Drevá - samorasty v akvariu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod MikiM » 14 Feb 2004 15:16 pm

Aj ja si to myslim len tak dalej
Obrázok používateľa
MikiM
 
Príspevky: 16
Obrázky: 12
Založený: 08 Feb 2004 20:44 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod fefe » 14 Feb 2004 15:21 pm

Takisto môžem povedať, že korene v akva sa mi páčia. Prečítal som väčšiu časť týchto príspevkov a čakal som, či natrafím na mnou používané korene. Nenatrafil som. Osvedčili sa mi. Či už po stránke farbenia vody, sfarbenia, uvoľňovania látok do vody a v neposlednej miere tvarov. Sú to korene z VINIČA. Neverili by ste aké krásne a nádherné tvary tieto korene majú. Čím starší, zým lepší.
Obrázok používateľa
fefe
 
Príspevky: 78
Obrázky: 25
Založený: 28 Jún 2002 13:05 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod affinis » 15 Feb 2004 22:24 pm

fefe napísal:Takisto môžem povedať, že korene v akva sa mi páčia. Prečítal som väčšiu časť týchto príspevkov a čakal som, či natrafím na mnou používané korene. Nenatrafil som. Osvedčili sa mi. Či už po stránke farbenia vody, sfarbenia, uvoľňovania látok do vody a v neposlednej miere tvarov. Sú to korene z VINIČA. Neverili by ste aké krásne a nádherné tvary tieto korene majú. Čím starší, zým lepší.


S tym mozem len suhlasit, ja osobne ho nemam v akva, ale videl som to u znameho a naozaj su velmi pekne, nehniju a nefarbia vodu...
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Geddeon » 19 Feb 2004 12:07 pm

Vazeni,
podival jsem se na Vasi diskuzi o akvarijnich korenech a chtel bych prispet jeste troskou objasneni. Jinak jsem tu poprve. U dreva se vyluhuji postupne latky zejmena dvou druhu - trisloviny, ktere barvi vodu do hneda a aminokyseliny, ktere okyseluji vodu. Aminokyseliny se postupne rozkladaji na slouceniny dusiku a tak dojde k otraveni vody amoniakem. Dusikate slouceniny se postupne redukuji na amoniak, ktereho se zase zbavime aerobnim kvasenim za pristupu kysliku. Stejny proces se odehrava ve dnu akvaria. Koren jako takovy je obrovskou zasobarnou vyzivnych latek, ale zejmena dusiku. Ten se postupne uvolnuje a uplne nejvhodnejsi je vyluhovani ve vode s minimem prisad, tedy destove. Ale lze pouzit i jinou vodu. Chemicke procesy cisteni bych moc nedoporucil (napr. maceni v roztoku NaOH), protoze si muzete vyslednymi produkty zvysit slanost vody v akvariu. Vyvarovani v roztoku kuchynske soli moc velky smysl nema, leda kvuli nejake desinfekci. Vyvarovani korenu se provadi zejmena kvuli jejich nasaknuti vodou, jinak neni nutne. Stejny smysl muze splnit i napareni korene (treba v zavarovacim hrnci). Nekolikere vyvarovani ma stejny ucinek jako vyluhovani latek ve studene vode, jen za bodu varu se lepe uvolnuji obsazene latky. Proces premeny dusikatych latek se tim ale neurychli, ten tak mesic trva minimalne.
Pouzit lze v podstate jakekoliv drevo do akvaria, jen u hodne mekkeho je nutne pocitat s tim, ze nevydrzi tak dlouho jako tvrde drevo. Nemam zkusenosti s pouzitim korene vinne revy, ta v okoli Plzne neroste. :) Ale jako drevo je lze samozrejme take pouzit.
Dulezite je jen, aby probehl proces premeny dusikatych latek za pristupu kysliku a vyplavilo se co nejvice zivin, i tak jich tam dost zustane. Vsechno ostatni je podruzne. Pro ty, kdo se pripravou nechteji moc trapit doporucuji, aby koren potopili nekam do vody a zkusili na nej na par mesicu zapomenout. Pak si jej jen vyzvednou a vlozi do akvaria. Potrebne procesy probehnou i bez jejich pritomnosti.

Pokud nekdo mate nejaky dotaz, muzete se zeptat na geddeon@atlas.cz.

Hezky den

Pavel Hucl
Geddeon
 
Príspevky: 1
Založený: 19 Feb 2004 11:40 am
Bydlisko: Plzen

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod skala » 19 Feb 2004 12:27 pm

uff. no neviem, ale o tom sa tu snad pisalo, ale mozno sa mylim.

a ked uz si to tak pekne napisal - obavam sa, ze aminokyseliny su vznikaju rozkladom bielkovin, tazko si viem predstavit, ze by neviazana aminokyselina bola obsiahnuta v dreve.

procesy premeny, ktore spominas - no to je trochu pritiahnute za vlasy - ta otrava NH3, iste si to tak ani nemyslel. moze byt, ale nitrifikacia a dentrifikacia ma rozne produkty pocas cyklu N, a NH3 je len jedna z moznych variant.

verim tomu, ze hmota dreva pomaha vzniku aj huminovych kyselín a organickych komplexov.

jediny vacsi problem je lignin, ktory je vo vode zrejme len tazko rozpustny.

