Mini oáza pokoja (by chnuro)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 06 Feb 2011 01:21 am

Ahojte.
chnuro: ten filter co mas, by som zapojil za daky externy s co najvacsim objemom, vyhodil by som tu hlavu a nasypal dake kamienky ...2l. Prietok okolo 300l/hod. A tiez myslim ze netreba cistit kazdy tyzden, skor ako pise trinity, ved nemas tam zatial zvery, a ako citam ani neplanujes prerybnenie...

Drey 21:

Drey21 napísal:
pha napísal:Vlozim tu foto toho akva kde som svietil 2xT5 24W, 4000K, aby si niekto nemyslel ze rozpravame sprostosti.

Prosim ta ta trava vpredu co to je zac? :)


ta trava je Glossostigma elatinoides
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Reklama

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 06 Feb 2011 14:10 pm

@pha,
ak by som kupoval nejaký externý filter tak to, čo tam mám by som úmyselne vyhodil. Ak budem meniť filter, tak preto, aby to bolo spoľahlivejšie a čistenie pohodlnejšie. Keď už zvyšovať objem filtračných nápní pre eheim, fluval (proste filtre, na ktoré sa dá spoľahnúť), tak by som použil toto (značka nie je, kvalita je tiež otázna, v kombinácii s eheimom je to jednoznačne najslabší članok vo filtračnej sústave):
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/predfilter-p-2824.html?cPath=21
http://www..akvaobchod.sk/predfilter-big-blue-5l-p-3416.html?cPath=19_21
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 01:41 am

stav a pozorovania k 9.2.2011:
Napriek nie príliš úhľadnej nádrži neodolám, keď idem okolo, aby som si tam nečupol a len tak sa chvíľu sa nedíval.

Menil som pravidelne vodu cely tyzden (denne) a mozem povedat, ze akva sa mi odvdacilo - riasy zmizli (z listov som im trošku pomohol aj mechanicky) a rastlinky sa prestali rozpadať. Možno preto, že sa už nemalo čo rozpadať :-(. Zistil som, ze v akvaristike kusok odomňa predávajú vodu z reverznej osmózy. Akurat 0,2€/l sa mi moc nepaci :-(. Zvlášť pri takto častej výmene vody pri zabiehaní akvária.

Mal som v akva také malé cervíky. Po prečítaní témy: suchinove-prve-mini-t10937.html?hilit=eleocharis%20parvula&start=48 som zistil, že sú to hlistice, týmito výmenami vody takmer zmizli :-), vlastne uplne. Musím povedať, že ma trinity cekom prekvapil, keď tam odporúčal ryby v začiatočníckom akváriu až po 3 mesiacoch.

Mám tam slimáky. A aj to neúmyselne. Myslím, že za dobu, čo ich pozorujem, podrástli. Riasy im pomaly dochádzajú a už som videl "ohryzené" listy Ludwigia repens. Čo s nimi? Nechať/ Preč? Mám trošku obavu z premnoženia.

Zásahy a úpravy:
Teraz sa svieti v akvariu iba 8W/8,5h denne a na môj údiv Cabomba (vraj náročná na svetlo) sa celkom spamätala. Anubias barteri 'Coffeefolia' má krásny nový list. Tento týždeň som vôbec nehnojil a CO2 dosť kolísalo.

Od 9.2. (streda) mám nainštalovaný tento CO2 set:
Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/co2-profi-set-500g-elektromagnetickym-ventilom-p-1821.html
. Uz po spusteni som sa nemohol prestať vytešovať, že teraz môžem CO2 proste VYPNÚŤ :-). Ako difúzor bol pribalený obyčajný vzduchovací kamienok. A vraj mikroskopické bublinky. Veľké ako slimák. Takže ako difúzor som zatiaľ ostal u cigaretového filtra. Našiel som zauímavý prietokový difúzor, ktorý nerobí v akváriu žiadnu "dymovú clonu": http://cgi.ebay.com/JALECO-JAQNO-CO2-Mi ... 0523878300 a veľmi efektívne rozpúšťa CO2 do vody. Princíp fungovania je rovnaký ako tu http://www.youtube.com/watch?v=ip6qXa0R ... re=related, alebo tu http://www.youtube.com/watch?v=bc2yYCTM ... re=related, akurát je to v externej nádobe. Čo si o tom myslíte? Je to vhodné do minička, alebo ostať pri cigaretovom filtri?

Tento deň som zároveň nainštaloval vonkajší termostat pre zabudovaný thermokábel (časom napíšem niečo medzi recenzie, s tým sa proste musím podeliť). Vyzerá to zatiaľ super, ale má to svoje muchy.

