Absolutny amater :)



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 10:05 am

Prosim o pomoc, chcel by som kupit aquarium na rybky, chcem tam mat aj nejaky ten vrak strk a rastlinky.....
Ako mam zacat, viete odporucit nejaky set alebo jednokusove veci? Chcel by som take aquarium za 100Eur. Konkretne toto: http://www.shopakva.sk/akva-diversa-sta ... -2656.html
Je dobre? Mozete mi odporucit nejaku dostupnu literaturu alebo nejake clanky na internete ako zacat?
Dakujem :))))
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 10:09 am

Este by som sa chcel spytat ci by som to mohol na noc vypinat, lebo ten filter dost huci a chcem pri tom aj spat.... A uvolnuje sa vlhkost? Lebo z toho sa mi zvykne tvorit v izbe plesen......
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod astro » 31 Jan 2011 10:17 am

tento set nemusí byť zlý, ak len začínaš je to najpohodlnejšia cesta aj keď často bývajú tieto sety cenovo prehnané čo sa týka pomeru cena/"výkon"
ad filter - musí bežať nonstop (ako vieš, že hučí keď si to ešte nekúpil?); tieto veci nie sú tak hlučné aby sa pri nich nedalo spať
ad vlhkosť - ten set má kryt, z neho ti neunikne žiadna vlhkosť alebo len mizivá, zanedbateľná. a ak máš plesne jednoduchá rada - vetraj. hmm, a ako vieš, že sa ti z toho zvykne tvoriť pleseň keď by si si to akvárium ešte len chcel kúpiť?
ad literatúra - existuje plno kníh, použi vyhľadávanie na tomto fóre alebo jednoducho do google napíš čo chceš alebo zájdi do knižnice a požičaj si niečo (aj staršie knihy majú svoju hodnotu)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 10:31 am

Dakujem velmi pekne, mama u mna obcas vesia pradlo a potom sa ojavi plesen v rohoch..........
No a treba k tomu aj nejake to CO2 alebo nejake PH veci.......
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Fasir » 31 Jan 2011 10:45 am

Na začiatok si prečítaj časopis Akvárium, dá sa aj online bez nutnosti sťahovania.Je v ňom seriál pre začiatočníkov, dozvieš sa základné veci, aj veľa zaujímavostí a viac potom v témach tu na fórach.No a mamu pošli s prádlom na balkón :mrgreen:
Obrázok používateľa
Fasir
 
Príspevky: 99
Obrázky: 0
Založený: 10 Feb 2010 12:22 pm
Bydlisko: Martin

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod PableS » 31 Jan 2011 11:33 am

Ja mam tiez tento set, nedavno som ho kupil... Za toto akva das 100 evri, ale za dalsie veci, ako je strk, rastliny, korene... ryby, nejake tie ,,zlepsovaky" ako je awa safe, a nejake tie nitrifikacne bakterie do filtra, sety na test vody (pokial teda budes chciet aj to)... A dalsie a dalsie.. Tak minimalne este dalsich 120 evri do toho das...
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod astro » 31 Jan 2011 11:40 am

PableS napísal: ale za dalsie veci, ako je strk, rastliny, korene... ryby, nejake tie ,,zlepsovaky" ako je awa safe, a nejake tie nitrifikacne bakterie do filtra, sety na test vody (pokial teda budes chciet aj to)... A dalsie a dalsie.. Tak minimalne este dalsich 120 evri do toho das...

štr, rastliny, korene, ryby - áno
zlepšováky - nie, načo? trpezlivosť a príroda urobia to čo treba, nič navyše tam liať netreba
sety na test vody - do dnešného dňa nemám žiadny test vody okrem tých papierikov čo sa s nimi merajú hodnoty moču u lekára, jeden ukazovateľ je aj pH, keby to nebolo zadara nemám ani to, takže ani toto netreba.
takže žiadnych ďalších 120 evri nie je poterbných, štrk zoženieš za pár šupiek, stačí popozerať e-shopy napríklad alebo si nazbierať niekde na stavbe, rastliny ti môžu darovať akvaristi čo majú prebytky, koreň môžeš nájsť aj v lese, ryby zoženieš aj tu cez burzu za pár šupiek. takže PableS nestresuj nováčika. to že si si ty do toho pokúpil zbytočnosti za ťažké peniaze je tvoja vec
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod PableS » 31 Jan 2011 12:28 pm

