Tritrekova 112-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 01 Feb 2011 22:18 pm

Tak som sa (resp. sme sa - aj s mojou polovičkou) rozhojdal a včera večer som sa pustil do toho 8)

Ingrediencie
Akva(objem): 112l (šxhxv: 80x35x40)
Dno:
  • 4,7kg Sera Flordepot
  • cca 8kg jemný kremičitý piesok biely
  • cca 15kg hrubá čierna drť
Filtrácia: Eheim Aquaball 130
Ohrievanie: Eheim Jäger 100W
Osvetlenie: plastový kryt Diversa s 2x18W T8

Flóra:
Myriophyllum aquaticum (asi 2 formy)
Ludwigia repens 'Rubin'
Alternanthera reineckii 'Pink'
Hemianthus calitrichoides 'Cuba'
Hydrocotyle verticillata
Staurogyne repens
Anubias barteri var. barteri a var. nana
Sagittaria subulata
Cladophora aegagropila

Chémia:
Sera Aquatan a bio Nitrivec pri napustení

Zatiaľ nehnojím. Mám ale menší problém známy, ako panelákový byt a jeho podlaha - toto je vidno v pravom hornom rohu, tj. akva je krivé, musím podložiť ľavú stranu asi o 5mm a tým pádom stred o 2-2.5mm. Asi to spravím pri prvej výmene vody.
Osvetlenie nie je až také zlé, ako to vyzerá... môj foťák je archaický a keďže som kúpil akva, kúpu nového foťáku som musel zase odložiť...
...a spoznal som svoju novú nočnú moru: sadenie HC... :twisted:

Plánujem tam dať nejaké tetry, pancierničky a možno dajaké menšie sumčeky.

Obrázok
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Reklama

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod fazyl » 01 Feb 2011 22:32 pm

celkom pekne.len ten koren vlavo mi nesedi s tymi korenmi v pravo a 36W na 112l je asi dost malo, mas tam narocne rastliny na svetlo...
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 02 Feb 2011 08:02 am

Díky.
Ad svetlá: nj, ale na 80cm ťažko dať iné...možno 3x18W...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 03 Feb 2011 10:06 am

Včera sa objavila pleseň na koreňoch, taká soplovitá biela. Keďze som sa dočítal, že ryby by sa s tým poradili... hm, ale ja ešte tam nemám ryby :D Takže som sa rozohodol, že to skúsim najprv bez chémie... vybral som, očistil kefou a polial vriacou vodou. Uvidíme...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 04 Feb 2011 12:11 pm

Rozhodol som sa konať: pribudli slimáky. Jedna Ampullaria a jedna Brotia pagodula.

Ampullaria nie je taká zvyčajná, normálne majú žltú alebo hnedú ulitu a žltobiele telo. Tá moja má skoro bielu ulitu a hnedé telo s oranžovými bodkami... je to iný druh alebo len nejaká forma? Každopádne je to TANK. Hneď, ako sa dostala do vody, šups, zožrala chumáčik HC-čka a ešte zopár odhnitých listov. Tak hovorím no pŕŕ, rýchlo som mu dal večeru vo forme kolieska uhorky. Ani sa na uhorku nepozrela... až dneska ráno - prežrala sa cez to :) (viď foto)

Brotia je kľudnejšia, neni taká rally pretekárka, ako Ampullaria... táto po preskúmaní kameňov a koreňov šla hneď na uhorku.

V akvárku, kde boli v akvaristike, mali čisté sklá a žiadne rastliny... podľa mňa boli hladný.

No a po týchto dvoch som našiel ešte jedného slimáka, zrejme ide o nejakého čierneho pasažiera na rastlinách. Je ešte maličká (tak do 6mm) ale už špacíruje hore-dole. Obávam sa však, že je to vodniak. Musím ešte počkať, čo z neho vyrastie, zatiaľ môže byť hocičo...

Obrázok
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod Vlado21 » 04 Feb 2011 13:01 pm

na toho cierneho pasaziera dlho necakaj, lebo ich budes mat zachvilu plne akvarko. :lol: Ampularia vyzera zaujimavo, kde si ju kupoval? Akvarko vyzera celkom pekne. Daj pls po mesiaci vediet ako sa dari Alternanthere...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 04 Feb 2011 14:15 pm

OK.
Toho slimáka som kupoval u nás v Šamoríne, v jednej akvaristike v SC Arena.
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 07 Feb 2011 16:55 pm

Teda, spravil som reflektor do krytu :) Pomohlo to!

