rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod kopackar » 24 Feb 2011 21:58 pm

v priebehu 2 tyzdnov mi 2 druhy rastliniek zacali v priebehu 3 dni stracat farbu az do priesvitna,vie mi niekto poradit,kde je pricina? dal som do vcody hnojivo na rastlinky s obsahom zeleza,no ani to nepomohlo. jedna sa o rastlinku hygrophilia a druhu si ua nepamatam,kedze som ju vyhodil. valisnerie midrzia aj kryptokorenne.dakujem
kopackar
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Feb 2011 21:46 pm

Reklama

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 24 Feb 2011 22:26 pm

No musí napísať viac koľko máš svetla aké veľké akva a podobne. Môže to byť len v tom že rastlinky prechádzajú fázou kedy sa prispôsobujú novému prostrediu, alebo idú z emerzu. Ale ako vravím musíš napísať viac.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod kopackar » 25 Feb 2011 00:18 am

akvarium ma 38l ,no osvetlenie bohuzial neviem,ma pocit,ze 11w.neviem hodnoty ph. asi som ti tym moc nepomohol,ze?
kopackar
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Feb 2011 21:46 pm

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 25 Feb 2011 00:38 am

No ani moc nie svetla nie je veľa aspoň podľa mňa, hygrophila nie je veľmi náročná, takže by sa mala držať aj pri takýchto podmienkach. Ak nepridávaš Co2 a takto málo svietiš nemôžeš čakať nejaké napredovanie v raste. Takže podľa mňa zvýš svietenie aspoň na takých 20w to by mohlo byť pohode skús vyšpekulovať Co2 a tú hygrophilu ostrihaj od spodu, myslím tie nahnité listy.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Giftzahn » 25 Feb 2011 08:24 am

no 11W na 38L akva je rozhodne skor malo ako dost ... pri mojej 38 pouzivam 3x 11W a zda sa mi ze este 1x 11W akvarku a hlavne rastlinkam vobec neuskodi len prospeje ... cize tu mas prvu pricinu zleho stavu rastliniek

to co tvoje rastlinky robia je nedostatkom zivin ... nepises ze by si pridaval Co2 ... co sa tyka ... hnojenia njn, ako keby ani nebolo ... cize tu musis hladat druhu pricinu zleho stavu rastliniek ... rastlinkam treba dodat ziviny N - P - K (Makro prvky ) a Fe, Mg, Ca, B, Mn, Cu, Zn, Mo atd. (Mikro prvky) :

Ako sa prejavuje nedostatok jednotlivych prvkov pri rastlinkach:
(Makro -prvky)
1. Nedostatok N - rastlinka sa pri nedstatku N sfarbi do "zlto-zelena", starsie listy su podstatne viac do zlta sfarbene ako nove - odumieraju vsak az pri extremnom nedostatku N, su vsak aj rastlinky ktore reaguju na nedostatok N uplne priesvitnymi listami alebo sa od "zufalstva" sfarbia do fialova.... nedostatok N vidis vzdy najskor na starych listoch rastliniek - idealne mnozstvo je 5 - 30 mg/L

2. Nedostatok P - rastlinky prestavaju rast a jej farba je tmavozelena alebo zelena, su rastlinky ktore sa pri nedostatku P sfarbia do fialova ... nedostatok P sa niekedy prejavuje velmi podobne ako nedostatok N... nedostatok P vidis vzdy najskor na starych listoch rastliniek - idealne mnozstvo vo vode je cca. 0,1 az 2,0 mg/L

3. Nedostatok K - na starsich listoch sa vytvaraju nekrozy t.j. cierne bodky, flaky, nove listy su podstane mensie ako stare .. u niektorych rastliniek sa sfarbia "zilky" listov do zlta plus cely list je tiez zlty ....taktiez ako pri N a P vidis nedostatok K najprv na starsich listoch ... u K si treba davat pozor sice ho vsade najdes ako Makro prvok, ale treba ho pridavat denne - idealne mnozstvo je 10 - 30 mg / L pri mojej 38L pridavam denne 4 ml K :wink:

(Mikro-prvky)
4. Nedostatok Fe - nevytvara sa dostatok Chlorofylu v listoch ... nove listy su zakrpatene, listy rychlo odumieraju ..opat su rastlinky ktore sa sfarbia pri nedostatku Fe do biela, fialova atd. najspolahlivesim indikatorom nedostatku Fe su rychlo rastuce stonkove rastlinky ... idealne mnozstvo je cca. 0,1 - 0,5 mg/L vo vode

5. Nedostatok Mn - prejavuje sa podobne ako nedostatok Fe ...nakolko nedostatok Mn zabranuje rastlinke prijimat Fe ...prejavuje sa zltnutim listov ktore zacina od okraja litu a postupuje smerom dovnutra listu, zilky listu ostavaju zelene ... idealna hodnota vo vode je 5 - 10 mg/L

6. Nedostatok Ca - hmm, tak takyto pripad som este nevidel ... pokial pouzivas vodu s vodovodu nie je sanca ze by doslo k nedostatku Ca ...vacsinou je vzdy v akva dost Ca t.j. nieco medzi cca 20 - 30 mg/L

