emulzia na hladine



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: 10 000 x problém z hladinou

Odoslaťod Giftzahn » 05 Feb 2010 15:16 pm

njn, slepa hladina ...chec to ajemne cerenie hladiny vytokom s fitru ... a mas po probleme ...alebo si zadovaz tzv. "hladinovy zberac" ...co je vlastene taky maly prepad ktory strhava vodu napr.:

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Dymová hladina

Odoslaťod Dedo » 07 Dec 2010 23:18 pm

xMajOx napísal:chcem sa ešte spýtať, že na vrchu akvária na vrchu vody sa mi tvorí biely povrch zakalený niekedy, ako proti tomu bojovať prípadne ako tomu predchádzať? a všimol som si že sa mi tam spravil aj taký povrch fialovo zelený ako keď vytečie nejaký benzín do vody a vytvorí to farebnú škálu vo vode. prečo sa to tvorí ??

Podobný problém mám aj ja. Akvárium mám zabehnuté (jeden a pol roka), všetko pekne funguje, rastlinky pekne rastú, aj náročnejšie druhy, takže neviem čo vytvára takúto "dymovú " hladinu. Výraznejšie sa to objavilo tak posledné dva - tri týždne. Občas malý naznak bol aj predtým, resp. v inom akva, ale časom to zmizlo. Pripisoval som to pridávanému CO2. Tentoraz to trvá a napriek pravidelnému čisteniu hladiny (čistý kancelársky papier) sa to v priebehu pár hodín znova objaví. Mám rampu po celej dĺžke akva (150 cm), takže hladina je čerená.
Má niekto skúsenosť v čom môže byť problém?
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dymová hladina

Odoslaťod palo9167 » 07 Dec 2010 23:26 pm

ak toto ma zaujima lebo podobny problem mavam aj ja.Hladinu vsak necerim a stava sa to niekedy po vymene vody .Trva to cca 2-3dni.
Dedo ako to cistis s tym papierom?
Ja to zberam malym kelimkom a potom vodu dolejem.Ale fakt uz ma to nebavi.
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Dymová hladina

Odoslaťod Dedo » 07 Dec 2010 23:42 pm

papierom na plocho potiahni po hladine a zahoď, tak tri - štyri krát, papier vždy nový, neopakuj, max. ak otočíš druhú stranu
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dymová hladina

Odoslaťod macko10 » 08 Dec 2010 00:03 am

páni,novinami to najistejšie,stačí raz a je to preč...tiež neviem prečo sa mi to sem tam objaví
Obrázok používateľa
macko10
 
Príspevky: 79
Obrázky: 42
Založený: 27 Dec 2009 20:56 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dymová hladina

Odoslaťod Dedo » 08 Dec 2010 00:09 am

Noviny obsahujú tlačiarenskú farbu, nedoporučujem!
Na menšie akvárka stačí naozaj aj jedenkrát.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dymová hladina

Odoslaťod BarbarOSA » 08 Dec 2010 00:38 am

Aj ja som to robil, ale dakedy davno este ked som sa len prizeral ako sa oco stara o akva a len sa mu tesil, tak sem tam som mohol toto urobit hehe..
Teraz s tym nemavam problem, ale raz som mal a bolo to kvoli potrave..
Krmil som susenymi nitenkami a este nieco susene a to mi robilo povlak, alebo taku sedu hladinu, alebo ako to nazvat, casom sa to stratilo, mozno vymenami vody, alebo prefiltrovanim, uz to nemam a vsetko je ok, takze neviem poradit ako nato..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dymová hladina

Odoslaťod Giftzahn » 08 Dec 2010 08:19 am

@dedo: jj, znama to vec ... si myslim ze uz kazdy sa s toto "okrasou" akva stretol ... su v zasade dve moznosti ... bud mechanicky za pomoci papiera hladinu "stiahnut" a vycistit ... pravidelne a usilovne ... ale ono sa to vrati ze ano :wink: alebo pouzit externy filtrik s prepadom a je vybavene ... ono ten "dym" je sposobeny bakteriami,mikroorganizmami, prachom a inymi "darebakmi" ... zijucimi v neustone ... :wink;
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod Surgeon » 08 Dec 2010 09:44 am

mam tri akvaria (rozne biotopy-tanganiku,krevetkarium a rastlinne akva-uplne rozdielne zariadenie, rozdielna strava, obsadka...) v dvoch akva povlak mam v jednom nie a jedine co maju spolocne tie dve akvaria je, ze mam nad nimi rampu a niesu zakryte... Takze ja to pripisujem tomu... niaky prach pripadne ine veci rozlozene vo vzduchu... mozno sa ale mylim...
Surgeon
 
