plesne



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

plesne

Odoslaťod foaper » 02 Feb 2011 21:36 pm

ydravim chcem sa spitat , mam na rastlinke plesen a na korenoch ani nehoworim ten koren je ydola cely zaplesneni... akvarium je 240l osadenstvo 4xtetra krvava 3xtetra ozdobna3xtetra medena7xneonka 2x skalare 2x gurama perletova 2x black moly 3x prisavnik.... v akvarku mam vyhradne zive rastliny len som urobil chybu... ryby som pustil hend po 4 dnoch a dozvedel som sa ze to ma byt az 2-3 tyzdne ... myslite ze to bude vadit ktim plesnam ako s toho mam zbavit?
foaper
 
Príspevky: 57
Založený: 28 Dec 2010 00:09 am

Reklama

Re: plesne

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2011 22:07 pm

To čo, máš nie sú plesne, resp. si len môžeš myslieť, že sú to plesne. Pokiaľ to nejde pod mikroskop, tažko zistíš čo to je. Každopádne v zabehnutom akváriu sa to nedrží. Takže to chce len trpezlivosť a čas. Vymieňať pravidelne vodu a čakať. Ja to práve robím v 35l akvárku po dezinfekcii Savom už od 15.12.2010, a do dnešného dňa to neprešlo. Ale už sa pôvodne "huspeninové" polopriehľadné belavé povlaky začínajú meniť na hnedasté rozpadajúce sa kusy, a tá "pliaga" sa dá pri odkalení ľahšie odsať. Počítam ešte minimálne dva týždne to potrvá. (Rastliny to na moje počudovanie zvládajú veľmi dobre, takže niekde tu proklamovaná sinica to ASI nebude. ...A to som prvýkrát v živote zabiehal akva podľa tu všeobecne uznávanej metóde - 3 týždne bez rýb :mrgreen: :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: plesne

Odoslaťod foaper » 02 Feb 2011 22:08 pm

len ja som sa dozvedel ze 3 tyzdne bez ryb xD az tedy ked som nasadil tie ryby po 4 dnoch no dufam ze sa nic nestane... a ktim korenom je to tke biele a slizke taky povlak ja si mislim ze to bude plesen bojim sa o ryby a o rastliny.neni nejaky prostriedok proti plesniam? akvarko mam plne vody tak uz korene nebudem vierat.. chcem sa toho zbavit aby to nechytili ryby dal som tam preventin ale proti plesniam to neni
foaper
 
Príspevky: 57
Založený: 28 Dec 2010 00:09 am

Re: plesne

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2011 23:56 pm

Meň častejšie vodu a nestresuj, zmizne to samo!!! Ak tam narveš chémiu, tak čo dosiahneš? MOŽNO dočasné zlepšenie stavu, lenže za cenu toho, že už začínajúce a rozvíjajúce sa nitrifikačné procesy RESETNEŠ, a začínaš odznovu! Stojí ti to za to?
Výmenami vody zachrániš ryby a koreň môžeš (?) vybrať a mechanicky očistiť, prípadne vymáchať napr. v hypermangáne.
P.S. VŽDY do teraz som zabiehal akva s rybami nasadenými pár dní po tom, ako rastliny začali vyháňať prvé nové lístky, a NIKDY mi pri pravidelne menenej časti vody nevykapali ryby.

P.S.: Stále si LEN MYSLÍŠ, že tam máš pleseň - nemáš nejaké seriózne fotky?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: plesne

Odoslaťod foaper » 03 Feb 2011 18:46 pm

no dobre teda :) diki a fotky nemam skusim nieco nafotit ale ta plesen je tam vzadu a to fotakm neviem ci odfotim :)
foaper
 
Príspevky: 57
Založený: 28 Dec 2010 00:09 am

Re: plesne

Odoslaťod Lubka Bubka » 18 Jan 2021 20:07 pm

Ahojte akvaci...no cez leto sme uspesne prekonali krupicu(kupa novych rybiciek v Hornbachu)...na vianoce co nie je ani tak davno sme mali nalevnika...aj to sme celkom dobre pri mensich stratach hlavne velkych ryb uspesne zvladli...vymena vody pravidelna....co cert nechcel vcera vecer som si vsimla plesen...klasika biely povlak na rybkach na rastlinach biele vlasky a dnes smutok.rano som vyberala sumceka ktory uz so mnou stravil velmi vela casu cca 4 roky...a pred chvilou uhyn 12 ryb...tak ideme pekne od zaciatku...vsetko vyvaram ryby som dala do akva nadoby s liecivom...apropo cele akvarium 100 litrove na novo....mozno by stacilo iba liecivo,pri mojej smole nie...ale neviem co sa mohlo stat ked hodnoty vody boli v norme nic nove som do akva nedavala ani ryby ani rastliny jednoducho nic..iba som vymenila novu hubku vo filtri aj to som davala stability.....uz som na pokraji zufalstva ,staram sa o akva stale...kontrolujem hodnoty raz do tyzdna cistym filter kazde dva tyzdne co dalej.Muz mi vravel ze to ukoncime ked vidi ako sa s tym stale narobime...Sme jednoducho otroci vlastneho akvaria...Myslite ze moze byt prekliate???Mam zavolat farara???hihihihi....dakujem za kazdu vhodnu radu a priblble komentare si nechajte pre seba,,,Thanks
Lubka Bubka
 
Príspevky: 1
Založený: 03 Júl 2020 12:06 pm

Re: plesne

Odoslaťod snajprik » 18 Jan 2021 21:50 pm

iba som vymenila novu hubku vo filtri aj to som davala stability...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: plesne

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Jan 2021 13:23 pm

Bez foto akvária to nepôjde
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: plesne

Odoslaťod Seraph » 19 Jan 2021 14:54 pm

snajprik to naznacil....vymena hubky za novu znamenala ze pocet prospesnych bakterii sa zredukoval privelmi
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: plesne

Odoslaťod matte » 19 Jan 2021 16:37 pm

niekde robis chybu, plesen v zabehnutom akvariu je prejavom zlej udrzby, ale vraj sa jej da lahko zbavit, podla mna si nemala konat zbrklo a nanovo zakladat akvarium, skoda, ze si radsej nedala hned fotku s podrobnym popisom aj udrzby, ludia by tu myslim rychlo prisli na to, co robis zle
kolko bolo rastlin, aky filter, teplota, kolko vody si menila, co si pridavala do vody, je to divne, ze v dlhodobo fungujucom akvariu sa ti objavi nalevnik (K jeho přemnožení pak dochází v době, kdy se v akváriu usazují zbytky potravy, příliš mnoho trusu a jiných odpadních látek nebo při nedostatečné filtraci a vzniká také v době zajíždění akvária)

filter kazde 2 tyzdne cistit je casto

doporucujem pri novom zalozeni si tu otvorit vlastnu temu svojho akvaria, vopred napisat co ako bude, ako planujes a dostanes rady od tunajsich profikov
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.