Znema flóry:
Kúpenú eleocharis parvula som ešte stále nezasadil. Stále je v kočíšku. Do zbierky mi pribudla aj Blyxa Japonica od Rataja, tiež je ešte nezasadená. Vyzerá, že je v košíčku viac trsov. EŠte by som chcel aspoň jeden košík eleocharis parvula, zdá sa mi to málo, to čo tam je. Zvlášť, keď v piatok chcem zobrať všetky ostatné rastlinky preč.
Mám konečne nejakú predstavu o layoute. Spravil by som to naraz, nech sa zbytočne nehrabem v dne - ušetrím tak prípadné presúvanie nových už zasadených rastlín. Použiteľné ostatky rastín z prvej várky po nepremyslenom layoute darujem rodičom do spoločenského akvária 130L - tam budú vhodnejšie.
Otázka: nebude jeden košík eleocharis, jeden blyxa a trošku pistie málo? Nespôsobím si s tým nejakú katastrofu?

S CO2 setom mi prišiel aj sklenený dropchecker (chcem si zajtra namiešať vodu presnej tvrdosti, potom ho vložím do akva), Reflektor pre trubice - objednal som niečo dlhšie a rozrezal som ho. (nainštalujem inokedy), nožnice (pinzetu už mám). Čakám Eheim classic 2211, dvojkohúty na vstup aj výstup.
Vyhodil som teda teda burčiak a TIBI.

V piatok a cez víkend budem mimo. Dojmy z novej techniky a vplyv na akva teda až o týždeň. Na budúci týždeň pridám aj foto, keď budú zasadené nové rastlinky a staré už nebudú.

Ešte namerané hodnoty vody (všetko Ratajové):
GH = 13 (Sera > 16)
KH = 11,5 (zdá sa mi to priveľa, sera ukázala podobne, sera 10)
PH = 6,6 (spolu s KH mi to nejako nesedí, sera ukázala 7,4 - to nie je ani možné :!: )
NO2 = nemerateľné (sera 0)
NO3 = 20 mg/l (Sera 25-50)
Fe = nemerateľné
P = nemerateľné
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2011 09:10 am

Zistil som, ze v akvaristike kusok odomňa predávajú vodu z reverznej osmózy. Akurat 0,2€/l sa mi moc nepaci :-(. Zvlášť pri takto častej výmene vody pri zabiehaní akvária


heh, ani tebe ... jj, tak sa k tebe pridam aj ja, ta cena nevonia ani mne ... ale na druhej strane ta najzakladnejsia RO stoji nejakych 50,- EUR a vyprodukuje 190L/den ak sa nemylim co je pre teba asi dost vela pri tvojom akva a netreba zabudat ze je nutne RO aspon 1x 2x do tyzdna mat v prevadzke inak sa stane to co mne ze som ju nepravidelnym pouzivanim "zosrotoval" ...

slimaky si nechaj vycistia a neposkiabu :mrgreen:

co sa tyka dropchekeru ten si mal uz mat "nainstalovany" pokial COckujes ... miesat vodu, koli dropcheckeru ... a naco? pouzi kludne vodu z RO ta by mala mat nejakych KH 4, cize vodu KH4 sup do dropcheckeru + pridaj 2 kvapky "modreho previtu" z flasticky co bola pribalena k dropcheckeru a sup s nim do akva.

Ako "desifrovat" mnozstvo Co2 (priblizne) vo vode na zaklade "farby dropcheckeru"?:

Pokial ma voda KH4 a dropchecker zmeni farbu z modrej na zelenu mas v akva cca. 30mg/L Co2, pokial pouzijes vodu ktora ma KH3 (tu mozes mesiat ak silou mocou chces) pokial je dropchecker zeleny mas v akva cca 20mg/L Co2 ... njn, "by ocko" plus nejaka ta bulhaska konstanta hore dolu ze ano :mrgreen:

njn, k tym nameranym hodnotam skus jeden pokus:
otvor filter a "vyzymykaj bordel z filtracnej hmoty" do testovacej kyvetky a omeraj NO3, Fe, P atd. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 09:49 am

Giftzahn, filter budem otvarat dnes, lebo budem prehadzovat filtracne naplne do noveho eheimu. Co by som zistil zmeranim "filtrovej vody"? Vlastne lepsia otazka by bola čo čakať?

