Loteria zvana RATAJ



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 14 Feb 2011 20:06 pm

Gogi.
Už to tu bolo spomenuté, že má zákazník možnosť napísať do poznámky, že si nepraje zámenu rastliny.

Čo sa týka emerzu a submerzu... Aj táká svetová firma akou akiste je Tropica, produkuje rastliny v emerznej forme. A nie je to iba kvôli rýchlejšej produkcii. Na stránkach www.tropica.com sa okrem iného jasne píše, že emerzne pestovaná rastlina je práve tá obrovská výhoda. Takáto rastlina sa oveľa lepšie dokáže prispôsobiť novým vodným podmienkam ako rastlina vypestovaná submerzne.
Nedávno som sa stretol zo sériou prípadov, keď kamaráti porozdávali z akvárka, kde sa dobre darilo druhu Pogostemon helferi svoje prebytky. Cca za vedierko rastlín v priebehu krátkeho času doslova zhnilo v nových podmienkach, na ktoré si submerzná rastlina nedokázala zvyknúť. Mnohí špičkoví akvaristi sa s týmto, čo tu spomínam akiste stretli. Jednoducho...submerzná forma má svoju prispôsobivosť menšiu.

Čo sa týka Blyxy.
Blyxa je sama o sebe dosť háklivá rastlina a mnohí vedia, že je dosť ťažké ju zohnať. Chodievam na akvaburzy a rôzne trhy a viem, aké nespočetné množsvo ľúdí sa pýta práve na blyxu. Mnohí sú ochotní okamžite dať aj 5,-€ za košík tejto rastliny. Firma Rataj ponúka cenovo až veľmi prístupné rastliny. Povedal by som, že v cenovej politike je spolu z ďalšími českými firmami až svetovou raritou v tejto oblasti. A preto si myslím, že pri tých cenách je ospravedlniteľné ak rastliny nie su v plne 100%-nom stave.
Vlasne každý zákazník má na výber.
Za 4-5 éčok v super kvalite alebo za pár šupov.....s malými chybičkami.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod puly » 14 Feb 2011 20:58 pm

Takú blbosť som už dávno nečítal.Emerzne pestované rastliny-rýchle rozmnožovanie,ovela nižšie náklady na teplo, svetlo,lepšia možnosť hnojenia,tým sa stávajú predajné.Ak by sa predávali submerzne pestované rastliny cena by bola neúnosná pri nákladoch na vypestovanie a tým by boli takéto rastliny nepredajné. Emerzné rastliny a hlavne tie druhy,ktoré majú odlišné listy v emerznej forme ako v submerznej , ovela horšie prechádzajú do submerznej formy a preto potrebujú lepšie podmienky ,ako rastliny vypestované pod vodou.Preto sa rastliny vypestované pod vodou lepšie prispôsobia novému prostrediu , ako rastliny vypestované na suchu.To všetko sú len reklamné ťahy.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Mariok » 14 Feb 2011 21:08 pm

Gogi napísal:... No mne nastastie nezamenili ziadnu rastlinku, to by som im isiel do sumperku obuchat o hlavu(predsa v EU funguje daka legislativa). A vy mi tu este piste ze to je ok, sak ked nemaju tak poslu inu ved chcu vyst vustrety, ked nechcem aby mi zamenili rastlinky tak im to mam napisat do poznamky. Pre boha, spamatajte sa, co im ja mam co pisat do poznamky, oni maju pisat mne ze rastlinku nemaju ale ze by vedeli dat podobnu.

Vazne, nestartujte ma, ak chcete temu "Skúsenosti s nákupom od fy Rataj" tak si ju zalozte, tato tema je o tom ako moze predajca zamenit tovar za iny! O tom aby varovala ludi pred takymito praktikami a preto ma taky nazov ako ma.

Tvoje rozhorčenie síce chápem, ale toto by si nenapísal, keby si si poriadne prečítal obchodné podmienky (s nimi si pri objednávke súhlasil!) čl. 4 http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=&openm ... odminky_cz
"4. Pokud Vámi objednaná rostlina není momentálně skladem, nahradíme ji podobnou ve stejné cenové kategorii. Pokud si nebudete přát nedostatkovou rostlinu nahradit, uveďte to, prosím, v poznámce u Vaší objednávky.

Dúfam, že si na tú blyxu použil reklamáciu napr e-mailom, či?

