Vallisneria vs. rašelina



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 04 Máj 2004 22:29 pm

Mám v akvária Vallisneriu asiatica a vždy som ju chcel mať takú peknú ako v niektorých knihách :D , ale bohužiaľ moja vallisneria mala k tomu vždy dosť ďaľeko :( . Dorastala maximálne do výšky 20 cm, konce listov žltly a odhnívaly, poplazy vypúšťala pomaly a nové rastlinky tiež za moc nestály a viac krát bola na pokraji vyhynutia. Nepomáhalo PMDD, CO2, iné umiestnenie, zmäkčovanie vody, skúsil som všetko okrem silnejšieho osvetlenia, a samozrejme bez úspechu, takže som to pripisoval tomu svetlu. Svietim cca 12 h, 25W (75cm neon), objem 139L.
Zmenu k lepšiemu som si všimol až teraz, keď tretí týždeň filtrujem cez rašelinu. Vallisneria má takmer 30cm, listy širšie, konce nežltnú a pritom je v rohu akvária a dodnes bola v tieni echinodoru (už je u Skalu :) ). Teraz vyzerá úplne super. Takže mi z toho vychádza, že rašelina poriadne prispieva aj k lepšiemu rastu rastlín (aspoň tým čo majú radi pH pod 7), lebo aj ostatné echinodory a anubiasy sa prebrali k životu.
Voda má pH 6,6, UT 2,5 dKH, cca 70 mg Ca/l, t: 24C.

Čo si o tom myslíte?
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod nino_q » 04 Máj 2004 22:37 pm

clovece, mas super vodu, aspon podla parametrov (aj ked neviem co si mam mysliet o tom vapniku)... to ti tecie z vodovodu?

inak moj nazor je, ze aj viac svetla by tej valisnerii pomohlo, 25W na 139L je zalostne malo, aj ked zase nie je to velmi narocna rastlina
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod gabriela » 05 Máj 2004 08:48 am

Tiez by som povedala, ze potrebuje viac svetla. A tym ze si odstranil to tienenie, tak sa jej aspon trochu ulavilo. Aku mas neonku? Nejaku akvaristicku? To je dost dolezite, lebo niektore neony maju dost malu svietivost.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod bolek » 05 Máj 2004 08:54 am

super... ako filtruješ cez rašelinu? máš vonkajší filter? Nefarbí rašelina vodu?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod skala » 05 Máj 2004 09:09 am

Voda má pH 6,6, UT 2,5 dKH, cca 70 mg Ca/l, t: 24C.

to je co ?

odkial si mas, ze je to 70 mg Ca/l ?

1°dGH = 10 mg/l CaO alebo 14 mg MgO = 7.143 mg/l Ca = 17.8575 mg/l CaCO3 = 0.179 mol/l CaCO3

To je o celkovej, ale UT je jej castou, aspon v tvojom pripade iste sa da tak uvazovat. Nemas ziadne ine vysoke koncetracia kationov Na, Mn, alebo niecoho ineho. Takze 70 mg Ca/l je urcite zle. Skor okolo 10mg a menej.

CO2 by sa mal mat zhruba 18.5 mg/l, co je este na optime, ale ak ho este sytis, mozno aj dost vela. Takze si myslim: ak by si CO2 nepridaval, Vallisnerie by nezltli a pri mensom osvetleni, by CO2, PMDD stacili vyuzivat ku maximalnemu prospechu. Alebo musis zvysit osvetlenie.

Mas na vyber, to je super: bud viac svetla, alebo bez CO2. To je moj nazor.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 09:42 am

To: Skala
Čo sa týka toho Ca, bolo to myslené orientačne a mala by to byť iba trvalá tvrdosť, čo som nenapísal, moja chyba. Tester (nejaký CZ) to ukazuje v nejakých stupňoch "N",o ktorých tvrdia, že je to nemecký stupeň, ale nejako sa mi to nezdá. Samozrejme, že to neukazuje samotné Ca, ale CaO. Vlasne to ukazuje CaO, alebo MgO. Podľa návodu zodpovedá jeden stupen N 10 mg CaO/l alebo 7 mg MgO/L.
Takže by to malo byť 70 mg CaO/L alebo 49 MgO/L -trvalá tvrdosť.
UT 2,5 dKH - prechodná tvrdosť a teraz to prepočítaj na nemecké stupne celkovej tvrdosti :D niečo z toho snáď vyjde.

