zabezpečenie akvária



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

zabezpečenie akvária

Odoslaťod 001Pato » 01 Feb 2011 13:31 pm

Ahojťe, práve začínam v akvaristike aj ked som kedysi mal akvárium ale to len tak max 30l no teras som si zaobstaral 240l akvárium, akvárium bude položené na hrubej masívnej komode ale mám jeden problem, dom sa nachádza od hlavnej cesty 20m lenže ak mi okolo domu prebehne kamion ktorý nedodrží rýchlosť v dedine čo je u nás velmi časté tam mi chveje celím barakom ( proste otrasy) preto rozmíšlam dat pod komodu neake gumené kocky alebo silenbloky ktoré by absorvovali to chvenie bo nerát by som bol keby tá váha akvária a sila chvenia rozbila akvárium ... vedeli by ste mi niečo poradiť ako by som tomu predyšiel ???

Akvárium je originál kupovné a rozmery su 120x40x50
001Pato
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jan 2008 12:20 pm

Reklama

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod dodofix » 01 Feb 2011 18:14 pm

ja by som pod skrinku namontoval gumene nozicky - nemal by byt problem ich dostat ... pokial si myslis, ze to nebude stacit, v baumaxe som videl taky kus hmoty, ktory sa dava pod pracku (nejake lisovane kusky gumy, je to dost tazke), akurat to bolo dost drahe a potreboval by si mozno aj dva kusy ... mozno by stacil aj kus hrubeho koberca
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod mareex » 01 Feb 2011 18:24 pm

Ja by som sa s tym velmi netrapil. Myslim, ze rovnaku funkciu splni aj podlozka pod akva, ktoru tam budes mat urcite.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod 001Pato » 01 Feb 2011 19:47 pm

medzi akrariumom a stolikom mám neaky čierny molitan o hrubke 4mm ktorý som dostal spolu z akva a stolikom ... no otrasi su tak podla mna dosť velké ked mi tadeto prebehne 20 ton kamion ( nie naložený) a trieli si to 80 kedže je to celí rovný usek kažné ráno aspon 4 od Hontianskych Trstian z kamenolomu tak slava to neni
001Pato
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jan 2008 12:20 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod mareex » 01 Feb 2011 20:10 pm

Pocitaj, ze akvarko bude vazit, co ja viem, 300kg? Ak tam das makku gumu, bude stlacena tak, ze otrasy tlmit jednoducho nebude.
Tvrdu gumu tam asi tiez budes davat zbytocne, ta toho vela neodtlmi. A aby ti chvenie rozbilo akvarium, tak to by tie kamiony museli asi chodit cez obyvacku.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod Trencin » 01 Feb 2011 21:56 pm

pato jedine ako to zistis daj akva na miesto kde ho chces mat a napln ho vodou a ked pojde kamin tak kukaj na akvarko co spravi. a ako sa bude spravat hladina. radsej nech ti to slahne bez ryb ked tak. ale myslim ze by to nemalo prasknut a podobne... to by fakt museli tie kamiony behat cez obyvacku ako pisal mareex;)
Obrázok používateľa
Trencin
 
Príspevky: 249
Obrázky: 1
Založený: 08 Máj 2010 00:52 am
Bydlisko: Trenčín

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod dodofix » 01 Feb 2011 22:22 pm

podla mna staci vymol na ceste, cez ktory ked prefrci tazky kamion, otrasy sa slusne prenasaju do okolia, zalezi aj na podlozi cesty
ake to je realne kym tam clovek priamo nie je, tazko posudit ...

pokial si Pato mysli, ze je to vela, tak je to asi vela - asi by som potom pouzil najskor nejaky stary, hruby koberec pod komodu, na ktorej je akva
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod TTjopo » 01 Feb 2011 23:08 pm

Ako pisu chalani nepomoze ani meka ani tvrda guma.Meka sa stlaci a hrubi koberec moze byt hrubi ako chce sa stlaci pod takou vahou tiez.Druha vec je ta ze aj keby sa to nestlacilo co je viac ako nepravdepodobne tak by to nemalo dobru stabilitu a ak by si mal stojan nejako vyzsie 1m a viac tak by bol tazisko dost vysoko co by sposobilo skor ako prasknutie akvaria jeho prevratenie pri nejakom nestastnom tuknuti.Ja mam akva 360l a stojan ma cca110cm a pri vrchu ho musim mat ukotveny v stene aj ked je polozeny na drevenych parketak,ktore sa nestlacaju ako nejaky koberec.
Ak ti mozem poradit ako na tie kamiony tak bud sa stazuz na vasom obecnom urade a nech tam vybavia znacku "znizena rychlost" po pripade priamo u policajtov nech si tam pridu urobit poriadok.Co teraz urobia velmi radi kedze im na tom budu zavisle ich odmeny podla noveho ministra :lol:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod skaner » 01 Feb 2011 23:39 pm

akým smerom kmitá nádrž pri prejazde kamiónu? zhora nadol? alebo do strán?
totiž guma zmierni účinky vodorovných zrýchlení. hlavne striedanie mäkkých a tuhých vrstiev, napr. skladba: podlaha-guma-doska-guma-skriňa-guma-podložka-akvarko. mäkká vrstva by nemala byť hrubá, lebo v konečnom dôsledku môže zapríčiňovať nebezpečné nakláňanie. miesto gumy sa dá skúsiť neoprén. no a voda v nádrži pôsobí ako vahadlo a oneskorením účinku vodorovného zrýchlenia bráni rozkmitaniu sústavy skriňa-nádrž.
so zvislým kmitaním neviem poradiť.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod prasan » 02 Feb 2011 00:32 am