Vodu som chcel miešať na kH = 4 podľa tohto príspevku: urob-si-sam-permanentny-co2-test-t9915-72.html?hilit=s%C3%B3da#p173152. Osrienatčne si ju viem zmerať, ale viac by som sa spoľahol na ten recept. Ako zaklad by som použil možno aj osmoticku vodu, keďže teraz inu doma nemam (dnes idem ešte pozrieť v TT, koľko chcú za 1L).
Dropchecker som kupil tento:
Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/co2-permanent-test-p-2600.html
. Je to komplet aj s "modrym previtom", ale hlavne to malo za rozumnu cenu sklenenú banku a transparentnu prísavku. Také pekné doma nevyrobíš.

btw: som sice novacik, ale nemala by mat voda z RO kh=0, gh=0 (vzdy vačšie ako kh), ph = 6,4..6.6 (pravdepodobne sposobene nizkym kh)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2011 10:41 am

hmm, njn, RO voda co berem do 25L ma 6,4 ph, KH 4, gh 6 No2 0, No3 0 ... k takymto hodnotam som sa domeral ... jj, ten skleneny dropchecker poznam, nejaky taliani to produkuju ... celkom fajny az na tu velkost, pri mensich akva napr. u mna v 38L vyzera dost ako "past na oko" ale uz som nasiel na nete o polovicu mensi v podobnej cene a s mensou prisavkou ...

njn, u toho filtra ... skus omerat a tipujem ze hnojis filter a nie akva :P ale s tym nebudes sam ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 10:52 am

Giftzahn napísal:njn, u toho filtra ... skus omerat a tipujem ze hnojis filter a nie akva :P ale s tym nebudes sam ...

No, tak to som zvedavý, lebo po prvom hnojení - prilieval som železo ako doplnkové hnojivo (vtedy kvôli Ludvigia Repens, teraz budem zasa pre blyxu) a nameral som úplne smiešne hodnoty. Meral som cca 2h po hnojení, v tak malom akva to už musel byť premiešané a možno aj vyfiltrované :-). Vo filtri mám aj zeolit.

Ja som si to vtedy vysvetľoval ako veľkú spotrebu po hlbokom deficite - vyhladované nové rastlinky. Tiež ma napadlo, že použitý substrát JBL Manado má vraj schopnosť naväzovať živiny. Filter ma teda nenapadol. Keď večer skončím s akvárkom, dám vedieť, čo som nameral.

Môžeš dať link na tú miniaturizovanú verziu dropcheckera? Predpokladám, že to bude denerle, alebo nejaká podobná fajnovosť.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2011 11:02 am

njn, sak prave to ... tipujem toho zruta hnojiva na ten filter ... ono specialne ked mas vseliake high-tech media v nom siporax, ehfimech, bilofitreny ... atd. myslim si ze u tvojho akva by uplne stacil filtrik interny ...t.j. pohybovadlo hladiny napr. EHEIM 2006 ono sak cele akva je vo svojej podstate velkym filtrom .... pokial neprerybnis staci aj pohybovadlo

eee, neje to dennerle cena je myslim okolo 9,95 Euro no-name vyrobca .... link musim pozret poslem do ss ked ho najdem niekde v mailoch
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 11:25 am

@Giftzhan, ja som tu uz niekde spomenul, ze mojím cieľom je, aby v akvariu nebolo vidieť žiadnu techniku, maximalne priehľadné trubice filtra (toto budem riešiť ako posledné). Nejaký vnútorný filter nepripadá v úvahu.

btw: ak by som teraz robil znova také malé akvarko, spravil by som vstavaný filter - ušetril by som kvantum peňazí:
nemusim riesit pretekanie externeho filtra, spravim si sekcii kolko by som chcel, jednoducha údržba, žiadne hadice, skryješ lacný ohrievač (dokonca by sa asi zmenšili tepelné straty a zvýšila teplotná stabilita), CO2 difúzor, príp. okysličovanie... skrátka všetko, na čo by som si spomenul je a potrebné schovávať. Investíciu ušetrenú za ohrev a drahý filter by som mohol použiť na kúpu nejakého slim 3D pozadia (zakryje to hlavne vstavané pakšamenty) a revernej osmózy (keby som mal vačšie akvarko, nad kupou by som vobec nevahal).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2011 16:42 pm