7. Nedostatok B - da sa zistit napriklad pri cryptokorynach ... nove listy su pokrutene, deformovane a male .. korene su extremne krate, cudne pokrutene a nemaju "krasnu" bielu farbu

8. Nedostatok Mo - tvoria sa zlte bodky medzi zilkami listu a okraj listu sa sfarbi do hneda ... pri nedostatku Mo rastlinka nekvitne ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Vlado21 » 25 Feb 2011 09:33 am

Giftzahn napísal:3. Nedostatok K - na starsich listoch sa vytvaraju nekrozy t.j. cierne bodky, flaky, nove listy su podstane mensie ako stare .. u niektorych rastliniek sa sfarbia "zilky" listov do zlta plus cely list je tiez zlty ....taktiez ako pri N a P vidis nedostatok K najprv na starsich listoch ... u K si treba davat pozor sice ho vsade najdes ako Makro prvok, ale treba ho pridavat denne - idealne mnozstvo je 10 - 30 mg / L pri mojej 38L pridavam denne 4 ml K :wink:

Giftzahn a aku formu pridavania K preferujes? K2SO4, KNO3, KH2PO4, inu...? Alebo sa to neda zovseobecnit? V mojom pripade mam namerane dostatok NO3 a zaroven z minimalneho zariasenia dedukujem, ze N aj P su vo vyvazenom pomere. Borim sa ale s ciernymi bodkami na starsich listoch hygropil. Mal by som im K dodat vo forme K2SO4? Nehrozi v tomto pripade, ze by som nieco "prepalil"?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod kopackar » 25 Feb 2011 11:43 am

zdravim Vas a dakujem za rady.viete mi odporucit aj nejakeho vyrobcu na tieto pripravky s ktorym mate skusenosti vy?je nejaky pripravok,ktory obsahuje toto setko spolu,alebo aspon ciastocne? Vdaka
kopackar
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Feb 2011 21:46 pm

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod ranko » 25 Feb 2011 11:47 am

skus PMDD, tu pmdd-t13.html?hilit=pmdd sa dozves viac, "poriadne precitaj"! skor nez to prepisknes...
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Giftzahn » 25 Feb 2011 11:57 am

Vlado21 napísal:Giftzahn a aku formu pridavania K preferujes? K2SO4, KNO3, KH2PO4, inu...? Alebo sa to neda zovseobecnit? V mojom pripade mam namerane dostatok NO3 a zaroven z minimalneho zariasenia dedukujem, ze N aj P su vo vyvazenom pomere. Borim sa ale s ciernymi bodkami na starsich listoch hygropil. Mal by som im K dodat vo forme K2SO4? Nehrozi v tomto pripade, ze by som nieco "prepalil"?

@vlado21: jj, nekroza moze byt prejavom nedostatku K .... ono okrem toho pri nedostatku K aj rastlinky nerastu "tak svizne" ono kuknes do akva a vidis ze nieco nie je v 100% poriadku .... pokial si nezmenil osvetlenie, intenzitu, wattaz, vymena vody ako vzdy, hnojenie ako vzdy ale mrsky rastlinky stagnuju ... dovolim si tvrdit tiez je to priznak nedostatoku K

co sa tyka hnojenia ... k hnojenju K sa staviam ako k Mikro prvkom aj ked ho vsetci davaju do Makroprvkov t.j. kazdy den davam 3 - 4 ml K na cca. 38L vody ... cize Mikro prvky + Fe + K, dalsi den NO3 a PO4 + K .... plus kazdy den 2ml Easycarbo ... Co2 dropchecker je zeleny, zelenozlty pri KH4 cize som okolo 30 mg/l

v mojom pripade 38L Mikro prvky - 1ml, Fe - 1ml, K - 4ml, EC - 2ml .... Makro prvky NO3 - 2ml, PO4 - 0,5 - 1ml, 4ml - K, 2ml EC ono PO4 si dokazu rastlinky "ulozit do zasoby" cize tu som konzervativnejsi .... ked to nahodou prezeniem s NO3 tak mam nadherne zelene skla na akva ... cize viem ze som to prepiskol s NO3 a musim vytiahnut kreditnu kkartu a zacat nou usilovne cistit skla :mrgreen:

cize momentalne hnojim Mikroprvky, Fe, No3, Po4 a K vsetko separatne .... :wink: ziadne "diabolske" mixy ...ked chcem pridat K pridam ho ale separatne ....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Vlado21 » 25 Feb 2011 19:04 pm

Giftzan, v akej forme/zlucenine pridavas ten K? Ako cisty prvok (nenaviazany na ine) sa vraj neaplikuje. Alebo?

