Malo svetla /matulkos akvarium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Malo svetla /matulkos akvarium

Odoslaťod matulkos » 31 Jan 2011 23:44 pm

Chcem sa opytat ako by ste mi poradili zabezpecit viac osvetlenia do mojho 112L akva.Mam tam 2 trubice T8 18W 865 Osram. Svieti mi to dost malo.Kedze mam setovy vrch akva uz tam nieje miest pre dalsiu trubicu.Je nejaka moznost (nie kupou noveho krytu) ako to vylepsit? Pomohlo by alebo je vobec dobre ak by som dal co ja viem 70 cm led pasiky co predavaju na ebay? Ci je to uplna blbost a skor by som to pokazil? Ze vraj tie biele su moc umele, alebo skor zlte ledky? Dajte nejaky navrh lebo verim ze niesom sam kto ma seriovy kryt a riesi pridavne osvetlenie. Dakujem
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Reklama

Re: Malo svetla

Odoslaťod mareex » 31 Jan 2011 23:56 pm

No neviem, ci ti to pomoze, ale takto som to urobil ja v 112l sete Diversa. Tam to tiez vyzeralo, ze uz dalsia trubica nevojde. Takze som vyhodil cele vnutro, Na miesto krabicky, kde je ulozena tlmivka a startery som vlepil elektroinstalacnu listu 40x40 a do nej som dal 2 predradniky. Zaroven som na listu uchytil povodne objimky. Do prednej casti sa pohodlne vosla este jedna trubica T8.
Sice nie najlacnejsie riesenie, ale funkcne. Skoda, prave dnes som dal akvarko prec, bol by som pofotil.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 00:00 am

Ta to ani nehovor, skoda ze uz nemozes odfotit. No to je dost velky zasah do toho.Moc sa mi takto nechce cele rozrezavat. A neposkodil s tym vrch? Neurobilo ti to dieru ked si dal ten spodok dole? Tie ledky si myslim ze by nepomohli nejako moc,alebo aspon nieco.
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 00:03 am

a co si sa ho zbavil?? Ale dat do tej listy tie predradniky? Ved sa prehrievaju a do tej umelej listy...neviem ci to bolo dobre riesenie
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod mareex » 01 Feb 2011 00:13 am

Neposkodil som nic. Jednoducho som odrezal tu povodnu krabicu vo vyske asi dvoch mm nad okrajom a na jej miesto som dal tu listu. A s prehrievanim uz vobec nebol problem. Urcite sa to hrialo ovela viac s tlmivkami. Nakoniec som este cele vnutro, aj el. listu oblepil zrkadlovou foliou. To akvarko som zrusil asi pred dvoma mesiacmi. Ale dnes som ho odniesol k mame, takze, to odfotit viem, ale asi tak o tyzden.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 01:25 am

A ako si prisiel na to, ze ti svietia "dost malo"? 2 x 1300 lm sa mi zda na 112 l akva akurat. Miesto rovrtania krytu odporucam zobrat rolku kuchynskeho alobalu a zmajstrovat si DIY reflektor, aby co najviac (s najmensimi stratami) svetelneho toku z trubic smerovalo do vody. Ak sa ti napriek tomu bude zdat, ze mas "dost malo svetla", pridaj 2-3 hod. svietenia (kolko svietis teraz?) a si za vodou... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod mareex » 01 Feb 2011 09:28 am

Pokial chces pestovat anubiasy, valisneriu spiralis a machovu gulu, tak ti naozaj bude stacit 0,3W/l a zbytocne sa budes vrtat v kryte.
Ked chces nejake serioznejsie rastlinky, budes musiet pridat. Napr. Eustralisu a hygrophille pod 2x18w opadli vsetky listy, pri 3x18w rastli 2cm za den. A ked chces mat nejake nizsie rastlinky, tak z 2x18W mozes svietit aj 24hod/denne, riasy budu rast zavratnou rychlostou a potom si fakt za vodou.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 10:37 am

ak dnes svieti 6 hod. (co nevieme) a voda ma spravne parametre, ziadne riasy nehrozia... na narocne rastliny nestaci len silne svetlo, treba obvykle aj dobre hnojit a COckovat... Ja svietim 2 x 18W a s hygrophilami mam problem len pri starych listoch ( hygrophila-corymbosa-t11467.html ), ale to by nemal byt problem svetla...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 14:34 pm

ja svietim tak 10-11 hodin denne. Nikto my vsak nenapisal na co som sa vlastne pytal.Ci je dobre dat LED svetlo Lebo dalsiu trubicu tam nevopcham.A pod neonkami mam aj reflektory kvoli lepsiemu odrazu
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 17:07 pm