6. Reklamace zboží se řídí příslušným ustanovením občanského zákoníku a zákonem na ochranu spotřebitele. V případě zjištění neodstranitelné vady zboží bude toto zboží vyměněno za stejný kus, případně vrácena již zaplacená částka zpět. Pro vyřízení reklamace je nutné oznámit prodávajícímu, že daný výrobek vykazuje vadu a jakým způsobem se vada projevila. Na základě těchto informací bude posouzen a stanoven další postup při vyřizování reklamace. V případě, že bude reklamace shledána jako oprávněná, zašle kupující vadné zboží prodávajícímu v obalu, která brání poškození výrobku při přepravě zpět. Nové zboží bude odesláno bezprostředně po obdržení reklamovaného zboží, případně bude vrácena celá zaplacená částka.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod palo9167 » 14 Feb 2011 21:12 pm

puly napísal:......Preto sa rastliny vypestované pod vodou lepšie prispôsobia novému prostrediu , ako rastliny vypestované na suchu.To všetko sú len reklamné ťahy.


Ja mam trochu inu skusenost.Niektore emerzy sa mi fakt chytaju lepsie ako submerzy.Nieje ich vsak vela.Aj podla mna je to len reklamny tah.Submerzy sa mi zda ze predava fy.Dennerle.Cena rastlin podobna ako u Tropiky
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod puly » 14 Feb 2011 23:23 pm

Ak do akvária vedľa seba zasadím jeden druh rastliny vypestovaný submerznou formou a emerznou formou a budú mať dobré podmienky ,tak sa chytia a budú rásť,ten pod vodou bude mať v raste náskok oproti tomu vypestovanému na suchu.Ak tie podmienky pre ten druh sú nevyhovujúce neporastie ani jeden.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod smik » 15 Feb 2011 10:02 am

Richard Tokušev napísal:Gogi.
Už to tu bolo spomenuté, že má zákazník možnosť napísať do poznámky, že si nepraje zámenu rastliny.


Já jen poznámku. Dřív se opravdu stávalo (osobní zkušenost), že přišli náhradní rostlinky i při uvedení výše napsaného do poznámky. Nutno podotknout, že dle mé zkušenosti byla AquaDaho ještě větší loterie, ale u nich jsem už dlouho nic neobjednával.
Poslední dobou se už u Rataje nic podobného nestává (aspoň ne u mě) a rostlinky jsou v pořádku. Jejich kvalita byla dobrá i dřív.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Gogi » 16 Feb 2011 03:35 am

pani, neviem ci ma chcete ukecat alebo co, ale moj mi nezoberiete...
off-topic:
-submerzne rastlinky predavaju, tak povediac, malo-pestovatelia(nevidim do pozadia takze prosim s rezervou moje slova) na burzach a nemam pocit ze by boli drahy, pricom u spominanych velko-vyrobcov tento pocit mam(jasne jasne, ten sortiment je neskutocny, a som vdacny ze vobec pestuju vsetko to co pestuju, cena necena)
-ak maju v obchodnych podmienkach to co pise mariok a je to v sulade s pravom vramci EU, tak potom uz zacinam povazovat aj celu EU za spolok bananovych republik, toto proste moja hlava nezozerie - ja si objednam nieco, dojde mi nieco ine a je to plne v poriadku
-a co sa tyka submerzu alebo emerzu, osobne povazujem za vyssiu kvalitu rastlinky tu, ktora mi po zasadeni nezacne menit svoj vzhlad, poviem to inak - emerz je pre mna nieco ako polotovar(v porovnani so submerz rastlinou), mna osobne vobec netankuje co sa chyti skor v akvariu, inak mam pocit ze aj tu na fore je dostatok akvaristov, ktorym rastu rastliny velkym tempom, jasne jasne echinace sa lepsie pestuju zo semienok...(ale nemohli by male rastlinky dopestovat pod vodou? asi nie ked to tak robia vsetci, to je iba moja naivita a neznalost :(
(bez ironie)
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Giftzahn » 16 Feb 2011 08:07 am

@gogi: jasnacka nikto ti tvoj nazor neberie, faktom je ze jedna, dve zle skusenti zakaznika s predajcom navzdy odradia a k danemu predajcovi uz nikdy nepachu aj keby im daval tovara zadara :wink: ... specialne pokial sa jedna o zakaznikov z nasho regionu

inak dufam ze si spravil reklamaciu ked si nebol spokojny ... ja by som spravil fotku rastlinky ktora bola v nevyhovujucom stave napisal mail supol ju tam a ziadal nahradu resp. pokial to nejde vratenie penazi spat a okrem toho pokial sme uz v tej EU, pokial nakupujes cez internet e-shop atd. mas pravo do 14 dni bez udana dovodu vratit tovar spat t.j. odstupit od zmluvy a pokial ma chaba pamat neklame postovne znasa predajca :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Fantazia!

