Hnede riasy v skalnatom akvariu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Jožo » 11 Dec 2010 10:38 am

Dodo, pokial ide ozaj o akva s rastlinami, pH je dost vysoko. Ja som mal kedysi problem so stetinkou. Zriedka ide len o problem jedneho parametra, ale akonahle som znizil pH na tych 6,7...vsetko sa vyriesilo. Aj ked vlastne - zmena bola komplexna. CO2, uprava Ph, dostatok uhlika pre rastliny, lepsi rast, spotreba zivin... Ale mas pravdu, akva je este nove, chce to cas a trpezlivost.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod dodofix » 11 Dec 2010 18:55 pm

pH by mohlo byt rozhodne nizsie, suhlas, dnes sa konecne kus prebudili spiace TIBI potvorky, tak ked sa rozbehnu normalne, potlacim tam CO2 opat (teraz cca 10mg/l sa to pohybuje), co to urobi ... mal som predtym CO2 od rataja na skusku, fungovalo normalne, ked slapalo, tak CO2 kolisalo medzi 20-40mg/l, ale pH sa drzalo 7-7.5pH ...

pockam este par tyzdnov, ako sa to vyvinie
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnedé a zelené riasy na rastlinách.

Odoslaťod divad33 » 12 Dec 2010 19:51 pm

Tazko povedat lebo vyskyt rias nezavisi iba od techniky ale aj od toho ako sa o akva staras.kolko svietis?ako casto menis vodu?
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Hnedé a zelené riasy na rastlinách.

Odoslaťod Express » 13 Dec 2010 17:53 pm

Svietim 10 hod. denne, vymieňam 1/3 vody raz týždenne ...
Express
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Dec 2010 15:12 pm

Re: Hnedé a zelené riasy na rastlinách.

Odoslaťod divad33 » 13 Dec 2010 19:33 pm

osvetlenie je dobre.aj vodu vymienas velmi casto co je tiez dobre :wink: Skus mozno menej svietit a napis kolko mas v akvariu rastlin pretoze rastliny beru riasam ziviny a ak ich je tam malo riasy sa mozu premnozit :!: Zaujimave je ze tiez mam mensi problem z riasami (i ked momentalne v bitke s riasami vyhravam :mrgreen: ) a mam ten isty filter ako ty :shock: :!: :!: :!:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Express » 14 Dec 2010 14:30 pm

Riasy sa šíria ďalej, hlavne zelené riasy mi už porkývaju zčasti aj sopečný kameň čo mam ako dekoraciu :-( ....

Tie rastliny :
1 x Anubias, 2x Echinodorus angustifolius, 1x Echinodorus Marble Queen, 1 x Rotala,
1x Myriophyllum aquaticum,2 x Hemianthus, 2 x Eustralis. Ale hemianthus ten je strašne nulový, nedarí sa mu vobec.

Skusim teda menej svietiť, vypnem neonku (18 W) a nechám 50 W žiarovky ... Ešte dodám, že dávam do akva CO2 z burčáku (24 h denne), ale to som začal teraz nedávno, až po tom, ako prišli tie riasy, kua ...

Tebe nevadil prisilný prúd z toho cirkulátora? Ja som ho trochu priškrtil, lebo mi tam robil porádny prievan ...
Express
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Dec 2010 15:12 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod dodofix » 16 Dec 2010 09:14 am

minule som pisal, ze skusim to filtra zaradit uhlikovu napln a situacia sa po par dnoch, co tam bola, dost zmenila (nemusi to byt nutne tymto, mozno je to len nahoda) - riasa sa po ocisteni listov na nich objavuje znova v minimalnom mnozstve, kamene uz SAE stihaju cistit, aj sklo je evidentne menej zariasene ...

to len ako poznamku, keby niekto chcel experimentovat dalej :)
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod brano BA » 16 Dec 2010 09:49 am

Ja som mal v MALAWI taktiez problem s hnedou riasou na kamenoch, nemohol som sa jej zbavit. Vymenil som trubice a nasadil SAE. Riasa bola v priebehu par dni prec a uz sa neobjavila. Zatial mam od nej pokoj a ani znamky o nejakom navrate. Svetla mam podstatne menej ako pri rastlinkovom, na cca 430L mam len 2x36W, takze v intenzite svetla problem nebol, skor by som to typoval na spektrum. Povodne som mal T8 865 a 965, teraz mam AQUA GLO a POWER GLO.
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod zereusz » 16 Dec 2010 09:54 am

prosim Vas co je to SAE? :-) ja mam tiez problem s tou riasou svietim 2x80W Arcadia Plant Pro ale uz zacinam uvazovat ze vymenim to osvetlenie.
zereusz
 
