Mini oáza pokoja (by chnuro)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 01:11 am

Zdravím všetkých na tomto fóre ;-)
Chcel by som sa podeliť s mojim prvým akváriom po 5-7 rokoch. Je to taký môj comeback po 10r chove korytnačiek písmenkových. V tomto akvárku som si vtedy odchovával živú gubkoidnú potravu, no teraz dostalo oveľa vyššie poslanie.

Akvárium "Mini oáza pokoja" je založené 11.1.2011 a slúži hlavne pre moje potešenie a obdiv druhých (ale to asi až časom ;-) ) Pokusmi na tomto akva by som sa chcel pripraviť na niečo veľké (možno aj 500l), ke%d na to budem mať priestor. Myslím tým spôsoby hnojenia, boj s riasami,....

rozmery:
40x20x20 (cm), používam aj krycie sklá

pozadie
Samolepiaca čierna tapeta.
(mám odloženú aj oblohovo modrú, ale keď vidím veľa pekných nádrží s čiernym pozadím, neodolal som)

Filtrácia:
DSC06288.JPG
Externý filter vlastnej výroby.
Náplne filtra zľava: molitán, siporax, zeolit, filtračná vata.
Použité čerpadlo: Hailea HL-BT200 (200l/h). Čerpadlo je zabalené vo filtračnej vate, nasávací kôš som použil na rozptýlenie pritekajúcej vody, rozstrekovaciu rampu zasa na výpusť do akvária.
Ako hadice a nasávacia časť v akváriu poslúžil odkaľovací zvon "Marina Easy Clean mini".

Filter chcem mať pod úrovňou hladiny, preto je tesnenie namazané silikónocou vazelínou a stiahnuté konštrukciou z plexiskla (tá na obrázku nie je), inak filter presakoval.


Ohrev:
V mojom prípade je ohrev nutný, lebo keď na tomto byte nie som, teplota môže klesnúť aj na 16°C
DSC06289.JPG
Pôvodný ohrev som plánoval výhradne ohrievanie dna 25W thermokáblom, ktorý by ovládala riadiaca jednotka (vlastný vývoj). Nakoniec som v nedočkavosti objednal 25W ohrievač s termostatom Sera (18,5cm). Vyhrievanie dna nevyjde nazmar: pracujem na vlastnej miniatúrnej zásuvke Master-slave. Tzn., že ak zopne termostat ohrievača, bude hriať jeho vlastná špirála aj ohrev v dne. Komplikované, ale funkčné :-).

Poznámka:
S filtrom nie som absolútne spokojný a vŕta mi hlavou prerobiť filter tak, aby som do neho mohol zabudovať aj ohrievač, v akváriu som pôvodne nechcel viditeľú absolútne žiadnu techniku. Zároveň by som asi aj efektívnejšie využil objem filtračných náplní.

Substrát:
Plánoval som nejaký funkčný substrát (veď prečo v miničku nevyskúšať), tak som zvolil JBL Manado, kúpil som vrecko 3L. Je to hnedý substrát zrnitosti 1-2mm (odhad) so schopnosťou naväzovať živiny. Pôvodne som chcel aj výživové dno s použitím JBL florapol, ale to akosi nevyšlo :-). Posudte sami:
DSC06292.JPG
JBL Manado je podľa mňa nezlúčiteľné s JBL Florapol. Hold - začiatočnícka chyba. Už som múdrejší. Vyriešil som to tak, že som štrk a filtračné náplne nespočetne-krát premyl a začal odznova.

Tento "problém" som konzultoval aj v téme tu na fóre:
http://www.akva.sk/post173180.html?hilit=JBL%20florapol#p173180

(pokračovanie v ďalšom príspevku)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 01:38 am

(pokračovanie predchádzajúceho príspevku)

