Netusim preco umreli 2 prisavniky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod zVratko » 09 Mar 2011 10:36 am

Mam jednu otazocku. Dnes rano som nasiel dvoch prisavnikov mrtvych. Cele osadenstvo tvorilo 13 razboriek henegeli a ti dvaja prisavnici (zatial to boli male rybky - 4-5cm) Jeden pri roztrekovacej rampe, druhy na dne. Este vcera to nevyzeralo ze im nieco je, normalne zrali a "plavali" po skle. Cez vikend som prerabal akva a pribudlo mi nove osvetlenie (2x18w) a novy filter Eden 511.

Foto akva aj tych prisavnikov

https://picasaweb.google.com/vratislav.darmek/AkvaPoUprave

Hned ako som si to rano vsimol spravil som test vody ci tam nemam kvoli novemu (pouzivanemu) filtru nahodou vysoke NO2, ale bolo stale na 0. Celkovo sa mi voda po vytiahnuti bridlice upravila (NO3: 15, NO2:0, GH: 17, KH: 10, PH: 7,5)

Nevie mi niekto povedat cim to mohli byt sposobene? Jo este mam aj CO pomocou TIBI ale akurat vcera som ich menil a nejako sa nerozbehli a este ani rano moc nebublali, cize otrava CO tiez moc nepripada do uvahy aj ked to ostalo zapojene aj cez noc.

Vdaka
zVratko
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 05 Feb 2010 16:56 pm

Reklama

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod Vlado21 » 09 Mar 2011 14:37 pm

Akva vyzera ok, nie je ani prerybnene. Ako dlho si mal tych prisavnikov? Skus sa este zamysliet, co by ich mohlo zlozit, co si v poslednej dobe podnikol (krmenie, vymena vody, prihnojenie,...). Ake filtracne media mas v tom novom filtri?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod zVratko » 09 Mar 2011 14:56 pm

Prisavnici boli u mna 2 tyzdne. Krmenie klasicky tak sko som doteraz krmil (zmes susenych krmiv: srdce,vlocky ...) Vymena vody radikalnejsia nebola. Filtracne media su od povodneho akvaristu (2xtaky ten molitan + keramicke valceky) filter bol ale poriadne premyty. A 3 dni s nim bezal aj stary kym sa novy lepsie zabehne, aj ked toto mozno ani potrebne nebolo nakolko vodu som nemenil. Hnojenie ziadne uz dlhsiu dobu. Akurat som v nedelu povytahoval rastlinky, trosku odkalil viac dno a zasadil ich na ine miesto. Ako keby neumreli naraz obaja tak by som sa nad tym mozno ani nepozastavil, ale razborky su zive a v poriadku.
zVratko
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 05 Feb 2010 16:56 pm

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod Vlado21 » 09 Mar 2011 15:17 pm

Vodu (kolko asi?) po odkalovani si dolieval priamo z vodovodu alebo odstatu? Pri vytahovani rastliniek si nevytiahol z dna aj nejake hnojace tablety?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod zVratko » 09 Mar 2011 15:21 pm

Vody cca 10-15l. Nebola uplne odstata ale 3-4 hodiny stala urcite. Tie hnojace tablety mi nenapadli, nejake tam boli asi 2 tyzdne a mozne to je ale nevsimol som si ziadnu na povrchu substratu. Jednalo sa o tetraplant (2 tablety rozlomene na polovicu pri povodnych rastlinach pozapichavane) ale zeby to bolo schopne tie rybky polozit?
zVratko
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 05 Feb 2010 16:56 pm

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod Vlado21 » 09 Mar 2011 15:39 pm

tetraplant aky presne? vies dat link? Vo vode mozu byt sezonne vykyvy kvality (tazke kovy, obsah chloru,...), ktore mozu mat pre akvarijne zivocichy (vybrane druhy) fatalne nasledky. Netvrdim, ze to moze byt 100%ne tou vodou. Mne po odkalovani a doliati novej vody v minulosti tiez odisli Ramirezky, ostatne ryby boli ok. Poznam ludi, co mavaju s vodovodnou vodou casto problemy, a su ini, ktori nikdy problem nemali. Ak si spomenul vsetko co si z akvarkom v nedavnej dobe riesil, a prisavnici boli po prineseni domov v dobrej kondicii, mne to smeruje jednoznacne k tej vode alebo prip. k obnazenym hnojacim tabletam.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod zVratko » 09 Mar 2011 22:18 pm

Hnojivo je toto: http://akvaland.sk/pevne-do-substratu/846-tetraplant-crypto-duenger-10tbl.html Voda z vodovodu mi nerobila problemy od zaciatku vobec, tak snad to vodou z vodovodu nebude. Vodu som menil aj predtym tak uz neviem. Snad to bol len chyba toho hnojiva a uz sa mi to viac krat nestane.
zVratko
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 05 Feb 2010 16:56 pm

Re: Netusim preco umreli 2 prisavniky

Odoslaťod Vlado21 » 10 Mar 2011 00:43 am

Asi som sa zle vyjadril, ale hore napisanym som chcel povedat, ze kvalita vodovodnej vody moze kolisat v zavislosti na lokalite, rocnom obdobi alebo na nejakej mimoriadnej udalosti na vodovodnom potrubi, kdekolvek na trase. Mozes mat na problemovu vodu "stastie" raz za cely zivot, alebo sa s nou nemusis stretnut vobec. Osobne zastavam nazor, ze vodu treba menit len tak casto, ako si to akvarko vyzaduje, castejsie nie, aj vzhladom na hore napisane, o.i. Riziko este minimalizujem tym, ze necham vodu 1 den odstat, nech z nej vybublinkuje (prip. sa usadi na dne), co v nej nema co robit. Treba tu mat istu mieru skusenosti, aj nieco exaktne po ruke, co by mi tu optimalnu periodicitu vymeny pomohlo stanovit. To je vsak uz na inu temu...
Tetraplant Crypto mam v dne aj ja, asi dostatocne hlboko. Zatial som ziadnu tabletu nevytiahol (co o ratajovych Bivoj-gulickach nemozem povedat). :) Na druhej strane nemam ani prisavnikov, ale len "otikov" a nano-panciernickov, a ti sa v dne zas az tak nerypu... ale mozno niekto iny by vedel pridat vlastnu skusenost.
V Tvojom pripade by som dovod uhynu obidvoch prisavnikoch naraz, po faktoch, ktore si tu spomenul, stanovil tak na: 40:30:30 (hnojivo:voda:ine). Kazdopadne pozorne sleduj aj razborky, ci nahodu neprejavuju nejake priznaky choroby. Pre istotu. Aj ked verim, ze dalsie straty uz tak skoro mat nebudes! :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.