modry molitan vs klasika



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

modry molitan vs klasika

Odoslaťod stano170 » 14 Feb 2011 14:08 pm

chcem sa opitat ake mate skusenosti z mdrym molitanom dnes uplne beznom a klasickym starym jemnym olitanom z dob socializmu. Jedna sa mi o filtraciu cisto biologicku z pouzitim bublifuku. Mozno keby sa k tomu vedeli vyjadrit ti ktory ryby odchovavaju a teda ich filtre si viac zatazene odpadnymi latkami. V beznom spolocenskom pokial nieje prerybnene je v podstate uplne jedno aky molitan sa pouzije.

Osobne mam pocit ze stary jemny molitan aj napriek mensiemu objemu lepsie prefiltruje vodu ako ten modry. Opakujem ze hovorim o biologickej filtracii takze lepsie prefiltruje znamena zbavi zakalov vody na ostraneni ktoreho sa podielaju len bakterie (aspon myslim)

Pri mladych skalaroch/korydorasoch experimentujem aj z jednym aj druhym ale mam zmiesane pocity. Dostal som radu od stareho akvaristu ze sa nemam bat ze na modrej kocke ajked ma hrube otvory v porovnani z klasickym molitanom maju bakterie dost priestoru na usadenie a je lepsia lebo sa neupcha tak skoro ako ten klaicky jemny a preto k bakteriam sa stale bude dostavat voda ktoru mozu zbavovat skodlivin. Naopak jemny sa skor upcha a teda zamedzi pristup kyslika k bakteriam ktore nasledne horsie odburavaju odpad alebo dokonca hynu.

Osobne som porovnaval klasicky dvojhubovy bublifuk a robeny bublifuk na ktorom som mam nasadeny modry kvader z objemom asi 2L. A ako hovorim zda sa mi ze klasika je lepsia.
Klasicky molitan vodu zbavoval zakalu viacmenej dobre ale za cenu ze vyriace sa ciastocky vo vode nezachitil. Modry naopak od mechanickych ciastociek vodu ocistil dobre za cenu ze voda bola viac zakalena.
V oboch pripadoch boli filtre riadne zabehnute.

Skuste sa k tomu vyjadrit ti co mate nejake skusenosti z porovnavania alebo pouzivania tychto 2 typov molitanu.
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: modry molitan vs klasika

Odoslaťod hongi » 14 Feb 2011 14:35 pm

jednoducho povedane: "modry molitan" ako ho nazvas je tzv. biomolitan a je lepsi nez stary klasicky penovy molitan, preto aj nahradil tie "spongie" z davnych cias. prave koli bakteriam ktore spominas, tym sa lepsie zije v tom modrom. takze jednoznacne modry. stary akvarista ti poradil dobre :wink:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: modry molitan vs klasika

Odoslaťod stano170 » 14 Feb 2011 15:09 pm

Chyba mi tu odovodnenie preco "tym sa lepsie zije v tom modrom"
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Re: modry molitan vs klasika

Odoslaťod Mariok » 07 Jan 2012 19:26 pm

Dôvodom môže byť napr. oveľa dlhšia životnosť toho modrého, a takisto skutočnosť, že nitrifikačné baktérie potrebujú primerané prúdenie vody pre trvalý prísun kyslíka, ktorý pri nitrifikácii spotrebujú. Toto prúdenie je v "modrom" podstatne lepšie, ako v molitane.
Obyčajný molitan môžeš po roku, dvoch zahodiť, lebo ho nedočistíš (je príliš hustý), filtren ("modrý") nemá ani po piatich rokoch žiadny problém s "vypraním".
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: modry molitan vs klasika

Odoslaťod arowana » 07 Jan 2012 22:19 pm

stano170 napísal:...

Osobne mam pocit ze stary jemny molitan aj napriek mensiemu objemu lepsie prefiltruje vodu ako ten modry. Opakujem ze hovorim o biologickej filtracii takze lepsie prefiltruje znamena zbavi zakalov vody na ostraneni ktoreho sa podielaju len bakterie (aspon myslim)
...

Trošku si to asi poplietol...
Klasický jemný molitan, má pri rovnakom objeme síce väčší aktívny povrch, ale pracuje kôli svojej hustote skôr na mechynickom princípe, teda skôr odfiltruje jemné častice z vody. Skôr sa však zároveň upchá.
Modrý tzv. biomolitan / Filtren TN /, má povrchovo menšiu aktívnu plochu, avšak je poreznejší a nemá tendenciu na skoré upchatie pórov časticami z vody, potrebuje však na kvalitný zábeh niekoľko týždňov, keď začína fungovať nielen ako mechanický, ale aj biologický filter. Hodí sa skôr do zaťaženejších akvárií, príp. odchovných, s väčšou hustotou rybiej osádky.
Jemnejší " klasický " molitan sa hodí skôr ako elementkový filter.
Je to však skôr otázka priority daného chovateľa, čo mu viac vyhovuje. Ja dávam prednosť Filtrenu do všetkých nádrží.

Na záver ešte poznámka, Filtren je chemicky stabilný a nehrozí u neho hnilobná degradácia ani po dlhom čase. Vydrží pri dobrej údržbe roky a skôr sa zničí mechanicky následkom prania, ako biologockým rozkladom.
Klasický molitan je citlivý na upchatie a následné hnilobné procesy v ňom, následkom čoho sa po krátke dobe nielen rozpadne doslova na blato, ale hrozí aj vytrávenie celej osádky akvária.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: modry molitan vs klasika

Odoslaťod ichthys » 07 Jan 2012 23:13 pm

Ked chces z vody dostat napr zakal z rozvireneho nepremyvaneho piesku tak mozno je klasicky jemny molitan lepsi, ale na biologicku filtraciu sa mne osvedcil skor biomolitan, kusky detritu, ktore sa don dostanu su zrejme samy o sebe substratom pre bakterie resp. aj ine organizmy ktore sa zucastnuju procesu dekompozicie, pricom stale ich obmyva voda prinasajuca kyslik. Ked si vyberies zabehnuty biomolitan na prepratie, skor nez spinava tmavohneda voda ako z klasickeho molitanu sa pri jeho zmykani vyplavuju take hrudky (vlocky) , neviem ci je to uplna analogia "aktivovaneho kalu" ale fakt je, ze ked som po prvy raz v zivote po asi 3 mesiacoch prepieral biomolitan z biofiltra, prekvapilo ma, ako malo odpadu tam bolo v porovnani s tym co si pamatam z klasickeho molitanu (podotykam, ze voda v akvariu kristalovo cista a NO3 som este doplnal hnojenim)
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.