panciernici



Akvarijné ryby - choroby, liečba

panciernici

Odoslaťod Dusky » 26 Jan 2011 18:56 pm

Mám problem s pancierničkami, konkrétne jullii, aeanus, panda...všetky maju akoby useknuté fúziky, bud jeden fúzik, alebo obidva... a nieco biele na papulke alebo na tom skratenom fuziku, nie je to plesen si myslim, nechtiac sa mi podarilo rozvíriť hnojivo florenate, ked som vytahoval rastlinky...nemam take ryby ktore by im to mohli spravit, co to moze byt?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Reklama

Re: panciernici

Odoslaťod prasan » 26 Jan 2011 19:12 pm

Nevhodný štrk?!
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: panciernici

Odoslaťod neger501 » 26 Jan 2011 19:19 pm

Urcite to je nevhodny strk ako vidim na tvojich obrazkoch mas v akvarku cadicovu drt ta je dost ostra a ked sa ponciernici hrabu v dne jednoducho si takto ublizia.
Pre panciernikov je najlepsie pieskove podlozie aj ked si pozries videa panciernikov s prirody tak vo velkych hufoch sa hrabu v piesku a hladaju co to pod zub .....
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: panciernici

Odoslaťod Dusky » 26 Jan 2011 22:15 pm

to som nevedel ze je to cadicova drt, ja som to kupoval cez net: http://www.zoohit.sk/shop/akvaristika/d ... sek/192040
tam je pisane ze je to štrk, musim nejako odfotit panciernicka, lebo to by nemohli mat hned to iste vsetci naraz
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: panciernici

Odoslaťod Mariok » 27 Jan 2011 23:01 pm

neger501 napísal:Urcite to je nevhodny strk ako vidim na tvojich obrazkoch mas v akvarku cadicovu drt ta je dost ostra a ked sa ponciernici hrabu v dne jednoducho si takto ublizia.....


Toto tvrdenie sa objavuje opakovane, ale nezdá sa mi, že by v prírode nefungoval pud sebazáchovy. Osobne mám síce len Corydoras aeneus, ale asi dva roky som mal na dne ostrohranný riečny/potočný strk tak 2-4mm a žiadne poškodenie fúzikov som nepozoroval. Tak ako to vlastne je?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: panciernici

Odoslaťod Vlado21 » 27 Jan 2011 23:44 pm

Mariok, v ktorej rieke/potoku si nazbieral ten ostrohranny strk? :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: panciernici

Odoslaťod Mariok » 28 Jan 2011 06:51 am

V potoku tečúcom z Jedľovín, pri partizánskom cintoríne. A čo to má spoločné s podstatou otázky, teda či v prírode funguje pud sebazáchovy, alebo Corydorasy sú masochisti ? :(
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: panciernici

Odoslaťod martin_s » 28 Jan 2011 09:40 am

Predpokladam ze Vlado chcel naznacit to, ze ostrost hran pri strku, ktory zoberies z potoka alebo rieky je dost rozdielna oproti drti. Ide o to ze v tecucich vodach dochadza vplyvom prudu k prevalovaniu kamienkov, cim sa ich hrany postupne zaobluju...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: panciernici

Odoslaťod Vlado21 » 28 Jan 2011 12:33 pm

Vdaka, Martin, presne to som myslel... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: panciernici

Odoslaťod Mariok » 28 Jan 2011 23:16 pm

Páni ďakujem. :wink: Ja som to pochopil veľmi dobre, ale mne ide o to, že príroda je múdra a vyhlásenia o tom, že ostrohranný štrk do akva nepatrí, lebo si na ňom poškodzujú fúziky Corydorasy, nepovažujem za najšťastnejšie. Nakoľko som choval len C. aeneus-y nechcel som to generalizovať, skôr som čakal, že sa ozve niekto, kto sa im venuje detailnejšie a pridá svoje skúsenosti. :)
Takže nadhodím teóriu:
Keďže predpokladám, že pud sebazáchovy naozaj funguje, Corydoras si nebude vedome ničiť svoje fúziky, ktoré keďže sú citlivé, spoľahlivo rozoznajú nebezpečie ostrej hrany a nebudú búšiť do ostrohranného štrku, aby si ich zničili. :x
Samozrejme, že keď im "pán tvorstva" poskytne zámerne, alebo (podstatne častejšie) z nevedomosti nádrž s "krásnym drveným štrkom tej správnej farby" a podávaná potrava zapadne medzi ten štrk, tak im chudákom nič iné neostane, len sa tam snažiť "zavŕtať" a potravu si vybrať. Ani v tejto fáze ešte nie je nutné, aby si fúziky poškodzovali. Možno v prípade dlhého hladovania by to mohlo byť iné, hlad je zlý a vtedy MOŽNO by riskovali aj poškodenie fúzikov za cenu získania akéhokoľvek stráviteĺného sústa. :cry:
Skutočnú príčinu problému by som videl v tom, že ten ostrohranný štrk, obyčajne vyššej zrnitosti, im nedovolí vyzbierať bez rizika zranenia zbytky potravy, tá zapadne medzi štrk, a začne tam hniť, zo všetkými následkami bakteriálneho rozkladu. S tým súvisí samozrejme priama možnosť prenosu infekcie. Takže za príčinu "skrátenia" fúzikov by som považoval skôr batreriálnu nákazu, ktorá pri jemnom strku/piesku nevznikne, keďže panciernici vedia piesok "prehrabať" a zbytky takmer 100% vyzbierať.

Aby nedošlo k omylu, taktiež som presvedčený, že ostrohranný štrk Corydorasom nesvedčí! :evil: Ale ak bez neho niekto "nemôže žiť" :roll: , a zároveň chce mať v akva pancierničky, mal by im kompromisne "obetovať" časť plochy dna nádrže (povedzme 30x20cm?), kde by im nechal jemný piesok, a tam by ich kŕmil, a potom by snáť mohol docieliť aj zdravé fúziky corydorasov, aj značnú časť "svojho" akva s vysnívaným ostrohranným štrkom. :roll: Čo vy na to? :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: panciernici

Odoslaťod dodofix » 28 Jan 2011 23:33 pm

ja by som nepovedal, ze clovek a ryba vnimaju ostrost hran rovnako - aku mame citlivost prstu ? to co je pre nas ok, moze byt pre rybu (konkretne corydoras) problem ...
dalsia vec - pouzity strk im nemusia priamo nicit fuziky - moze sposobovat problem s hladanim/prijimanim potravy ako takej, jej vyuzitim a teda sa nepriamo podielat ich 'likvidacii - dostanu sa k nej az ked je uz nevyuzitelna (proste zvysky su uz naprd)
mozme filozofovat dlho, ale treba riesit - spravil by som aspon to co pises - vyhradil im nejaku cast dna, ktora ma pre nich prirodzenejsiu formu ako to, co vidno na obr - velmi jemnu strukturu a skusil ich krmit tam
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.