Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Parametre vody

Odoslaťod Vlado21 » 03 Nov 2010 16:51 pm

V Karlovke sme na tom o nieco horsie, ja som akvarku aktualne niekde na 12-13°. S pH je to uz o nieco lepsie, okolo 7.2, zda sa, ze pomaha CO-ckovanie (burcak od Dennerle).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Parametre vody

Odoslaťod Poly » 03 Nov 2010 19:12 pm

Gogi napísal:
Culkap napísal:toho som sa obaval :)
neexistujelacnejsi sposob?

jedna sa o meranie elektrickej vodivosti, takze toto je najjednoduchsi sposob, a mozno aj najlacnejsi,
vodivost je nieco medzi kh a gh, takze ak nechces konduktometer tak si ho nahradis klasickymi testami(kh a gh), alebo sa mylim?

Mylis :)
Vodivost suvisi s mnozstvom akychkolvek ionov v roztoku, KH iba s uhlicitanmi vapenatym a horecnatym, GH suvisi iba s obsahom vapenatych a horecnatych soli (vratane uhlicitanov). Napr. destilovana voda + kuchynska sol ma vysoku vodivost, ale KH a GH su 0. GH a KH testy ti konduktometer nenahradia.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Parametre vody

Odoslaťod Gogi » 03 Nov 2010 20:04 pm

jj, sol(NaCl) som pre zjednodusenie uplne vynechal, ci ma akvarista v akva sol alebo nie vie snad aj bez testu, do rastlinkoveho akva sol nepatri a culkap pisal aj o rastlinkach.
to ze sol(NaCl) priamo zvysuje vodivost sa uci uz na zakladke
a co ostatne soli?(ak sa nemylim KNO3 je tiez sol?)
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Parametre vody

Odoslaťod Poly » 03 Nov 2010 21:37 pm

Aj vo vode z vodovodu su iony Na a Cl, a je ich dost natolko, aby ovplyvnovali vodivost :) V akvariu ma tieto iony kazdy, su pre zivot v akvariu dolezite, ale netreba ich pridavat, pretoze sa nespotrebovavaju, resp. spotrebovavaju sa len minimalne v porovnani napr. s dusicnanmi. To, ze sa nespotrebovavaju neznamena, ze su nepotrebne! To som ale uviedol ako priklad, samozrejme, aj KNO3 je sol a zvysuje vodivost, ale nie tvrdost. Rovnako aj dalsie bezne sa vyskytujuce soli (sirany, fosforecnany...), ale aj kyseliny (vratane organickych) a zasady.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Parametre vody

Odoslaťod Raviolka » 03 Nov 2010 22:10 pm

Poly napísal:Mylis :)
Vodivost suvisi s mnozstvom akychkolvek ionov v roztoku, KH iba s uhlicitanmi vapenatym a horecnatym...
I Ty se mýlíš :-) Co takhle uhličitan sodný, například? Promiň, nedalo mi to :wink:


@ Culkap, 95 procent akvaristů vodivost neměří a řekla bych, že mají i slušná akvária :-) a spousta jich neměřila v životě (a v akváriu) vůbec nic - to už ale považuju za extrém. Takže si z toho nedělej takovou hlavu :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Parametre vody

Odoslaťod Poly » 03 Nov 2010 23:44 pm

Jo, ospravedlnujem sa, dik za opravu, aj ja mam v tom trochu gulas :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Parametre vody

Odoslaťod Culkap » 04 Nov 2010 09:43 am

ja som si aj myslel ze vodivost zase nebude az tak dolezita velicina v akva kedze sa o nej velmi malo pise :)

dakujem za info

ako casto meriate hodnoty vody?
Obrázok používateľa
Culkap
 
Príspevky: 188
Obrázky: 3
Založený: 28 Máj 2010 23:44 pm

Hodnoty vody v Šamoríne

Odoslaťod tritrek » 12 Jan 2011 12:12 pm

Keby sa niekto zaujímal o hodnoty vody v Šamoríne (keďže som videl zopár ľudí od nás) tak prikladám momentálne hodnoty, poskytnuté ZSVS, hodnoty sa vzťahujú na odtok vody z vodojemu:

pH 7,6-7,8
tvrdosť 13°N
nitráty 3,5-3,6 mg/l
vodivosť 45-50 MikroS/cm

Teda vychádza, že pH ani netreba moc meniť, voda je stredne tvrdá, nitráty sú tiež OK. S vodivosťou neviem čo robiť...?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tvrdost_vody
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=akvariaaamoniakdisicnanydusitany