Astro - Ja ho nechcem stresovat ani nic podobne.. Ja som napisal ako to bolo u mna. Pochadzam z malej dediny, kde teda tych akvaristov zrovna vela neni... Takze ja som tu moznost - ze si zoberiem napr. rastliny od ineho akvaristu nemal... Hmm strk zobrat zo stavby, no neviem... O rybach - to nehovorim podarilo sa mi zohnat na inzerate krasne tercovce po 4 ecka... Koren sa da najst, s tym suhlasim... A vobec ho nechcem stresovat, mozno vyznelo blbo, ale ja som to napisal tak ako to bolo v mojom pripade... **PEACE** ;)
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod maxxx01 » 31 Jan 2011 12:33 pm

gunda.filip, na vrak sa vykašli, je to len detinská zbytočnosť, neplní to žiadny účel a je to len gýč. Namiesto toho na plochu, ktorú by zaberal, vysaď radšej viac rastlín, to urobíš určite oveľa lepšie, to má aj nejaký biologický efekt. Prípadne si tam daj nejaký koreň.
Nevšimol som si, odkiaľ si, ak si náhodou z PO alebo z okolia, tak po posledných prerábkach mi ostalo dosť prebytočného šutru, môžem darovať.
Ako bolo povedané, rôzne akva sejfy a pod. sú v podstate zbytočné, uvidíš, že to pôjde aj bez toho. Ak je tvoj tatko Rezeš, Majský alebo niekto podobný a ty nevieš čo s peniazmi, môžeš si to kúpiť, ale rozhodne sa tie euríky dajú využiť aj účelnejšie. Vážne to nepotrebuješ.
Ostatné veci asi boli povedané - dobre fungujúci filter nemá čo hučať, je ledva počuteľný, a nadmernej vlhkosti vzduchu sa určite netreba obávať (pri sete s krytom už vôbec nie).
Inak páči sa mi, že sa vopred pýtaš na literatúru, to je rozumné. Nič nepokazíš s tým vyššie spomenutým časopisom, a ešte aj ušetríš - nevysolíš prípadne kopu peňazí za predraženú knihu, v ktorej je veľa parádnych obrázkov a málo textu.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 12:48 pm

Takze aquarko je dobre, ake rastliny? Myslim druhy mi odporucate, take nejake nenarocne.............. A rybky ake? Tie pH testy, tie papieriky je bezne dostat, my to mame k bazenu............ A tie nitrifikacie to je naco?
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 12:50 pm

No a mozem tam dat aj piesok a nejake musle? Chodime k moru a ja tam casto vylovim nejaku tu muslu :)
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 12:51 pm

PableS, u mna bola najvacsia polozka CO2 set (30 EUR), rastliny, hnojivo, test (pasik), nejaka chemia a trubica Aqua Glo, dohromady to mohlo byt aj tych 120 EUR. Dodatocne naklady na takto velky SET by som vyjadril pasmom 10-150 EUR, zalezi ako je clovek narocny, co vsetko a ako rychlo chce mat doma... ja som bol asi prilis netrpezlivy a narocny. :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 13:00 pm

filip, na piesku nesetri, je to jedna z cenovo-mensich poloziek, ak nechces riesit nejake specialne, hnojivom obohatene, substraty. V kazdej akvaristike by mali mat dobry vyber prirodnych strkov roznej zrnitosti a ferovej ceny, staci si vybrat. Neviem ake mas predstavy, ale byt tebou, nejdem do blaznivo-farebnych drti, ktore posobia v akvarku ako past na oko, zivocichom tiez dva krat neprospievaju. Morsku muslu tam radsej nedavaj, moze ti zvysovat alkalitu a tvrdost vody, skor nejaky prirodny (nie umely) koren alebo kokosovu skrupinu (na akve najdes dost informacii na tuto temu)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod PableS » 31 Jan 2011 13:06 pm

