
Druha vec pridal by som svetla.Ak sa neda tak aspon reflektory.Neviem aky mas rozpocet ale osobne by som tie T8 vyhodil a nahradil 2-3kusmi T5
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Vlado21 » 11 Feb 2011 21:42 pm

matulkos, merias si paremetre vody priebezne? Minule si spominal pH 8 (kH14), co je dost vysoko na rastlinne akva. Rastlinam neprospievaju ani nahle zmeny pH, ktore mozu sprevadzat pridavanie pH-. Pokial sa hodnoty neustalia niekde v pasme pH 7,0-7,5 a kH 5,0-7,0, mozu rastliny (aj zivocichy) v akva trpiet. Este... tu bridlicu, co mas v akva si preveril, ci neobsahuje vapenec (test octom)?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2011 01:02 am

Aku bridlicu? Ved tam mam koren. Svetlo mam 2xT8 18W 865 osram aj reflektory. Svietim 10hodin. CO2 TIbi. A ako mam ustalit PH a KH vody ked tu co lejem ma ine hodnoty ako mam mat.A to radite raz tyzdenne vymenit 1/3 vody. To tam budem davat donekonecna chemiu a nikdy sa mi to neustali. Bo ju furt vylejem a vymenim za inu a som zas doliat chemiu na ustalenie PH, KH......??? Tak ako teda??
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod neger501 » 12 Feb 2011 12:43 pm

matulkos napísal:Aku bridlicu? Ved tam mam koren. Svetlo mam 2xT8 18W 865 osram aj reflektory. Svietim 10hodin. CO2 TIbi. A ako mam ustalit PH a KH vody ked tu co lejem ma ine hodnoty ako mam mat.A to radite raz tyzdenne vymenit 1/3 vody. To tam budem davat donekonecna chemiu a nikdy sa mi to neustali. Bo ju furt vylejem a vymenim za inu a som zas doliat chemiu na ustalenie PH, KH......??? Tak ako teda??


Ako dlho tam mas tie rastliny ? Ako dlho ti bezi akvarium? Ved chvilu pockaj je normalne ze rastliny pustia listy ked ich presadis nelej tam ziadnu chemiu akvaristika je o trpezlivosti ak mas dostacujuce svetlo a co2 tak je to v pohode vyser sa na hodnoty vody a maj trpezlivost.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod palo9167 » 12 Feb 2011 15:50 pm

Vodu men pravidelne a na chemiu sa vykasli.Nelej nic do nej.Teoreticky by som este skusil vymenit jednu pripadne aj druhu trubicu za trubicu s teplym svetlom(830).Ono je pravda ze rastlinu zozeru vsetko.Avsak cervene rastliny maju skor rady studene svetlo(u eba ich nevidim) a zelene prezmenu skor teple.Likviduj postupne odomierajuce listy a hlavne rastliny nepresadzuj.Ono to chce v akvaristike povacsine cas.
Moj priklad:
Bral som od akvaristu Alternantheru splendidu.Mesiac uplna stagnacia ani 1mm nevyrastla a tratila postupne listy.Nebabral som do nej.Po mesiaci sa rozbehla a teraz je na nezastavenie.
Momentalne mi to robi rotala walichi a to uz vyse mesiaca a pol.A ver tomu ze to niesu len tie 2 co mi to robili.
Treba byt trpezlivy a vytrvat
A ak este stale vzduchujes tak s tym prestan.CO2kovanie potom nema vyznam

P.S. Este k tomu svetlu.Ja by som tam dal este aspon jednu trubicu.Pripadne na skusku nejaku usporku alebo iny zdroj svela.Proste skusit trosku viac svetla
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod prasan » 12 Feb 2011 16:39 pm

Dávaš vodu priamo alebo odstátu?Aké má hodnoty vstupná voda? Aj v tvojom štrku po zabehnutí sa niektorým rastlinám slušne darí. Pripadá mi to až prehnane čisté. Zmeraj hodnoty vody a ak netreba neodkaluj tak často. Z niečoho musia rastliny existovať a samotné hnojivo to nieje. Kyslík, keď tak púšťaj len v noci a to len slabúčko prípadne vôbec.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Mariok » 12 Feb 2011 17:26 pm

matulkos napísal: .... Svetlo mam 2xT8 18W 865 osram aj reflektory. Svietim 10hodin. CO2 TIbi. A ako mam ustalit PH a KH vody ked tu co lejem ma ine hodnoty ako mam mat.A to radite raz tyzdenne vymenit 1/3 vody. To tam budem davat donekonecna chemiu a nikdy sa mi to neustali. Bo ju furt vylejem a vymenim za inu a som zas doliat chemiu na ustalenie PH, KH......??? Tak ako teda??

