Sera vipan



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 01 Feb 2011 18:14 pm

Nechcem túto tému zakladať do sekcie recenzií výrobkov nakoľko doteraz som bol s výrobkami Sera spokojný. Nedávno som ale ako doplnkové krmivo k vločkám začal používať Sera vipan a akvárium mám plné plesní :( Klasické kŕmenie mám mrazené patentky, raz za čas kúsok hovädzieho srdca) Akva odkaľujem 1-2x do týždňa podľa možnosti, no momentálne to musím robiť denne pretože akonáhle mi na dne zostane čo i len vločka, do rána mám v akvárku chuchvalce plesne. Nemal už niekto podobný problém? Na celom fóre sú plesne spomínané len v prípade že napadli ryby (moje sú zrejme v dosť dobrej kondícii lebo choroba sa u žiadnej neprejavila, napriek tomu som nasadil preventívnu kúru mycopurom). Myslel som že mycopur zabráni takému rýchlemu množeniu plesne no nejak som sa prerátal... Nikdy doteraz som sa s podobným problémom nestretol a to sa priznám že keď nebol čas, niekedy som akvárko neodkalil aj mesiac a nikdy žiaden problém :/ Konkrétne toto akva má cca 4 mesiace, objem 60l, zabiehané cca 3 týždne s vodou z veľkého akva. S plesňou nebol problém až kým som nezačal prikrmovať vločkami, no teraz akonáhle dám do akva aj inú potravu, na zbytkoch dorána hoduje pleseň :/ Vie mi niekto poradiť čo ešte skúsiť? Vďaka
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Reklama

Re: Sera vipan

Odoslaťod Richard Tokušev » 01 Feb 2011 18:40 pm

Hmm. Rozhodne si nemyslím, že by tak kvalitné krmivo bolo zdrojom niečoho takého ako je pleseň.
A preto si myslím, že buď sú ryby prekrmované, alebo sa vôbec nejedná o pleseň, ale o nejaký druh riasy resp. sinice.
Jednoducho...neexisuje toľko krmiť , aby po 2 minútach zostalo nejaké krmivo na dne. A kde sú ryby typu pancierníčky, prísavníky, ktoré majú konzumova zvyšky potravy?
A čo sú to za ryby v 60 l akváriu, že im treba dávať mäso?
Filter je zapnutý nonstop?
Ako dlho sa prisvecuje umelým svetlom?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 01 Feb 2011 18:55 pm

Hovädzie srdce majú občas pre spestrenie ostriežiky :) Raz som ho omylom kúpil spolu s patentkami(nejaký génius pomiešal kopy a ja génius som len po pamäti chmatol :D ) a zachutilo im :) Pancierničky sú zrejme príliš pohodlné. Z dna mi vyžierajú len patentky, vločiek sa ani nedotknú :/ Dennú dávku som rybám nemenil, dokonca som im ešte ubral keď som začal prikrmovať vločkami práve preto že som sa bál zbytkov... Občas dostávajú klasickú diétu, deň-dva nekŕmim...
Svietim 8 hodín+ 2-3 hodiny večer už len slabšia neónka (čisto pre efekt). Filter beží nonstop, molitan bol tiež predtým vyčvachtaný vo vode spolu s penou z veľkého akva...
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod Richard Tokušev » 01 Feb 2011 19:03 pm

Seth8. ako vyzerá tvoja pleseň v akváriu?
Akú má farbu?
Je vatovitá, biela až priesvitná?
Alebo je skôr tmavšia?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 01 Feb 2011 19:07 pm

Takmer priehľadné jemné chumáčiky. Predpokladám že to bude pleseň, pretože pri najmenšej tetre neónovej sa vyskytla, ale preliečil som ju normálne. Preto ma štve to že aj keď ju zakaždým odsajem (teraz je to každý druhý deň) zase sa to vracia. Bojím sa aby to časom naozaj nenapadlo aj ryby.
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod marlo » 01 Feb 2011 19:43 pm

Pridaj foto .Tazko takto hadat co by to mohlo byt.
Tiez si myslim ze zo sucheho krmiva by sa nemala rozmohnut nejaka pliesen aj keby bolo po expiracii.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 01 Feb 2011 19:53 pm

Odfotím to hneď ako to tam zase bude. Dnes som zase odkaloval, takže zrejme zase zajtra. Tiež ma to napadlo až po tom spýtať sa tu.
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 01 Feb 2011 21:26 pm

Tak predsalen som niečo zabudol odsať...
Prílohy
P1140242.JPG
sorry za kvalitu
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod Vlado21 » 01 Feb 2011 23:49 pm

A kolko im toho sypes? Ja si neviem predstavit, ze by u mna rybicky nechali nejake krmivo nepovsimnute na dne az by splesnelo. Spraskaju vsetko (Tetra vlocky, FD bloodworms, bielkovinovy granulat,...) este pred tym ako to padne na dno. Panciernicky si obcas zobnu aspon zo spirulinovej tablety, ked sa okolo nej rozputa na dne burka. Vrta mi v hlave z coho vlastne ziju... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 02 Feb 2011 00:03 am