Osvetlenie:
Zatiaľ provizórne 1x11W stolnou lampou 13hod denne rozdelené na 2 intervaly. Je to strašné osvetlenie, ale už nie na dlho.
Zajtra mi prídu trubice a po dokončení krytu a samostatnej skrinky pre akvárium (stolár tento týždeň) budem svietiť trubicami OSRAM
1x8W 930 (cca 300lm)
1x8W 956 (cca 300lm, údaje časom upresním, ak by to niekoho zaujímalo)
Každá trubica s vlastným elektronickým predradníkom. S týmto chcem svietiť 10-12hod denne (podľa potreby) a malo by to vyhovovať aktuálnym rastlinkám a hlavne bude celé akva osvetlené konečne rovnomerne.
DSC06320.JPG
Osvetlenie je teraz improvizované, ale už čoskoro sa zmení rovnako ako aj umiestnenie celého minička. Ja som sa strašne tešil, ako ho už už založím, preto toľko improvizácie s ohrievačom, svetlom,... oproti pôvodnej idei. Sledujte túto tému ďalej, ja sa k pôvodnému nápadu určite dopracujem :-)


Rastliny:
prvé rastlinky boli zasadené 7 dní od založenia akvária. Rastlinky som vyberal úmyselne rýchlorastúce, aby som sa vyhol začiatočným problémom s riasami. Je viac, než pravdepodobné, že dôjde k zmene layoutu a nadbytočné rastliny pôjdu preč.
Jediné, čo sa vyhýba zvolenému pravidlu je tá Utricularia, ale ja som nemohol odolat.
DSC06324_crop0.JPG
19.1.2011
Utricularia Graminifolia
na koreni asi Anubias barteri 'Coffeefolia'
Ceratophyllum submersum
Pistia Stratiotes (plávajúca)

DSC06326.JPG
19.1.2011
o deň neskôr pridaná na prázdne miesto. Kúpil som ju takmer bez koreňov.
Ludwigia repens submers


Hnojenie:
-Sera Florena striedavo so Sera Florenette každý týždeň jedno hnojivo v jednej dávke.
Pravdepodobne hnojivo zmením, toto by bolo dosť nákladné (teda pre miničko ani nie :-) ).
-CO2 burčiak, zatiaľ non-stop, lebo akva je bez živočíchov (používam systém s dvoma fľašami)
Recept: 14g kvasiniek, 280g cukru, ~1,7l vody. V čistiacej fľaši za burčiakom vidím odhadom 1-2 bublinky/s, prvý deň to bolo pochopiteľne viac. difúzia cigaretovým filtrom. Uvažujem nad EM ventilom, ktorý by mi automaticky púšťal na noc burčiak do miestnosti, aby sa v noci nepresycovalo akva CO2.
-kontrola obsahu živín testom Ferrin od Rataja (nadšený ním nie som)

Osadenstvo
zatiaľ nieje. Chcel by som nejake mikrorybky a pár krevetiek. Niečo som si vybral, ale budem improvizovať v akvaristike.
btw: slimáky už mám, hoci nedobrovoľne.

Možno nie som najtrpezlivejší človek planéty a dúfam, že moje unáhlené založenie minička nebolo až ataké unáhlené. Najviac by ma trápila strata tej Utricularie. Momentálne trávim najviac času pozorovaním vlastnej Mini oázy pokoja a som plný ideálov, čo chcem s ňou dokázať.
Naposledy upravil chnuro dňa 26 Jan 2011 01:50 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 01:45 am

Už je to skoro týždeň od zasadenie prvých rastliniek, tak pridám v blízkej dobe nejaké nové foto, ale začínam byť nervózny, lebo rastlinky viditeľne stagnujú - všetky. Jedine Pistia rastie neuveriteľným tempom.

Ešte pridám namerané hodnoty vody v akváriu:

test SERA 5v1
pH = 8 (pred pridávaním CO2)
KH = 10°dKH
GH > 16°dGH
NO2 = 5mg/l
NO3 = 50mg/l

test Rataj Ferrin
Fe < 0,3mg/l (merané pred výmenou vody)

test Rataj pH
pH = 6,8 (po pridávaní CO2)

Neviem, čomu mám veriť. Tie Sera testy vychádzajú strašne draho, chcel by som si kúpiť ešte kolorimetrický test na kH, lebo vodu mám veľmi tvrdú. Budem asi riediť destilkou, alebo mám možnosť z akvaristiky kam chodím, kupovať vodu z RO. Pre miničko no problem.

