Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Odoslaťod mystka » 16 Okt 2009 19:13 pm

Mam podobny problem so samcekom endlerky..ma stiahnute plutvy, vybledol poobede este plaval a jedol. Teraz iba polihava vzadu v akva. Ale nemam pocit, ze by to bolo kvalitou vody..Akva ma 38 l , vodu menim raz do tyzdna cca. 8 litrov (odstata), vtedy aj odkalujem. Posledne 2 tyzdne menim 2 krat do tyzdna, chcem sa zbavit zabieho vlasu. Ostatne rybky su OK..samcekovia divoko plavaju a predvadzaju sa pred samickami. Filter ide nonstop, rastliniek mam dost. Krmim dvakrat denne (rano vlockovym krmivom, poobede mrazenym cyklopom) Fakt sa snazim, aby sa rybky mali dobre, ale aj napriek tomu samcek ochorel :cry:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod geminika » 04 Feb 2011 10:41 am

Opäť pokračujem v téme , ktorú som založila, lebo zase mám ten istý problém. V sobotu 29.1. som kúpila 4 mečunky a všetky 4 majú stiahnuté plutvy. Jedna z nich, ktorú som dala do iného akvária a tá má aj bočné mikanie sa. Kúpila som aj 3 Platy a tie boli na tom rovnako, no tie sa už trochu vzchopili. V obidvoch akváriách som vymenila vodu, pridala kuchynskú soľ , rašelinové hnojivo (Dočítala som sa, že pôsobí aj na takýto problém. Neviem či je to pravda, ale aspoň to prospeje rastlinám.) a vyčistila filter, ale nič nezabralo. Teplota vody je 26-27 °C. Čo môžem ešte pre ne urobiť? Alebo to nemá význam a treba ich izolovať?
Tie rybky som kúpila na akvaburze v Dúbravke od jedného pána z Ostravy tuším a tam je vraj iná voda ako tu nemusia to ryby dobre znášať. V septembri som tiež od neho kúpila dve ryby a jedna už uhynula. Ďakujem za rady.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod SoRex » 04 Feb 2011 11:35 am

No jo, ostravské ryby - s těmi to nebývá jednoduché. V Ostravě mají skvělou vodu, takže přechod do jiné není bez problémů.
Výměna vody a přisolení bylo OK. Rašelinový výluh už ne. Živorodky si potrpí na zásaditou vodu, což s rašelinou moc nejde dohromady. U živorodek z Ostravy se nejvíc osvědčuje brát hodně mladé kusy, které si snáz zvykají na jiné podmínky. Dospělé ryby to často nedokáží a bývají takové "nanicovaté".
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod Vlado21 » 04 Feb 2011 13:18 pm

geminika napísal:Tie rybky som kúpila na akvaburze v Dúbravke od jedného pána z Ostravy tuším a tam je vraj iná voda ako tu nemusia to ryby dobre znášať. V septembri som tiež od neho kúpila dve ryby a jedna už uhynula. Ďakujem za rady.

Ja som od neho kupil 2 kaprozubky, samicka chytila po par dnoch nejaku plesen na boku (okolo prsnej plutvy), musela ist prec, samcek prezil, rovnako 2 kolizy. Neviem ci to mohlo byt vodu alebo niecim inym, pred tym ani potom som sa s niecim podobnym netretol...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod geminika » 04 Feb 2011 15:23 pm

SoRex: Tie mečunky vyzerali byť ešte mladé 3 - 3,5 cm. Chcela som len samice, lebo mám 4 samcov, ale vidím, že z nich budú zase samci. Porazí ma. Dúfam, že som to tým hnojivom moc "nepohnojila". Uvidím, cez víkend a v pondelok sa ozvem. Dik za radu.
Vlado21: Ak boli kúpené u toho istého, tak to asi náhoda nebude. Možno je to fakt tou vodou. Už od neho nekúpim.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod Vlado21 » 04 Feb 2011 16:31 pm

geminika, nemusi to este nic znamenat, ja som len opisal moju vlastnu skusenost... ale v poslednej vete sa uplne zhodneme (nielen kvoli hore napisanemu). :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod geminika » 07 Feb 2011 09:56 am

Tak zo 4 mečuniek mám už len tri. Vo veľkom akva mi prepukla krupička, ale už je pod kontrolou. Použila som výbornú vec pod názvom EXIT a to fakt zaberá. Jedna mečunka v menšom akva vyzerala v piatok na zdochnutie, lebo okrem stiahnutých plutiev sa aj kývala do bokov. Dnes vidím, že je úplne v pohode. V piatok som vymenila polovicu vody a potom dobre nasolila, možno to pomohlo.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 18 Okt 2011 20:45 pm