k tomuto mi nepoviete nič?
chnuro napísal:Znema flóry:
Kúpenú eleocharis parvula som ešte stále nezasadil. Stále je v kočíšku. Do zbierky mi pribudla aj Blyxa Japonica od Rataja, tiež je ešte nezasadená. Vyzerá, že je v košíčku viac trsov. EŠte by som chcel aspoň jeden košík eleocharis parvula, zdá sa mi to málo, to čo tam je. Zvlášť, keď v piatok chcem zobrať všetky ostatné rastlinky preč.
Mám konečne nejakú predstavu o layoute. Spravil by som to naraz, nech sa zbytočne nehrabem v dne - ušetrím tak prípadné presúvanie nových už zasadených rastlín. Použiteľné ostatky rastín z prvej várky po nepremyslenom layoute darujem rodičom do spoločenského akvária 130L - tam budú vhodnejšie.
Otázka: nebude jeden košík eleocharis, jeden blyxa a trošku pistie málo? Nespôsobím si s tým nejakú katastrofu?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 11 Feb 2011 08:00 am

chnuro napísal:k tomuto mi nepoviete nič?
chnuro napísal:Znema flóry:
Kúpenú eleocharis parvula som ešte stále nezasadil. Stále je v kočíšku. Do zbierky mi pribudla aj Blyxa Japonica od Rataja, tiež je ešte nezasadená. Vyzerá, že je v košíčku viac trsov. EŠte by som chcel aspoň jeden košík eleocharis parvula, zdá sa mi to málo, to čo tam je. Zvlášť, keď v piatok chcem zobrať všetky ostatné rastlinky preč.
Mám konečne nejakú predstavu o layoute. Spravil by som to naraz, nech sa zbytočne nehrabem v dne - ušetrím tak prípadné presúvanie nových už zasadených rastlín. Použiteľné ostatky rastín z prvej várky po nepremyslenom layoute darujem rodičom do spoločenského akvária 130L - tam budú vhodnejšie.
Otázka: nebude jeden košík eleocharis, jeden blyxa a trošku pistie málo? Nespôsobím si s tým nejakú katastrofu?


njn, a co by si chcel pocut ? :mrgreen: ... hmm, ak zoberes vsetky rastlinky z akva ten jeden kosik ti asi nebude stacit aj ked s neho kludne "narobis" cca.do 10 trsov na zasadenie ... cize s toho hladiska kludne este vezmi 2 -3 kosiky ...idealne je aby si mal cca min.80% plochy akva "osadenej" rastlinkami :wink: hmm...preco by si mal sposobovat katastrofu?

cize narobit trsy elecharisu, pred sadenim elocharisu poriadne "prisprihnut fuzy" t.j. skratit, zobrat pinzetu a o zabavu na vecer je postarane ak ma pamat neklame mas tam JBL Manado ? ... ak ano je to dost lahky substrat na sadenie tak aby zasadene casom neplavalo, to musi byt rozhodne zabavka :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 11 Feb 2011 14:57 pm

Včera som strávil pri akvárku celý večer (do 1:30 ráno).

Prišiel mi Eheim classic 2211 a dvojkohúty na vstup aj výstup. Napriek tomu, že to na obrázkoch vyzerá ako lacná krabička, je prepracovaný a moje prvé dojmy sú len pozitívne. Robilo to poriadny vír v nádrži, nakoniec dobre, že som kúpil tie ventily. Nechal som ho priškrtený na polovicu. Je pár vecí, čo mi vadí. Rozpisovať sa tu o nom nejdem, sem to nepatrí. Neskôr si nájdem čas a tému, kde popíšem podrobnosti a čo sa mi nepáčilo. Samozrejme filtračné náplne som použil tie z vlastného filtra.

Tu je výsledná fotka mojej skrinky z vnútra (strojovňa)
DSC06401.JPG

Podarilo sa mi včera ešte prikúpit jeden košík eleocharis parvula, ale rastlinka nebola taká pekná, ako tá, čo som kúpil minulý týždeň. Celkovo som mal teda 1 košík Blyxa Japonica, 2 košíky eleocharis parvula. Viac som ničoho nezohnal - budem ešte pozerať.

Z akvária som dal von všetku Ludwigiu, Cabombu a jávsky mach. Ostala mi tam Pistia v redukovanom množstve a Anubias na koreni. Zasadil som teda tie 3 košíky co som mal. Nalámal som 1 tabletku Sera Florenette A a dal som ku každému trsu rastliniek aspon nieco. Eleocharis som príliš nedelil, lebo po zlej skúsenosti s utriculariou som to už nechcel riskovať. Vtedy mi niektoré trsy ohdnili do pár dní - myslím si, že tím, čo odhnili som pri sadení a delení trsov poškodil koreň.
Vela tam toho nie je, bud ešte nájdem nejakú blyxu a eleocharis, alebo budú musieť urýchlene rásť tie, čo tam sú :-). (Ak by sa našiel niekto z okolia Pieštan, alebo Trnavy, kúpim ;-))
Svietim stále iba 8,5 hod denne, CO2 sa zapína vždy hodinu pred svetlom a vypína hodinu pred zhasnutím svetla. Časy ešte posuniem podla úrovní CO2 pri zapnutí a vypnutí svetla. Dodávka CO2 sa prerušuje teda aj na obednú prestávku v svietení.