Pýtam sa aj ľudí z ostatných kútov Slovenska o mienku... sú tie hodnoty nejak zlé-dobré-priemerné? Vďaka
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod fezoj » 14 Jan 2011 20:15 pm

Mám výsledky akvarijnej vody v mojom akváriou. ph-8.4, uhličitanová tvrdosť 17.0, celková tvrdosť 17,0, nitrite dusitany 0,5, nitrate dusičnany 0, Poradte mi čo mám robit ? Dá sa to niejak znormalizovat?
fezoj
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 07 Feb 2009 18:35 pm

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod redw » 15 Jan 2011 00:44 am

fezoj napísal:Mám výsledky akvarijnej vody v mojom akváriou. ph-8.4, uhličitanová tvrdosť 17.0, celková tvrdosť 17,0, nitrite dusitany 0,5, nitrate dusičnany 0, Poradte mi čo mám robit ? Dá sa to niejak znormalizovat?

co presne chces znormalizovat?
tu najdes nejake info, precitaj si o chemii vody http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm
kedze mas prilis tvrdu vodu tak ti asi nepomozu pripravky na znizenie ph predavane v akvaristikach
mozno by si mohol skusit raselinu
konkretne ku raseline nejake testy http://pmdd.mrp-cz.com/zmekcovani-vody-pomoci-raseliny-clanek-7
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Parametre vody

Odoslaťod melbymbo » 24 Jan 2011 11:08 am

nahodou neviete niekto hodnoty vody v Trencine? sidlisko Juh najlepsie
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Parametre vody

Odoslaťod jose » 24 Jan 2011 11:14 am

jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Voda v Banskej Bystrici

Odoslaťod Romster » 25 Mar 2011 01:08 am

Zdravim,
chcem sa opytat nejakych skusenych akvaristov z BB ako to tu vyzera s vodou. Ja povodom nie som z BB, zijem tu nieco vyse roka a je mi jasne ze napriklad v Sasovej kd ebyvaj je asi neskutocne tvrda.
Chcel by som si v blizkej dobe zriadit akvarko s neonkami a tak som vo faze zistovania informacii aby som bol pripraveny. Ak by tu bol niekto aj priamo zo Sasovej, ake mate skusenosti s chovom v tunajsej vode? Pripadne ake mam alternativy na cerpanie vody niekde z okolia, kde napriklad chodievate vy? Proste nejake lokalne tipy.
Diky
Romster
 
Príspevky: 2
Založený: 23 Feb 2011 00:31 am

Re: Voda v Banskej Bystrici

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Mar 2011 12:54 pm

Banskú Bystricu by som z geologického pohľadu rozdelil na dve časti. Jedná časť je na podloži vyslovene vápenatom, pričom sa jedná o územie smerujúce k Šturcu a k Donovalom a podloží vyvrelinovom na báze predovšetkým tufu a andezitu, ktoré sa nachádza v okolí Tajova, Badína, hrochote a Poník.
Myslím, že na stránke Veolia je to podrobne zmapované. Veľmi tvrdé vody Fatry veolia musí miešať, aby bola dodržaná norma pitnosti. V Sásovej, v centre a na Sídlisku sa tvrdosť pohybuje v rozmedzí 18 - 21°N. Fončorda a Radvaň je na tom o čosi lepšie a je to v okolí pätnástky. Najlepšiu vodu na akva účely majú Tajovčania a Mlýnska ulica v Skubíne. Tu priamo z vodovodu tečie 3-4°N, teda voda výborná na chov tropických rýb - mimo cichlíd z východoázijských jazier Malavi a Tanganika, resp. aj cichlíd stredoamerických. Tak isto vynikajúca na pestovanie rastlín.
Akvaristi zvyknú chodiť na vodu Do Tajova buď na miestny cintorín alebo priamo k prameňu miestneho potôčika do lokality Chata nad Tajovom, ktorá sa nachádza naľavo od cesty. Po pravej strane je známy hotel Lesák. Krásna príroda zabezpečí krásny rodinný víkendový výlet s možnosťou opekačky.