Čo takto gymnastická podložka insportline Eva. /medzi akva a skrinku prípadne aj skrinku a podlahu/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod mareex » 02 Feb 2011 00:53 am

Mne za stenou jazdia elektricky a to je iny rachot. Na akvarku sa to absolutne neprejavi. Myslim, ze ak by kamiony mali mat vplyv na akvarko, tak to by vam doma musela minimalne padat omietka zo steny a vypadavat pohare z policiek. Taku skodu neurobi ani zemetrasenie o sile 4. stupnov RS. Ak podlozis akva polystyrenom, alebo podlozkou, myslim, ze splni presne taky isty ucel ako by bola pod stolikom.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod 001Pato » 02 Feb 2011 08:54 am

tak potom ok .. dám polistyrén pod akva
001Pato
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jan 2008 12:20 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod TTjopo » 02 Feb 2011 18:21 pm

Spominal si ze si ku akvarku dostal aj origos podlozku pouzi radsej tu vyzera to lepsie a plni ten isty ucel ako polistyren
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod skaner » 02 Feb 2011 20:25 pm

keby sa ti veľmi chcelo, mohol by si zmerať amplitúdu tých otrasov pre zaujímavosť. teda vlastne asi len mňa by ma zaujímalo :D stačilo by z nejakej visutej hrany nábytku spustiť nejaké závažie známej hmotnosti na špagátiku známej dĺžky (napr. 10g skrutku na 50 cm cverne) a odhadnúť o koľko cm sa pri prejazde kamiónu takýto zvislý záves vychýli od pôvodnej zvislice. respektíve či vôbec.
a ešte keby si náhodou vedel, na aké je geologické podložie domu (aké zeminy, príp. vzdialenosť hladiny podzemnej vody od povrchu), tiež by si ma potešil :D
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod TTjopo » 02 Feb 2011 21:38 pm

skaner a co ak dom sa nechveje horizontalne ale vertikalne? To sa da ako zmerat.
Ku tomu prvemu meraniu poradim urobit Krucnice a najlepsie to filmovat pri kontrole si mozes film spomalit a skor odhadnes o kolko sa zavazie pohlo.
PS: skaner ti si nejaky geolog alebo co? :) -len tak zo zaujimavosti
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod dodofix » 02 Feb 2011 21:53 pm

@skaner: nejake meranie by aspon povedalo, ako velke su tie otrasy ... mozno jednoduchsie je pokial ma mobil stiahnut si aplikaciu, ktora meria otrasy :) videl som to aj na nokie, aj na iphone ... vedelo to ukazat aj otrasy v jednotlivych smeroch, cosi ako seizmograf v mobile ...
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod 001Pato » 02 Feb 2011 22:26 pm

no ten pokus na špagaťe vyskušam no podzemnu vodu máme už 2 roky stále a neustále a nevieme sa toho zbaviť asi tak pol metra pod platnovým zakladom domu a nie len my ale celá ulica dovtedy bolo aj 2m pokým nepostavali čističku odpadových vôd
001Pato
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jan 2008 12:20 pm

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod skaner » 03 Feb 2011 00:48 am

TTjopo napísal:skaner a co ak dom sa nechveje horizontalne ale vertikalne? To sa da ako zmerat.
Ku tomu prvemu meraniu poradim urobit Krucnice a najlepsie to filmovat pri kontrole si mozes film spomalit a skor odhadnes o kolko sa zavazie pohlo. PS: skaner ti si nejaky geolog alebo co? -len tak zo zaujimavosti
oba smery výkmitu by mohlo byť možné merať aj pomocou tyče, ktorej jeden visutý koniec by mohol voľne kmitať a zároveň prichytenou ceruzkou kresliť stopu na papier. to by ale vyžadovalo okrem vždy potrebného opakovaného merania aj zohľadnenie tuhostí tej tyče, čo už by asi bol problém. nie som nejaký geológ; som piatak na statike.
dodofix napísal:@skaner: nejake meranie by aspon povedalo, ako velke su tie otrasy ... mozno jednoduchsie je pokial ma mobil stiahnut si aplikaciu, ktora meria otrasy. videl som to aj na nokie, aj na iphone ... vedelo to ukazat aj otrasy v jednotlivych smeroch, cosi ako seizmograf v mobile ...
dobrý nápad s tým mobilom. ale olovnica je olovnica :D .

každopádne nechce sa mi veriť, že by hrozilo poškodenie nádrže, ktorému by nebolo možné zabrániť elastickými podložkami pod skriňou a pod nádržou. ak sa nevyleje z kopcom plného pohára voda, je to ok.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: zabezpečenie akvária

Odoslaťod TTjopo » 03 Feb 2011 18:27 pm

S tou tycou to chapem.No ako zabezpecis to ze papier na ktory bude ceruza pisat sa nebude triast spolu s celim domom?
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.