Odoslaťod Vlado21 » 16 Feb 2011 21:52 pm

Dokazala by firma, ktora nedokaze vyjst v ustrety zakaznikovi, vyzerat nejako takto ? :P
http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-286:3
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod baro666 » 17 Feb 2011 00:25 am

Prednedavnom som si od firmy Rataj objednal Eleocharis vivipara 10ks, kedze ine firmy to momentalne neponukaju. Po rozbaleni som bol prekvapeny a riadne, mnozstvo v 10-tich kosikoch zodpovedalo asi mnozstvu 4-5 kosikov od Tropicy, vsak co za 2 eura mozem cakat. O tom to cele je, kvalita-mnozstvo-cena.
to Puly:
Kto ma skusenosti s pestovanim rastlin submerznych ako aj emerznych, musi jednoznacne potvrit ze emerz je o 100% lepsie prisposobitelny ako submerz. Pokial sa submerz prisposobi, nehovorim teraz o zmene tvarov listov, niekedy aj sfarbenia co je skoro samozrejmostou(pretoze hodnoty vody nie su identicke), emerz ti uz davno pekne rastie.
Obrázok používateľa
baro666
 
Príspevky: 200
Obrázky: 33
Založený: 17 Okt 2008 16:55 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Giftzahn » 17 Feb 2011 08:43 am

njn, "za malo penazi malo muziky" ... ono samozrejme nie je to take zle .... ale treba uznat ze Rataj produkuje rastlinky v dostatocnom mnozstve za velmi pristupme ceny ... napr.: Rataj - Rotala rotundifolia - 1,10 Eur za kosik, Tropica - Rotala rotundifolia 4,45 Eur a takto sa da pokracovat aj dalej ... samozrejme je jedno odkial rastlinku kupim pokial jej nevytvorim dobre podmienky zakape mi rastlinka za 1,10 Eur presne tak isto ako rastlinka za 4,45 Eur (samozrejme za predpodkladu ze nedojde ku mne zmrznuta, zhnita atd.) ... co sa tyka emerz vs. submerz vsetci pestuju emerzne "co sa len da" nakolko naklady su rapidne nizsie ako pri submerze a cena sa da drzat prijatelna ... ak by skutocne Rataj, Tropica, Dennerle atd. pestovali rastlinky vyhradne submerzne, kosik "stonkoviek" by stal nie 1,10 ale 15 Eur a mozno aj viac a velmi malo ludi by bolo ochotnych nieco take kupovat :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod puly » 17 Feb 2011 08:44 am

To by som všeobecne netvrdil.V 90 rokoch mala vzniknúť norma pre veľkopredajcov akvarijnych rastlín,rastliny boli rozdelené do skupín,podla toho akej forme sa môžu predávať,len pod vodou vypestované rastliny +tam boli vypísané druhy,emerzne vypestované rastliny s ľahkým prechodom pod vodu,rastliny vypestované pod vodou , ktoré sa dajú pod vodou udržať len za určitých podmienok a rastliny nevhodné pestovať pod vodou,ktoré majú pekné farebné listy,ale pod vodou vydržia maximálne pol roka ,ktoré sa nemohli predávať ako vodné rastliny.Tvrdenie ,že všeobecne rastliny vypestované na suchu sú lepšie do akvária, ako rastliny vypestované pod vodou,je zavádzajúce.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod baro666 » 17 Feb 2011 09:48 am

Ja netvrdim ze su lepsie kvalitou, ale lepsie sa prisposobuju novym podmienkam, a to ovela rychlejsie ako submerz.
Obrázok používateľa
baro666
 