Včera som strčil do vody aj dropchecker a Giftzahn mal pravdu, že ako päsť na oko - je veľký. Budem ho musieť časom vymeniť za niečo kompaktnejšie. Momentálne som rád, že je tam a účel plní.
Prekvapila ma priložená prísavka. Po prisatí držala tak silno, že keď som ju chcel dodatočne posunúť, potiahol som trošku celé miničko :-) (cca 20kg).

Po tomto upgrade filtra a manipulácii s rastlinkami som vymenil asi 2/3 vody a prilial 4ml Fe hnojiva od Rataja (pre moje akva je 1/2 týždňová dávka). Fotky sú po výmene vody. Foto je len pre prehľad, čo som s akváriom spravil.

@Giftzahn - meral som Fe vo vode z filtra a 0mg/l. Testovaná vodička bola úplne priehľadná. Vždy mala aspoň nádych ružovej. Aj ten nádych som považoval za nemerateľnú hodnotu, ale toto bolo naozaj 0mg/l. :-(. Tak kde sa to všetko hnojivo stratilo?

Výsledok je tu:
Podla mňa je tam málo rastlín, čo mi Giftzahn len potvrdil. Tou katastrofou som myslel, či nehrozí zvýšené riziko rias za dobu, kým sa rastlinky zakorenia a budú rásť.

Fotka s technikou (všetko sa rieši, časom bude zakrytá):
DSC06403_crop0.JPG
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 11 Feb 2011 15:06 pm

njn , utricularia je celkom mrska pri novo zalozenych akvarkach ... niekde ide a niekde doslova vykape, napriklad s ADA Amazonia II + nejke to hnojvko pod nu isla dopohodky (ok, do okamihu co som nezacal pridavat EC moja chyba), pri inych substratoch akadama,floran filtus atd. mi skoro vzdy odisla ... mozes skusit UT neskor pri zabehnutom akva potom by si nemal mat problem ... rastlinek mozes pridat miesta v akva mas este dost ... :wink:

inak to Fe si meral Ratajovym testom?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod noiseless » 11 Feb 2011 18:45 pm

ako to máš s hlučnosťou toho filtra ? lebo počul som rôzne názory ...
predstav si situáciu, že ho nemáš v skrinke, máš ho 2 metre od postele ... môžeš pri ňom v noci spať ???
Hlavne to ma zaujíma :D ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 12 Feb 2011 00:03 am

@Giftzhan - Rataj, co ine si kupi zaciatocnik, ked vidi, ze su najlacnejsie ;)

@noiseless - Prve spustenie filtra, kedy je zavzdušneny, ani nekomentujem. To je jasne. Nie je to tak jednoduche jednoznacne sa vyjadrit k hlucnosti. Preco?
-Samotne telo filtra stoji na troch mäkkých gumenných nožičkách vysokých tak 5mm. Samotný filter spôsobuje jemné vibrácie, a tieto nožičky ich pekne tlmia. dá sa ale ľahko prevrátiť.
- Kôli stabilite sa dodáva aj stojan, na mojích fotkách je aj použitý. K nemu sú v balení pridané také penové, sotva 2mm vysoké podložky. Musíš si ich sám nalepiť. Takto zostavený filter je už značne hlučný. Navyše, ja mám skrinku z veľkej časti vzadu otvorenú. Po zatvorení skrinky sa hlučnosť ešte zosílila - skrinka sa mi správala ako ozvučnica u reproduktora.
- Preskočím úvahu, ako som to vyriešil ja. Odlúpol som dodané penové nožičky/podložky a použil som tie z mojho vlastneho filtra popísaného v tomto príspevku: mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195-24.html#p175104
Tie nožičky som kedysi dávno objednával z sk.farnell.com, ale sú to nožičky pre elektrické zariadenia.

Teraz to beží úplne ticho a kľudne by som vedľa toho aj spal....
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 12 Feb 2011 08:31 am

chnuro napísal:@Giftzhan - Rataj, co ine si kupi zaciatocnik, ked vidi, ze su najlacnejsie ;)


jj, myslel som si ... ratajov test preco nie ono niekde som cital ze je dobre odcitavat hodnoty az po dlhsej done ... myslim ze niekto pisal ze az 12hod. :roll: njn, ja som tiez pozuival ratajove testy ale casom leteli von oknom ... hlavne ten na Fe
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Feb 2011 01:03 am

Zdravim, marne som sa tesil, ze takmer 2 tyzdnoch sa konecne ozvem, ze vsetko rastie a bla, bla, bla... Prdlajs!

