jeden z mnohych zaciatkov



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod jiri sajar » 05 Feb 2011 14:09 pm

camo napísal:jiri sajar:
A kde máš to akvárium položené? Ako je orientované izba? Lebo s tvojími 3x11W je niečo také asi sotva možné. Ale inak perfektné akvárium. Ja to okukané nemám a je to jedno najlepších aké som videl.


ak by som chcel byť zlý - povedal by som aby si sa (tak ako by to mali robiť najmä začiatočníci) prekúsal mojími príspevkami, kde je o tomto akva (včítanie fotiek a videa) prakticky všetko popísané, no cítim povinnosť odpovedať aspoň v skratke ....:
- akva je v izbe o rozmeroch 4x4 metre s oknom orientovaným na juh (má však žalúzie, ktoré s ohľadom aj na iné izbové rastliny v izbe sú zatiahnuté tak aby prepúšťali len potrebné slnečné svetlo, pričom akva stoji u protiľahlej steny oproti oknu
- akva stojí na komode z IKEA, ktorá nie je nijako upravovaná, no medzi komodou a akva sú volne položené 4 hranoly cca 4x6 cm, ktoré kopírujú dĺžku komody, na nich je drevotriesková platňa hrubá 2 cm o rozmeroch dna akvá a polystyrén hrubý cca 2 cm
- svetlo svieti v čase od 12.15 do 21,15 ....
- v akva je dokopy cca 10-12 litrov jemného štrku - čo je cca 1-1,5 cm vrstva substrátu -
- ak chceš viac info tak potom ti opravdu nezostani nič iné ako si prelúskať moje príspevky :angel:
- ver mi...toto akva je reálne, nemám dôvod prezentovať niečo iné, čo by nebolo reálne fungujúce...

a for palo 9167 - aj mne sa páči holandské typy akva, no ja jednoducho nemám kedy sa akváriu venovať tak aby som mohol mať doma "správneho holanďana" .... no to neznamená, že nie je možné mať pekné, funkčné a prosperujúce akva, ktoré nepotrebuje mať "posledné výkriky techniky" aby správne fungovalo .... a živorodky môžu kludne prosperovať aj v nádrži s anubiasmi, len treba posúdiť, koľko rýb v nádrži bude...nič viac a nič menej....

ja by som bol rád aby si všetci uvedomili, že akvaristika nemusí byť len o najmodernejších technických vychytávkach, že nemusí byť finančne náročné, a že každý človek, ktorý chce mať doma kúsok peknej prírody si môže nájsť tú svoju cestu k tomu aby si ho zabezpečil a nemusel sa držať len a len aktuálnych trendov a layoutov ..... lebo občas mávam pocit, že ľudia začínajú byť takí, že ak módny trend bude prikazovať aby sa nosilo na hlave (prepytujem) kravské lajno, polnohospodári nebudú stíhať zakladať nové chovy hovädzieho dobytka .... prepáčte ak som sa niekoho dotkol

preto si myslím, že ak sa objaví na portáli nový začínajúci akvarista, malo by sa mu dostať (ak má prirodzene potrebu sa niečo naučiť) rád a informácii najmä o tom, čo je to akvárium a aké prírodné zákony v ňom musí rešpektovať, ako mu vtĺkať do hlavy, že len tak ako to robím len a len ja je to správne.... a od začiatočníka očakávam, že si najskôr urobí sám pre seba jasno, čo by sa mu v akva páčilo, zhodnotil by si aké možnosti (priestorové, technické, finančné a najmä ZNALOSTNÉ) má k dispozícii...poštudoval by si, čo sa musí pri zriadení a starostlivosti o akva dodržiavať a až potom sa snažil niečo stvoriť k obrazu svojmu....a aby dokázal počúvať potreby prírody a prijal za svoje, že menej je niekedy (a ja si myslím, že VŽDY) viacej....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod Mariok » 05 Feb 2011 14:58 pm

jiri sajar napísal:...Ja by som bol rád aby si všetci uvedomili, že akvaristika nemusí byť len o najmodernejších technických vychytávkach, že nemusí byť finančne náročné, a že každý človek, ktorý chce mať doma kúsok peknej prírody si môže nájsť tú svoju cestu k tomu aby si ho zabezpečil a nemusel sa držať len a len aktuálnych trendov a layoutov ..... lebo občas mávam pocit, že ľudia začínajú byť takí, že ak módny trend bude prikazovať aby sa nosilo na hlave (prepytujem) kravské lajno, polnohospodári nebudú stíhať zakladať nové chovy hovädzieho dobytka .... prepáčte ak som sa niekoho dotkol

preto si myslím, že ak sa objaví na portáli nový začínajúci akvarista, malo by sa mu dostať (ak má prirodzene potrebu sa niečo naučiť) rád a informácii najmä o tom, čo je to akvárium a aké prírodné zákony v ňom musí rešpektovať, ako mu vtĺkať do hlavy, že len tak ako to robím len a len ja je to správne.... a od začiatočníka očakávam, že si najskôr urobí sám pre seba jasno, čo by sa mu v akva páčilo, zhodnotil by si aké možnosti (priestorové, technické, finančné a najmä ZNALOSTNÉ) má k dispozícii...poštudoval by si, čo sa musí pri zriadení a starostlivosti o akva dodržiavať a až potom sa snažil niečo stvoriť k obrazu svojmu....a aby dokázal počúvať potreby prírody a prijal za svoje, že menej je niekedy (a ja si myslím, že VŽDY) viacej....