Gunda.Filip, rastiliny si daj do akvaria pre zaciatok rychlorastuce.. Aby Ti rastli co najrchlejsie a spotrebovavali co najvviac dusitanov..
Vlado hej, suhlasim, zalezi urcite od toho ako si to clovek s tou kvalitou vody predstavuje, a zalezi aj od narnosti ryb.. napr. ja by som chcel v najblizsej dobe odchovat terce.. A nasiel som si RO tu na nete za 60 evri.. Asi ju aj zriesim..
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Fasir » 31 Jan 2011 13:13 pm

filip mušle by pasovali skôr do morského akvária, v sladkovodnom by boli ako päsť na oko (okrem iného, čo sa dozvieš postupne).A nejaký piesok by to isto chcelo- v akva obchode si môžeš vybrať aký len chceš, alebo sa opýtaj otca, či mu nezostal z filtra ku bazénu, ak má pieskový. Pozri si ten časopis-1.číslo str.27,28 tam je písané aj niečo o tej nitrifikácii.
Obrázok používateľa
Fasir
 
Príspevky: 99
Obrázky: 0
Založený: 10 Feb 2010 12:22 pm
Bydlisko: Martin

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2011 13:40 pm

gunda.filip skusas si aj sam nejake informacie najst? Pretoze vela z toho na co sa pytas je tu v X temach popisane (substrat, musle, rastliny, biologicke procesy...). Necakaj ze ti tu bude niekto rozpisovat podrobny navod.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod tomas120 » 31 Jan 2011 13:41 pm

Ak budeš brať piesok zo stavby , dávaj pozor na dve veci. Aby to nebol ten drtený lomový a aby si nedostal lopatou po chrbte, ako sa to tu jednému stalo, ale ten chcel zobrať 5 fúrikov. :D Čo sa tíka piesku, ja mám dobrú skúsenosť s pieskom vlastného zberu. Netečie u vás na okolí dáky potok , horská bystrina, alebo niečo podobné?
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2011 13:46 pm

S pieskom ako takym opatrne. Treba rozlisovat strk a piesok. Pri piesku s priliz malou zrnitostou moze nastat anaerobne zahnivanie ak v akva nebude nieco co by zabezpecilo jeho premiesavanie (ryby prehrabavajuce dno, vezovky...).
Pri strku zo stavby je si treba vsimnut aj jeho cistotu (ci tam nie je nejaky odpad - vapno, cement..., ktory sa tam moze zaniest...)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 13:54 pm

Uz citam tie rubriky, chcem a este spytat, ze ci to akvarko potrebuje ešte nejaku techniku?
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 13:56 pm

Takze , na Hornbach.sk je taky navod. najprv kupim akvarko a potom dam na spodok hnojivo a na to strk, ktory vyspadujem.... A potom to necham tyzden tak.....
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 14:05 pm

gunda.filip napísal:Uz citam tie rubriky, chcem a este spytat, ze ci to akvarko potrebuje ešte nejaku techniku?

urcite, vid: technika.html
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod gunda.filip » 31 Jan 2011 14:20 pm

No aten filter co ma to akvarko v sete ten má ja ten vzduchovač? Som z toho jeleň... Hladam to na fore
gunda.filip
 
Príspevky: 104
Obrázky: 4
Založený: 31 Jan 2011 09:47 am
Bydlisko: Senec

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2011 14:58 pm

gunda.filip napísal:Uz citam tie rubriky, chcem a este spytat, ze ci to akvarko potrebuje ešte nejaku techniku?

Moze potrebovat vela techniky a nemusi mat ziadnu... Zalezi od vela faktorov (napr. od toho co mas v akva a od toho ake mas skusenosti a schopnosti...)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Absolutny amater :)

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 14:59 pm

vzduchovac nepotrebujes, nasad rychlo rastuce rastliny, posviet im cca 8 hod. denne a kysliku vo vode bude habadej... :wink: Dolezitejsi je funkcny filter s vytvorenoou koloniou nitrifikacnych bakterii, ktore transformuju v akvarku skodlive latky na (relativne) neskodne...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.