poradite s aq Malawi?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

poradite s aq Malawi?

Odoslaťod playman22 » 09 Feb 2011 17:48 pm

Zdravim vsetkych!

toto je moj prvy prispevok na tomto fore, takze ak nieco zle napisem alebo na zle miesto alebo podobne, tak kludne ma upozornite (budem si davat pozor).
zapacili sa mi red zebry (Metriaclima estherae) a uz par rokov tuzim mat znova akvarko, lenze predtym co som mal bolo mensie (pod 50L - netusim presne kolko) a choval som neonky, skalare, prisavnikov, gubky nejake a takze teraz musim zacat prakticky na nule. planujem aspon 300L (cim dlhsie to odkladam, tym vacsiu by som chcel)
buduca nadrz by mala mat dlzku koli pohodliu ryb minimalne 120cm a koli nedostatku miesta max 150cm, sirka 50-60cm (viem, ze cim sirsia tym lepsia, ale neviem, ze ako by vyzerala po estetickej stranke) a vyska tiez 50-60cm (tu by som potreboval poradit, ci 60 nieje vela) a hrubka skla ani neviem... pod 10mm by som asi nechcel ist... pozeral som ponuky na namieru vyrobene akvaria a pri niektorych bolo zvlast vyznacene, ze su z 10mm to ma akoze znamenat, ze tie kde to nieje vyznacene su z 8mm??? :shock: nieje to na 300L trochu tenke? aspon sa to sklo prelepuje nejakou foliou? zato ked by praskla 300-400L nadrz, tak to by som vytopil asi aj ludi na prizemi (byvam na siedmom :D ) pod aq. by mal ist stojan vlastneho navrhu ale dam si ho vyrobit az potom ked budem mat aq. doma, kebyze by som sa rozhodol pre ine rozmery...
filter si planujem urobit klasicky biofilter domacej vyroby z mensieho aq ktory bude ulozeny vo vnutry stojana aj s elektroinstalaciou, ale neviem ako by som mal riesit prepad. bud sa odhodlam navrtat otvor do bocnej steny alebo nejakym externym prepadom... no neviem, ci su snimi dobre skusenosti...
urobil som predbezny navrh:

gallery/playman22-a1873/odtok1-p38463.html

mohlo by nieco taketo fungovat? alebo mam dat predsa len navrtat otvor?
a mohol by mi niekto poradit, ze kolko svetla potrebuje taketo aq bez rastlin (alebo s minimalnym poctom rastlin) ?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Reklama

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod dodofix » 09 Feb 2011 23:38 pm

nie si v skole, za prispevky nie je znamka :) pokial sa spytas nieco, co bolo zodpovedane 100x tak ta mato odkaze na vyhladavanie, ked mu vyjde cas a zvysok ta posle niekam :)

esteticka stranka je iba na tebe - ak sa tvoje akva bude pacit tebe, tak sa mozes ... na nazor ostatnych
60cm je viac ako bezne akva (ktore tipujem na 45-55 cm), ale stale normalne
na hrubku skla existuju kalkulacky, skusenosti, mozes skusit oslovit firmu, ktora ked to robi kvalitne, zvoli spravnu hrubku (zalezi pre aky rozmer sa nakoniec rozhodnes)
na sklo sa da nalepit folia, ale to neries pri tychto rozmeroch
bojis sa vytopenia = poisti sa
biofilter si dobre premysli a radsej 3x prepocitaj/porad sa
svetlo - 2x36W, 2x39W ... nic extra nepotrebujes
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod playman22 » 10 Feb 2011 09:31 am

no hej... viem, ze esteticka stranka je na mne, len nemam moznost si tieto rozmery okukat nazivo, kedze v niektorych akvaristikach namna kukali ako na zjavenie, a ani cenu mi niekde nevedeli povedat, nieze este ukazat, ze ake je velke...
preto ani nemam presnu predstavu, ze ake by malo mat rozmery zatial viem, ze dlzka 130-150,vyska 50-60, sirka 50-60...
kebyze mam moznost ich vidiet vedla seba, tak si vyberem, ale takto... preto budem rad za kazdu radu :)
to poistenie nieje zly napad, len este treba pokukat poistovne... v allianz mi ta ich kalkulacka vypocitala, ze za 30 000 € by som platil 10€ na rok a to by nebolo zle, teda ak je to tak, ako ste tu pisali v niektorej teme, ze je v tom aj aq...
pre biofilter som sa rozhodol preto, lebo ho niektory dost ospevuju, a tiez mi to logicky nejak tak vychadza, ze vacsi objem molitanu je lepsi a naco kupovat drahy vonkajsi fiter, ked za tu cenu budem mat vacsi a ucinnejsi biofilter, s mensou spotrebou...
pravda kedze este nepoznam ani velkost aq, tak neviem ani rozmery filtra...
inac mam skla zo starych okien... z tych by sa nedal zlepit taky filter? predsa tie priecky to sklo dost zpevnia a nemalo by to byt riskantne... alebo ano?
a 2x39w T5 budu stacit?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod Frodo » 10 Feb 2011 15:55 pm

