Mini oáza pokoja (by chnuro)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 14:49 pm

Mne nejde o 'natahovanie', tiez sa chcem nieco nove naucit. Cakal som skor vecnu odpoved, ako tu dal trinity. ;-)
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 14:55 pm

Som rad ze sme sa pochopili, treba najskor studovat, potom nieco tvrdit. To ze trinity ti to jasne vysvetlil mozes byt len rad. Usetril ti hodiny snorenia.
chnurove rastliny budu prekvitat, tak ako sa bude o ne starat, ale svetlom nic pokazene nebude!
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 15:46 pm

citujem trinitiho post:
mne sa osvedcila u ziariviek kombinacia 830 s 865...

cize 3000K & 6500K
skus si este raz s chladnou hlavou precitat co som pisal vyssie... ak ta nabudila ta 965 v mojom texte, zamen su ju za 865. Chcel som len povedat, ze pre akvarko (rastliny aj pozorovatela) je lepsia kombinacia 3000+6500K (viac modreho spektra), Mne neslo o nahananie ziariviek, ktore nema v ponuke ani tvoj obchodnik (ktory ma inac "vsetko") a je mi aj vcelku jedno cim bude svietit chnuro, ked mu budu rastliny prosperovat a on bude mat zaroven dobry pocit pri pohlade do akvarka... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Mariok » 26 Jan 2011 15:55 pm

Aj keď do značnej miery historické (nezahrňujúce nové typy osvetľovacích zdrojov), ale najucelenejšie pojednanie o osvetlení pre akvaristiku je pre naše končiny asi stále na stránke http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm
Je škoda sa hádať, pokiaľ sa nedostaneme aspoň k spektrálnym grafom jednotlivých svetelných zdrojov. Tie závisia od použitého luminoforu a od výrobcu k výrobcovi sa môžu líšiť. Takže napr. teplo biela a white-warm ešte nemusí byť to isté... :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Vlado21 » 26 Jan 2011 16:07 pm

Mariok, co sa tyka spektralneho grafu, uplny suhlas. Skoda len, ze pha tu neuviedol presny typ tych svojich 4000K trubic, ktore pouziva ku velkej spokojnosti.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 26 Jan 2011 16:55 pm

Chnuro som si teraz pozeral tie obrazky akva co tu mas v tejto teme...co to je to biele okruhle pri rastlinach? Mne to pripada ako tablety Sera Florenette A, ktora ma byt ale co najhlbsie v substrate (myslim, ze som ti to uz aj pisal v inej teme ked si mal prob. s JBL Florapolom), alebo sa mylim? Ak mam pravdu tak to hned zahrab pekne hlboko do dna, toto si totiz koledujes o pruser...
Rastlinky by som volil trosku inak vzhladom na malu vysku a hlbku akva, ale nebudem to tu rozpisovat, ak mas zaujem napis mi SS dat mi moj navrh...
Svetlo tolko neries aj ked tam budes mat 2x830 tak to bude v pohode...inak tie 8W maju v 827/830 a 840...jukni do toho linku co som tu dal, strana 5.10. dolu, pripadne nejake 9XX v tabulke na tej istej strane hore...-> "kovbojku" by som s tym ale nerobil..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 17:08 pm

trinitysk napísal:...co to je to biele okruhle pri rastlinach? Mne to pripada ako tablety Sera Florenette A, ktora ma byt ale co najhlbsie v substrate (myslim, ze som ti to uz aj pisal v inej teme ked si mal prob. s JBL Florapolom), alebo sa mylim? Ak mam pravdu tak to hned zahrab pekne hlboko do dna, toto si totiz koledujes o pruser...


to su take biele kamienky. V podstate nimi mam prilozene rastlinky, aby nechodili na vylety po akvarku ;-). Tie kamienky sa mi celkom páčili, takže z mojho pohľadu to má aj estetický účel. Včera večer som pridal Sera Florenette A naozaj, ale su tak 2-3 cm v štrku :-).

...a ano som to ja, co som mal problem s Florapolom.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 26 Jan 2011 17:18 pm

:-) no tak to su tie moje super oci, sa ospravedlnujem za mystifikaciu, hned sa mi zdalo ze si neni pako aby si to tam takto pohadzal...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 26 Jan 2011 17:31 pm

chnuro: rozmyslam nad tym kablom, vzdy som mal kabel, az teraz v mini ho nemam, ale viem to dorobit.
Vobec to nieje zly napad riadit oba naraz! Ja myslim tym co bude v akva, ty? Treba asi aj prepocitat ake maju byt silne, atd..
Neda sa nieco take kupit hotove? Abo ako to je narocne zostrojit?
Dakujem.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 19:05 pm

pha:
co sa tyka vykonu toho thermokabla, tak ja mam 25W, lebo som ho chcel mať v akva ako jediný zdroj tepla. Po napustení som skúšal, na akú teplotu sa voda ustáli (nasypaný štrk, externý filter v prevádzke, krycie sklá). Ustalilo sa to na rozdiele teplot miestnost - voda = 12°C po 32 hodinách. Mne sa to zdá fajn, lebo niekedy nie som na byte celý víkend a temperujem na cca 16°C.