To: Gabriela
Ten veľký echinodor som vybral včera ráno :P
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod gabriela » 05 Máj 2004 09:44 am

A kolko teda nemeckych stupnov tvrdosti ti to ukazuje?
DkH je tuiez v nemeckych stupnoch, predpokladam.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 09:50 am

gabriela napísal:A kolko teda nemeckych stupnov tvrdosti ti to ukazuje?
DkH je tuiez v nemeckych stupnoch, predpokladam.


Už som z toho jelen :? . Celková tvrdosť by potom mala byť 9,5 dGH, t.j. UT + trvalá tvrdosť, ale to je nejak moc málo aj keď som dal 1/3 dažďovej vody. Podľa vodární by nám mala tiecť z vodovodu voda s 15-18 dGH.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 09:53 am

bolek napísal:super... ako filtruješ cez rašelinu? máš vonkajší filter? Nefarbí rašelina vodu?


Rašelinu som narval do externého filtra (vlasnej výroby :o ) a samozrejme, že fabí vodu, pekne do žlta, ale žltosť vody sa už nezvyšuje, možno je už vylúhovaná. Je to druhá dávka, prvú som menil po týždni.
Inak používam rašelinu kúpenú v záhradkárovi.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 09:53 am

Skala, ešte k tomu CO2. Neviem či to je tým CO2, lebo ho nepridávam stále a listy žltli aj s CO2 aj bez.


Ale toho svetla by samozrejme mohlo byť viac, to máte úplnú pravdu, ale práve pre to "slabé" osvetlenie som to sem písal, že ja tak sa to dá.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod skala » 05 Máj 2004 10:04 am

orientacne to bolo ale dost zle. dost. trvala tvrdost je ale tzv. siranova.

Citujem: Tvrdosť určuje obsah vápenatých a horečnatých solí (Ca + Mg). Definícia stálej tvrdosti je určená predovšetkým síranmi - SO42-, chloridmi - Cl- dusičnanmi - NO32- a uhličitanovej tvrdosti (označovanej niekedy aj prechodnej) obsahom uhličitanov - CO32- a hydrogenuhličitanov - HCO3-. Tieto však môžu byť naviazané aj na iné katióny ako vápnik resp. horčík - najčastejšie na sodík - Na.

Vazba na Ca, Na, Mg a ine kovy je predovsetkym vecou uhlicitanovej, nie stalej tvrdosti. Ked mas CaSO4 napr. vo vode, ovplyvnuje vysledok stalej tvrdosti, ale Ca, Na sa za norm. okolnosti co my pouzivame vodu viaze na CO3 2- skupinu.

to co tam uvadzas, ze 1°N je 10 mg CaO atd, ok, ale to je o celkovej tvrdosti. Keby si mal 70 mg CaO/l, mal by si CT = 7°N.

1 dGH je gesamtehart = cize doslova celkova tvrdost. akurat franzuzi skor pouzivaje tzv. stupen nemecky - °N, ale 1 dGH = 1 °N
1°dKH = 1°N.

Ale v tom nie je tvoj podstatny problem, ten spociva v prilis velkom mnozstve zivin, ktore su vsak malo podporovane abioticky svetlom, a prilis velkom prisune anorganickeho CO2.

OK?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod skala » 05 Máj 2004 10:18 am

ked mas 9.5 dGh, potom ti ten zaciatok orientacne sedi. snad 70 mg Cao a 25 MgO. Aj tie vodarne, sprava sa to priamoumerne a linearne, takze dazdova + 15 dGH z vodovodu moze dat 9.5 v nadrzi. OK.

Konc. volneho CO2 vsak limituje najma pH, uhlicitany, a podla toho ich tam mas dost.

Igypop, a co PMDD a podobne, mozno Vallisneriam chybaju stopove latky. Alebo ich jednoducho ten Echinodor vzal na seba, bral ich zo dna predsa pozehnane tych zivin. Mozno chybala aj nejaka ozaj malickost, trochu Mn, Zn, ktovie, ved uvidis po zmene, ked si mi dal Echinodor (dakujem este raz, uz mi veselo tieni)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 12:51 pm

Echinodor som vybral včera ráno, takže nepredpokladám, že by ja cca 10h vyrástla. Všimol som si ju práve preto, že tam už nieje ten ech.

Čo sa týka tých tvrdostí vody, pozriem doma do návodu, že čo to vlastne meria, lebo už si ma úplne doplietol :). Ale UT som meral dobre.

