Externý filter Homemade :)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 08 Feb 2011 13:16 pm

Píšem sem návod na výrobu externého fitra z mojej galerie. Dúfam že niekomu pomôže :pivo:


No takže čerpadlo je z tohto filtra dostal som ho k setu a dosť žalostne filtroval tak som ho použil aspoň na toto.

http://www.aquariumparadise.eu/aquariumparadise/eshop/3-1-Filtracia/3-2-Vnutorne-filtre/5/20-Hailea-HL-BT200

No a teda dám sem návod nie je to nič ťažké dlhšie mi trval upload fotiek ako výroba fitra :D

1. Takže budeme potrebovať vzduchotesnú dózu z tesca ako vidno na obrázku, podľa uváženia veľkosť atď. Moja ma stále 2,20 eur kupoval som to v BA na kamennom.

http://www.zlacnene.sk/detail/tesco-vzduchotesna-doza-289225/a/vytisknout/

2. Druhá vec sú elektrikárske presuvky kúpime ich hoc kde v elektre dobrom alebo možno aj v domácich. Cena okolo 50 centov za jednu.

Obrázok

3. Potom tri diery, ja som spravil dve na vrchu - na odtok a na kábel od moterčeka a tretiu dole do rohu dozy tadiaľ sa voda nasáva. Vložíš tam rozkrutkovánú presuvku a pekne zatiahneš z druhej strany samozrejme ak chceš môžeš dať tesnenia ja som dal len z jednej strany a pohode to tesní.

Obrázok

4. Všetko to potom bude vyzerať asi takto. Filter som prestrčil tak že som normalne cvakol kábel noc kde a potom som ho po prevlečení spojil cez čokoládku elektrikársku, alebo sa to dá aj klasicky cez izolačku ako kto chce.

Obrázok

5. Posledná vec čo potrebujeme je hadica na vývod a prívod, ja som použil klasickú čo som mal doma, neviem čo to je ale dá sa používať na ťahanie vína napríklad :) Prestrčí sa cez presuvku a pekne zasa zakrúti.

Obrázok

6. Potom to vyzerá asi takto hadica sa nasadí na filter aby cez ňu tlačil vzduch. To isté z hadicou spravíme aj dole v rohu dózy na prítoku. Samozrejme to sa nikam nenapája to ostáva voľné ako to vidno na prvom obrázku.

Obrázok

7. Posledný krok nemám ešte ani ja zvládnutý je ním náplň ja chcem použiť molitan čisto nepotrebujem nejak úžasnú filtráciu do 25l akva, takže napchám všade dookola molitan samozrejme kúsok pri prítok musí ostať voľný aby sa to veľmi neupchávalo.

8. Ešte som zabudol že všetky spoje okolo presuviek som obtiahol lepidlom aby tesnili, aj keď tesnili aj bez toho ale istota je guľomet.

Takže to by bolo asi všetko nie je to vôbec taká ťažké ja som sa na to odhodlával týždeň a nakoniec som to mal hotové za pár minút. :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod noiseless » 08 Feb 2011 17:41 pm

takže kábel od čerpadla ci utesnil tiež lepidlom v tej prechodke ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod dodofix » 08 Feb 2011 18:02 pm

tesni ten filter ? ako to spustas ? (myslim - naplnis to vodou z akva a zapnes, t.j. chvilu asi bezi naprazdno ... ?)
vdaka
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod Caiman » 08 Feb 2011 18:38 pm

uz som to niekde pisal-tieto tesco nadoby uplne netesnia...mozno bude fungovat vedla akva,treba doriesit to tesnenie.Tiez som skusal podobne len s vacsou nadobou
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 08 Feb 2011 19:04 pm

noiseless - ano utesnil aj tam ale tá prechodka má v sebe takú gumičku a keď začneš sťahovať ten vrchný závit tá gumička sa stiahne a tesnilo to celkom aj bez lepidla ale dal som ho tam pre istotu.

dodofix - zatiaľ tesní super dnes tam idem dať molitan púštam to normálne nehám v ňom vodu stáť keď je vypnutý, je za akva schovaný. Úplne prvý štart bol tak že som tam dolial vodu z akva ale dá sa aj tak že mu trochu pomôžeš keď je prázdna nádoba a nasaješ cez výtok vzduch, keďže je filter pod úrovňou hladiny vody tak to funguje samo :)

