začíname



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 14 Feb 2011 18:34 pm

pH aj kH su dost vysoke... nemas v akvarku nejaky vapencovy strk alebo kamene? Skus rozbehnut CO2 (staci aj burcak), to by Ti malo to pH postupne znizit na prijatelne hodnoty. Nepouzivaj na znizenie pH ziadnu chemiu, s machmi alebo lepsie povedane raselinou by som bol tiez velmi opatrny. KH budu znizovat rastliny ako sa budu postupne rozrastat. GH 14 by bolo OK, teda ak to nie je GH>14 (teoreticky moze byt aj 25-30).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 14 Feb 2011 19:38 pm

hm .. dík .. ale ..

ten Burčák tu spomínate často, ale ja ho pijem iba na jarmoku .. :) tu nemám páru čo je to ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 14 Feb 2011 21:00 pm

zmeral som normalnu vodu , ta vyšla na stejno, takže vápenec tam nemusí byť ... proste tu v PD máme takú vodu tvrdú...

čo s tím?
chcel by som este dáky koreň do akva .. keby som ho (nejaký vinič' obalil machom trocha? mach neokysluje?

dakujem za každu radu ...

doterajšie rastlinky som zatial identifikoval ako:
egeria densa, echinodurus blehery , ophiopogon japonicus :( , anubias bartery nana, samolus valerandi
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 14 Feb 2011 21:56 pm

egerii by sa malo v tejto vode darit. Rovnako aj echinodorus. Anubias rastie uz pomalsie, ale ma by byt tiez OK, ked sa chyti na koreni. Samolus a Ophiopogon je uz s otaznikom. Burcak je dobry pre vyrobu (bio)CO2, ked nechces vrazat vela penazi do tlakovej bomby. Treba si vsak prestudovat (aj na tomto fore) ako ho presne namiesat, aby si s nim nevyrobil viac skody ako osohu, aj v akvarku, aj mimo neho. Ja som asi prilis lenivy a zarove, poslednym pokusom som si skoro otravil otikov, takze teraz idem na original burcaku od Dennerle, ktory je sice drahsi ako domaca zmes, ale zato spolahlivy ako hodinky... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod dodofix » 14 Feb 2011 22:34 pm

co sa tyka gh a kh a vlastne aj ph - vysoke mozu byt aj preto, lebo to ten tester ukazal - neviem, ja tymto lacnym suntom moc neverim a hlavne xin1 veciach, co ti zmeraju vsetko naraz ... viacero ludi tu ma viacero skusenosti s roznymi testami, ale minimalne na tvojom mieste by som si to overil ... pokial cerpas vodu z verejneho vodovodu, je mozno na strankach dodavatela informacia o parametroch, budes vediet +- co tam lejes ... mozes kupit iny tester pre overenie ...
odstat vodu nechavam asi jeden den ... nech sa ohreje sama na cca izbovu teplotu, aj ked zalezi kolko toho naraz menis ... napustim kanister(alebo viac), necham odstat (ale najdes aj reakcie, ze to tam leju priamo z vodovodu :)

centimetre versus litre - plati tak +- autobus - su ryby, ktore maju svoje teritorium, niektore sa zdrzuju pri dne, dalsie kadia do vody jak o dusu, akekolvek akva je v porovnani s prirodou male, male, male ... tak rozmyslaj 2x, alebo 4x preco, ake, kolko, ... ryby nakoniec budes mat
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 14 Feb 2011 23:01 pm

luskam toto forum jak blázon, neviem co skor, al eje dosť rozsiahle, čo je vlastne dobre, len teraz je toho dost ...

idem kuk toho dodavatela vody :)

nemate link na ten burciak?

a este chcem pred spaním kuknut cichlidy s malawi a tanganika , že milujú moju vodu :)

teda v PD budeme vsetci pestovat akvo malawi :) - ALE ja chcem pekne s rastlinami, idem to kuk ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 14 Feb 2011 23:21 pm

nasiel som ohladne vody toto:

http://www.stvps.sk/index.php?option=co ... &Itemid=46

mňa sa týka prameň turček...

teda:
Vápnik a horčík (tvrdosť)* mmol/l 0,56
Železo mg/l 0,06
Dusičnany mg/l 4,4
CHSKMn mg/l 0,8
pH 8,2

* pre prepočet jednotiek mmol/l na nemecké stupne platí prepočet: mmol/l x 5,6 = st. nemecký

viete to niekto preložit na tie nase KH,GH ?
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 14 Feb 2011 23:54 pm

hm ... som z toho jeleň ...