Výsledok zaručený nie je. Technik mieni, fyzika mení ;-)

Zásuvku Master-Slave kúpiš za 15-20€ (o cene sa s nikým hádať nemienim, je to len odhad), ale je to veľká krava k PC. Pokiaľ nenájdeš niečo lacné a malé, oplatí sa ti kúpiť kontrolér (videl som niečo za 50€ na slovenslých e-shopoch), lebo musíš počítať ešte s cenou za ohrievač. Ten kontrolér zároveň použiješ aj ako teplomer a 1x spínačky, čo je tiež úspora.

Jediné, prečo nekúpim rovno ten kontrolér a hrám sa so zásuvkou MS je, že veľké akva by som už určite kombinoval s ohrievačom. Pozerám do budúcnosti ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 20:52 pm

chnuro napísal:...Výsledok zaručený nie je. Technik mieni, fyzika mení ;-)...


to bolo myslené k realizácii ohrievač s termostatom, MS ásuvka, thermokábel.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 26 Jan 2011 23:24 pm

pha napísal:...Ten filter tesni ako ma? nebojis sa?...


este raz budem reagovať na tuto otazku, lebo cez den som slubil fotky:
DSC06328.JPG
Pohľad na celok. Keďže tesnenie funguje excelentne, voda sa drží iba na tej úrovni, pokiaľ ju napustím, takže prečo pustiť vodu až k tesneniu? Hmm ;-)? Voda má 24°C, tak je vidieť, že sa na veku kondenzuje.

DSC06329.JPG
Tu je vidiet sposob poistenia tesnenia "Tesco Dózy". Tá nádoba má 2,4L. Je to dost komplikované, hlavne kôli čisteniu. Chcelo by to niečo jednoduchšie.


Tento obrázok by som odporučil všetkým majiteľom filtrov EDEN, čo si sťažujú na hlučnosť. Po nalepení gumových nožičiek filter ani nepočuť. Na filtroch EDEN som nevidel nič podobné, prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Poznámka:
Ak je hlučnosť jediný problém, s tým sa dá niečo spraviť, ale tie filtre sa nesmú umiestniť pod akvárium. Pre toto som si ho nekúpil ja. Rovnaký problém som riešil aj s Tesco dózou :-(

DSC06331.JPG
Tu je vidieť, ako som vyriešil hlučnosť. Sú to gumové nalepovacie nožičky. Už ani neviem, kde som to kúpil, ale podľa mňa stačí nalepiť nejaký mäkký o-krúžok a efekt je rovnaký.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 27 Jan 2011 01:12 am

Od zasadenia uplynul týždeň a rastlinky viditeľne chradnú. Jednou z príčin bude tvrdosť vody.
Testom od Rataja som nameral KH=21°dKH. Ma az zamrazilo.
Mal som nachystanych 5l prevarenej vody 1 den, tam som nameral KH=6°dKH. Tak som to tam supnul, vysledok po vymene: KH=15.
Zajtra spravim zasa to iste, aby som KH dostal co najnizsie.

Prikladam obrazky:
DSC06333.JPG
Ceratophyllum submersum (ak sa tak volá) odhníva. Na rovnakej fotke je vidieť nové výhonky. Naživo sú tie nové vrcholčeky nádherne zelené.

DSC06336.JPG
Jediné, čomu sa darí a rastie obrovskou rýchlosťou je Pistia Stratiotes.

DSC06339.JPG
Utricularia Graminifolia. V pozadí Ludwigia repens submers (tá sa zatiaľ celkom drží).


Ešte nejaké ďalšie foto:
http://i54.tinypic.com/2zg4z0w.jpg
na koreň som pridal trošku Jávskeho machu (Vesicularia dubyana)

Ludwigia repens submers:
http://i56.tinypic.com/2lvd3x2.jpg

a celkový pohľad:
http://i51.tinypic.com/2ngwvwz.jpg

po výmene vody som len symbolicky pridal 1ml Sera florena (celkovo je tam asi 15l vody - aj s 2,4l filtrom).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 27 Jan 2011 23:23 pm

Dnes som zasa vymenil velku cast vody. Premeral som KH akvariovej vody, prevarenej v hrnci, aj výsledok (asi 2 hod po výmene)
prevarená voda KH=6,5,
voda v akváriu KH=15
voda v akváriu po výmene KH=11.

