riasa jelení paroh



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

riasa jelení paroh

Odoslaťod janofer » 23 Feb 2011 22:37 pm

Má niekto skusenosť s riasami Compsopogon-jelení paroh?Zobudil som ju primiešaním fosforu do PDMM.Prestal som hnojiť,riasa rastie pomalšie,ale rastie.Aj rastliny rastú pomalšie,nebublinkujú ako predtým.
janofer
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Feb 2011 22:24 pm

Reklama

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod azet » 25 Feb 2011 09:50 am

ako pri kazdej riase - ako prve sa zamysli, ci mas dostatok co2 vs. svetlo.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod Vlado21 » 25 Feb 2011 22:01 pm

mas v akva aj nejake zivocichy alebo pridavas NO3 vramci hnojenia?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod bijou » 25 Feb 2011 22:11 pm

práve s ňou bojujem. na utlmenie jej rastu pomohlo zmenšiť prúd vody z výpustu filtra. inak si myslím, že nádrž je príliš presvetlená - ja ju mám najviac čo najbližšie k svetlu - na starších listoch valisnerie. čím nižšie, tým je jej menej a vlákna sú menšie. zároveň s ňou sa objavila aj čierna štetinková. takže mám čo robiť.
bijou
 
Príspevky: 76
Obrázky: 3
Založený: 17 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod Vlado21 » 25 Feb 2011 22:31 pm

u mna len v naznakoch, zatial nic dramaticke. Niekolko malych stetiniek sa vytrvalo drzi na bocnej strane porodnicky, a zopar jemnych vlakien Compsopogonu rastie hned pod hladinou, kde ma dostatok svetla, dalej sa nesiri a smerom ku dnu nie je ani v naznaku, takze zatial to neriesim. IMHO, jednoznacne jej prospieva silne svetlo v kombinacii s (pre)hnojenim...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod bijou » 26 Feb 2011 00:29 am

ja práve nehnojím vôbec, iba co2. pár dní som prestala pridávať co2, aby som videla, že čo to spraví. a štetinka sa okamžite začala rozmáhať (aj keď stále len v nedramatických zopár chumáčoch). tak som znova začala a štetinka sa stopla, teraz vyčkáva. mám pocit, že každú chvíľu sa ten boj prelomí v prospech rastliniek - rastú si veselo a je len otázkou času, kedy premôžu riasy. v pondelok nasadím ďalších pár rastliniek, tak snáď zlikvidujem aj štetinu aj jeleňa.

malý problém je, že nemôžem znížiť počet rybiek v akvárku - zdedila som aj s veľkým akvárkom dva veľké ancíky, ktoré v malom 40L pri tých pôvodných obyvateľoch musia len čušať. veľké akvárko postupne zakladám znova a trvá mi to. na ancíky už mám záujemcu, ktorý si ich zoberie, ale tiež nie skôr ako v marci. takže musíme vydržať, kým budeme všetci spokojní, zdraví a šťastní. zatiaľ môžem akurát častejšie vymieňať vodu, čo aj robím.
bijou
 
Príspevky: 76
Obrázky: 3
Založený: 17 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod Vlado21 » 26 Feb 2011 00:44 am

bijou, samozrejme CO2 pomaha drzat riasy na uzde, a naopak pomaha rastlinam, len musi spolahlivo bublat... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod bijou » 26 Feb 2011 01:01 am

no tak ale musela som si to vyskúšať v praxi "]
bijou
 
Príspevky: 76
Obrázky: 3
Založený: 17 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod janofer » 27 Feb 2011 12:58 pm

Mám 90 l akvárium, husto porastené rastlinami (aj plávajúcimi). Svetlo 50 W - 11 hodín, slnko priamo na akvárium nesvieti, ale je na svetlom mieste. CO2 z kvasníc buble každý deň. Odkaľujem a mením 1/4 vody každý týždeň. Trocha som ho prerybnil nákupom rôznych riasožravých rybiek. Hnojím PDMM bez KNO3 a fosforu 1 ml denne. Testy nemám. Mám podozrenie na vysoké ph a tvrdosť vody (na egérií sa robia vápenaté povlaky). Plánujem nájsť zdroj mäkkej vody, do filtra dať trocha rašeliny, zbaviť sa niekoľkých rýb, pokračovať v hnojení PDMM a začať testovať vodu. Chcel by som Vás požiadať o Váš názor na moje plánované riešenie problému.
janofer
 
Príspevky: 6
Založený: 23 Feb 2011 22:24 pm

Re: riasa jelení paroh

Odoslaťod Vlado21 » 27 Feb 2011 13:25 pm

Obmedzil by som este svietenie aspon o -2 az 3 hod. denne. Vysoke pH (teda ak je skutocne vysoke) by som stahoval radsej pridavnym CO2 ako raselinou. S ostatnym suhlas.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.