Pripravky ako Easycarbo alebo Flourish Excel som este neskusal. Zatial som v stadiu studia co presne obsahuju a ake mozu mat neziaduce ucinky pri pripadnom predavkovani. :roll: Zatial sa mi osvedcil kH+ popri hnojeni beznymi komercnymi pripravkami (Florena na striedacku s Rataj Fe+ a gulicky v dne), rastliny rastu pekne (Echinadorus az viac ako by som si zelal), vrcholky 'Rosanervig' sa krasne vyfarbuju, ale stare listy u hygrophil stale poziera nekroza... :( Preto sa pytam na ten K.

Giftzan, a co povies na Flourish Potassium, teda podavanie K vo forme K2O? Mas s tym nejaku skusenost? Ako lajkovi sa mi zda tato forma (prip. este s K2SO4?) najmenej rizikova v porovnani s inymi hnojivami obsahujucimi zluceniny naviazane na PO4 aleno NO3, v pripade, ze P aj N mam vo vode dostatok, a potrebujem doplnit len K.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Giftzahn » 26 Feb 2011 08:29 am

Vlado21 napísal:Giftzan, a co povies na Flourish Potassium, teda podavanie K vo forme K2O? Mas s tym nejaku skusenost? Ako lajkovi sa mi zda tato forma (prip. este s K2SO4?) najmenej rizikova v porovnani s inymi hnojivami obsahujucimi zluceniny naviazane na PO4 aleno NO3, v pripade, ze P aj N mam vo vode dostatok, a potrebujem doplnit len K.


jj, presne ako vravis K2O ..a skusenosti su len pozitivne, mozes pouztit Flourish Potassium od Seachemu ... presne ako pises ja som tiez svojho casu hladal moznost pridavat len K...mozes ist smerom ADA Brighty K, ale to ide do ceny 19,- EUR za 250 ml, Seachem je trosku lacnejsi 11,- EUR za 250 ml ... ja som si nechal "namiesat" Kalium 2L a pouzivam teraz to v akvarkach... pri mojich akva 38L, 20L a 9L vydrzi celkom dlho :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinka starca farbu a vyzera ako sietka priesvitna

Odoslaťod Vlado21 » 26 Feb 2011 15:46 pm

Giftzahn, mas nejaky osvedceny zdroj, od ktoreho beries ten "namiesany" draslik? Ja zatial vyskusam len nejake mensie balenie od Seachemu, objednam ho cez Symbiozu...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Rozpadajuce a hnijuce listy rastlin

Odoslaťod kulli1973 » 05 Okt 2011 16:25 pm

Ahojte potreboval by som poradit
PA050011.JPG
PA050013.JPG
PA050012.JPG
Akvarko mam nafotene v mojich obrazkoch ma 250 l vysoke 60 cm osvetlenie 2 krat 20 W asi malo ale ak tam rastie Egeria a Valisneria Gig.tak si myslim ze by to nemal byt az taky problem.Myslel som si ze ten problem bude v ciernobielej drti tak som ju vymenil za riecny strk 3-5mm z akva predajne.Vodu davam z vodovodu a nepridavam ziadnu chemiu.Od detstva som mal dve mensie akva a nikdy som tam nedaval ziadnu chemiu a pekne mi to islo.Mal som Mrenky Siamske a Nadherne a myslel som si ze mi to robia oni tak som ich dal prec ale problem sa nevyriesil.Toto nove akvarko mam 2 roky.Takze prejdem na podrobnejsi popis mojho problemu:Na rastlinke Microsorium Pteropus zoskloviteju postupne listy a sklovite casti sa rozpadnu nakoniec zostane z listu len stonka deje sa to pomerne rychlo,pri Anubiase je to podobne ale tam to trva dlhsie a je to len na 1-2 listoch.Echinodorus je na tom najhorsie,zo dna na den mu zacnu hnednut listy a za 3-4 dni je po nom a z listov zostane len sietka.Rybky su zdrave mam Skalare 5ks,Gupky 8ks,Danio bodkovane 4ks,Mecun 3 ks,Tetry ziarive a neonove cierne 10ks,Ancitrus 5ks a Panciernicek 5ks.
kulli1973
 
Príspevky: 5
Obrázky: 6
Založený: 28 Jan 2010 13:41 pm

Re: Rozpadajuce a hnijuce listy rastlin

Odoslaťod martin_s » 05 Okt 2011 16:41 pm

Okrem tejto temy pozri aj temy (ktore by si nasiel pouzitim search.php ):

priesvitne-listy-na-rastlinach-t5171.html
hnednutie-a-rozpadavanie-listov-t8095.html
rozpad-rastlin-t600.html
hniju-mi-rastlinky-t8928.html
hnednutie-a-odhnivanie-listov-po-okrajoch-t2680.html
odhnivajuce-rastlinky-t9276.html
atd.

Tie listy anubiasu vyzeraju skor ako obzrate...
rastliny-mam-neake-obzrate-t11824.html
obzieranie-rastlin-t6982.html

Pricinu by som pri echinodore hladal asi v osvetleni - slabe osvetlenie pri vysokom akva, a ako som uz spominal anubias mi pripada skor ako obzraty. To ze ti idu rastliny ktore maju nizsie naroky na svetlo, nie je zarukou ze pojdu aj ostatne...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.