Príspevky: 200
Obrázky: 33
Založený: 17 Okt 2008 16:55 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Giftzahn » 17 Feb 2011 10:25 am

njn, netreba zubudat ze samozrejme zalezi aj od rastlinky ... som pred troma mesiacmi kupil cryptocoryne "mi oya" a este dodnes ma zopar zelenych emrznych listkov, popri nadhrenych do cervena submerznych listkoch ...tipujem ze do pol roka cca. este 3 mesiace a prejde uplne na submerznu formu ... cize nie je rastlinka ako rastlinka

moje skusenosti s najlepsou adaptaciou na akva podmienky mam s rastlinkami "In-Vitro" ani u submerzne pestovanych rastliniek som taku rychlu adaptaciu nevidel ... njn, druha strana mince pod 7 - 8 EUR za kelimok "In-Vitro" clovek proste nezozenie, cize tento "spas" vie ist rozhodne do penazi dek chce clovek osadit aj malu 60cm nadrzku :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod trinitysk » 17 Feb 2011 10:32 am

baro666 napísal:Kto ma skusenosti s pestovanim rastlin submerznych ako aj emerznych, musi jednoznacne potvrit ze emerz je o 100% lepsie prisposobitelny ako submerz. Pokial sa submerz prisposobi, nehovorim teraz o zmene tvarov listov, niekedy aj sfarbenia co je skoro samozrejmostou(pretoze hodnoty vody nie su identicke), emerz ti uz davno pekne rastie.

A tuto "pravdu" si kde vycital? :shock: Pod toto tvrdenie sa ti ziaden pestovatel akva rastlin nepodpise...To co tvrdis ty, je len marketingovy blabol...(sireny prave tymi ktori to emerzne, z ekonomickych dovodov, takto pestuju). Na druhu stranu, rovnako nespravne je ale aj tvrdenie (druhy blabol), ze emerz rastie zle pod vodou a ze ked "sa nechyti" tak za to moze prave sposob jeho vypestovania a pod. toto nie je tiez pravda (vid. V.Pelikan a jeho dogmaticke tvrdenia s ktorymi nesuhlasim). Jedina vyhoda emerzu pred submerzom co vidim ja je hlavne pri transporte -> vacsia vydrz/odolnost rastliniek (nie su tak krehke a nachylne na mechanicke poskodenie). Vo vsetkom ostatnom je submerz skutocne lepsi (adaptabilita, rychlost rastu najma v pociatku, ziaden obsah skodlivych pesticidov bezne pouzivanych na emerzoch, vyzor rastlinky, funkcnost rastlinky pri zasadeni do akva)a to u drvivej vacsiny akva rastliniek.
Naposledy upravil trinitysk dňa 17 Feb 2011 10:37 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Feb 2011 10:36 am

puly napísal:To by som všeobecne netvrdil.V 90 rokoch mala vzniknúť norma pre veľkopredajcov akvarijnych rastlín,rastliny boli rozdelené do skupín,podla toho akej forme sa môžu predávať,len pod vodou vypestované rastliny +tam boli vypísané druhy,emerzne vypestované rastliny s ľahkým prechodom pod vodu,rastliny vypestované pod vodou , ktoré sa dajú pod vodou udržať len za určitých podmienok a rastliny nevhodné pestovať pod vodou,ktoré majú pekné farebné listy,ale pod vodou vydržia maximálne pol roka ,ktoré sa nemohli predávať ako vodné rastliny.Tvrdenie ,že všeobecne rastliny vypestované na suchu sú lepšie do akvária, ako rastliny vypestované pod vodou,je zavádzajúce.


Tú normu si pamätám. Bola uverejnená v časopise Akvarium Terárium. A zrejme aj z tohoto dôvodu vznikol nový názov na produkciu rastlín - terestricky.
Lenže tá norma nemala veľa spoločného s pestovaním rastlín ale skôr diktovala, aby sa nestávalo pravidlom ponúkať vyslovene bahenné rastliny ako akváriové. (slovo akvarijné je čechizmus. Na Slovensku hovoríme akváriové!)
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Feb 2011 10:45 am

trinitysk napísal:
baro666 napísal:Kto ma skusenosti s pestovanim rastlin submerznych ako aj emerznych, musi jednoznacne potvrit ze emerz je o 100% lepsie prisposobitelny ako submerz. Pokial sa submerz prisposobi, nehovorim teraz o zmene tvarov listov, niekedy aj sfarbenia co je skoro samozrejmostou(pretoze hodnoty vody nie su identicke), emerz ti uz davno pekne rastie.