Tak ono z vlastnej skúsenosti viem že koľkokrát to vyzerá že spráskajú všetko a popritom toho dosť stíha klesnúť na dno... Preto im pravidelne nechávam diétu, vtedy vyzbierajú kompler všetko aj spomedzi rastlín :D Ale teraz sa bojím nenakŕmiť ich aby náhodou nezožrali niečo s plesňou :/
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod Miloš Holy_Check » 02 Feb 2011 00:18 am

Ahoj. rád by som ti povedal, aby si sa nebál, ale neurobím to, pretože neviem aký má táto "pleseň" skutočný vplyv na rybky. namiesto toho ťa ale upokojím, že aj ja mám s týmto dlhodobejšie skúsenosti (zámerne nie problémy) a zatiaľ bez žiadneho pozorovaného vplyvu.
takže aj mne keď som to s dávkami sera vipan preháňal, ostávali mi na dne zvyšky, ktoré boli na druhý deň pokryté priehľadnými "tyčinkami" tejto "plesne", no doteraz po niekoľkých mesiacoch od prestavby som nič nespozoroval, pancierniky to nežerú, iné rybky to nežerú, iba raz som to videl okusovať jednu krevetku a tá je do teraz nažive. inak odkalujem raz za týždeň a odkaloval som tak aj keď mi to tam plesnivelo. takže z vlastnej skúsenosti z tohoto strach nemám.
ešte na záver, stále kŕmim len so sera vipan všetko osadenstvo, kŕmim len raz za deň, a to tak, aby si každá rybka uchmatla čo jej treba a o zvyšky na dne sa postarajú pancierniky a aj prísavník občas (tomu sem tam kúsok uhorky).a už sa nestáva, že by tam dačo plesnivelo.

no a ešte taká rada, myslím, že máš moc zhýčkané rybky a že prednostne ti žrať budú to čo im dávaš klasicky (patentky a hov. srdce, aj keď sa im nedivím, že uprednostňujú orga nickú stravu pred "umelou", dúfam že viete čo myslím...) a vipan ti ako spestrenie žrať nebudú, myslím, že skôr naopak by to bolo vhodnejšie.

ostávam s pozdravom, fotky skúsim dodať :)
Obrázok používateľa
Miloš Holy_Check
 
Príspevky: 9
Obrázky: 16
Založený: 01 Apr 2010 22:31 pm

Re: Sera vipan

Odoslaťod Seth8 » 02 Feb 2011 11:47 am

No toto som potreboval počuť, či sa s tým už aj niekto naozaj stretol :) A tak jasné že im viac chutia patentky, ale ako píšem, ubral som im na dávke keď dávam vločky, ale proste im tak nešmakujú (o to je väčšia mela keď hodím patentku) ale tak skúsim to aj ja dlhšie neodsať a uvidíme ako sa to bude správať... Dík :)
Seth8
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 14 Jan 2011 19:52 pm
Bydlisko: Púchov

Re: Sera vipan

Odoslaťod triscene » 11 Nov 2011 11:35 am

ja co mam skusenost so Sera Vipan Baby tak ryby to vseobecne maju rady, hlavne borarasky ale co ma znepokojuje je olejovy film ktory sa mi robi na hladine v priebehu par dni po krmeni, spozoroval som to aj v mojej 38l aj v 110ine. v 38icke kde mam zavesny filter tak ten film normalne brani pohybu hladiny tak musim vzdy vrchny diel vody vymenit a potom je to opat dobre na istu dobu.

nejaka dobra alternativa tohto jemneho krmiva pre poter a male ryby bez takychto vedlajsich efektov?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Sera vipan

Odoslaťod VladoM » 11 Nov 2011 14:47 pm

Spravte pokus, do čistého pohára nasypte trošku krmiva,vodu z akvária,pre objektívnosť, 1-2 vločky a po určitý čas sledujte zmeny.
Ak máte prístup k mikroskopu urobte preparát, bez farbenia a pozrite morfológiu, poprípade skúsení s farbením. Robia to aj veterinári, ak máte známych, pri histológií.
VladoM
 
Príspevky: 41
Obrázky: 8
Založený: 21 Máj 2006 10:12 am
Bydlisko: Senica

Re: Sera vipan

Odoslaťod triscene » 11 Nov 2011 15:44 pm

prakticky v zlozeni su mastne kyseliny Omega 3, takze jedinym zdrojom povlaku je toto krmivo. myslim ze tu takisto niekto pisal ze mu to robi ten film, predsa len vo velkom akva sa to rychlejsie strati pri filtracii, pri zavesnych mensich akvariach je to viac viditelnejsie, hlavne ked mi po hladine behaju normalne hladinove rastlinky a jedneho dna zastanu a stoja v tom povlaku, ale rybam to chuti :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Sera vipan