Ako si prišiel na to, že tam mám veľa živín?
Hnojím PMDD, potroche, sporadicky (kedy ma napadne, ... ja viem, že to nieje dobré, ale čo už, ja som akvarista chaotik :? )
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod gabriela » 05 Máj 2004 13:06 pm

Ak mas takuto vodu: pH 6,6, UT 2,5 dKH (teda nemecke stupne tvrdosti)
Je Ovela pravdepodobnejsia celkova tvrdost 9,5dgH ako 15.
ňAke testy pouzivas? Ak kvapkove, tak kazda kvapka je jeden stupen tvrdosti. ?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod nino_q » 05 Máj 2004 13:17 pm

gabi nemas celkom pravdu, ratajov test ma jedna kvapka = pol stupna, ak si dobre spominam
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod skala » 05 Máj 2004 13:28 pm

ked nino pouzijes 2* tolko vody, tak aj iny test. nie??? :)

Igypop, rozmyslam najma o vela CO2 vo vode, hlavne vo volnej dobre. No a kedze Echinodor si vie zobrat zo dna vela zivin, prosperoval, ale Vallisneria uz asi tolko nie, aj vzhladom na jej mensi habitus.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod gabriela » 05 Máj 2004 14:12 pm

Nino, ja sa nehadam, len som chcela vediet ci su to tie tzv kvapkove merace. Este som sa pytala ake mas to svetlo? Je to nejaka akvaristicka trubica?
Mozno sa rozrastla sama prirodzene ze si zvykla a ako vravis si si to vsimol az teraz, ked je echinodorus prec.
Ale aj tak, ked mas malo svetla, neoplati sa ani vela hnojit ani pustat co2.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 15:14 pm

To: Gabi
Používam kvapkové testy, na UT od rataja, a ten druhý od inej českej firmy, neviem meno, ale tam je 1 kvapka 1 stupeň pri meraní v 1 ml vody, v 2 ml je to 0,5 stupňa, atď.
Trubicu mám nejakú Aquastar.

Vallisneriu tam mám od založenia akvária, viac ako 2 roky, ale takáto ešte nebola a skúšal som všeličo okrem viac svetla a rašeliny. Preto si myslím, že to má na svedomí rašelina.

Teraz bude mať viac svetla aj žívín zo dna pre seba :wink: , ale je tam ešte jeden Echinodorus a ten je väčší, ako ten čo som dal Skalovi, je síce ďaľej, ale rastie ako divý a momentálne chce kvitnúť. :roll:
Skúsim to dnes pofotiť.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod nino_q » 05 Máj 2004 15:24 pm

aquastar je celkom dobra, ale treba ich mat vela - takze ak mozes, skus si tam dat nejaku philipsku alebo osram (865, 965) - ta bude svietit silnejsie
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 05 Máj 2004 23:24 pm

Takže test meria celkovú tvrdosť, t.j. doteraz som žil v omyle :( . Test je od firmy Aquar.
V návode sa píše:
"1°N odpovedá 10 mg CaO/l alebo 7,4 mg MgO/l = 0,357 mval/l sumy (Ca+Mg)"
a nameral som 7. Takže sa mi to zdá aj tak málo, ale budiž.

Takto vyzerá rastlinka teraz:
gallery/image_page.php?&image_id=1832

To: nino_g
Svetla bude viac, ale až v novom akva (už je na dvore) :mrgreen:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod skala » 06 Máj 2004 08:04 am

Cize CT je nameral 7. A preco si vravel, ze mas 9.5???

Mal si vraj UT 2.5. Stalu si myslel ze 7 a ked si si to zratal dospel si ku 9.5???

A dnes si zistil, ze to nebola ST, ale CT, cize mas ST = 7 - 2.5 = 4.5????

Spravne rozmyslam?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod Igypop » 06 Máj 2004 14:13 pm

skala napísal:Cize CT je nameral 7. A preco si vravel, ze mas 9.5???

Mal si vraj UT 2.5. Stalu si myslel ze 7 a ked si si to zratal dospel si ku 9.5???

A dnes si zistil, ze to nebola ST, ale CT, cize mas ST = 7 - 2.5 = 4.5????

Spravne rozmyslam?


Presne tak, preto sa mi zdá, že trvalá tvrdosť je nejaká moc malá.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vallisneria vs. rašelina

Odoslaťod hongi » 13 Mar 2009 19:30 pm

zdravim, ja by som sa opytal aku maximalnu teplotu vallisnerie znesu. konkretne V. gigantea. hladal som to a niekde je uvedena tak niekde inak.
mne doteraz rastli celkom v pohode ale ked voda prekrocila 30 stupnov zacali sa rozpadat a zltnut listy.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.