A tuto "pravdu" si kde vycital? :shock: Pod toto tvrdenie sa ti ziaden pestovatel akva rastlin nepodpise...To co tvrdis ty, je len marketingovy blabol...(sireny prave tymi ktori to emerzne, z ekonomickych dovodov, takto pestuju). Na druhu stranu, rovnako nespravne je ale aj tvrdenie (druhy blabol), ze emerz rastie zle pod vodou a ze ked "sa nechyti" tak za to moze prave sposob jeho vypestovania a pod. toto nie je tiez pravda (vid. V.Pelikan a jeho dogmaticke tvrdenia s ktorymi nesuhlasim). Jedina vyhoda emerzu pred submerzom co vidim ja je hlavne pri transporte -> vacsia vydrz/odolnost rastliniek (nie su tak krehke a nachylne na mechanicke poskodenie). Vo vsetkom ostatnom je submerz skutocne lepsi (adaptabilita, rychlost rastu najma v pociatku, ziaden obsah skodlivych pesticidov bezne pouzivanych na emerzoch, vyzor rastlinky, funkcnost rastlinky pri zasadeni do akva)a to u drvivej vacsiny akva rastliniek.

Chceš mi teda povedať že od teba Pogostemon, ktorý rastie v super podmienkach, zasadim do bežného akvárka a porastie dalej?.
Rastlina z tropiky sa ako tak prispôsobí novým podmienkam, ale tvoja s najväčšou pravdepodobnosťou zhnije.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod palo9167 » 17 Feb 2011 10:48 am

trinitysk napísal:
baro666 napísal:Kto ma skusenosti s pestovanim rastlin submerznych ako aj emerznych, musi jednoznacne potvrit ze emerz je o 100% lepsie prisposobitelny ako submerz. Pokial sa submerz prisposobi, nehovorim teraz o zmene tvarov listov, niekedy aj sfarbenia co je skoro samozrejmostou(pretoze hodnoty vody nie su identicke), emerz ti uz davno pekne rastie.
A tuto "pravdu" si kde vycital? :shock: Pod toto tvrdenie sa ti ziaden pestovatel akva rastlin nepodpise...To co tvrdis ty, je len marketingovy blabol...

uplne suhlasim.Lepsie sa prisposobuje submerz ale je aj par vynimiek a to skoro doslova,kedy ten emerz ide lepsie.S mojimi zatial chabymi skusenostami je to asi tak 90:10 pre submerz
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Dedo » 17 Feb 2011 11:06 am

Môžem z dlhoročných skúseností potvrdiť, že submerz rýchlejšie štartuje a prispôsobí sa. Malo výnimiek prípušťam.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod trinitysk » 17 Feb 2011 11:30 am

Richard Tokušev napísal:Chceš mi teda povedať že od teba Pogostemon, ktorý rastie v super podmienkach, zasadim do bežného akvárka a porastie dalej?.
Rastlina z tropiky sa ako tak prispôsobí novým podmienkam, ale tvoja s najväčšou pravdepodobnosťou zhnije.

Ano to chcem povedat. Richard chapem, ze si hajis svoje obchodnicke zaujmy, ale takto to v praxi nefunguje, ze "moj" submerz vykape a "tvoje" gelovo rychlene pogo prezije v pohode (samozrejme za predpokladu ceteris paribus)...Osobne si ja radsej kupim pogo (ako aj cokolvek ine) submerzne ako emerz, ak existuje ta moznost...(btw. emerzne pogo - "lucne kvietky" od aqua daho su velmi zaujimava kupa..ale iba z pohladu financii.., trva dost dlho kym prejde na submerz).
Moj nazor je tvoreny skusenostou z praxe a nie dohadmi ci clankami z netu a casopisov. V prirode nie je nic na 100% cierne a biele, su veci ktore su medzi zemou a nebom a nevieme ich stale vysvetlit, takze sa nechcem v teme submerz vs. emerz vyjadrovat na 100% v prospech submerzu. Samozrejme mohli by sme sa bavit u inych rastlin, ktore su lepsi priklad ako pogo (aromatica,stellata,ammania a pod) co to s nimi urobi v prvych dnoch ked ich prehodim do ineho akva, celkovo ale je adaptacia submerzu a to v drvivej vacsine aj u tychto rastlin rychlejsia a bezproblemova...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Gogi » 17 Feb 2011 12:41 pm