:pivo: k týmto myšlienkam sa sa vždy veľmi rád pridám. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod camo » 05 Feb 2011 18:27 pm

Jiri sajar:
No ešte to tak, aby som sa musel prekúsavať vojími príspevkami... :wink: V tom je práve zmysel fóra. A presne ako som predpokladal, je tvoja izba orientovaná na juh. Niekde som čítal, že aj keď to nevyzerá, tak v južnej izbe je vždy viac svetla, ako v inak orientovanej a to aj keď sú zatiahnuté závesy. Mohol by to ešte potvrdiť niekto, kto má skúsenosti s oboma variantami, nech tu len tak neteoretizujem.
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod Vlado21 » 05 Feb 2011 23:33 pm

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod jiri sajar » 06 Feb 2011 00:11 am

camo napísal:Jiri sajar:
No ešte to tak, aby som sa musel prekúsavať vojími príspevkami... :wink: V tom je práve zmysel fóra. A presne ako som predpokladal, je tvoja izba orientovaná na juh. Niekde som čítal, že aj keď to nevyzerá, tak v južnej izbe je vždy viac svetla, ako v inak orientovanej a to aj keď sú zatiahnuté závesy. Mohol by to ešte potvrdiť niekto, kto má skúsenosti s oboma variantami, nech tu len tak neteoretizujem.

... no portál nie je ani o tom, aby sa 100x po sebe opakovali už skorej uvedené info len preto, že je niekto lenivý si pozrieť históriu jednotlivých tém....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod jokoas » 07 Feb 2011 16:42 pm

:) dakujem vsetkym za prispevky aj za burlivu debatu o vkuse a nevkuse...priklanam sa k tomu, ze nic v akvaristike nieje zastarale, nemodne a pod, priroda sama o sebe nemoze byt "nemoderna"... akva ma byt kusom prirody, a zastavam nazor ze akva staci spravne "nakonfigurovat" a priroda sa postara o zvysok.
jokoas
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 03 Feb 2011 16:27 pm

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod konikPD » 18 Feb 2011 15:08 pm

jokoas: ahoj, ako si dopadol? ako sa vedie akvu?

ja som zakladal asi 10 dní dozadu, išiel som na to ako kedysi pred rokmi, proste rýchlo, nikdy sme nečakali ani týžden, na to ešte mesiac , rybky tam išli vždy spolu hned po vyprchaní chloru zo všetkým ...

tu je link ako sa darí mne a ako som postupoval a ako postupujem ...

zaciname-t12323.html

dne siden na nákupy rbybičiek, nech máme na víkend radosŤ ... potom sa dlhšie nechystám meniť osádku, max. krevetkami ak by som dokázal vypestovať machovú čast s kamennými úkrytmi v rohu jednom

dnes pridám foto aktuálne ... večer ...

jokoas: napíš ako sa darí ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod jokoas » 18 Feb 2011 15:41 pm

konikPD:

nemal som zatial cas riesit osvetlenie, takze predpokladam ze aj preto sa rastlinkam nedari tak ako by som si prial (zacinaju zltnut listy), ale rybkam sa dari. zatial tam mam 4 platy a predpokladam ze koncom mesiaca uz dokupim nejake gupky. Tiez sa podujmem pomaly na vymenu 1/3 vody.
btw, kupil som cez burzu nejake rastlinky, a hned aj s ciernym slimakom :( dufam ze bol len jeden a ze sa mi nezacnu mnozit.


gallery/image_page.php?album_id=1868&image_id=38600

malo vody, viem. dolejem :)
jokoas
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 03 Feb 2011 16:27 pm

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod konikPD » 18 Feb 2011 18:10 pm

hm .. ja sa bojim , lebo som turbo, ale robievali sme to tak vždy, ešte rychlejsie ..

som nedočkavý ale už mam skoro plné akvo, ešte zajtra dokupim posledných osadníkov ...

dokonca už varím koreň čo sme vytiahli v potoku a možno to risknem zajtra z krevetami a machom tím guľatím a bude úplne hotovo, už len čakaŤ či sa to zohrá alebo príde pohroma ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod jokoas » 28 Feb 2011 17:13 pm

ja mam len zle skusenosti s rychlym zariadovanim akva...vzdy boli straty...teraz mi to zatial slape vpohode, zatial ziadna strata, akurat som znova priniesol domov tych ciernych slimakov, a to som si kupoval rastlinky tu z burzy... :( , znova sa ich budem rok zbavovat...ma niekto ucinny recept?
jokoas
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 03 Feb 2011 16:27 pm

Re: jeden z mnohych zaciatkov

Odoslaťod Aquanaut » 28 Feb 2011 17:23 pm

clea helena, zber, rybičky
Obrázok používateľa
Aquanaut
 
Príspevky: 521
Obrázky: 0
Založený: 17 Aug 2010 12:22 pm
Bydlisko: Humenné

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.