matulkos, sorry, ja Ti k tomu LED neviem dat radu, ale zas ani Ty si mi neodpovedal, ako si dosiel k zaveru, ze mas v akva malo svetla... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod mareex » 01 Feb 2011 17:39 pm

matulkos, k LED osvetleniu ti neviem ani ja vela povedat. Skus prejst temu o LED osvetleni, urcite tam najdes odpoved.
Vlado21, nehnevaj sa na mna, ale matulkos sa nepytal na to, ci mu staci 2x18W, ale otazka bola polozena jasne. A to, ze ako svetlo pridat, cize predpoklad je, ze vie preco ho chce pridat. Takisto nikde nepise, ze nechce COckovat a hnojit, len svietit do bezvedomia. Nema zmysel tu zakladat debatu na tvojich domnienkach, ci svieti 6, alebo kolko hodin, co ako sam pises nevieme. Lahko sa potom moze stat, ze sa tato tema zvrhne na nieco, co nepomoze ani jemu, ale ani dalsim, ktori to svetlo naozaj realne potrebovat budu.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 18:41 pm

Tak dikes, asi budem svetlo musel inac riesit.Myslim si pretzo ze mam malo svetla, lebo rastlinkam sa nejako nedari a to mam tie malo narocne na svetlo...javsky mach,vallisneriu, sagittaria a este jeden druh no neviem ako sa vola. VOdu menim raz tyzdenne 1/3 vody nejakych 25 -30 litrov mam 112 akva ale kopa strku koren tak je tam max do 100 litrov. Hnojim sem tam aj ked teraz moc nie davam sera florena roztok. CO2 nedavam, pozeral som jedine ak kvasnice a flasa doma vyrobene, no pozeral som ze niekomu uz strelila flasa a to moc nechcem riskovat.A nejake flase a dalsie velke Eura moc na to nechcem davat.Pozeral som ze su predradniky tak dam kamosovi vyrobit a hodim tam minimalne este jednu trubicu T8 18W orsamku 865 alebo teplejksiu 840. Teraz mam dve 865. Kryt mam diversa obly 80 cize asi vyrezem stred kde su tlmivky a startere a vyvediem len kable vonku z akva a dam ich na predradnik. Ci co davat CO2, viac hnojiva?? Hnojivo len naliat zvrchu,alebo ked budem liat novu vodu? Odkalujem a cistim filter vsetko raz tyzdenne, aj ked sem tam sa to nestihne a cistim predne sklo.
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Richard Tokušev » 01 Feb 2011 18:49 pm

Už v starých knihách z poovojnvéo obdobia sa objavuje známa informácia o neznášanlivosti rastlín rodov Valisneria versus Sagitaria. Tieto rastliny v istých podmienkach sa jenoducho nemusia a časom jeden druh alebo aj oba zaniknú. Prejavuje sa to priesvitnými sklovytými listami a neustálym zmenšovaním veľkosti.

Zbav sa jedného druhu, vymeň časť vody a dojde k náprave.
Ale...
Ak ten další druh je Cryptocoryna, ak si si jedinú vybral trojicu trojicu rastlín, ktoré by asi veľmi nemali byť v jedom akváriu.

Na spomínané typy rastlín dve trubice plne postačujú!
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 19:00 pm

Tu su rastlinky
Prílohy
5.jpg
6.jpg
7.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 19:00 pm

Dalsie
Prílohy
2.jpg
3.jpg
4.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 19:01 pm

Takto vyzera v akva
Prílohy
1.jpg
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Richard Tokušev » 01 Feb 2011 19:12 pm

hmmmm.
Ale to akvárko hádam ešte nemá ani mesiac.
Na prvej fotke je predpokladám Bacopa caroliniana alebo monieri Na nej treba vrcholce cca 5-10cm zostrihnúť a zasadiť vedľa.
Druhá fotografia - e. bleheri - minimálne dva až tri krajné listy odlupnuť alebo nechať rozpadnúť...je to úplne normálne.
3. foto Valisneria. Treba vyčkať pokial sa prispôsobí a začne rásť.
No...a tie sagitárky by som asi vymenil za niečo iné.
Treba vyčkať ešte mesiac, ako sa to vyvinie.
Svetla je dosť.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 19:19 pm

to akvarko ma uz skoro rok.Ale nedarilo sa vobec rastinam. Vymenil som osvetlenie trubice vyhodil kamene a dal koren. Rastliny sa mi drzali len tie bacopa. Sagitartky?? To je na akom obrazku?? 4,5??
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 22:47 pm