Tema- Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov.Mam dost podobny problem a zda sa ze je to vhodna tema aj ked si niesom tak isty tak posudte sami.
Ako pisem mečunka má stiahnutý chvost a Gold molly su uplne vychudnute.Ked som prisiel domov z prace tak jedna rybka uz bola zozrana na dne pravde podobne Gold molla.Som skor rastlinkar rybkam sa moc nevenujem mam ich ako doplnok.
Akva ma 360l filter JBL cp 1500 rastliny su samozrejme vsetky zive :) .Poslednu vymenu vody som robil pred 3dnami cca 80-90l vcera a dsnes sa mi zda ako by voda zacinala mat mliecnu farbu.Nieje to take zle ale mam dojem ze to nieje ako zvycajne krystalovo ciste.Hnojim PMDD 18ml denne uz veeelmi dlho a pravidelne menim tyzdenne tych 80-90l vody.Celkova osadka akva je cca 20x Neonka cervenych-ok
cca 20x Neonka ciernych ok
4x Gurama perletova ok
4x Mrenka siamska
7x Mecun viedensky chore 2kusi
7x Gold molla vsetkych 7 chore
Pred tyzdnom som robil testy vody lepsie povedane pred poslednou vymenou vsetko bolo optimalne.
Vcera som odstavil pre istotu CO2 lebo som rozbil pernamentny CO2 tester tak len pre istotu a teplota vody je nemerana ohrievac nepouzivam.
POsledna kupa bola Mecunky na ATT a do teraz boli uplne v pohode tak zavlecenie nejakej choroby by som vylucil.Jedine ak by sa dalo nieco priniest aj na rastlinkach od Nemenovanej osoby z fora mam par stoniek novych rastlin ale nemal som ich dlhsiu dobu cas zasadit tak boli v inom akva asi tyzden len tak hodene.Toto akva je bez osadky.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod allyster999 » 19 Okt 2011 19:09 pm

Ak straca rovnovahu tak pochybujem ze ju uz zachranis :(
allyster999
 
Príspevky: 5
Založený: 19 Okt 2011 18:50 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 19 Okt 2011 19:24 pm

Prave ze ani nie.Chore rybky su urcite nemotornejsie ako zdrave ale ze by sa nejak prevalovali na bok to by som nepovedal.Potreboval by som poradit a nie ich odsudit k zahube.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 19 Okt 2011 21:13 pm

Nuz asi mi nik neporadi vyzera to tak ze to necham na prirodu a ak si neporasi budem musiet dokupit osadku.Hladal som aj inde na vebe ale nejako sa mi nedari najst tie komkretne priznaky ako maju ty moji lazari.Je tu aj tema o rozpade plutiev ale moje rybky rozpadnute plutvi nemaju tak ja teda neviem.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod hofi » 20 Okt 2011 09:11 am

Niekedy stačí pridať do vody NaCl a FMC.Takýto jav sa vyskytuje u mečúňov napadnutých vnútornou infekciou,baktériou,prípadne keď sa zmenili parametre vody.Tieto ryby sa držia lepšie v tvrdšej vode.Ak prešli z mäkkej vody do tvrdej,tak sa to u mečúňov vyskytuje často.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 20 Okt 2011 16:43 pm

Co je FMC.
Mozne to je ja RO nepouzivam a ma to iba jedna rybka z mecunov a teraz som im daval veceru a jedla bez problemov az na tu chvostovu plutvu.Stav sa nezhorsil.Este by ma zaujimalo co moze byt s tymi Mollami Gold? Plavu normalne sem tam sa nejaka strati a zdaju sa mi pochudnute aj ked zeru normalne.Nechapem to.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod hofi » 21 Okt 2011 04:51 am

napr.: http://www.aquapage.cz/produkty/788-daj ... 500ml.html
RO som na mysli nemal,ale sôr z akej lokality chovateľa pochádzajú.Sú miesta s tvrdou,ale aj mäkkou vodou.Vôčšina rýb znáša horšie prechod z mäkkej vody do tvrdej.
Čo sa týka gold molly,také si ich už doniesol,alebo začali rapidne chudnúť u teba?Podľa mňa ryby su napadnuté vnútornými parazitmi.
Veľmi dobré liečivo je aj Esha 2000.Preliečoval so ním skaláre.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 21 Okt 2011 17:07 pm

Prave som zistil ze chore rybky uz niesu.Vsetky zmizli.Mrtvolu som nenasiel ziadnu.V karantene som ich nemal z dovodu ze nemam karantene akva lebo ho nemam uz kde mat.Ostatne rybky su zatial ok.Myslis ze by som to mal preliecit aj tak.Preventivne?Nieje liecivo skodlive pre rastliny.Pre rastliny som ochotny obetovat celu osadku akvaria Obrázok
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod hofi » 21 Okt 2011 20:19 pm