Na najbližšiu výmenu vody mám nachystanú prevarenú vodu. V hrnci bolo neuveriteľné množstvo vyzrážanej bielej hmoty. Vodu som zlial na ochladenie do iného, aby sa ochladila a nenaviazala látky naspäť. Neviem, či je posledný krok potrebný.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 09:12 am

Ahoj chnuro.
Ten filter tesni ako ma? nebojis sa? Osvetlenie planujes T8?
Riadenie kabla mas ako? Jaj uz citam, no to som zvedavy.
Inak drzim palce, nech sa dari.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 09:42 am

pha napísal:Ten filter tesni ako ma? nebojis sa?


Fotky toho filtra pridam v kompletnom stave dnes vecer. Tam uvidis dovod, prečo tesní. Inak je už 2 týždne cca 30-40cm pod hladinou vody. Prvy týždeň som ho mal v takej plastovej vaničke a ani kvapka. Tak som ho dal von - už sa nebojím.

pha napísal:Osvetlenie planujes T8?

2xT5 - ospravedlňujem sa, na to som zabudol.
Poznámka:
pôvodne som chcel Akvaristické trubice T5 od Hagenu. Na stránke výrobcu som našiel T5 8W Sunglo aj Power Glo. Problém je, že keď niekto začne vyhľadávať lineárne trubice 8W (ako technik viem, že také existujú len T5) na slovenských e-shopoch, nájde len T8. Podľa mňa nejaký "inteligent" sa raz sekol a už to ide... Skrátka viem, že také niečo existuje, ale nikto mi to nechce objednať. Celý paradox završuje fakt, že som 1x Sunglo T5 8W kúpil v Piešťanskom Aupark-Pet shop center => naozaj taká trubica existuje. Dokonca som ju mal zapojenú aj na predradníku, by som sa presvedčil, že ma moje zmysly neklamú. Inak mizerný obchod, myslím, že ju aj tak objednali len omylom pri zakladaní obchodu, lebo druhý kus už nevedeli zadovážiť.


pha napísal:Riadenie kabla mas ako? Jaj uz citam, no to som zvedavy.

Riadenie kábla som spomenul už niekde vyššie. Zásuka Master-Slave. Možno to máte aj niekto doma pri PC. Je to ten typ zásuvky, čo vypne všetky periférie spolu s vypnutím PC. Zapnú sa všetky so zapnutím PC. Skrátka zásuvka detekuje tok elektrického prúdu hlavného spotrebiča (MASTER - v mojom prípade ohrievač s termostatom) a ovláda všetky vedľajšie spotrebiče (SLAVE - v mojom prípade je to thermokábel).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 10:14 am

Tieto sa daju zohnat v kazdom lepsom elektre: T5-8W, dlzka 288mm, farba 954-380lm alebo 930-380lm cena okolo 5evry.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 10:28 am

pha napísal:Tieto sa daju zohnat v kazdom lepsom elektre: T5-8W, dlzka 288mm, farba 954-380lm alebo 930-380lm cena okolo 5evry.

To som si mylsel aj ja. Objednal som si z kazdej 3ks pred Vianocami a este ich nemam. Spomenul som vyssie, ze dnes by mali uz prist. Z bezne dostupnych trubic maju po prekryti teplej a studenej spektrum najblizsie k akvaristickym.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 10:49 am

ta 930 nie je prilis zlta a zbytocne draha? Nepostrada nahodou modru cast spektra, ktora je rovnako (ako cervena) dolezita pre zdravy rast rastlin? Osobne by som tam dal skor nieco v pasme 5000 - 6500 K (850-865).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 11:09 am

Vlado21 napísal:ta 930 nie je prilis zlta a zbytocne draha? Nepostrada nahodou modru cast spektra, ktora je rovnako (ako cervena) dolezita pre zdravy rast rastlin? Osobne by som tam dal skor nieco v pasme 5000 - 6500 K (850-865).