myslim, ze hrubka skla 10mm ti na to stacit bude, a ak mas dostatocny priestor, tak zvol radsej tu vacsiu variantu, teda 150x60x60, cim vacsia plocha dna, tym lepsie, co sa tyka toho filtra, tak je vela externych kanistrovych filtrov s velkym vykonom, aj ked je pravda, ze celoskleneny je lepsi, no myslim, ze moc na tom neusetris, ta pumpa musi tiez vytlacit vodu do niakej vysky, a musi byt aj niaky poriadny prietok, a kanister je predsa len istota, pri celoslklenenom zle vyratas a vytopis, kanister pokial nie je poskodeny, nepusti
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod dodofix » 10 Feb 2011 21:16 pm

co sa tyka rozmeru akva - zobere meter, natiahni 150cm a chod s tym po izbe, uvidis kolko je to :) si obmedzeny priestorom, kam akva mozes umiestnit a samozrejme cenou (bezni ludia riesia taketo limity :)

poistenie si urcite pozri, aj svoj majetok, aj zodpovednost za majetok a jeho pripadne poskodenie inych osob

biofilter - dobra vec, ked sa dobre urobi, ale ma aj svoje nevyhody, dobre si to treba rozmysliet (je zvycajne velky, dobre ho treba spocitat a vyrobit, co som cital, tak ho aj citit, filtracne naplne tiez nie su najlacnejsie, pretoze je ich vela), neodhovaram, len upozornuje

malawi moc nepoznam, neviem ake presne osvetlenie, fakt je, ze 39W T5 trubice su voci tebou uvazovanej dlzke akva kratke, ostanu ti tam nejake neosvetlene miesto, neviem ci to bude vadit
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod rm2003 » 10 Feb 2011 21:30 pm

pozri si http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewforum.php?f=12
najdi si zhruba taku velkost nadrze, aku chces a pozri si ako to ma dotycny vyriesene.
Obrázok používateľa
rm2003
 
Príspevky: 27
Obrázky: 3
Založený: 19 Mar 2007 15:20 pm
Bydlisko: ba

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod Miro1972 » 11 Feb 2011 10:40 am

Zdravím všetkých prítomných aj neprítomných na tomto fóre.Som tu nový a toto je môj prvý príspevok na tomto fóre.Včera som si kúpil krásne cichlídy .Tento druh rybičiek som ešte nemal tak ka by som mal pár blbých otázok poprosím vopred o prepáčenie.Chcem sa spýtať ako je to s osvetlením.Je potrebné aby vnoci im svietilo svetlo alebo može byť vypnuté?
Miro1972
 
Príspevky: 15
Založený: 11 Feb 2011 00:50 am
Bydlisko: Dvorany nad Nitrou

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod neger501 » 11 Feb 2011 11:32 am

Ahoj vytam ta na fore.
V noci urcite vypnute sviet im tak 8-12 hodin podla toho ci mas v akvariu rastliny alebo nie aj ryby si potrebuju odpocinut :)
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod Miro1972 » 11 Feb 2011 12:05 pm

Nie rastliny tam nemám.
Miro1972
 
Príspevky: 15
Založený: 11 Feb 2011 00:50 am
Bydlisko: Dvorany nad Nitrou

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod neger501 » 11 Feb 2011 12:45 pm

Tak v pohode staci svietit 8-10 hodin.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod Miro1972 » 11 Feb 2011 14:06 pm

Neviem v akom fóre som čítal od jedného prispievaťela že ked vymení vodu tak do tej novej pridáva soľ,to sa musí?
Miro1972
 
Príspevky: 15
Založený: 11 Feb 2011 00:50 am
Bydlisko: Dvorany nad Nitrou

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod neger501 » 11 Feb 2011 14:14 pm

Zalezi od ryb ktore v tej nadrzi chova ak chova afriku a ma privelmi makku vodu a nizke PH tak sa pridava soda bikarbona a sol.
Zalezi od osadky ryb.Ale to sme uz dost off topic ak potrebujes s niecim poradit kludne napis SS
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod Miro1972 » 11 Feb 2011 16:19 pm

neger501 napísal:Zalezi od ryb ktore v tej nadrzi chova ak chova afriku a ma privelmi makku vodu a nizke PH tak sa pridava soda bikarbona a sol.
Zalezi od osadky ryb.Ale to sme uz dost off topic ak potrebujes s niecim poradit kludne napis SS



No mäkkú vodu ja nemám určiťe.PH odmerám aké je.Keď budem potrebovať poradiť tak napíšem SS.Dík za pomoc.
Miro1972
 
Príspevky: 15
Založený: 11 Feb 2011 00:50 am
Bydlisko: Dvorany nad Nitrou

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod playman22 » 14 Feb 2011 20:16 pm

kedze ja ti poradit ohladom ryb este neviem, tak len tolko, ze ked odpovedas na posledny prispevok, tak ho nemusis citovat :wink:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: poradite s aq Malawi?

Odoslaťod playman22 » 03 Apr 2011 19:38 pm

Tak uz som sa rozhodol pre 150x60x60 :) nieje tu nejaky statik, alebo nieco podobne, kto by vedel, ze ake hrube profily by mali byt, aby sa stojan neskrutil?

pripadne viete niekto dobru firmu, co by take akva zlepilo kvalitne / lacno a aj doviezlo? naj z okolia KN ale nieje to podmienka...
a este som nasiel stranku: http://www..akvaobchod.sk/akvarium-150x6 ... Path=76_17
mate niekto skusenost s tymto predajcom?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.