Priroda skusa, co vydrzim :twisted: .

Blyxa odisla uz takmer uplne. Vlastne odhnila. Ostala tam jedina rastlinka z povodnych 6, mozno 8. A aka bola krasna :cry: .
Eleocharis ma krasne zelene nove vyhonky. A nie je ich málo. Ocividne bude toto moj prvy travnik. Rovnako aj anubiasu batteri sa dari. Ten zacal rast ako divy, odkedy davam CO2 z flase.

Prisiel som po vikende a tesim sa, co nove v akvariu a skoro ma vystrelo! SINICA! A keby len ta. Podla tejto stranky som tam nasiel riasy vymenovane nizsie:
Kód: Vybrať všetko
http://www.jsctech.co.uk/theplantedtank/algae.htm

Black Brush Algae, BBA: v preklade asi stetinka. Uz davnejsie napadnuty anubias. Drzi to na listoch ako cert, ale moc sa to nemozi. U mna je dostatok svetla a CO2 ide z flase. Jedine, ze by kolisalo pocas doby svietenia. Po ocisteni by sa uz znova objavit nemala.
Black Brush Algae, BBA: sinica, ak sa nemylim. Toho bolo kvantum, snad polovica celneho skla a velka plocha strku. Presne takto vyzeralo sklo a substrat: obrazky/sinica/sinica_9.jpg. Tak som vsetko vycistil, napadnuty strk vyvaril (este ze manado je take lahke a ide tak lahko odsať :-D) a vratil späť. Napadnuá bola aj z časti eleocharis. Tak na toto jedine tma :-(. Chudaky moje posledne rastlinky...
Diatoms, Brown Algae: také hnedé až priesvitné chumáčiky. Našiel som to iba miestami na strku. Vraj to po pár týždňoch zmizne samo... (jedine touto riasou nie som si úplne istý)
Green Spot Algae, GSA: pár bodiek na čelnom skle. Táto riasa bola viditeľná až po očistení sinice. Odporúča sa prestávka v svietení, ale tú ja už mám a svietim celkovo 6,5h. Jediny dovod vyskytu tejto riasy vidim v intenzivnom osvetleni.

(Ja budem velmi rad, ak nejaky skuseny akvarista okomentuje moje chybne uvahy, pretoze sa nemam s kym moc o tom porozpravat.)

Comu nerozumiem:
  • Často sa spomína, že nedostatok CO2 môže nahrávať riasam. Cirkuláciu vody mám viac než dobrú - možno až silnú. Ani jedno by ale nemal byť u mňa problém.
  • Môže byť v nádrži zlý pomer N:P? Ja ale N ani P nedávam a rastlín mám teraz dosť málo. Pridávam maximálne komerčné hnojivá od Sera a to sú len mikro, pokial viem. Môže byť toto problém tej riasovej explózie?
  • Niektore riasy sú zapríčinené nedostatkom hnojiva. Používam substrát JBL Manado, ktorý by mal mať podobné vlastnosti, ako Akadama. Je možné, že by ho bolo treba najskôr "nakŕmiť"?
    "JBL Manado je exkluzívny substrát. Je drono granulkovaný s veľkou povrchovou kapacitou, ktorá viaže z vody prebytočné hnojivo a v dobe potreby ho uvolňuje. Slúži aj ako médium pre nitrifikačné baktérie. Kompexom týchto účinkov podporuje dokonalý rast vodných rastlín a brzdí rast rias. Výrobok je mimoriadne vhodný aj pre nanoakváriá."

Priznávam si jednú veľkú chybu: málo rastlín. Keď som premiestnil Ludwigiu a Cabombu, kúpil som, čo sa dalo v akvaristikách v Trnave a Piešťanoch. Chcel som nejaký trávniček a niečo k nemu. Výber rastlín je strašne biedny a do minička nechcem tlačiť 50cm echace a cabomby. Taku chybu som spravil na zaciatku.

Co dalej?
V sobotu sa asi objavim na burze a budem dufat, ze tam najdem nieco vhodne a nenarocne do miniakvaria. Krasou utricularie a blyxy sa uz nesmiem nechať zaslepiť. Do soboty poobedia zatienim akvarium, vypnem CO2 a svetlo.