inak sorry, viem že tu su témy o tom, ale je to tam dosť staré ..a tu máme uz troska diskuzi o tom ..
tak naposled, dúfam to admin neprehodí ...

http://www.stvps.sk/kvalita_vody/vybran ... y_vody.pdf

tento link uvádza okres PD dve miesta PD - Sever a starú čast

jedna voda je makká a zásadatitá, druhá tvrdá a kyslejsia - ja som staré mesto, pasuje to z mojim meraním KH a GH ?

resp ktorá dedina v okrese PD má vhodnú vodu pre bezne rybky - neonky, betty, gubky a je vhodná pre zelené akvo?

fakt dakujem za aspon nejakú odpoved , som ochotný si vodu z okresu na menenie zadovážiŤ , radsej ako chemiu
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Milan666 » 15 Feb 2011 09:15 am

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: začíname

Odoslaťod mystka » 15 Feb 2011 09:45 am

Ja by som zbytocne nestresovala. Akvarko by som standardne zalozila, nasadila rastliny, mesiac pockala bez ryb...sledovala by som rast rastlin, potom by som sledovala ryby, ako sa im paci..az keby som videla, ze rastlinam alebo rybam sa nedari, tak by som riesila ph a tvrdost vody atd. Ja nepridam CO2, ani nehnojim - o to sa staraju zivorodky, pH je dosť vysoke (+- 8). A rastlinam sa dari, nie je to sice boom sviezej zelene, ale funguje to :roll: . Ale jasne, ze da ist aj inou cestou :P .
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod martin_s » 15 Feb 2011 10:14 am

konikPD napísal:jedna voda je makká a zásadatitá, druhá tvrdá a kyslejsia - ja som staré mesto, pasuje to z mojim meraním KH a GH ?

Ty mas skor zasaditejsiu a tvrdu... Tie udaje o hodnotach tej vody z toho pramena ukazuju mäkku a zasaditejsiu vodu, cize by som hladal v akva nieco co ti zvysuje tvrdost - vapenec a pod.

konikPD napísal:nemate link na ten burciak?

Tu mas univerzalnejsi link, kde najdes odpovede na viacero tvojich otazok: search.php
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 15 Feb 2011 11:15 am

mystka, uvazovat teraz o zakladani nadrze bez ryb je uz bezpredmetne. Teraz treba konikovi poradit ako dostat parametre vody do optimalnych hodnot, nie vsak narazovo, ale postupne. A na to je CO2 idealne co sa tyka pomeru vykon/cena. Pomoze aj rastlinam k lepsiemu rastu a zaroven moze znizit vysoke pH (teda ak je vysoke).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod tritrek » 16 Feb 2011 11:15 am

konikPD napísal:jj .. labeo nebola volba dobra ... v podstate jedno darujem ak niekto v PD má záujem ...

dnes som kúpil tester jednoduchý 3v1 od DAJANA , moc tie farby neviem prirovnať ale asi takto:

pH - 8
KH 15 , mozno viac
GH 14 , snáď nie viac

čo s tím? nejaké machy alebo čo to neupravia dole? nejak trvalejšie? či mám utekať kúpiŤ dáke kvapky?
podotýkam akvarko má 6 dní

dorazila ma predavačka kde som kupoval rastliny, chcel som tam dnes názvy nech mi dá, lebo mito vtedy narychlo nahádzala :)
a ona nemá páru, iba tak splietala že asi tak a tak

idem ich nafotit a hodim ich do temy rastliny ... v albumoch hladat podla fotiekje na hodiny, niekto sand pomenujem, su to zakladne druhy iba .. dík, ak tam kuknete :)


Ani nehovor, ja mám tiež ten test... pH časť funguje OK, ale kH a GH... KH ide od svetlozelenej až k tmavozelenej no ale môj test je svetlomodrý a podobá sá na všetky farby... GH mi zas sčervenalo, a to sa zas podobá aj na 14 aj na 18... asi si kúpim nejaký normálny test a na DAJANU zabudnem. :evil:
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 16 Feb 2011 13:10 pm

vieš čo, ale na take nejake orientačné stačí asi ...

som si zmeral dnes v robote vodu, čo som kázal doniesŤ od nás z jednej vhodnej dediny Poruba a nameralo fakto opačné hodnoty - mäkká a jemne kyslá ...

idem ju teraz postupne lievaŤ do mojej silne tvrdej a zásaditej ...