Môj názor je taký, že sa treba rozhodnúť, čo je pre TEBA priorita. Či zníženie pH za každú cenu, alebo prispôsobenie sa možnostiam, ktoré máš. Svetla máš dosť (výkonovo), ak sa rozhodneš pre CO-čkovanie, musí byť pravidelné, inak to nemá praktický zmysel - skončíš nákupom celého setu pre co2. Následne zistíš, že treba hnojiť a budeš pracne laborovať a potom zasa nemusí stačiť osvetlenie... Všeobecne, každá zmena bude mať na rastlinách rýchlejšiu odozvu, za cenu zvýšenia pracnosti pri prevádzke akva, zníženia stability akva, viac druhov (aj náročnejších) rastúcich rastlín.
Druhá cesta je hľadať rastliny, ktoré znesú aj tvrdú vodu a budú rásť len s prídavkom hnojiva ku koreňom, prípadne do vody. Lebo to tvoje dno vyzerá príliš čisto na to, aby poskytovalo výživu pre koreňujúce rastliny. Ak prestaneš s odkaľovaním (resp. odkaľovať budeš len tesne pri prednom skle), tak za pol roka by sa mohlo dno stabilizovať tak, že by hnojivo do dna už nebolo treba, resp. nie tak často. Je to síce na dlho, ale stabilnejšie a menej náročné na čas a financie. Taký účinok ako hnojenie, môže mať aj prípadné predĺženie doby svietenia až na 13-14 hodín denne. Všeobecne, každá zmena bude mať na rastlinách pomalšiu odozvu, za cenu zníženia pracnosti pri prevádzke akva, zvýšenia stability v akva, menej druhov menej náročných rastlín.
Skrátka je to na tvojich prioritách.
P.S Rozoberáš to isté v nezávislých témach, neviem, či ti to v konečnom dôsledku neprinesie viac chaosu do riešenia problémov.
... a rastliny po presadení, aj do zabehnutého akva (s bohatým dnom na živiny - čo podľa fotky zjavne nemáš) vždy reagujú na zmenené podmienky stratou značného množstva starých listov, treba preto v prvom rade sledovať, či sa tvoria nové listy zdravé, alebo nie.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod Vlado21 » 12 Feb 2011 17:30 pm

Matulkos, sorry, pomylil som si ten tvoj koren s bridlicou. :roll: Ph prudko neznizuj, ked je vysoke nechaj radsej tak, ak nemas v akvarku ziadne kamene alebo musle s obsahom vapenca, pri poctivom COckovani a rozrastani rastlin by sa malo Ph postupne znizit na idealne hodnoty. Rastlinam pomoze skor stabilne prostredie ako prudke zmeny. S vymenou vody to tiez neprehanaj, ja som menil kazde 2 tyzdne 20% a rastliny sa postupne chytili. Co sa tyka svetla, minule si pisal, ze mas 2 x 865/18W, to je ok, ak nemas izbu s akvarkom orientovanu na severnu stranu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2011 17:50 pm

takto mam akva
Prílohy
1.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2011 18:00 pm

Akvarium mam od 14.maja 2010. Stale mam problemy s nim. Strk je kupovany v obchode. Novy filter tiez. Vodu asi 30 litrov som menil tyzdenne spolu s odkalovanim.Mam 24 rybiek 112l. Kamene co som mal som vyhodil. Vymenil som asi pred dvoma tyzdnami obe trubice za 865 predtym setacke sracky diversa. Rastliny som pokupil uz minimalne za 30 eur. Vsetko stagnuje alebo kape.Asi 4 dni davam CO2 TIBI. Filter mam nastaveny asi na polovicny prietok aby mi moc nevyril hladinu.Ryby zeru raz denne asi 3minuty. Svietim 10-11 hodin.

Jedni pisete men vodu iny zas nemen. Odkedy mam to akvarium, este mi ako keby nezacalo fungovat.Mam stale pocit ze vsetko ide do urciteho bodu a proste potom STOP a skape to. Aj som skusal hnojit SERA florena, nepomohlo.Teraz som kupil testy dnes som meral ph 7,5 a KH bolo 11.
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Hnijuce akvarko

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2011 18:02 pm

Uz vazne neviem, asi urobim radikalne riesenie, ze vsetko sprepacenim vyje....m vonku a zacnem odznova.Lebo vobec nechapem co robim zle.Vsetko ma stalo aj s akva uz asi 200 eur a stale to nezije!!!
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.