Príspevky: 18
Založený: 29 Jún 2010 16:31 pm

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod Dedo » 08 Dec 2010 11:17 am

Najprv ďakujem adminovi, že to dal celé dokopy.
Podľa toho, čo sa tu všetko uvádza, príčina u mňa je (ako uvádza Giftzahn): NOVÝ ŠTRK. Odobral som asi polovicu starého kvôli tomu, že bol dosť svetlý a doplnil som novým tmavým. Cieľ to splnilo, dno mám podľa svojich predstáv, no sekundárny efekt je povlak na hladine. Časovo to odpovedá - vznik povlaku s výmenou štrku. Verím, že čoskoro zmizne. Potvrdzujem, že aj starý akvarista sa má čo učiť, ale "mafish muskilla", fórum poradí.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod Jaricok » 20 Dec 2010 01:37 am

Ja pouzivam klasicke biele servitky. Dobre saju.Hodim na hladinu 3ks vedla seba zopakujem 2 krat a mam na 3 dni pokoj :-)
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod Jaricok » 20 Dec 2010 02:04 am

Ja pouzivam klasicke biele servitky. Dobre saju.Hodim na hladinu 3ks vedla seba zopakujem 2 krat a mam na 3 dni pokoj :-)
poprosim o zmazanie tohto prispevku omylom som to odoslal 2* vdaka
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod jiri sajar » 20 Dec 2010 09:56 am

emulzia - povlak na hladine vzniká na základe procesov v akváriu, pre ktoré sa v morské akvaristike používa tzv. odpeňovač bielkovín (lebo v morskej vode sú tieto procesy oveľa aktívnejšie)
na hladinu vyplávu a emulziu utvoria tuky, bielkoviny a ich rezidua (a prípadné ďaľšie jemné nečistoty ľahšie ako voda), ktoré vznikajú uvoľňovaním z krmiva, výkalov rýb, rozpadom uhynutých mikroorganizmov (ale aj rastlín, rýb apod)
všetko je to o počtu rýb v nádrži, prekŕmovaniu rýb, ktoré potom vylučujú veľa nestráveného krmiva, priveľkých dávok krmiva, ktoré ryby nestíhajú zožrať a aj o kvalite použitého kŕmenia pre ryby (najmä u mrazenej potravy vplyvom nesprávneho mrazenia sa už vopred uvoľnia tuky, ktoré sa potom pri vhodení krmiva do nádrže, hneď začnú z krmiva uvoľňovať a znečisťovať hladinu ....
pokiaľ nemáte hladinový zberač nečistôt alebo výtokovú rampu, ktorá dostatočne čerí hladinu, bohato postačí na vyčistení hladiny novinový papier (obavy z uvolnenia chémie z novín do vody sú neopodstatnené, lebo noviny sú v kontakte s hladinou pár sekúnd a naviac dnešné farbiva nesmú mať pre ľudí nebezpečné zlúčeniny)
ak sa ale nezamyslíte nad prvotnou príčinou tvorby emulzie a jej odstránením, budete mať problém s kalom na hladine pravidelne....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod brano BA » 20 Dec 2010 10:10 am

Ja som tento povlak odstranil instalaciou noveho prepadoveho filtra. Tym ze som daval novy filter som bol nuteny vrtat dno akvaria a urobit prepad, ktory mi teraz taha vodu do filtra z hladiny.
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod xMajOx » 01 Feb 2011 22:47 pm

ďakujem taktiež za zlúčenie týchto topicov do jedného..
ja som toto odstraňoval zatiaľ len tak, že som namieril výtok z filtra rovno na hladinu takže sa to po čase krátkom rozvírilo a hladina bola číra.. nuž ale všimol som si niekedy, že to spraví vtedy ak ryby idem krmiť mrazenými patentkami, občas som si všimol, že ak ich vložím do akva tak sa spravila farebná škála na hladine (ale nie vždy, stalo sa to len občas)..
ešte dám nad tieto rady a skúsim to ak sa to objaví aj tým papierom a novinami odstrániť.
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: emulzia na hladine

Odoslaťod kargen » 15 Mar 2012 19:59 pm

zdravim,,ja mam v poslednom case tiez problem so slepou hladinou,, nepomohlo ani cerenie hladiny filtrom,, pricinu neviem,,mozno zle krmivo,,mozno vela ryb,, dnes som si vyrobil tento odslepohladinovač :) zatial funguje super,, a vyroba je jednoducha.. http://www.youtube.com/watch?v=DUSiENIPquw
kargen
 
Príspevky: 273
Obrázky: 44
Založený: 13 Nov 2009 09:59 am
Bydlisko: Partizanske

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.