každý týžden vymením cca 20 L v 125 litrovom akvarku .. snáĎ to bude dobre ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 17 Feb 2011 08:15 am

inak pokračujem vo výpočte udalostí mojho prvého (teda synovho prvého ) akva:
9.2. založene akvarko tzn. štrk,rastlinky, koreň, pod rastliky tabletky a 50ml štartera
Day 2: doplnený štrk, voda stále čistá, i ked nie kryštálovo ako včera
Day 3: voda čistá, utekám kupiť testovacích 7 gubiek, pribalili aj 2ks prísavník a 1 ks bojovnice
Day 4: všetko O.K. utekám kúpiť tetry neonky 12ks a pribalil som 2 ks labea, poobede stav: -1 gubka
Day 5: +úkryt z kameňov, rybky vypadajú O.K., všetky papajú, bojovnica menej, tetry už kludnejšie, počet: full house
Day 6: kúpený tester 3v1: pH - 8, KH 15+ mozno viac , GH 14+ snáď nie viac
Day 7: mŕtvy prísavník (ancitrus? :D ) - nehoda, pripučený magn.škrabkou o filter
Day 8:(16.2.) - výmena 10L vody za vodu z lehoty p.Vtáčnikom - plán meniť vodu za dovezenú (Poruba, Lehota, Šútovce)
Day 9:už druhá Gubka zdecimovaný chvost - podozrivé Labeo alebo Betta :?:
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod white » 17 Feb 2011 12:15 pm

no neviem co je smiesne na tom ze ta gupka s prisavnikom posli... :?:
white
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 28 Jan 2011 16:27 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začíname

Odoslaťod dodofix » 17 Feb 2011 12:29 pm

pokial je to voda nie z verejneho vodovodu, alebo napr. zo studne, nebolo by odveci vediet aj dalsie parametre, napr. dusicnany ... by si sa mozno cudoval, co za doslova splasky maju ludia v studniach niektorych ...

osobne by som menil vodu inak, urcite viac naraz - 20L (ci 10L) mi pride malo na taketo akvarium ...

tej gupke sa mozno rozpadaju plutby, pohladaj cosi ako bakterialny rozpad plutiev
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 17 Feb 2011 13:22 pm

white : ked kukneš prvý príspevok v tomto vlákne , je tam smajlík ale plačúci ...
neviem prečo mi nezkopírovalo ... samozrejme mi bolo smutno a nie veselo :cry:

idem to upraviŤ ...

a ten prameň je overený, ina v tej dedine je aj voda z vodovodu výborná pre moje potreby a oproti mojej vodovodnej priam ako živá ... v sobotu vymením minimalne 20 ... kolko bude bandasiek :D
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 18 Feb 2011 14:40 pm

tak dnes som vymenil 30 litrov vody prinesenej makkej kyslejšej ... budemn pokračovat každý týžden ...

a rozlúčil som sa s 1 labeom a všetkými gubkami ... odlovené darované ...
gubky hrýzla Bojovnica a labea 2 stvárali až moc divočiny ...

a troška som prekopal akvo , doplnil jeden ukryt kamenný a rozdelil ten velký trs samolusu na asi 10 malých ...

na tie dva kamenné ukryty chcem z vrchu ak zozežieniem položit mach... chytí sa to? plánujem ho položit iba na 2 placaté kamene (asi andezit) a zaťažit kým sa neprichytí sám a nezačne rásŤ .. potom by som kúpil krevetky ..

doma prihodím foto a dopíšem denník, plánujem dokúpiť dáke rybičky

neónky čierne 8 ks, pancierničkou cca 2-3 ks, a nejaké živorodky .. tie mi poradte, niečo žlté a červené ... platy ? mečúň sa mi nelúbi, zvykne narásť moooc velký ....
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod mystka » 18 Feb 2011 15:11 pm

Ja by som este s nakupom dalsich rybiciek pockala. Mach mozes priviazat silonikom alebo nitkou..casom sa na podklad chyti.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 18 Feb 2011 17:53 pm

kupil som 3 platy cervene a 2 ks panciernicek

mam vyhliadnute neonky čierne a moly zlata, to by mal byt koniec ...

akurat maju aj cervene krevetky a ja varim koreň v hrnci, ostane na nom dost makkeho, lebo sa mi to uplne čistit nechce až do živeho ...

keby som s anebal, by som aj toie krevetky s korenom pridal a bolo by hotovo, len nemam mach

maju tu gulu, myslite keby jednu rozoberem a dam na kamene kde su skryše, a kusok, alebo druhu na ten koren, že by tie krevetky nejak prežili?