Svoje riesenie: opakujem sa - koren staci umyt, vybrat nie prilis zaspineny, cosi normalne a hodit do vody. Ak sa ktosi boji, tak asi tak ako pises aj ty: vymacat a po case pouzit.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Romeo » 29 Apr 2004 08:13 am

Neviete niekdo poradit kde maju aktualne nejaky slusny vyber dreva (napr. mangroveho) v BA a okoli ? Bud vidim len male kusky (cca 20-25cm) alebo velky kus mopani ale plochy ako doska... Hladam nieco pekne clenite, prerastene velke cca 40-45cm... Vdaka.
Obrázok používateľa
Romeo
 
Príspevky: 39
Obrázky: 19
Založený: 24 Feb 2004 11:00 am
Bydlisko: Malacky

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Rori » 29 Apr 2004 08:24 am

Romeo napísal:Neviete niekdo poradit kde maju aktualne nejaky slusny vyber dreva (napr. mangroveho) v BA a okoli ? Bud vidim len male kusky (cca 20-25cm) alebo velky kus mopani ale plochy ako doska... Hladam nieco pekne clenite, prerastene velke cca 40-45cm... Vdaka.


V Baumaxe maju vzdy kopec dreva, ale ci mangroveho to neviem - kupil som tam dva mensie a jeden mi desne farbi vodu :( ale ten druhy je super :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod bolek » 03 Máj 2004 09:35 am

Naviažem na Roriho... V Baumax-e pri Prístavnom moste, som minulý týždeň (akurát dostali tovar) kúpil krásny (aspoň podľa mňa) mangrovníkový koreň. Olúpal som ho od kôry a všetkých mäkkých častí, vyčistil otvory a dutinky, na 3 hodinky ponoril do hypermangánového roztoku a od večera do rána do čistej vody (skúška správnosti). Koreň vodu nefarbí a je perfektný.... Len neviem, podľa štítku v obchode by to malo byť mango, ale podľa mňa je to mangrovník a to mango je trošku zavádzajúca (možno skratka).. Tak utekaj do Baumax-u nech ti to moc nepreberú... Len nekupuj tzv. špec. koreň, ktorý podľa mňa je dosť mäkký a bude mať tendenciu vodu farbiť.


P.S.: som si pripadal ako somrák hrabajúci sa v kontajneri a okoloidúci ľudia museli mať zo mňa zábavu, keď som sa vyše hodiny prehrabával v drevách, vykladal si ich vedľa, robil užší výber a potom šup k ďalšiemu kontajneru :-)

Išiel som odtiaľ špinavý ako prasa, ale stálo to zato .. (stál 299,- Sk) Mango - veľký koreň vrele doporučujem
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Rori » 03 Máj 2004 10:35 am

bolek napísal:P.S.: som si pripadal ako somrák hrabajúci sa v kontajneri a okoloidúci ľudia museli mať zo mňa zábavu, keď som sa vyše hodiny prehrabával v drevách, vykladal si ich vedľa, robil užší výber a potom šup k ďalšiemu kontajneru :-)

Išiel som odtiaľ špinavý ako prasa, ale stálo to zato .. (stál 299,- Sk) Mango - veľký koreň vrele doporučujem


Ako keby som videl seba :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Stuka » 03 Máj 2004 13:09 pm

Hmm a co tak strcit drevo do truby? Mam jedno velke a neviem ako ho vyvarit...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod bolek » 03 Máj 2004 13:22 pm

Načo vyvárať...?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod nino_q » 03 Máj 2004 13:25 pm

bolek,rori: my sme sa tam hrabali mozno dve hodiny ;)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod bolek » 03 Máj 2004 13:54 pm

...lebo ste boli dvaja a vo dvoch sa to lepšie "táhne" ;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Stuka » 03 Máj 2004 14:21 pm

bolek napísal:Načo vyvárať...?