Napriek pomerne vysokej tvrdosti sa v Sásovej rybkám chov celkom darí. Tu môžete chovať prakticky všetko. Horšie je to z odchovom a rastlinami.
Z rastlín tu "pôjde" Anubias, Cryptocoryne, niektorý Echinodorus, Ceratophylum, Najas, Vesicularia, Taxiphyllum, niektoré druhy rodu Hygrophila, Crinum, Nejaký Aponogeton, Valisneria, Monoselenium.


Vzhľadom na tvrosť je nevyhnutná pravidelná výmena častli vody. Nebezpečné pre rastliny a ryby je dolievanie odparenej vody.
Ak sa odparí 1/4 vody v akváriu, tvrdosť sa koncentruje a doliatím novej vody ju ešte zvyšujeme. Pri prekročení 30°N tu už nebude nič ži ani rásť.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Voda v Brezne

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Mar 2011 13:19 pm

V Brezne je najhoršia voda pre akvaristiku v okolí novej nemocnice kde dosahuje 18 - 20°N a pH 7,3 - 7,9. Patria sem ulice L. Novomeského, Dr. Clementisa, Fraňa Kráľa, Nálepkova, Švermová, Banisko, Sládkovičová, Fučíková, Hviezdoslavová, Pionierska. Tu je najlepšie chovať afriku - Malavi, Tanganika

Brezno halny má stredne tvrdú vodu a s pH 7,6 - 7,9 (takmer identická s parametrami východoafrických jazier)

V ostatných častiach Brezna je voda priam stvorená pre akvaristiku. Väčšinou sa tvrdosť pohybuje do 5°N, ale pH je potrebné upravovať do kyslejšej roviny nakoľko sa pohybuje v rozmedzí od 7,4 do 8.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Voda vo Zvolene a okolí

Odoslaťod Richard Tokušev » 25 Mar 2011 13:29 pm

V celom Zvolene sú mäkšie vody až stredne tvrdé. pH viac do zásadita od 7,2 - 8,4
Tvrdosť sa pohybuje v rozmedzí
Od 3 - 4,2°N Zvolenská slatina
5-7°N Sekierska dolina
5,6 - 6,7°N Podzámčok
9,8 - 12,4°N Čačín

V Sielnici je tvrdosť 2,5 - 3,4°N
Na Sliači 10-13°N
V Sebechleboch 11-13°N
V Pliešovciach 4-5°N
Očovej 5-7°N
Lieskovci 9-12°N
Krupine 5-6°N
Kováčovej 11-12°N
Hriňovej 3-4°N
Dudince majú tvrdú vodu 20-22°N
Na Dobrej Nive je 8-9°N
V Detve 3-4°N
a Budči 11-12°N
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Voda v Banskej Bystrici

Odoslaťod Romster » 25 Mar 2011 13:34 pm

Vdaka za dost podrobne info. Pises ze, "Myslím, že na stránke Veolia je to podrobne zmapované." Skusal som sa tam prehrabavat no neviem nic take najst. Nehodis mi sem link nech to okuknem? Vazne ti dakujem za info. Asi ta este budem chvilu otravovat, ale radsej chcem toho vediet co najviac nez sa do toho akvarka pustim.
Romster
 
Príspevky: 2
Založený: 23 Feb 2011 00:31 am

Voda od BVS, a.s.