parametre vody vypadaju ok, akva vypada ok, akurat je relativne nové
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Milan666 » 19 Feb 2011 11:47 am

konikPD, ved počkaj so živočíchmi, kde sa ponáhľaš?! Pancierničky ti obžerú to málo rastlín čo máš, plata jedna ti zájde za ňou pôjdu aj tie dve, neonky sú húfovité rybky, takže ich potrebuješ 8-10 a máš dostatok litrov?
Tá machová guľa je náročná a je úspechom, ked sa jej darí v zabehnutom akva, česi ju volajú řasokoule, čiže riasoguľa, to je správné pomenovanie, teda nejde o mach, ale o riasu, vieš čo tým chcem povedať? Zabehni akva a potom uvažuj o rybkách a hlavne o zložení rýb. Potrebuješ druh, ktorý sa pohybuje v hornej výške akva, v strednej a druh, ktorý sa pohybuje väčšinou na dne, tak budú všetky rybičky sýte a nebudeš riskovať, že niejaké to krmivo bude navnivoč a niejaké bude hniť na dne. Potom vyberaj biotop, t.z. rybky z podobného biotopu, väčšinou sa jedná o juhoamerický, stredo-južno ázijský a africký. Ktoré rybky odkiaľ pochádzajú si preštuduj sám a nechci to vedieť od nás. A...nakoniec nastav si klávesnicu na užšie riadky, zbytočne množíš stránky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 19 Feb 2011 16:50 pm

viem že sa ponáhľam, omlúvam sa za to rybkám, sebe a aj ostatným začínajúcim, ak ich zvediem zo správnej cesty ...
uvidíme ako to dopadne, snažím sa robiŤ max, študujem fórum, vodu, pýtam sa v shopoch, proste čo sa kde mihne ...

sobota je náročný deň, som nekjľudný, neviem vydržať a tak som vzal rodinku a išiel som pozháňaŤ čo som si ešte zaumienil a v týždni vyhliadol ...
zohnal som aj guľu aj hrču asi jávskeho machu, dokonca 4 kusky plávajúcej rastliny (musím identifikovať názov, kedysi som ju mal ako chlapec, také minilekno, hodím foto do rastliniek ) a kúpil som aj rybky čo som mal v pláne :oops:
5+5 ks neonka čierna, 2+1 molly (žltá zlatá) :?: , prísavníka žltého

akvo je už plné, mám čo som chcel už ... teraz budem dumaŤ už iba o krevetkách red crystal ...

takže pokračujem vo výpočte udalostí mojho prvého (teda synovho prvého) akva:
9.2. založene akvarko tzn. štrk,rastlinky, koreň, pod rastliky tabletky a 50ml Biofilter Dajana
Day 2: doplnený štrk, voda stále čistá, i ked nie kryštálovo ako včera
Day 3: voda čistá, utekám kupiť testovacích 7 gubiek, pribalili aj 2ks prísavník a 1 ks bojovnice
Day 4: všetko O.K. utekám kúpiť tetry neonky 12ks a pribalil som 2 ks labea, poobede stav: -1 gubka :(
Day 5: +úkryt z kameňov, rybky vypadajú O.K., všetky papajú, bojovnica menej, tetry už kludnejšie, počet: full house
Day 6: kúpený tester 3v1: pH - 8, KH 15+ mozno viac , GH 14+ snáď nie viac
Day 7: mŕtvy prísavník :( - nehoda, pripučený magn.škrabkou o filter
Day 8:(16.2.) - výmena 10L vody za vodu z lehoty p.Vtáčnikom - plán meniť vodu za dovezenú (Poruba, Lehota, Šútovce)
Day 9:už druhá Gubka zdecimovaný chvost - podozrivé Labeo alebo Betta :?:
Day 10:(18.12.) - výmena 30L vody makšej kyslejšej, doliate 25 ml Biofilter od Dajana, Gubky a Labea darované známemu, varím koreň z potoka donesený, dokúpené 2+1Platy červené, 2 ks Pancierniček nanus
Day 11: dokúpené 1 ks samička Betty, 5+5 Neonka čierna, 2+1 Molly žltá :?: 1 prísavník gold
Prílohy
19.2.2011 zmenšený.jpg
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod lukáš marek » 19 Feb 2011 17:13 pm

myslím si že si to trochu urýchlil s tými rybkami. ja by som do akva aspon prvé 2 týždne nič okrem rastlín, slimákov a poprípade krevetiek nedával :)
lukáš marek
 
Príspevky: 49
Obrázky: 25
Založený: 03 Aug 2010 00:18 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.