Odoslaťod Vlado21 » 11 Nov 2011 20:17 pm

Vyskusal som, ziadna slava, radsej zostavam pri TetraMine (Tropical Flakes Fish Food).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sera vipan

Odoslaťod belatrix » 10 Feb 2012 11:36 am

Ahojte, ja so začiatočník, ale ešte v časoch keď som bývala s našimi, tak sme mali doma dve akváriá, a tie sme mali ozaj veľa rokov, pamätám si, že starostlivosť o zabehnuté akvárium je oveľa menšia ako o nové, pretože aj keď sme na ne nemali čas, vôbec nič sa im nestalo, ak sa vyčistili raz za tri mesiace (niekedy aj dlhšie) a pritom sa rybkám veľmi darilo. Ja som si pred par dnami s priateľom založila nové a poviem vám, že je to stokrát tažšie ako sa starať o zabehnuté. Takže obdivujem všetkých začiatočníkov, čo to zvládnu. To naše máme asi dva týždne a robí sa mi v ňom pravidelne pleseň na termostate a na zvyškoch granuliek, už po dvoch dňoch ju vidno. Neviem či mam tak často stále čistiť akvárko, mám v ňom 6 neóniek a jeden prísavník, gupky my vykapali, dve gulovité riasy a ostatok umele, lebo že živé rastlinky potrebujú humus, že mám počkať aspoň dva mesiace a potom vysadiť. Pleseň je strašná pliaga, a väčšina príspevkov je na pleseň rybiek (tú som mala na tých gupkách) lenže mne ostala aj v akvárku.
Kŕmim granulkami tropi gram, mrazené patentky už radšej nedávam. Neonky sú zatiaľ zdravé a živé, ale chcem si kúpiť aj také čo budú papať z hladiny a z dna stravu. Len sa bojím, či nenám zlé prostredie kôli tej plesni :| . Dik.
Obrázok používateľa
belatrix
 
Príspevky: 9
Obrázky: 5
Založený: 10 Feb 2012 11:17 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sera vipan

Odoslaťod dedojozef » 10 Feb 2012 11:51 am

1. Zlá téma.
2. Zlý - žiadny zábeh. Prečo si tam dávala rybky, keď si sama písala, že nieje zabehnuté?

zabeh-t10782.html?hilit=zabeh
resp. search.php
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sera vipan

Odoslaťod belatrix » 10 Feb 2012 16:13 pm

Lebo mi v akvaristike povedali ze rastlinky mozem davat az ked sa spravi humus, a ten sa spravi ked budu kakat rybky :)
Obrázok používateľa
belatrix
 
Príspevky: 9
Obrázky: 5
Založený: 10 Feb 2012 11:17 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sera vipan

Odoslaťod Sunkafit » 10 Feb 2012 16:15 pm

su dve metody najprv ryby potom rastliny a najprv rastliny potom ryby...viac ludí tu zaznáva najprv rastliny potom ryby :o
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Sera vipan

Odoslaťod belatrix » 10 Feb 2012 16:23 pm

A samozrejme som sa bola pytat v obchode, kedy tam mozem dat rybky, dali mi s rybkami asi liter vody a povedali ze, neonky su odolne a ze to bude ok, co aj bolo, gupky som si kupila po tyzdni, a tie uz nevydrzali.
Obrázok používateľa
belatrix
 
Príspevky: 9
Obrázky: 5
Založený: 10 Feb 2012 11:17 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sera vipan

Odoslaťod belatrix » 10 Feb 2012 16:24 pm

nazorov je na nete velmi vela, clovek je z toho zmateny :|
Obrázok používateľa
belatrix
 
Príspevky: 9
Obrázky: 5
Založený: 10 Feb 2012 11:17 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sera vipan

Odoslaťod playman22 » 10 Feb 2012 19:41 pm

najviac ma zarazila ta veta, ze sa ti robi plesen na zvyskoch granul... nenapadlo ta, ze zacnes menej krmit??? podla teba preco sa radi krmit len tolko, co stihnu ryby za 5 minut zjest? ma to svoje odovodnenie... a ked ti zostane nieco co nezjedli v akvarku, tak proste dovtedy nenakrm, kym to nezmizne... odporucil by som ti zohnat si slimakov...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Sera vipan

Odoslaťod belatrix » 10 Feb 2012 21:22 pm

Ano napadlo, ze je to vela, ale neonky su take tvrdohlave rybky, ze co padne na dno, uz to nechcu, a ku hladine sa tiez nepriblizia, takze zakonite nieco padne na dno, aj ked im dam ozaj stipku jedla. Slimacika mam jedneho, je to cierny pasazier :) lebo som ho vedome nekupila, asi bol v tej gulovej riase schovaty, inaz uz je raz taky velky, tak aspon jemu sa dari :). Skusim si ich teda kupit viac.
Prílohy
pasazier.jpg
cierny pasazier :)
Obrázok používateľa
belatrix
 
Príspevky: 9
Obrázky: 5
Založený: 10 Feb 2012 11:17 am
Bydlisko: Zvolen

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.