Caiman - no tesnosť je zatiaľ super jasne vidno keď otvorím deko ako voda klesne proste ako prestane byť nádoba vzduchotesná. A keď je zavretá všetko zapchaté stlačím ju a nič nikadiaľ neuniká, dá sa testnuť tak že ju ponoríš prázdnu do vody a stláčaš ju, tak som testoval už hotový filter ak nebublinkuje nič tak si zahojený :) možno som natrafil len na dobrý kus ale s nádobou som nič nemusel robiť žiadne lepidlo ani nič.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod noiseless » 08 Feb 2011 19:37 pm

veď aj keby netesnilo, tak sa to niečim bude dať utesniť nie ? :)
nejakú gumičku tam natrepať alebo čo ...
inak tie prechodky su original take že ked krutis tak sa to vovnutri zatvara ?
o tom som nevedel ... myslim že to vyskusam :)
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 08 Feb 2011 19:48 pm

Ano tesnení je kopec silikony, lepidlá, gumičky, rozmýšlal som že ho oblepím úplne na tom mieste izolačkou aby tesnil, ale netrebalo.

No a tie priechodky sú také a dajú sa kupiť aj menšie napríklad dve také normal veľké a jednu na kábel menšiu a máš ja som zobral 3 rovnaké lebo nemali iba tú veľkosť.

Určite skús ja nedám za nič celé ma to vyšlo 5 eur a ide to super, nešlo mi ani tak o lepšiu filtráciu ako o to že mi vadil filter v akva a takto nič nevidno iba kúsok hadičky čo nasáva vodu.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod dodofix » 08 Feb 2011 21:12 pm

super, dik za info
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod tomsk1 » 08 Feb 2011 21:51 pm

Pri tomto type filtra je to tesnenie nadoby najslabsi clanok, moze sa to prejavit az casom, hoci teraz sa zda ze tesni. Priebezne kontrolovat urcite treba ci hladina vody vo filtri nestupa. Vela zdaru :)
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 09 Feb 2011 12:11 pm

Diky tomsk :) No dnes ráno som si všimol malú kvapku na pene ktorú mám pod filtrom, je to tým že keď vypnem filter tak voda ide samospádom do nádoby a vytvára tam dosť veľký tlak. Uvidím ešte dnes v noci resp. ráno čo bude a ak zasa kvapka tak zatesním vrchnák. Ale inak všetko ide ako má zatím toto neberem ako silnú poruchu lebo to bola fakt len kvapôčka a ak by bol iba v tomto problém tak na noc vytihnem prívod vody von z akva a je po starosti, alebo nasadím na hadicu niekde do stredu nejaký spätný ventil.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod astro » 09 Feb 2011 13:37 pm

možno by stačilo tesnenia pod vrchnákom natrieť vazelinou
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod Andy40 » 09 Feb 2011 13:49 pm

Ja mám tiež Tesco nádobu a po pretesnení nie je problém
Obrázok používateľa
Andy40
 
Príspevky: 142
Obrázky: 68
Založený: 20 Nov 2008 14:37 pm
Bydlisko: Humenné,Prešov

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 09 Feb 2011 14:27 pm

Zatiaľ to nehám tak, nedovolím aby voda stúpla až po tesnenie a nemal by byť problém s presakovaním, ale diky za rady aj tak :wink:
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod martin_s » 09 Feb 2011 16:41 pm

46_Lubo_46 napísal:...No dnes ráno som si všimol malú kvapku na pene ktorú mám pod filtrom, je to tým že keď vypnem filter tak voda ide samospádom do nádoby a vytvára tam dosť veľký tlak. Uvidím ešte dnes v noci resp. ráno čo bude a ak zasa kvapka tak zatesním vrchnák. Ale inak všetko ide ako má zatím toto neberem ako silnú poruchu lebo to bola fakt len kvapôčka a ak by bol iba v tomto problém tak na noc vytihnem prívod vody von z akva a je po starosti, alebo nasadím na hadicu niekde do stredu nejaký spätný ventil.

Preco ho na noc vypinas? Ci este nie je v prevadzke a len ho cez den skusas?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 09 Feb 2011 17:15 pm

No mám len 25l akva a myslím si že na noc netreba filter nehať pustený, ale ak sa mýlim rád si dám poradiť. Bol otázky usudzujem že by mal ísť nonstop? :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod Aquanaut » 09 Feb 2011 17:22 pm

áno non stop, inak uzitočné baktérie pokapú a ráno si tam pustíš bordel... :dead:
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 09 Feb 2011 18:26 pm

No študoval som silno forum ale toto som nikde presne napísané nenašiel, tak vám ďakujem za upozornenie dneska už nevypínam :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod chnuro » 09 Feb 2011 20:21 pm

@46_Lubo_46:
Cau, ja som si robil filter s trošku vačšou nádobou, rovnakým čerpadlom a natrápil som sa stým poriadne. Ja som ten filter nechcel nechať za akvariom, ale pod. Prva verzia bola vedla akva. Po spusteni tesnil. Po vypnutí striekala voda! Elektrikarske priechodky držali, ale to tesnenie nie. Pod úroveň akva som ho vtedy nemal odvahu dať. Ako som všetko vyriešil som už na fóre popisoval tu: externy-canistrovy-filter-vyroba-otazky-t11183-48.html#p175460