Nechcem byť nedočkavý a tlačiť tam rybičky, ale niečo by mi tam už konečne rásť mohlo... niečo zelené, z čoho by som mal radosť.
Ja som výborný príklad toho, kedy ani skvelá technika nie je zárukou úspechu. Vobec sa mi nedari to 16L akvarko naštartovať a pritom keď čítam fórum, všetko vyzerá tak jednoducho... :|
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 22 Feb 2011 09:31 am

@chnuro: na sinicu celkom dobre plati nasledovne:

vymena minimalne 80% vody - vzduchovaci motorcek a nakopnut vzduchovanie - CO2 vypneme - akvarium zatemnit (dokladne) aspon na 1 tyzden 5 az 7 dni - nekrmit - uprostred tyzdna vymena 80% - 90% vody a rychlo opat zatemnit - po najskor 5 - 7 dnoch opat svietit - 8 az 10 den t.j. (tri nasledujuce dni po sebe od zac.svietenia, kludne aj 4 dni ) vzdy 90% vymena vody .... tento krok je dost podstany pokial nebude ... sinica je spat
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Feb 2011 09:45 am

Giftzahn napísal:@chnuro: na sinicu celkom dobre plati nasledovne:

vymena minimalne 80% vody - vzduchovaci motorcek a nakopnut vzduchovanie - CO2 vypneme - akvarium zatemnit (dokladne) aspon na 1 tyzden 5 az 7 dni - nekrmit - uprostred tyzdna vymena 80% - 90% vody a rychlo opat zatemnit - po najskor 5 - 7 dnoch opat svietit - 8 az 10 den t.j. (tri nasledujuce dni po sebe od zac.svietenia, kludne aj 4 dni ) vzdy 90% vymena vody .... tento krok je dost podstany pokial nebude ... sinica je spat

Vzduchovanie nemam - filter mi "preperie" akvarko cca 10x/hod. Snad to vzduchovanie nebude az taky kamen urazu. Ak ano, pri investici co ma to akvarko uz stalo :-(, je vzduchovaci motorcek šuvix.

Vodu som vcera po "zametaní" vymenil. Najviac, ako sa dalo.

Mojim predchadzajucim prispevkom som sa skor chcel opytat, co je prioritna pricina vzniku sinice. Ved sa neobjavila len tak!? V tomto clanku
Kód: Vybrať všetko
http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=pmdd
je popisovany vyskyt sinice nedostatkom NO3 / NH4 vo vode, príp. zlým pomerom P:N (1:16). Je toto jedinym spustacom sinice? Alebo mam hľadať dovody inde.

Nechcem bojovať s dôsledkom a nepoznať príčinu!
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 22 Feb 2011 12:58 pm

je popisovany vyskyt sinice nedostatkom NO3 / NH4 vo vode, príp. zlým pomerom P:N (1:16). Je toto jedinym spustacom sinice? Alebo mam hľadať dovody inde.


njn, presne ti asi nikto nepovie co je spustacom ... nedostatok No3, Po4, pripadne zly pomer N voci P, mozno sa dostal na povrch napr. Florapol, tabletove hnojivo atd. ano moze byt, nazory sa roznia ... niekde najdes aj odporucania zacat pridavat No3, Po4 ale rozhodne toto pridavanie nebudem mat ziaden ucinok na sinicu a pokial nemas v akva stonkove rastlinky ani by som to nerobil ... pridavanim No3 a Po4 rychlo rastuce stonkove rastlinky ktore trpia ich nedostatkom, zacnu rast a vytvoria silnu konkurenciu a sinica, riasa nema sancu ...

u teba si dovolim tvrdit je "achilova pata" nedostatok, resp. absencia rychlorastucich stonkovych rastliniek, pripadne neico sa dostalo na povrch s dno co tam nema co hladat ... ono, tej sinice sa rychlo zbavis, pridaj rastlinky a bude pokoj .... motorcek nekupuj urcite sa najde niekto v tvojom okoli kto ho vie na tyzden zapozicat :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 28 Feb 2011 23:21 pm

Caute,

V sobotu som bol na akvaristickej burze v Dúbravke. Strašne som sa tam tešil, lebo som mal rezervované rastlinky, ktoré som v kamenných obchodoch v Trnave a Piešťanoch nenašiel a pravdepodobne nikdy ani nenajdem.

Gro mojej návštevy burzy mi priniesol pán Tokušev a chcel by som mu ešte raz poďakovať za krásne rastlinky, ako aj za rezerváciu. Priniesol som si:
1x Staurogyne repens,
1x Lilaeopsis brassiliensis,
1x Hemianthus Micatenoides,
2x Hemianthus callitrichoides,
1xCladophora aegagropila
(riasová guľa)

Tropica rastlinky boli síce drahšie, ale mali všetko bohaté, husté a zdravé trsy. Tropicu nemám prvý krát a to sa nedá s ničím porovnať. Rastlinky boli tak husté, že som už nemal kde sadiť a jednu HC podarujem kolegovi v praci. Proste kvalita, za ktoru si rad vždy priplatim.