Príspevky: 19
Obrázky: 61
Založený: 15 Nov 2009 15:12 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod dodofix » 16 Dec 2010 09:57 am

SAE = Siamese algae-eater = Mrenka siamska
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod zereusz » 16 Dec 2010 10:07 am

len teraz neviem ci to je dobry napad skombinovat s Tropheusmi :-)
zereusz
 
Príspevky: 19
Obrázky: 61
Založený: 15 Nov 2009 15:12 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod brano BA » 16 Dec 2010 21:21 pm

ci to je dobry napad ti neporadim, ale ja ich mam s Malawkami a v pohode. Riasu vyzrali a cihlidy ich nechavaju napokoji. Je pravda ze pri vpusteni sa niekolko minut otukavali, ale inak uplne v pohode. Kupoval som tie mrenky uz trocha vacsie prave koli tomu aby na ne cichlidy neutocili
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod ferrari » 29 Jan 2011 20:24 pm

ferrari napísal:Som tu nový, prelúskal som asik 6 strán tám v tomto oddelení a nenašiel som odpoveď. Poprosil by som Vás o radu:
Mám 84 l akva (60*40*35) a nasledovný problém: na stenách akvária, štrku, rastlinách (jednoducho všade) sa mi vytvára hnusný hnedastý povlak, raz za cca 3 týždne musím sklá oškrabať a to, čo padne naspodok musím odsať (vtedy odkalím celé akvarko)...ale prečo sa to tak usádza? Mám to akvarko cca 10 rokov a toto všetko sa začalo, až keď som ho premiestnil do svojho nového bytíku (10 rokov fungovalo u rodičov bez tohto povlaku a zákalov).
Druhý problém je, že sa voda často zakalí - rovnako na hnedo...tiež sa mi to nikdy nestávalo...
Už som z toho zúfalý, som sa tak tešil na akvarko v mojom bytíku...nie som nejaký začiatočník, ale nevenujem sa akvaristike nejak do hĺbky...akvaristike sa venujem od svojho detstva, t.j. cca 20 rokov, ale doteraz som takéto problémy nemal...
Osádka: 2xred parrot, 2x danio, 2x plata, 1x pancierníček, 1x prísavník, 1x gupka
Izba (a teda aj akvarko) je otočené na juhojuhozápad...

PS - preštudoval som svojho času kopec literatúry o akvaristike a hmlisto si pamätám, že tento hnedý povlak sa tvorí pri nedostatku svetla a zelený (=riasy) pri prebytku...ale ja rozhodne nemám málo svetla a mne sa robí aj tento povlak, aj riasy...všetko...ale na druhú stranu mi tak dobre rastú rastliny, ako nikdy predtým..

PS II - to, že sa akvarko presťahovalo ku mne bolo aj v dôsledku toho, že pôvodná osádzka komplet vymrela - dáka katastrofa, asi sa tam dostali nejaké jedy...čiže je v akvarku nový štrk (x krát prepraný a vyvarený dunajský štrk, čo sa dá kúpiťv akva potrebách za 30 Skk 5kg)...jedine, čo zostalo, sú rastliny a samotné akvarko...

PS III - ten zákal nemôžu spôsobovať granule určené pre Parrotov? Ale čím ich potom kŕmiť?


Len tak pre zaujímavosť, dnešný stav: Akvarko som presťahoval späť k našim, situácia so zákalom a problémami sa po 3 mesiacoch opakovala...tak mi bolo jasné, že za to môže nejakým spôsobom ten dunajský štrk a teda som vytiahol riečny štrk z potoka (taký jemnejší) a vyhodil ten dunajský z predajne...a odvtedy je pokoj (ťuk-ťuk). Sebe som zariadil 50l akvarko a mám z neho značnú radosť - funguje tak, ako má, t.j. rastlinky rastú, ako divé (mám Echinodorus Behleri, Saggitariu, Ricciu, začínam s Cryptocoryne balansae a s ceraptoteris), riasy v podstate nie sú, rybičky (platy, gupky, pancierníčky) s pekne množia..proste radosť...takže na 99% bol príčinou všetkých mojich problémov štrk...
Obrázok používateľa
ferrari
 
Príspevky: 27
Založený: 31 Jan 2009 17:08 pm
Bydlisko: PE

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Snoopy » 13 Mar 2012 18:08 pm