Toto je T5/8W - krátka atypická trubica, v akváriu som to ešte nikomu nevidel. Ja som riesil osvetlenie 2 mesiace. T5 existuju 6xx, 7xx a potom som nasiel az 9xx - spokojnosť. S takýmto osvetlením si môžem povedať, že takto nejako to vyzerá v prírode :-). To akvarko ma stalo uz tolko penazi, ze nejaka trubica za 5€ je šuvix. Navyse, toto je akvaristicke forum, nechcem tu riesit financie. Akvaristika nieco stoji a miniakva nie je vobec lacna zalezitost. Cenovo by som to prirovnal k 60l nádrži.

Navyše, ak si pozrieš toto:
Kód: Vybrať všetko
http://www.osram.cz/osram_cz/KATALOG/05_zarivky_15-06-43.pdf

tak na konci sú spektrá jednotlivých trubíc. Pozeraj radu LUMILUX DE LUXE. Ta 930 dominuje v červenom spektre, 956 v modrom.

Prepac za tak razantné presadzovanie mojho nazoru, ale so svelom som sa vytrapil rovnako ako s filtrom. Rozdiel je v tom, že svetlo som ešte neodskúšal :-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Ajven » 26 Jan 2011 11:21 am

myslim, ze T5/8W aj tu bezne ludia pouzivat na miniakvaria. Ja som ich zopar preluskal, nejako extra nezalezi od spektra a vyrobcu. Akurat raz som sa buchol "po vrecku" a kupil som jednu od Hagenu za cca 11e, po mesiaci to uz skoro nesvietilo. Nechcem z tohoto jednoho pokusu robit unahlene uzavery, ale ja uz skusat nebudem. Momentalne tam mam nejake 6400K, vyrobcu ani neviem, tusim v Hornbachu som to nasiel.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 11:28 am

Ajven napísal:myslim, ze T5/8W aj tu bezne ludia pouzivat na miniakvaria.


Ja som pred založením akva naozaj veľa čítal, tak som potom prehliadol niekoho s 8W T5 trubicami. Vačšina ľudí používa do minička tie 9-11W osvetľovacie rampy a rôzne lampičky, príp bežné kompaktné žiarivky. Takže ak niekto používate 8W trubice do minička, dajte vedieť ako ste spokojní, dík.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 11:52 am

chnuro, ked tam uz chces mat tu teplu (cervenu) 930 a cenu neriesis, ja by som ju skombinoval skor so studenym dennym svetlom (965), aby mali rastliny dostatok svetla aj v modrom pasme. Ale rob ako myslis, len som Ti napisal, ako by som na to isiel ja... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 12:00 pm

Ajven napísal:myslim, ze T5/8W aj tu bezne ludia pouzivat na miniakvaria. Ja som ich zopar preluskal, nejako extra nezalezi od spektra a vyrobcu.

Ajven, s tym spektrom si dovolim nesuhlasit. Rastliny vnimaju svetlo inac ako ludia, na zdravy vyvoj potrebuju urcite casti spektra (najma modre a cervene). Ak tieto v osvetleni chybaju alebo su potlacene, rastliny mozu stagnovat. A plati to tak pre velka akvarka, ako aj pre minicka. Mozno ma niekto zo "starych vlkov" opravi, ale tak to vidim ja... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 12:02 pm

Ahoj Vlado.
A kde sa da kupit 965 T5 8W?
Dakujem.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Ajven » 26 Jan 2011 12:09 pm

Asi som nemal pisat slovo spektrum, presnejsie by bolo teplota farby. Nebudem ti oponovat, viem povedat iba tolko, ze ak mam napriklad nad akvariom iba 6500K ziarivky tak nevidim problem so stagnaciou rastlin. Kludne to moze byt aj tak, ze svietia dostatocne aj v inym pasmach a preto nie je problem, to netusim.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 12:25 pm

Ľudia:
Pred Vianocami som riesil svetlo pre 130l nadrž, tam som mal tolko moznosti, ze som si nevedel vybrať. Skončil som pri 2xT5 Juwell/Sera 35W (sera daylight brilliant + sera plant color). Po nainstalovaní mi to takmer vyrazilo dych. S výsledkom som spokojný ja aj obdarovaný.

Okolo minička je všetko úplne inak. Možností je málo, dostupnosť nízka. Verte mi, že som preskúmal toľko možností a otravoval toľko ľudí, že svetlo považujem za vyriešené a zvolené riešenie za najlepšie možné dostupné s čakacou dobou do 1 mesiaca. Reakciu akvária budem samozrejme časom komentovať.