- ja furt nechapem ze ked sa ten emerz. tak strasne oplati ako to robia ti malo-predajcovia na burzach(ze by nemuseli krmit management, vyskum a pod.), alebo je to len o tom ze na tom nemusia zarobit a maju to ako hobby?
- som rad ze ste nacli pogo po odbornej stranke, lebo to je prave najlepsi priklad toho ze od predajcu dostanem polotovar - emerzny pogo je uplne ina rastlinka ako submerz, a to je to co mi vadi, na to aby som zahrnul do pogo do svojej nadrze proste potrebujem submerz., ked mi dojde emerz mozem ho ponorit do nadrze a pockat kym neprejde na submerz a potom s nim mozem robit - polotovar
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Feb 2011 12:45 pm

trinitysk napísal:Ano to chcem povedat. Richard chapem, ze si hajis svoje obchodnicke zaujmy, ale takto to v praxi nefunguje, ze "moj" submerz vykape a "tvoje" gelovo rychlene pogo prezije v pohode (samozrejme za predpokladu ceteris paribus)...Osobne si ja radsej kupim pogo (ako aj cokolvek ine) submerzne ako emerz, ak existuje ta moznost...

No.
Máš pravdu. Museli by sme asi ísť dosť do podrobností a asi jednoznačná odpoveď neexistuje. Všetko je to dosť individuálne a tak isto pohľady na danú problematiku.
...A. Ja na týchto stránkach väčšinou nevystupujem obchodne, ale ako akvarista. Predával som a pestoval Rataja, predával som a pestoval Daho, predával som a pestoval polské rastliny, a tak isto donesené submerzy (ale iba Valisnerky, Echinodory, Cryptocoryny, Anubiasy...zriedka aj niečo iné....aj ja mám skúsenosti, a vrhol som sa na niečo, čo zrazu nejako ľahšie rastie. Ba priam niektoré doslova ako burina,.(Eustralis napr.) nestíham strihať.
Mám akvárka s vodovodnou 21°N tvrdou vodou a mám akvárka s vodou osmózovou riedenou o hodnotách 6-8°N a pH 6.5 - 7, a s CO2 a aj bez...Skúšam a mám vyskúšané...je to na dlhšiu debatu.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Feb 2011 12:56 pm

Gogi napísal:- ja furt nechapem ze ked sa ten emerz. tak strasne oplati ako to robia ti malo-predajcovia na burzach(ze by nemuseli krmit management, vyskum a pod.), alebo je to len o tom ze na tom nemusia zarobit a maju to ako hobby?
- som rad ze ste nacli pogo po odbornej stranke, lebo to je prave najlepsi priklad toho ze od predajcu dostanem polotovar - emerzny pogo je uplne ina rastlinka ako submerz, a to je to co mi vadi, na to aby som zahrnul do pogo do svojej nadrze proste potrebujem submerz., ked mi dojde emerz mozem ho ponorit do nadrze a pockat kym neprejde na submerz a potom s nim mozem robit - polotovar


Nie nemôžeš. Submerz neprežije dodanie na Slovensko, odtiaľ distribúciou do predajní a až potom k zákazníkovi.
Do štandartného kartóna ide 80 košíkov rastlín. Asi by submerzy prišli na blato. A keď aj nie, tak určite dolámané. Naviac submerz neznáša nízku teplotu. Emerz znesie krátkodobo 1-3 hodiny 3-8°C - submerz určite nie. Emerz znesie pomerne dlhšiu dobu teplotu v okolí 15°C. Neviem si predstaviť distribúciu submerzov do celého sveta.

Napriek tomu sa dodávajú aj submerzy. Ide najmä ide o rody Valisneria, Egeria, niektoré Hygrophyly a Cabomba.
Ďalej....obchody a producenti nežijú väčšinou z tej trochy serióznych akvaristov a už vôbec sa to nedá povedať o nákupných centrách. To by asi zakrátko skrachovali. Obchody žijú prevážne z tzv. "konzumentov". A ten emerz alebo ak chcete terestrická forma vyzerá na oko vo väčšine prípadov oveľa lepšie., a vonkoncom sa nedá povedať, že by nerástol pod vodou pokial to nie je vyslovene bahenný alebo vlkomilný druh rastliny.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Loteria zvana RATAJ

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Feb 2011 13:03 pm

palo9167 napísal:uplne suhlasim.Lepsie sa prisposobuje submerz ale je aj par vynimiek a to skoro doslova,kedy ten emerz ide lepsie.S mojimi zatial chabymi skusenostami je to asi tak 90:10 pre submerz

Konkretizuj druhy, ktoré sa tak dobre prispôsobili?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.