Tak som si prečítal niečo o hnedej riase ale žial neviem ako si poradiť, nakoľko:
1) akvarko mám set, čiže svetlo sa prerobiť nedá (svietim 15W na 65l)
2) rastliny tam nemôžem dať žiadne, pretože by mi ich 4zubce vytrhali a prežrali..
3) čo sa živočíchov týka.. pre prísavníky tvrdíte je to malé akva (navyše so 4zubcami neviem, neviem..), Neritinky - istota že by som povyberal len prázdne ulity, jediné čo viem isto že by prežilo sú mrenky siamske a prísavky thajské.. (skúsenosť)
Ešte chcem skúsiť dať do akva prúdové čerpadlo http://akvaland.sk/vodne-cerpadla-do-ak ... g-650.html a získať tak viac pohybu vody v akva, čo vraj zamedzeniu tvorby týchto rias.. Je napríklad vidno že pri "sacej" lily pipe riasy niesú a čím ďalej od nej sa ich množstvo zvyšuje.. Vedeli by ste mi poradiť ešte nejaké riešenie, resp či sa riasy zbavím za pomoci mrenky, alebo prísavky thajskej?

info o akva: 65L, brakická voda - hustota 0,005, na dne akva kremičitý "biely" piesok, layout kamene + koreň (zo symbiozy, vyvarený), filtrácia tetratec ex 400 cca 85% výkonu.

Vopred vďaka za rady.. :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Retep83 » 12 Jún 2017 20:50 pm

Prosím vás, mám novú 220tku, v nej 20 cichlid Labidochrimisov, ale.asi po dvoch týždňoch sa mi začala tvorit hneda riasa. Mám silný filter, ale trapi ma osvetlenie. Akvarko ma 120cm a mám tam dva pásy led. Jeden 110cm dlhý biele svetlo 6000K a druhý rovnako dlhý UV. Riasa sa tvori a štve ma to, no nenašiel som tu nič s led svetlom...mam ho malo, či veľa? Svietim od 8.00 do 22.00
Retep83
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Jún 2017 13:05 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Jún 2017 22:06 pm

Hnedá riasa sa tvorí u čerstvo založených akvárií a pri vyššom pH. Svetlo nieje naj, ale myslím, že pri cihlidách stačí.
Skráť dobu svietenia na 8 hodín, potom po mesiaci predlžíš podľa potreby
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Retep83 » 12 Jún 2017 22:33 pm

Ďakujem, zajtra to prečistim a skrátim na 8 hodín. Ja som si skor myslel, že svietim malo. Ph zmeriam.
Má priskrteny difuzor vychádzajúci z filtra( kvôli intenzite okyslicovania) vplyv na silu hlavice filtra a teda filtraciu? Lebo som to priskrtil, aby sa netvorili silné nublinky? Myslím, či som priskrtenim difuzor neunral dole filtra a tým vytvoril riasam chovné prostredie :-)
Retep83
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Jún 2017 13:05 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Jún 2017 22:48 pm

Niekedy sa tradovalo, že málo svetla=hnedá riasa, veľa svetla= zelená riasa. To je mýtus. Nieje svetlo ako svetlo a dĺžka svietenia je dôležitejšia v tvojom prípade s negatívnym účinkom.
Zrejme i filter nebudeš mať dostatočný k cihlidám. Filter musí ísť nonstop! To verím, že vieš. :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Zuzanaval » 30 Sep 2019 10:38 am

Ahojte. Uz pol dna tu citam prispevky a odkazy -linky o hnedej riase a som z toho jelen. Mam 6 tyzdnov zalozene malawi akva, 240 l, trochu prerybnene z dovodu ze planujeme vacsie do roka, tak nevh su na seba zvyknute od mala potom. 41 cichlid a 5 prisavnikov. Filter mam tetra 1200 ex plus. Okyslicovaci kamienok. Vodu menim kazdy tyzden 1/3. Testy na vodu robim kazde 3 dni a vsetko v norme. Akvarko mam v obyvacke do ktorej svieti skoro cely den slnko takze je dost svetla. A po 5 tich tyzdnoch prevadzky sa mi zacala robit na skalach sansibar rock a dole na skle kde je piesok hneda bodkovana riasa. Hlavne na prednych castiach co su od okna. Mala som tam dost intenzivne osvetlenie tak som myslela ze moc svetla tam je, tak som jednu neonku 30 w life glo (fialkova)s 2100 lumenmi vymenila za slabsiu s 800 lumenmi e 38w. Svietim 3-4 hidiny vecer. Ale tersz tu citam ze treba viac svetla na odstranenie hnedej riasy. Ale preco potom je riasa hlavne od predu kde je svetla vela prirodzeneho dost. Kupila som aj od sery keramiku do filtra, nejsky algovec co ma mapomahat odstranovat fosfaty a zatial nic. Postupne sa ta riasa rozmnozuje. Tak treba svietit malo ci vela. Dakujem
Prílohy
20190930_101352.jpg
riasa
20190930_101409.jpg
svetlo prirodzene pocas dna
20190922_200002.jpg
osvetlenie vecer
Zuzanaval
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Mar 2019 10:54 am