Jediná lepšia možnosť by bola už snáď len komunikovať priamo s Hagenom a vysvetliť im nedorozumenie o blude na slovenskom trhu: T8/8W - aj keby to nebol blud, tak neuverím, pokiaľ neuvidím :-)

Každopádne ďakujem všetkým za názory a zároveň by som Vás chcel poprosiť o overenie realizácie nápadu, ktorý sem napíšete, príp. o odkaz.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 13:27 pm

Sorry, pha, musis sa spytat u obchodnikov, co ja nie som. Ak je 965 v tomto prevedeni tazko dostupna, isiel by som povezme do GRO-LUX (8500K) od SYLVANIe, co je podla mna vzdy lepsia volba ako ta 930 v kombinacii s 956 (argumenty vid vyssie).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 13:47 pm

Ajven napísal:Asi som nemal pisat slovo spektrum, presnejsie by bolo teplota farby. Nebudem ti oponovat, viem povedat iba tolko, ze ak mam napriklad nad akvariom iba 6500K ziarivky tak nevidim problem so stagnaciou rastlin. Kludne to moze byt aj tak, ze svietia dostatocne aj v inym pasmach a preto nie je problem, to netusim.

6500K, aspon ta od Philipsu (865/965), ma vyvazeny spektralny diagram pre rastliny. V zeleno-zltom pasme sice vyziari zbytocne vela svetla (napr. v porovnani s chladnejsou Aqua-Glo), ale ked si clovek na to zvykne, je to ok (rastliny si tuto cast spektra velmi "nevsimaju").
Naposledy upravil Vlado21 dňa 26 Jan 2011 13:48 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 13:48 pm

To vidim ze niesi obchodnik, inak by si nespominal 965 pri T5 8W. Ja som totiz volal do firmy ktora , da sa povedat vsetko zozenie. A GRO-LUX sa prave najviac hodi k 965, aj link niekde je o tom, rozne varianty, kombinacie. Treba hladat.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 13:51 pm

Ajven okolo 6500K ako pises je uplne v poho. To uz iny machri dokazali. A ja mozem potvrdit.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 13:59 pm

pha napísal:Ajven okolo 6500K ako pises je uplne v poho. To uz iny machri dokazali. A ja mozem potvrdit.

pha, ruku na srdce, a je podla teba v poho aj 3000K & 5600K (mozes potvrdit?)? :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 14:07 pm

Nebudem sa tu s tebov natahovat. Ak chces dam foto akvarka kde som svietil 4000K. Nechapem preco by mali byt zle 3000K a 5600K.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 26 Jan 2011 14:24 pm

Myslim, ze ovela dolezitejsia ako chromaticnost je intenzita a dlzka osvitu pre rastliny, ak toto nie je tak mozes mat svetlo ake chces a nepomozes si.
Pouzival som uz kde co od 3000k do 6500K a vsetko bolo fajn...Jedine co ma naozaj dostalo a kde som videl perfektny rast su HQI (OSRAM 6500K, rast o cosi este lepsi ako Giesemann Megachrome tropic).
Z T5 trubice su co poznam najlepsie od Dennerle - Special Plant (pisu ze 3000K ale nie je to az tak zlte ako klasicka 3000K tak neviem v com to je...), tie su ale naozaj spicka a su hodne kazdeho eura, lepsie ako Giesemann Powerchrome T5...
Vsetko ostatne sa da uspesne kombinovat medzi sebou tak, aby to pasovalo aj na oci akvaristu...mne sa osvedcila u ziariviek kombinacia 830 s 865...rozumny kompromis rastliny a moje oci..:-)
Katalog ziariviek osram pre zaujimavost -> http://www.osram.cz/osram_cz/KATALOG/05 ... -06-43.pdf
Naposledy upravil trinitysk dňa 26 Jan 2011 14:27 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 14:34 pm

Vlozim tu foto toho akva kde som svietil 2xT5 24W, 4000K, aby si niekto nemyslel ze rozpravame sprostosti.
Prílohy
A2.jpg
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.