Akvárium som po prinesení nových rastlín odtemnil a vymenil väčšinu vody! Namiesto vzduchovania počas zatemnenia som odčerpal asi 2cm vody, aby voda z výtlačnej hadice filtra poriadne čerila hladinu a zvýšil som prietok filtra. Po piatich dňoch tmy je akvárium bez akejkoľvek stopy po sinici. A dokonca ani po dvoch dňoch opatrného svietenia. Rastlinky sa zdá, že to predýchali. Teda hlavne mi záležalo na eleocharis parvule, lebo už mesiac ju v obchodoch nemôžem nikde nájsť a na burze mi ju vyfúkol kolega. Blyxa je už komplet fuč.

V časopise akvarium, čísle 4 som sa v článku o dusíku v závere dočítal, že zeolit sa neodporúča používať pri zabiehaní akvária (vysvetlenie tam bolo na cca 10 strán zauímavého čítania). Takže zeolit je už pár dní vonku.

Nasledujúci režim:
Svietenie zasa iba 8W 6,5h/denne, hnojenie Sera Florena polovičnými dennými dávkami, CO2 ako pred sinicou.

Tak teraz uz len drzte palce, nech to tam konečne rastie.

Aj tak budem raz akvaristom ;-) !
Prílohy
DSC06429.JPG
DSC06428.JPG
DSC06427_crop.JPG
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 06 Mar 2011 20:39 pm

@chnuro: ked som si prechadzal tvoju temu nasiel som nejaku tu "ostrejsu vymenu nazorov" ohladne dostupnosti 8W T5 865 daylight a mozno ta potesi ze v Hornbachu BA maju Opple 8W T5 865 Daylight za najakych 3,35 EUR/ks, dnes som tam hadal PL-L ziarivky 18W, 36W, 55W 865 daylight a popri tom som nasiel aj tie 8W ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 09 Mar 2011 23:20 pm

Giftzahn napísal:@chnuro: ked som si prechadzal tvoju temu nasiel som nejaku tu "ostrejsu vymenu nazorov" ohladne dostupnosti 8W T5 865 daylight a mozno ta potesi ze v Hornbachu BA maju Opple 8W T5 865 Daylight za najakych 3,35 EUR/ks, dnes som tam hadal PL-L ziarivky 18W, 36W, 55W 865 daylight a popri tom som nasiel aj tie 8W ... :wink:

opple? :|... wtf? . No, za pokus by to stalo. Snad sa tam niekedy dostanem. Minimalne by som chcel vymenit tu 3000K za nieco studensie, mozno 4000K.

Vlado21 bude teraz na koni, lebo mi kedysi tvrdil, ze 3000 je moc zlte. Takze Gigtzahn, rypes do ziveho :-D. Dlho som rozmyslal, ci ti na toto vobec odpisat. Ved je zlta :-), ja som to vedel. Ked som mal ale 3000K trubicu vypnutu, ta 5600K svieti prevazne iba v modrom svetle a rastlinky nevydali ani bublinku. "zlta trubica" doplna spektrum pre chlorofyl a po zapnuti do 10-30min. z akvarka sifon. Fungovalo to aj naopak. Menil som prirodzene aj vykon, co malo nepochybne vplyv.

Z kazdej trubice mam 3ks, tak ma napadlo jeden den svietit 2 trubice 3000K a druhy 5600K a porovnat, co budu robit rastlinky. Pokial to nevyskusam, uz sa radsej uz nebudem s nikym hadat o dolezitosti spektra svetla.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 10 Mar 2011 08:34 am

opple? :|... wtf? . No, za pokus by to stalo. Snad sa tam niekedy dostanem. Minimalne by som chcel vymenit tu 3000K za nieco studensie, mozno 4000K.


heh, brutalna to znacka :mrgreen: ale vo svojej podstate je to jedno ... T5 8W 6500K to je to podstatne .... tak ci tak je to urcite vyrabane niekde v cine phillips, osram atd. a potom na to prsknu napis Opple ... :mrgreen: do Hornbachu musim tak ci tak ... nejako sa blizi jar a s nou aj "neprijemne zemne prace, nahananie krtka atd. na zahrade" brrr :? ... napis ss ked jednu dve budes chcet .... mozem ti ich doniest na Akvaburzu do Ruzinova :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.