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod matus.galan » 30 Sep 2019 22:51 pm

Uz som ti pisal v inom prispevku ale budem reagovat aj na tento.

1. To ze ich tam je vela no teraz je to mozno OK ale tie prcky vedia slusne rychlo rast a mozno o par mes uz bude akva fakt male ale to je moj nazor na vec.

2. Toho svetla je fakt malo. Predpokladam,ze ani ty nezijes vacsinu dna v tieni. Aj ryby potrebuju svoj denny a nocny ciklus tak im ho dopraj. Denne svetlo min 8hod bud to naraz alebo v dvoch intervaloch rano a vecer. Predpokladam,ze ryby nekrmis po tme ale ze im svietis to znamena,ze krmenie rano a vecer za svetla.

3. Akva este nema za sebou ani dostatocny zabeh bez osadky a uz riesis hnedu riasu. Daj akvariu cas to za prve a za druhe mas tam prisavniky tak nech si zuzlu tu hnedu riasu ak na nu budu mat chut aj ked moj nazor je,ze k malawi ich tam mas zbytocne, nehodia sa k nim moj nazor.

4. Ak chces sterilne akva bez akejkolvek riasy a podobne tak potom si musis zainvestovat do dalsej techniky alebo budes vsetko vkuse rucne cistit alebo pridavat do vody kade jake zbytocne vodicky. Hod si do youtube malawi habitat a uvidis ako to najozaj v ich rajone vyzera a ako tu riasu na kamenoch obzieraju. Teraz riesi hnedu riasu na kamenoch a coskoro budes riesit, ze piesok nie je uz biely lebo naozaj taky po par mes uz nebude.

Takze mas len dve moznosti, bud to si budes akva uzivat, robit pravidelnu vymenu vody alebo budes riesit tieto prirodzene veci az kym to nevzdas alebo nedojdu financie ktore na to chces minut. Moj nazor k veci.

Choval som malawi niekolko rokov uz ako maly chlapec a tie ryby k tomu aby boli krasne, zdrave a produktivne vela nepotrebuju a ps. Priprav sa na to,ze ak bude vsetko ok tak sa vedia slusne rychlo mnozit takze do roka tam mozes mat aj + niekolko desiatok prirastkov.

Pekny vecer


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Zuzanaval » 01 Okt 2019 08:46 am

Dakujem za odpoved. Teraz uz zasa riesim iny problem. Jedna z tych nestastnych hara ryb, co mali vyduty ten snalny otvor, tak vcera vecer sa zacala naklapat na bok a zachvilu mala strasne akoby krce. Triasla sa mykala akoby epilepticky zachvat mala. Vsetky ju chodili okukavat. Takze predpokladam ze to ma suvis, lebo tie hary maju stale priesvitne vykaly, co by nemali mat a plus toto, takze asi malawi bloat.
Zuzanaval
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Mar 2019 10:54 am

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod matus.galan » 01 Okt 2019 09:02 am

Skoro nasadena osadka do nezabehnuteho akva a privela zbytocnej chemie, velmi by ma zaujimalo aku mas tvrdu vodu.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Zuzanaval » 01 Okt 2019 18:55 pm

Ph je cca 7.2. Mam len pruzkove testy a tam to nieje take presne. NO3 cca 25, NO2 nic. A akej chemie tam davam vela? Ved len aquatan a nitrivec pri vymene vody
Zuzanaval
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Mar 2019 10:54 am

Re: Hnede riasy v skalnatom akvariu

Odoslaťod Zuzanaval » 01 Okt 2019 18:59 pm

Vecer som nasadila entizol do akvarka, tak hadam sa to poriesi. Rano boli vizualne vsetky ryby ok. Tak sa to prelieci aspon, aj ked zasa mozem nanovo zabiehat akva aj filter. Ale co uz.
Zuzanaval
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Mar 2019 10:54 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.