Napriek úspechu, po zlých skúsenostiach filtru už neverím a bojím sa ho teraz po mesiaci rozobrať, ako bude tesniť po opätovnom zložení. Objednal som si Eheim classic 2211 :-). Myslím si, že je to iba otázka času, kedy by pretiekol napriem môjmu "zabezpečeniu".
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 09 Feb 2011 22:34 pm

Ano, presne v tvojej téme som nabral inšpiráciu, pre mňa je to tiež len dočasné riešenie kým nejako našporím na niečo lepšieho. U mňa problém tým pádom že nevypínam filter nie je už žiadny tesní to zatiaľ dobre. Ale verím tomu že to nebude navždy no uvidíme :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 00:47 am

Ak sa bojíš nejakej nehody, skús to niečim stiahnúť. Napr. nejaká silná gumička, plastová sťahovačka. Alebo nejako zaťažiť veko (napr kus plexiskla/skla a zaťažiť baličkami soli, alebo niečo, čo nájdeš doma v kuchyni). Inšpirácii sa medze nekladú :-D.

U mňa najviac pomohla tá silikónová vazelína, ale to som mal šťastie, že som mal niečo také po ruke, inak kupovať siliónovú vazelínu z akvaristických shopov je luxus. Z druhej strany som čítal nejeden príspevok kde pomohla, aj keď tiekli profi filtre.

Tesnienie na tých Tesco dózach je zdá sa duté. Možno by ho stačilo niečim vhodným nahradiť, ale mne už došli s DIY filtrom nervy.

Držím ti palce :wink:
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod Majky_sv » 10 Feb 2011 09:14 am

Moje snahy tiež stroskotali na tesnení tých nádob. A cena nádoby nie je práve najnižšia. Mal so zhotovenú pripravenú nádobu s prechodkami, hadice, proste všetko. Skúšal som to vo vani a tieklo to jak divé. Rozmýšlal som, či by nebolo vhodné ten priestor nad tesnením naplniť ešte priesvitným silikónom a nechať zaschnúť. Mal by plniť funkciu tesnenia.
Obrázok používateľa
Majky_sv
 
Príspevky: 60
Obrázky: 3
Založený: 26 Apr 2009 19:51 pm
Bydlisko: Snina/Michalovce

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod Milan666 » 10 Feb 2011 09:48 am

Ja by som sa priklonil k tomuto len v menšom

http://www.andrejakva.wbl.sk/Vyroba-von ... iltra.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 10:07 am

už som tento návod videl. Nenájdeš takú nádobu pre zmenšeninu, ako by si potreboval do minička. Mňa to napadlo tiež. Takéto mini sudy začínajú na 15, niektoré na 30L. Vidím, že rozmýšľaš rovnako ako ja :-)

Ak chceš mať doma kvalitný filter homemade, veľmi vhodná by bola taká, ktorá by sa neuzatvárala klipom, ale mala by široké veko na závit. Pre plnenie filtračnou hmotou a pre motorček. Myslím niečo ako sa 3L (možno je to väčšie, nie som si istý) poháre v ktorých sa dajú kúpiť uhorky, ale z plastu. Prechodky dáš na stenu nádoby, veko pohodlne uzatvoríš a ešte tam strčíš napr aj ohrievač.

ako inšpiráciu by som ti mohol dať ešte tieto nádoby:
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/predfilter-p-2824.html?cPath=21 (tento som mal aj v rukach)
http://www..akvaobchod.sk/predfilter-big-blue-5l-p-3416.html?cPath=19_21


alebo toto:
Kód: Vybrať všetko
http://www.najlacnejsiekosacky.sk/predfilter-1001-zahradnym-cerpadlam-p-1186.html

z tejto nádoby som videl na youtube návody na výrobu CO2 difúzora (tento typ nazývajú aj mixer) a radí sa to za externý filter. Zväčša je to v skrinke dole vedľa filtra. To by tnamenalo, že to odoláva tlaku a spoľahlivosťou by to malo byť na úrovni vonkajších filtrov.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Externý filter Homemade :)

Odoslaťod martin_s » 10 Feb 2011 10:15 am

46_Lubo_46 napísal:No študoval som silno forum ale toto som nikde presne napísané nenašiel, tak vám ďakujem za upozornenie dneska už nevypínam :)

To si potom az tak silno nestudoval. Ide totiz o nieco co je tu stale dookola omielane... :wink:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.