Ináč, takto vyzerá akva po týždni s reflektorom:
Obrázok
Všetko rastie pekne, okrem teda HC-čok, z ktorých asi 80% odhnilo, neviem prečo. A tie plávajúce oné, čo som mal naľavo, čo mi poradili, že stačí strčiť do zeme a zakorení... no zhnilo to, len končeky vypustili korene, tak som ich odstrihol a zasadil.
Ludwigia vyrástla tak, že som musel odcvaknúť vrchy a zasadiť. Myriophyllum tiež rastie, ako divý... Alternanthera púšťa korene a zatiaľ sa mu darí...
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 08 Feb 2011 18:45 pm

Odmeral som NO2, je menej ako 0,1mg/l, NO3 nemeratelné...

...a tak...

Pribudli krevetky Neocaridina heteropoda "Red Crystal" ceľkom 5 kusov... lietajú hore-dole :)

Voda má presne týždeň a hodnoty OK. Ja viem, že treba čakať, ale čo sa ešte môže stať, resp. na čo sa čaká?
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod skaner » 08 Feb 2011 19:09 pm

sadiť HC do tej hrubej drte musela byť fakt zábava. ja som do takej sadil HM jednotlivo po stonkách a šlo to, ani s následným rastom nebol problém. takže skús to znovu keď sa to trochu zabehne.
tá ampulária nie je nejaká extra vzácna. modrá varianta - tá jej noha má byť akože modrá. .. to skôr brotia je raritka.
s tou páskou v kryte si to skvele vyriešil.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 09 Feb 2011 17:13 pm

Myriophyllum aquaticum je už pri hladine... čo s ním, nechám ho šplhať pod povrchom, alebo sa to strihá? Rastie tak 7-8 cm za týždeň :shock: Zas, keď ho nechám, aby sa rozprestieral pod povrchom, zatieni mi aj to máličko svetla, čo tam mám :dead:
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod Aquanaut » 09 Feb 2011 17:20 pm

pokojne strihaj a saď nahusto aby si napr. zamaskoval techniku, odporúčam sadiť do zadnej časti a do rohov akvárii
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 09 Feb 2011 18:59 pm

@Aquanaut
jj, to dáva zmysel ;)
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 12 Feb 2011 14:33 pm

S krevetkami sa mi dostala do akvária aj jedna rastlinka, ktorú mi prihodili do sáčku len tak, free :)
Ide asi o Ceratophyllum demersum

A ešte update ohľadom tej plesne na koreňoch: slimáky vylízali tie korene až sa lesknú :pivo: Pleseň je preč!
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 19 Feb 2011 13:42 pm

Všetkému sa pekne darí, rastliny rastú...a keďže už x-tý krát nameral dobré hodnoty vody, pribudli aj rybky.
Tetry neónové (8), medené (4), krvavé (4), červenohlavé (4), ancistrus sp. (3) a mrenky machové (6).

T.červenohlavé sa mi nezdali od začiatku, kým všetci ostatný sa cítili na druhý deň už v pohode, jedli, plávali, naháňali sa, tieto sa triasli v rohu. Deň na to jedna stratila farbu z hlavy, vybledla, a držala sa len v hornom rohu a na ráno zdochla. Deň na to sa z ostávajúcej trojky, ktorá už vyzerala byť celkom v poriadku, oddelila ďalšia, a teraz sa drží v hornom rohu a tam sa len ondí... včera ešte mala hlavu červenú, ale už aj ona bledne.

Podotýkam, že ostatný sa cítia aj skoro po týždni OK, majú chuť do jedla (povedal by som, že by žrali v kuse :)) a plávu veselo, ako to má byť.

A ako posledný úlovok (už viac určite nedám) som si dokúpil (asi) párik Ramireziek. Nádherné rybky. Tiež sa cítia fajn.

Hodnoty: voda 26°C, pH 7-7,2, KH-GH okolo 15 (mám debilny test od Dajany), NO2 pod 0,1 mg/l, NO3 nemerateľné.