Odoslaťod Poly » 02 Júl 2011 16:40 pm

Konecne som nasiel aspon ako take presnejsie info o niektorych parametroch vody v Bratislave a sirsom okoli. V odkaze sa daju najst info pre odberatelov Bratislavskej vodarenskej spolocnosti. Aj ked tych info stale nie je tolko, ako napr. v Prahe (ale ani tam nemeraju fosforecnany), je to o nieco lepsie, ako tabulka so sirokymi intervalmi, ktoru tam mali zavesenu doteraz :) Po kliknuti na prislusnu kvapku na mape (co najblizsie k vasmu odbernemu miestu) sa zobrazi tabulka s nasledujucimi udajmi:
Celková mineralizácia
Tvrdosť
Dusičnany
Rozpustné látky
Sodík
Vápnik
Horčík
Vápnik + Horčík

http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako- ... napoj.html
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Voda v Brezne

Odoslaťod chrumka20 » 16 Okt 2011 16:18 pm

Richard Tokušev napísal:V Brezne je najhoršia voda pre akvaristiku v okolí novej nemocnice kde dosahuje 18 - 20°N a pH 7,3 - 7,9. Patria sem ulice L. Novomeského, Dr. Clementisa, Fraňa Kráľa, Nálepkova, Švermová, Banisko, Sládkovičová, Fučíková, Hviezdoslavová, Pionierska. Tu je najlepšie chovať afriku - Malavi, Tanganika

Brezno halny má stredne tvrdú vodu a s pH 7,6 - 7,9 (takmer identická s parametrami východoafrických jazier)

V ostatných častiach Brezna je voda priam stvorená pre akvaristiku. Väčšinou sa tvrdosť pohybuje do 5°N, ale pH je potrebné upravovať do kyslejšej roviny nakoľko sa pohybuje v rozmedzí od 7,4 do 8.



Chcela by som sa spytat ci aj ulica CSA patri do tej prvej skupiny cize v okoli novej nemoc. lebo nie je zmienena, dakujem za info
chrumka20
 
Príspevky: 39
Obrázky: 3
Založený: 03 Okt 2011 19:14 pm
Bydlisko: Brezno

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod krto » 28 Nov 2011 14:23 pm

Fyzikálno-chemické výsledky pre pitnú vodu, z merania akreditovaným labolatóriom, Žilina - Vlčince z 7.11.2011:

ph = 7,86
rozp.kyslík = 8,05mg/L
aktívny chlór = 0,28mg/L
KNK = 3,7mmol/L
ZNK = 0,06mmol/L
konduktivita = 38mS/m (na mieste merákom 414µS/cm)
NO3 = 6,79mg/L
NO2 = menej ako 0,01mg/L
ChSK-Mn = 0,16mg/L
Mn = 0,006mg/L
Al = 0,031mg/L
Fe = menej ako 0,005mg/L
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod salik » 19 Mar 2012 11:59 am

Bratislavská vodárenská spoločnosť pre Vás už tradične pri príležitosti Svetového dňa vody pripravila bezplatnú analýzu vzoriek vody z domácich studní na prítomnosť dusičnanov a celkovú tvrdosť.
Záujemcovia môžu od pondelka, 19. marca, do stredy 21. marca 2012 v čase od 8:00 do 16:00 hod. priniesť vzorky vody do priestorov laboratórií BVS na Bojnickej ulici 6 v Bratislave (autobusy 53, 63, 65 a 96 - zastávka Bojnická).
Oproti minulým rokom nastáva zmena – vzorky vody sa nebudú prijímať v zákazníckom centre na Prešovskej ulici, ale iba v priestoroch laboratórií na Bojnickej ulici 6.

http://www.bvsas.sk/sk/aktuality/bezpla ... -vody.html
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod triscene » 19 Mar 2012 12:20 pm

hm..keby som im nacapoval vodu z vodovodu kedze som zvedavy na rozbor tak zistia ze nie je zo studne? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod MAXO.SK » 19 Mar 2012 12:22 pm

no takých ľudí je 90% čo tam ako k... nosia vodu z vodou, ani vám by sa nepáčilo robiť zbytočnú robotu
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Parametre vodovodnej vody v jednotlivých regiónoch

Odoslaťod triscene » 19 Mar 2012 12:24 pm

to bola len informativna otazka, ak su to teda len studne tak sa trapit nebudem :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.