Aby som zabil vsetky plesne a bacili a vsetku ostatnu haved a ked tak rozmyslam tak jak sa drevo zohreje roztiahne sa a nasaje viacej vody a lepsie sa bude potapat. Inak tiez som kupil v Baumaxe tusim to je ten mangrovnik alebo mango a je tiez stal 299 ,- a je dost velky videl som aj male a omnoho drahsie len aby v tom nebol daky pes zakopany sa obavam.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod skala » 03 Máj 2004 14:59 pm

stuka, ta haved je skor plus ako minus co spominas.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Stuka » 03 Máj 2004 15:36 pm

zarodky plesne, sliz a co ja viem co vsetko este dalsie kto to tu pisal ze mu to zacalo vylucovat drevo a potom mu vsetko skapalo tak s toho mam dost obavy aby sa to nestalo aj mne a ta zlta voda co s toho ide uz mesiac to namacam a stale stale mam to v takej vanicke vecer napustim cerstvu a za dva dni je zlta musim to vyvarit snad to sa to potom zlepsi
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod bolek » 03 Máj 2004 15:45 pm

ja som ho kúpil v stredu a v piatok sa už vynímal v akva a použil som vyššie uvedený postup.... Zatiaľ žiadny zákal, zafarbenie vody, ani "iné problémy" nie su. Len ho je treba riadne vyčistiť... Ak máš strach počkaj ešte zo dva týždne a ja podám report...;-), ale musíš sa mi cez túto tému pripomenúť...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod skala » 03 Máj 2004 16:29 pm

stuka, staci ocistit, oplachnut. nakoniec je to iste aj tu napisane, aj ako clanok mimo fora, aj kde kade inde. ak chces zopakujem to.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Stuka » 03 Máj 2004 17:51 pm

dobre idem si to precitat aj ked som to uz cital ale nevenoval som tomu pozornost. Btw. hypermanganaovy roztok to je taka to ked sa to hodi do vody tak voda zruzovie? A nemoze to drevo vstrebat a potom vylucit do akvaria?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Fero F » 03 Máj 2004 19:00 pm

neviem mne toto fungovalo: drevo som dobre vykartáčoval ešte v jazere bachol do igelitového vreca uzavrel a domov. doma som ho dobre nasolil vrece uzavrel a nechal pôsobiť. potom som len dobre prepláchol a bolo to.
Fero F
 
Príspevky: 26
Obrázky: 12
Založený: 17 Apr 2004 17:08 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Maja » 03 Máj 2004 19:46 pm

Ja som v Tescu v BA pred 3 rokmi kupila nadherny mangrovovy koren. No nemala som vhodny hrniec na vyvarenie, pokusala som sa o to v zavaracom hrnci, no voda nezovrela a tak som ho namocila na vyse tyzden do detskej vanicky a dala som ho nasiaknuty do rury (aj to bol problem, lebo som ho tam sotva natlacila) na 200°C kym sa to nevyparilo a to bola sila :-) ako finska sauna. A koren cistucky a nadherny. Bol krasne tvarovany 60x22x35cm zozadu plny dutin a skrys.
Ked som ho tam vyberala, prave dolozili tovar a bolo to uplne prepchate korenmi, ja som tam vsetko povykladala na dlazku a robila som selekciu- manzel sa za mna strasne hambil, ale koren mi kupi :-) 350.-. Malinko farbil, ale teraz je prekrasny a muzovi sa strasne paci (uz zabudol na tu hodinu hamby) :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Stuka » 03 Máj 2004 22:39 pm

Maja aj sa ho chystam strcit do rury. Len mam obavy aby nedoslo k tomu ze koren zacne horet a sposobi niaku katastrofu
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Maja » 04 Máj 2004 09:28 am

Horiet nezacal- aj ja som sa toho bala, ale povedala som si, ze keby, tak to obrusim. Bolo tam tolko pary, ze treba davat hrozny pozor, ked otvaras ruru, aby ta neobarila!!! A pozor -je strasne horuci a dlho bude, tak nechat podla hrubky, aspon par hodin vychladnut.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod bolek » 04 Máj 2004 09:38 am

Ved ti vravim koren nic nevypusta a nefarbi vodu a aj keby pustil trosku hypermanganu osadenstvu v akvarku to urcite vadit nebude, ved je to dezinfekcia, ktora sa pouziva aj v akvaristike... :evil:

Este raz: riadne ho oskrab od kory a makkych casti, vycisti dutiny, namoc na chvilu do hypermanganoveho roztoku (alebo do "osolenej vody") a potom ho riadne precisti kefou a vysprchuj...
Ak je moznost vyskusaj si ho na den namocit do nejakeho vedra (nadoby) s cistou vodou a uvidis ci bude farbit alebo nieco pustat... :idea:

netreba sa toho bat... ;-)

Vyvarat je to zbytocne a urcite by som sa aj ja bal ho strcit do truby, minimalne kvoli tomu smradu, ktory z tohto dreva bude pri vyparovani nasiaknutej vody... Neviem pri akej teplote sa moze drevo vznietit... no osobne si myslím, ze 200 stupnov celzia mu neublizi... Na druhu stranu je to podla mna nehygienicke (bez urazky)... Vyparena voda sa usadi na vnutornych stenach truby a ak ju hned neumyjes (samozrejme po vychladnuti) a budete nabuduce nieco varit alebo piect, tak vlhkom sa zaschnuty bordel opat skvapalní a bude kvapkat na jedlo... gŕŕŕŕŕŕŕ´tfuj :-( :cry: :cry: :cry:

Tolko moj nazor, a Ty si vyber svoju cestu.... 8)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.