Filter ide v kuse, krmím striedavo s vločkami TetraMin, granulami JBL Novo Grano Mix, a mrazeným Solowiec (zrejme Artemia). Plus mrenky dostávajú občas dodatočne Sera Vipachips, lebo ináč kúšu slimákov (chudáci moji amplulárky mali krásne 3-4 cm tykadlá a okúsali im). Krmím 2x denne, okolo obeda a večer okolo 8-mej, z jedla nič neostane, tie mrenky mi pomali zjedia aj kamene zo spodku :D
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod zlatovlaska » 19 Feb 2011 14:19 pm

ja mam tiez tie cervenohlave, a co viem tak potrebuju vacsi pocet aby sa citili hlavne bezpecne, na zaciatku tiez nemali farbu ale behom tyzdna ju nabrali a teraz plavu z jedneho konca na druhy a su pekne vyfarbene, mam ich 10 kusov, a co som cital tak odporucaju 8 a viac, tiez tvoria pekny hufik, tak bud dokup nejake, alebo ak uz nechces dalsie rybky tak ich vymen za nejake ine, lebo si myslim ze ak budu tri tak sa budu stale bat a z toho mozu aj uhynut, ak sa mylim a niekto si mysli opak tak nech ma opravi :-)
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 28 Feb 2011 12:18 pm

Tak sme sa dostali aj ku krupičke. Zaniesol som do akvárka asi (99.99%) zo ZooDomu s tetrami červenohlavými a neprežila to jedna cichlidka-ramirezka.
Zvýšil som teplotu na 30°C, znížil osvetlenie, zvýšil vzduchovanie a po dvoch dňoch som nasadil Costapur - krupička pomali ustupuje.

Ampulárky dostali nový domov (snáď otvorím novú tému na to akvárko ;)) ale aj krevetky sú už mimo v nano.

O mrenkách všade píšu, že sú bojazlivé a treba ich chovať v húfoch. No ja nemám len 6, ale poviem Vám, to sú najväčší mafiáni :D Že bohazlivý? Zahnali krevetky tak, že som ich vôbec nevidel a slimákom okúsali tykadlá. Ak, tak je to dosť zvláštny druh bojazlivosti :D

Čo ma ale prekvapilo, že tetry krvavé sú dosť živé rybičky. Naháňajú, ďobkajú jeden druhého celý deň.

Takže sumár po mesiaci:
- zomreli dve tetry červenohlavé, ktoré boli podľa mňa choré už od začiatku, TIEŽ dovliekli krupičku do akvárka, z čoho
- umrela jedna ramirezka
- ampulárky som musel premiestniť do vlastnej nádže, lebo mrenky ich išli zožrať zaživa
- krevetky museli tiež preč z akvárka, lebo mrenky ani ich nenechali na pokoji
- rastlinstvu sa darí, rastie všetko, aj Alternanthera, jedine HC-čka vymreli, ale to ich zožrali ampulárky :D
- Sera flordepot vyzerá na kvalitný matroš, lebo rastliny stále rastú ešte aj po mesiaci, takže spokojnosť
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod triscene » 28 Feb 2011 12:37 pm

pekne pekne, taka otazocka pri tych ohrievacoch, mam jeden k setu a neviem ci ho dat do filtra. on zohrieva na tu danu teplotu stale alebo ak je teplota nad nastavenu tak nefici? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod tritrek » 28 Feb 2011 12:54 pm

Tak, ono to má termostat, čiže ak sa dosiahne nastavená teplota, tak sa vypne. Samozrejme, veľa robí teplota v miestnosti, lebo kde je teplejšie, stačí menej ohrievania vody, atď.... V praxi: v izbe máš 25 stupňov a v akvárku si nastavil 24-25, tak sa ani nezapne.
Oplatí sa kúpiť tento Jager, lebo je to poriadny macek a mne pri izbovej teplote cca 23°C zdvihlo vodu z 24°C na 30°C pri 112 litroch od popoludnia na večer.
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Tritrekova 112-ka

Odoslaťod triscene » 28 Feb 2011 13:41 pm

dufam ze mne postaci aj ten co som mal k Juwel setu: akvarijný ohrievač Juwel 100W/230 V

takisto je tam nastavenie teploty, od zaciatku je tam nastavenych 26 stupnov, uvidim ako sa bude drzat teplota v miestnosti, ak bude 24-25 tak myslim ze postaci, uvidim podla zlozenia osadenstva :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.