Pokiaľ sa v nádrži nenachádzajú choré rybky,tak by som nedával žiadne liečivo.To by som radšej premiestnil rybky.Liečiva by určite takým krásnym rastlinám nepomohli.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 21 Okt 2011 22:54 pm

A co tie preventivne lieciva.Nije mozne ze by pri pouzivanni tychto preventivnych lieciv stracali rybky imunitu? Nikdy som nic take nepouzival par krat som uspesne liecil krupicku a to bolo asi tak vsetko ako som spominal rybky su na inom stupni hodnotenia v mojom akva preto som tomu nevenoval taku pozornost.Vzdy nejako prezivali sem tam nieco uhynulo ale tomu som tiez nevenoval nejaku pozornost kedze sa vecsinou jednalo o gupky,molly a podobne klasicke zivorodky kde zivotnost tychto druhov nieje nejaka impozantna.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod hofi » 22 Okt 2011 04:33 am

Najlepšia prevencia je kvalitná strava a dostatočná hygiena vody.Inú prevenciu neuznávam.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 22 Okt 2011 15:19 pm

Oprava - Prave som zahliadol stale choru mecunku a dokonca poslednu gold mollu.Mecunka je na tom stale rovnako.Plave stale rovnako skruteny chvost vychudnuta nieje telo vyzera ako ostatnych zdravych jedincov.Dokonca aj zerie.Asi to nebudem uz nijako riesit.Vodu menim pravidelne kazdy tyzden cca 20-30 .Skusim urobit dnes este opakovane testy pred zajtrajsou vymenou vody ci sa nahodou nieco nezmenilo a dam vediet.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 25 Okt 2011 18:28 pm

Teraz som pozeral po tej mecunke.Stale zije.chvostovu plutvu ma stale stiahnutu zacina sa jej krivit chrbtica do stran od chvostovej plutvi.Nieco podobne ako u gupiek len gupkam sa zakrivi chrbtica smerom dole.Este som sa z nicim takym nestretol Myslite si ze by som ju mal dat do mineralky alebo mam este pockat co sa z toho bude?Ostatne rybky teda okrem nebohych Gold Moll su ok.Tym bolo ale podla mna uplne nieco ine.Naznaky po nejakej pliesni alebo nieco podobne nevidim.Stravu prima normalne.Vecsinou je niekde uryta asi preto aby mala vecsi klud lebo plavanie musi byt pre nu vycerpavajuce.Tusi niekto co by to mohlo byt?
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod hofi » 25 Okt 2011 18:36 pm

Posledné dni jej života.Tak to sa liečiť už nedá.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod Mariok » 25 Okt 2011 18:48 pm

TTjopo: Tušiť sa dá všeličo, bez odborného vyšetrenia u veterinára to bude vždy iba hádanie z vešteckej gule. Odpíš ju a začni znova. Ak však má nejaké vnútorné parazity, je dosť pravdepodobné, že sa to bude opakovať aj z ďalšímí novými rybami a budeš musieť začať úplne od nuly. Prajem ti, aby to nebol tento prípad, ale len slabá imunuta tohto kusa.
Pridám sa k hofimu: "Najlepšia prevencia je kvalitná strava a dostatočná hygiena vody.Inú prevenciu neuznávam."
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod TTjopo » 25 Okt 2011 21:24 pm

Ako som pisal. Vodu menim pravidelne cca 30% tyzdene.Filter JBL cp 1500.Krmim mrazenym cierny pakomar.ptentka,nitenky...sem tam dam 1-2 x tyzdenne im dam susenu od JBL. Myslim ze stravu maju pestru a hygiena dostatocna.
PS:Sice nechodim k veterinarovi nejak casto ale neviem si predstavit ze by tam isiel niekto s chorou rybkou :roll: :lol:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mečunka má stiahnutý chvost a vlní sa do bokov

Odoslaťod Mariok » 25 Okt 2011 22:24 pm

TTjopo napísal:Ako som pisal. Vodu menim pravidelne cca 30% tyzdene.Filter JBL cp 1500.Krmim mrazenym cierny pakomar.ptentka,nitenky...sem tam dam 1-2 x tyzdenne im dam susenu od JBL. Myslim ze stravu maju pestru a hygiena dostatocna.
PS:Sice nechodim k veterinarovi nejak casto ale neviem si predstavit ze by tam isiel niekto s chorou rybkou :roll: :lol:


Ako som písal: Bez odborného vyšetrenia nič nezistíš, nik ti nevyčíta zlú starostlivosř o ryby.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.