Co poviete, celkom dobre z povodnej 21 zo vcera, nie?
Najblizsie toto zopakujem v nedelu, musim na víkend preč.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 28 Jan 2011 09:26 am

Chnuro nechcem ti kazit radost so znizovanim Kh ale este dolezitejsie ako Kh pre rastlinky je celkova tvrdost (GH) a tu prevaranim, bohuzial, nezmenis...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 28 Jan 2011 10:24 am

trinitisk, tak to si mi teda pokazil radost :-(. Ked som pocul, ze tvrdost vody ovplyvnuje schopnost rastlin primat ziviny a v narokoch rastliniek sa spomina vzdy KH, tak som vydedukoval, ze znizenim KH je problem vyrieseny.

priklad:
Kód: Vybrať všetko
http://rybicky.net/atlasrostlin/utricularia_graminifolia


Tak uz potom jedinou moznostou je RO... (lacna destilka, príp demineralizovaná voda je len technická).
Co by si mi teda odporucil dalej?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod smik » 28 Jan 2011 12:57 pm

chnuro napísal:Tak uz potom jedinou moznostou je RO... (lacna destilka, príp demineralizovaná voda je len technická).
Co by si mi teda odporucil dalej?


No a, tak použij technickou, nemyslím si že by na ní bylo něco špatného. Když jsem začínal s odchovama ryb a neměl RO tak jsem ji používal na výtěry různých teter a vše OK. Navíc do té tvé 16tky ji zas tak moc giga potřebovat nebudeš. Si ji namíchej s vodovodní na parametry, které ti budou vyhovovat.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod dr.pepa » 28 Jan 2011 12:59 pm

Presne smik,ja som ju tiez pouzival aj do nano s krevetami aj do velkeho k diskom a vobec nic sa nestalo.Teraz uz mam RO.
dr.pepa
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Mar 2010 20:54 pm
Bydlisko: Závod

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 28 Jan 2011 14:41 pm

Suhlas so smikom, az budes mat akvarii viacej alebo budes potrebovat viacej vody tak pojdes do RO, daju sa zohnat za velmi rozumne ceny relativne v dobrej kvalite, inak by si to asi teraz velmi nevyuzil pri tejto litrazi...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 28 Jan 2011 15:14 pm

Pracujem v Trnave a mam moznost vodu z RO kupovat. Cenu neviem. Otazkou je na Vás skúsenejších, či tá tvrdosť môže tak zásadne ubližovať rastlinkám, alebo je to proste novo založeným akva a nevhodne zvolenými rastlinami.
Prečo riešiť vodu kupovaním (je to hlavne menej pohodlné), keby to nebolo potrebné. Na fóre som našiel ľudí, ktorí v BA nalievajú vodu z vodovodu priamo do akva.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Ajven » 28 Jan 2011 15:26 pm

A problem je iba s UG ? Pozri, na vsetko sa neda jednoznacne odpovedat. S UG mam aj taku skusenost, ze v jednom akva so ju skusal viackrat a nie a nie, vzdy odisla. V druhom subezne beziacom akva rastla bez problemov, ta ista voda, ten isty substrat. O isty cas neskor som len tak nahodne natrafil na kusok UG, ktora narastla vo zavesnom filtri, bolo mi to luto hodit do kosa, pichol som to do toho akva, kde predtym nerastla a cuduj sa svete, rozrastla sa.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 28 Jan 2011 16:00 pm

Ta UG je pre mna vyzvou, ak uhynie, skor ako o 2-3 mesiace ju skusat nebudem, ale v akvaristike kde som ju kupil mi povedal ten pan, ze ju mavaju pravidelne. Tak sa nebudem zbytocne ponahlat. Bola aj dost draha.

Ludwigia repens pusta listocky, ale mozno je to dosledok po transporte - nalomené stonky, poskodene listy. Po pridavani CO2 je vidiet nove vyhonky. Celkovo vyzera horsie.

Pistia ma na listoch par malych dierok (mozno hnojenie), ale rastie tak rychlo, ze skarede kusky mozem kludne vyhadzovat.

Ceratophyllum submersum aj odhniva, aj rastie. Netrufnem si odhadnut, co zvitazi, tak musim cakat, nech sa to ustali. Ved to akva funguje len 2,5 tyzdna (1. tyz. bez rastlin).

Ceratophyllum submersum skusa moju trpezlivost, lebo na nej nevidim ziadnu zmenu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Mariok » 28 Jan 2011 17:59 pm

Chnuro: Ceratophyllum tam určite nemáš, teda aspoň nie na fotkách. Jemnolistá stonkovka bude nejaká Cabomba (caroliniana?) :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 28 Jan 2011 18:16 pm

Mariok napísal:Chnuro: Ceratophyllum tam určite nemáš, teda aspoň nie na fotkách. Jemnolistá stonkovka bude nejaká Cabomba (caroliniana?) :wink:

niekde vyssie som spomenul, ze nie som si nazvom isty, tak dakujem za opravu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.