Mareex, opatrne s tou sebaistotou. Matulkos pisal, ze 2 x 18W (865) sa mu zda "dost malo" svetla (pre jeho 112 l akvarko). Mne sa to naopak zda akurat (pre druhy rastlin ake spomina). Skor ako zacnem niekomu radit ako zmenit kryt na jednu velku LEDku, alebo ako do neho narvat nejake xenony, overim si najprv skutkovy stav. V tomto pripade musim dat za pravdu Richardovi, akvarko posobi aj na mna ako mesiac po zabehu, urcite nie rok, ale to nie je az tak podstatne. Podstatny je fakt, ze Sagittaria patri k najmenej narocnym rastlinam, bez vysokych narokov na svetlo a 2 x 1300 lm v 112 l je pre nu akurat. Kedze parametre vody nepozname, v tomto smere tazko nieco poradit. U mna napr. Vallisenerii pomohlo zdvihnut dKH o par stupnov. Sagitarie od zaciatku rastu ako burina, aj Vallisnerie uz pomaly vytlacaju z dna. Echinodorus ma uz skoro polmetrove listy a Bacopa monnieri takisto rastie o dusu. Svietim 8 hod. denne 2 x 18W, z toho 1 Aqua Glo, co je asi na polovicnej urovni svietivosti oproti spomenutym 865 Osramkam. Takze ziadne LEDky, ziadne rozbijanie krytu pridavanim dalsich trubic! Odporucil by som skor prihnojit gulickami do dna ku korenom a nejakym tekutym hnojivom, prip. nastartovat CO2 - aspon nejaky mensi burcak. Som si isty, ze rastliny to nastartuje k rastu, teda ak tam nie su nejake ine problemy (nizke dKh, vysoke pH, vysoka dGh, prilis nizky obsah zivin vo vode a pod.).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 23:09 pm

No teraz som sedel za netom a tak skusim objednat hnojivo PMDD a pozeral som aj na ten burcak, tak som napisal niekolkym ludom, radsej by som tam dal tie japonske kristaliky TIBI. clanky/co2_tibi.php

A k osvetleniu asi tolko ze rok som pouzival tie diversa trubice a stali tak akurat za velke H... Asi 4 dni mam tie osramky 865 a vidno ako sa mi to zacina pomalicky prebudzat. A DAKUJEM TI OZAJ ZA PROFESIONALNY PRISTUP K MOJMU PROBLEMU.VASZIM SI TO. díK :!: Vlado21 :!:
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 23:29 pm

Matulkos, v pohode! :wink: S tym PMDD si pocinaj obzvlast opatrne! Aby si si nevyrobil viac skod ako uzitku. PMDD je "alchymia" urcena skor skusenejsim akvaristom, ktori dobre rozumeju "biochemii" akva. Nastuduj si preto dobre problematiku a zmeraj si parametre vody este pred tym ako nieco podniknes. TIBI by mohli tvojim rastlinam pomoct najviac (pri pomere vykon/cena), ak ich pouzijes podla doporuceni ludi, ktori s nimi maju skusenost. To je moj skromy nazor. Nech sa akvarku dari! :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod matulkos » 01 Feb 2011 23:38 pm

Tak dobre na zaciatok teda skusim iba to TIBI a ty mas s tym skusenosti?
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Malo svetla

Odoslaťod Vlado21 » 02 Feb 2011 00:18 am

Ja nie, asi som na to prilis lenivy. :roll: Pouzivam naplne s original zmesou od Dennerle. Do flase s nejakou zelenou gebuzinou po doliati vody vysypem startovaciu kapsulu a o dva dni to uz spolahlivo buble. Napln vymenim za novu po zhruba poldruha mesiaci... Ked chces usetrit, tie TIBI nemusia byt zly deal, len si vyzaduju trocha opatery. Ja naopak len menim naplne a o nic viac sa nestaram. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malo svetla

Odoslaťod mareex » 02 Feb 2011 01:01 am

Vlado21, bez urazky, ale na to nie je potrebna sebaistota, aby som videl, ze uz neriesite osvetlenie, ale CO2, tibi krystaliky PMDD a zachvilu sa tu bude riesit vsetko, len osvetlenie nie. Na to su tu ine temy. A presne na to som narazal.
mareex
 
Príspevky: 26
Obrázky: 9
Založený: 26 Okt 2010 22:57 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.